"Wywalmy tę cholerną uchwałę do kosza". Pomieszanie z poplątaniem w Strefie Płatnego Parkowania - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
10°C
Clouds
11°C
Clouds
12°C
Clouds
13°C
Clouds
12°C
Clouds
10°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Kartka z kalendarza
20.03.2026, 14:08 | czytano: 4361

"Wywalmy tę cholerną uchwałę do kosza". Pomieszanie z poplątaniem w Strefie Płatnego Parkowania

CZARNY DUNAJEC. Miało być łatwiej i bezproblemowo, a wyszło jak wyszło. Teraz wszyscy się głowią, jak na to zareagują kierowcy.

Miejsce, gdzie ma pojawić się osobny parkomat i osobny cennik za parkowanie w SPP. Zdj. Google Maps.
Miejsce, gdzie ma pojawić się osobny parkomat i osobny cennik za parkowanie w SPP. Zdj. Google Maps.
Strefa Płatnego Parkowania w Czarnym Dunajcu wprowadzona została w połowie lutego. Nowa organizacja ruchu ma przede wszystkim wymusić większą rotację samochodów. Do tej pory znalezienie wolnego miejsca w centrum, szczególnie w godzinach pracy urzędu czy porannych zakupów, graniczyło z cudem. Wiele aut blokowało cenne przestrzenie przez cały dzień.

Złotówka za pierwszą godzinę, ale...


SPP obejmuje nie tylko płytę Rynku, ale także parking przy Urzędzie Miasta i Gminy. Opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00.

Za pierwszą godzinę postoju trzeba tu zapłacić złotówkę. Każda kolejna rozpoczęta godzina to koszt 3 złotych. Mieszkańcy kamienic przy Rynku będą mogli wykupić abonament za 100 zł. To ma ułatwić życie tym, dla których strefa stanowi miejsce stałego zamieszkania, a nie tylko krótki przystanek.

Temat wrócił podczas marcowej sesji rady miejskiej, gdy pojawiła się dodatkowa uchwała dotycząca SPP. Choć teoretycznie cały Rynek był objęty SPP, to okazało się, że wyjątek stanowi kilka miejsc przed sklepem warzywnym.

Te znajdują się w pasie drogowym, stąd jak tłumaczył Krzysztof Kowalczyk, kierownik Referatu Budownictwa, trzeba zastosować stawki jak nakazuje ustawa. A ta przewiduje, że następna godzina może być droższa od poprzedniej najwyżej o 20 procent. I tak na siedmiu miejscach za pierwszą godzinę zapłacimy jak wszędzie - złotówkę, ale za kolejne 1,20 zł, 1,40 zł i 1,60 zł, a dalsze naliczane będą według tego samego cyklu od początku.

Tym samym te kilka miejsc będzie obsługiwać osobny parkomat, a być może nawet inna firma.

Zostawmy to w spokoju!


- Czyli jak teraz kupuje godzinny bilet przy gminie, po 10 minutach, jadę do Rynku, idę do sklepu, potem przejeżdżam dalej przed warzywniak to muszę kupić drugi bilet za złotówkę? - zastanawiał się radny Daniel Domagała. - Zostawcie to w spokoju! Wywalmy tę cholerną uchwałę do kosza, albo przegłosujemy to przeciwko. Wiecie, jaki to problem dla mieszkańców? Już teraz mają problem z SPP. Jak trzeba połączyć systemy, to ustalcie takie same ceny - apelował.

Zdaniem kierownika, można zostawić te miejsca bezpłatne, ale to będzie rodzić konflikty.
- To, jeśli nie można podnieść stawki, to czemu jej nie obniżyć? Ujednolićmy ten system. Odłóżmy to w czasie - przekonywał radny Domagała.

- Z naszej strony nacisku nie ma, możemy odłożyć tę uchwałę, ale słyszę, że wokół tych miejsc już się robi niedobra atmosfera - zauważał wiceburmistrz Michał Jarończyk.

Parkuj za darmo, a potem spacer


Daniel Domagała proponował, by przynajmniej ujednolicić system tak, by bilet za pierwszą godzinę postoju - skoro kosztuje tyle samo, obowiązywał bez względu na to, z którego parkomatu będzie pochodzić.
Ostatecznie radni przegłosowali ustalenie osobnej SPP przed warzywniakiem. Przeważył zaledwie jeden głos.

Przypomnijmy, że w Czarnym Dunajcu nadal można parkować za darmo nieco dalej od Rynku - na parkingu przy placu zabaw nieopodal szkoły podstawowej, a także przy hali lodowej oraz cmentarzu.
Józef Figura
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
0
tu ziemia 15:11, 20 marca 2026
Zapłacenie 100 zł ma ułatwić życie stałym mieszkańcom - o zgrozo, co za pokrętna logika! Bo dotychczas to stali mieszkańcy mieli przekichane bo nie musieli nic płacić, a teraz są w siódmym niebie bo sto złotych co miesiąc muszą płacić. A ja się pytam za co, jakie są koszty wyprodukowania tego tak drogiego towaru za 100zł?
najgorzej oceniony
5
Sąsiadka 11:02, 21 marca 2026
Panie Morawa można pisać ze swojego imienia i nazwiska nie trzeba się chować
2
Dunajcon09:31, 24 marca 2026
SPP przynosi wyłacznie dochody dla gminy. Z dierzawy i udzuału w zysku. Gmine nic nie kosztuje, ani parkometry, ani kotrolerzy. Efekt miał być, zeby byla rotacja i ona jest. Mialy byc wolnemiejsca pod gmina. Są. A urzędnicy jak stalo za remizą tak stoją juz od 2018 r. kiedy im Burmistrz kazał nie blokowac miejsc pod gminą.
0
janek17:24, 23 marca 2026
@Demokracja ma się dobrze w Dunajcu:
Nie zgadzam się. Jesli ktoś zgłasza się do wyborów jako kandydat do rządzenia, a nie potrafi zarządzać, to niech się liczy z krytyką. Tym barddziej, że to kosztuje sporo publicznych pieniędzy. Tworzą buble prawne, my za to płacimy. Potem mają czelnośc pisać w necie, że SPP nie jest dla nich tylko dla nas, a oni sobie parkują za darmo. Nie dość, że hipokryzja z ich strony, to do tego partactwo za nasze pieniądze. I co, mamy im dziękować, zamiast krytykować? Jak nie potrafią rządzić, to niech się do tego nie garną - tyle!
2
Demokracja ma się dobrze w Dunajcu12:37, 22 marca 2026
SPP to wyłacznie wymysł mieszkańców naszego Miasteczka Stołecznego. Kazde rozwiązanie, w tym parking przy warzywniaku, odpłatne miejsca dla władcicieli budynku, a nawet dodarkowo miejsca platne dla pracowników sklepu w dawnej szkole to demokratycznie przegłosowane pomysły. Tak bedzie 3 lata bez tego miesiaca funkcjonkwania strefy. Nie ma co płakać, sam głosowałem za tym. Teraz widzę pewne wady tego systemu. Widać,że lud nie jest nieