Danuta z Szaflar zapłaciła za parking pod Dekadą, a mimo to przyszło wezwanie do zapłaty. I to po czterech miesiącach! - podhale24.pl
Nowy Targ
Clouds
9°C
Clouds
10°C
Clouds
11°C
Clouds
12°C
Clouds
11°C
Clouds
8°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Kartka z kalendarza
19.03.2026, 14:50 | czytano: 10565

Danuta z Szaflar zapłaciła za parking pod Dekadą, a mimo to przyszło wezwanie do zapłaty. I to po czterech miesiącach!

Trzymajcie kwity, bo nikt nie zna dnia ani godziny - takie ostrzeżenie wypada wystosować na przykładzie historii pani Danuty z Szaflar.

Parking przy Dekadzie znów budzi kontrowersje. Szczęśliwie pani Danuta zachowała bilet z parkomatu...
Parking przy Dekadzie znów budzi kontrowersje. Szczęśliwie pani Danuta zachowała bilet z parkomatu...
Była niedziela, 16 listopada 2025 roku, gdy kobieta zajechała srebrnym Volkswagenem Polo na parking przed nowotarską Dekadą. Wiedząc, że mimo zamkniętych sklepów parking jest płatny - wrzuciła 6 zł, zabrała kwit z parkomatu i wsadziła go za szybę. Nie minęły dwie godziny, gdy wsiadła znów za kierownicę. Wyjeżdżając z parkingu odruchowo wrzuciła kwit do schowka.

O całej historii dawno by zapomniała, gdyby nie pismo od administratora parkingu, które listonosz przyniósł ledwie kilka dni temu. Otworzyła, przeczytała i oniemiała. Było to wezwanie do zapłaty za parkowanie... 16 listopada.

- Pobiegłam zaraz do samochodu sprawdzić schowek. Szczęśliwie nie robiłam porządków i nie wyrzuciłam kwitka. Jest tam wyraźnie, że zapłaciłam za dwie godziny postoju od 13:30 do 15:30 - wspomina.

Jeszcze raz sprawdziła urzędowe wezwanie do zapłaty, gdzie w tabelce jest wyszczególniony czas, za który ma zapłacić 200 zł kary: 13:28 - 15:23. Wszystko w opłaconym czasie.

Zadzwoniła do administratora parkingu w Warszawie. Usłyszała, że prawdopodobnie to "błąd systemu" i ma napisać odwołanie.

- "Błąd systemu"? Przecież, gdyby nie ten zapomniany kwitek w schowku, to musiałabym za to teraz zapłacić 200 zł! A ile mieli takich "błędów systemu", gdzie ktoś nie zachował kwitka? I jak to jest, że karę naliczają dopiero po czterech miesiącach? - nie kryje poirytowania mieszkanka Szaflar.

Doszła do wniosku, że sama pisać odwołania nie będzie. Poszła z tym do Powiatowego Rzecznika Konsumenta. Wiadomo, urzędowe pismo zrobi większe wrażenie.

Ewa Barczuk-Kałat, powiatowy rzecznik konsumenta, przyznaje, że sprawę zna i odwołanie będzie wkrótce gotowe. Jak zauważa to nie jedyny taki przypadek. Niestety, zwykle kierowcy nie potrafią udowodnić swojej opłaty, bo wyrzucili kwitki.

- Nie można wierzyć wszystkim tym rejestratorom. Jedynym dowodem w sprawie jest bilet z parkomatu - podkreśla.

Jak zauważa, zgodnie z przepisami, administrator parkingu ma czas do trzech lat, by egzekwować dodatkową opłatę.

Kierowcom pozostaje więc trzymać parkingowe kwitki latami, albo... nie parkować tam, gdzie trzeba je pobierać.

fi/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
0
Zwykły klient 16:05, 19 marca 2026
Czyli mówicie, że parking ?na galerii? Dekada oszukuje swoich klientów? Czy to nie jakiś zorganizowany proceder? Myślę, że warto rozważyć pozew zbiorowy? Osobiście na pewno już tam nigdy nie zrobię zakupów.
najgorzej oceniony
18
Janosik 09:04, 20 marca 2026
Dziwię się ludziom, że jeszcze nie zauważyli, że żyją w państwie mafijnym. Działanie mafii polega m.in. na tym, że pobiera się haracze. I przestrzegam, tych co twierdzą, że można nie zapłacić. Mafia, która ma wszystkie instytucje i sądy nigdy wam tego nie podaruje. Za jeden taki niezapłacony rachunek za ileś lat zabiorą wam nawet mieszkanie. Musicie płacić. Ja Wam premiera nie wybierałem.
0
za co09:13, 21 marca 2026
po prostu,omijac, nie kupowac, a z drugiej strony gdzie sa te tzw. poslkie sluzby? okradanie ,falszowanie narodu polskiego to dobra jest?
0
Jan07:55, 21 marca 2026
Ale macie problem, nie jeżdzijcie tam gdzie są płatne parkingi .W rabce przed Oszołomem był płatny a teraz już nie jest ale klijentów im nie przybywa bo dalej ludzie myslą ze jest płatny
1
Nt21:24, 20 marca 2026
Uważajcie też na Galeri Nowotarskiej Buy & fly tam nie zdążycie wpisać nr rejestracyjnego a już macie mandat a później trzeba się odwoływać
9
Las z Nas10:32, 20 marca 2026
Janosik, co ma z tym wspólnego Pan premier? Weź się spotkaj że swoim Prezydentem i , oczywiście zawetujcie opłaty na parkingu, ewentualnie przełącz na inny program, bo myslisz pojęcia!
18
Janosik09:04, 20 marca 2026
Dziwię się ludziom, że jeszcze nie zauważyli, że żyją w państwie mafijnym. Działanie mafii polega m.in. na tym, że pobiera się haracze. I przestrzegam, tych co twierdzą, że można nie zapłacić. Mafia, która ma wszystkie instytucje i sądy nigdy wam tego nie podaruje. Za jeden taki niezapłacony rachunek za ileś lat zabiorą wam nawet mieszkanie. Musicie płacić. Ja Wam premiera nie wybierałem.
1
Ukarany08:50, 20 marca 2026
Proszę uważać również na parkingu przy McDonalds. Przychodzą mandaty na kwotę 150 zł, jeżeli przekroczy się czas postoju 90 min.
0
Parkuje tam darmo!08:34, 20 marca 2026
@Firma ma dane kierowców, bo pozyskuje je leganie z CEPiKu.
W CEPiKu są dane właścicieli pojazdów a nie kierowców.
Ja na przykład mój pojazd pożyczam znajomemu Jakutowi. To on wjeżdża na ten "parking" a po zaparkowaniu natychmiast wyjeżdża do Jakucji wypasać renifery. Miejsca zamieszkania nie mogę wskazać, bo to koczownik. Wam też radzę znaleźć sobie Jakuta.
1
koleżanka07:58, 20 marca 2026
Do @też z Szaflar.. A może masz jakiś rachunek z zakupów które wtedy były robione? Ja się odwołałam nie mając biletu ale pobrałam z biedronki rachunek z godziną zakupów i potwierdzenie płatności kartą w tym dniu za te zakupy z mojego konta... Skończyło się na tym że zapłaciłam 37 zł za koszty pozyskania przez nich moich danych...
0
MIsia07:56, 20 marca 2026
W Czarnym Dunajcu u PANA STESKALA jest taki sam problem. Mam nadzieje że w końcu coś z tym zrobią
0
Kinia07:50, 20 marca 2026
Wyraźnie pisze na biletomacie że 1 godzina jest A darmo, ale tego biletu za darmo się nie otrzyma.
0
lepkie łapy to częsta choroba w tym kraju00:00, 20 marca 2026
Ale to by musieli w sądzie udowodnić, pokazać nagranie, że samochód podjechał i osoba wysiadła, a biletu nie pobrała. A to by musieli sfabrykować dowody, a to już gruba sprawa, więc tego raczej nie zrobią. O ile się nie chcą całkiem pogrążyć. Dlatego ja uważam, że oni raczej nic nie mogą zrobić nikomu, poza straszeniem. Sytuacja słowo przeciwko słowu. Sąd musi mieć dowody, bo tak, to by mogli od każdego wołać po 200 zł jak im się tylko zamarzy. Tutaj już pozew zbiorowy by się przydał o oszustwo. Za dużo patologii wszędzie
2
lucek22:05, 19 marca 2026
Prawda jest taka że nie musicie za to płacić . Nie wiem komu powierzyłem samochód.... przyjdzie kilka straszaków i w końcu odpuszczą. Nie wytoczą sprawy sądowej . Proszę aby ktoś napisał czy jest taka osoba która dostała wezwanie i sprawa trafiła do sądu
0
Edek z fabryki kredek!!!21:52, 19 marca 2026
Ja wam powiem coś, to jest nowa metoda na wnuczka:-),a tak poważnie nie wolno odsyłać ani dzwonić do firmy, jeżeli jesteście pewni, bo gdy wykonacie telefon już mają Wasze dane, i trzeba się bujać, a to pułapka sklepy nie zarabiają ale parking tak, ot to w całym zamieszaniu
2
Monika bez stanika21:51, 19 marca 2026
Ja poszłam tylko biustonosz kupić i bach mandat
1
Monika bez stanika21:50, 19 marca 2026
Mi naliczyli 2000 odwołałam się i czekam
3
Wąski21:28, 19 marca 2026
@Wera
Firma ma dane kierowców, bo pozyskuje je leganie z CEPiKu. Prowadzi działalność parkingową, więc może się ubiegać jak kogoś ściga mandatem.
Inna sprawa, że działają bardzo nie prokliencko i pewnie przy dobrej obronie niejeden mandat od nich Sąd by obalił.
Reklama
0
Też z Szaflar20:29, 19 marca 2026
Mam podobną sytuację, dwa wezwania jedno po drugim z początku marca, parking w dniu 26 października 2025, opłacony, niestety nie mam już kwitka. Po reklamacji o błędzie systemu otrzymałem odpowiedź "...Uprzejmie informujemy, że iż po analizie przesłanych przez Państwa informacji oraz dokumentów, nie znajdujemy podstaw do pozytywnego rozpatrzenia reklamacji...Informujemy, że numer rejestracyjny pojazdu nie widnieje w systemie rejestracji w dniu zdarzenia... " Trzeba zapłacić 200 zł.
0
jam to20:03, 19 marca 2026
Wystarczy przestać tam jeździć robić zakupy, od razu się parkingowa patologia skończy.
1
To18:36, 19 marca 2026
Ten parking powinien być bezpłatny dla klientów. Swoje pieniądza zostawiam w innym centrum handlowym tam nie jeżdżę bo nie ma po co ! Zwłaszcza że ten parking to jakaś ściema wlepianie mandatów tak oszuści się dorabiają !!
0
Lokalny18:29, 19 marca 2026
Skoro system był wadliwy przez jakiś czas to operator powinien anulować WSZYSTKIE kary, bo skąd pewność, które opłaty dodatkowe są nałożone prawidłowo, a które nieprawidłowo? Moim zdaniem parking i galeria Dekada oszukuje swoich klientów, ze względu na takie sytuacje.
0
Też poszkodowany na parkingu Dekady bez kwitka18:16, 19 marca 2026
To nie pierwszy raz i to raczej nie jest pomyłka systemu to biznes ,kto trzyma kwity za parking kilka miesięcy prawie nikt ,wystarczy w ciemno pisać wezwanie do zapłaty i wtedy albo już nie pamiętamy czy faktycznie zapłaciliśmy , albo i tak nie mamy kwitka i jesteśmy na przegranej pozycji.Tak na marginesie skąd firma ma dostęp do danych osobowych i kto je udostepnia,kiedy obowiązuje RODO tym powinien zainteresować się prokurator.
1
parkomat18:10, 19 marca 2026
Byłem tam miesiąc temu na dziesięć minut. Podobno są kamery przy wjeździe wyjeździe, do godz.bezpłatnie(bilet parkingowy nie potrzebny). No to teraz czekam na wezwanie do zapłacenia kary.
1
Wera17:08, 19 marca 2026
Jakim prawem prywatna firma parkingowa ma dane osobowe z wydziału komunikacji,to RODO w tym przypadku nie obowiązuje?
0
Beju16:53, 19 marca 2026
też mi coś, po czterech miesiącach. W 2022 roku z Miejskiego Zakładu Zieleni w Nowym Targu dostałem dwa wezwania do zapłaty. Jedno z przed trzech lat, drugie z czterech lat i pięciu Miesięcy.
1
Nie strasz nie strasz bo ....16:34, 19 marca 2026
Do Aga : ja mam dwa i co z tego nic nie mogą zrobić ... hahaha tak mi przykro, straszą i straszą listami i tyle moga
2
Podatnik16:27, 19 marca 2026
Proszę zgłosić na Policję sprawę o nękanie i oszustwo przez te firmę. Po drugie gdzie ochrona podatników. Państwi polskie po tylu zgłoszeniach powinno już dawno kontrolować te firmę. Gdzie jest???
0
Zwykły klient16:05, 19 marca 2026
Czyli mówicie, że parking ?na galerii? Dekada oszukuje swoich klientów? Czy to nie jakiś zorganizowany proceder? Myślę, że warto rozważyć pozew zbiorowy? Osobiście na pewno już tam nigdy nie zrobię zakupów.
0
Janek15:47, 19 marca 2026
Tam jest wiecznie problem, a to się parkometr zawiesza a to nie drukuje,ale wezwanie do zapłaty za szybą w 2 minuty.Mętne zasady na bocznym parkingu inne na głównym,tylko chodzi o wyciągnięcie kasy.Ja już tam przestałem robić zakupy póki jest ta firma parkingowa
3
staszek15:42, 19 marca 2026
rzecznik konsumentów nazywa się Barczuk-Kałat
0
Tomek15:40, 19 marca 2026
I dlatego zakupy robię już w innych sklepach. Najemcy powinni coś z tym zrobić aby nie narażać swoich klientów na oszustwo.
1
koles z szaflarskiej15:24, 19 marca 2026
hahahahahahahahaha to nie wiecie ze to pułapka dekada to dno , nigdy tam nawet nie wchodzę a bynajmniej nie parkuję hahahahahaha
1
Aga15:18, 19 marca 2026
Mam podobną sytuację, ale niestety jestem w tej gorszej grupie, nie mam kwitka. Również zdarzenie z listopada ubiegłego roku.
1
Bronka15:11, 19 marca 2026
A co z odsetkami ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
10
10.2026
Nie przegap!
20
06.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
15
Poniedziałek
Imieniny:Jolanty, Wita
Kliknij po więcej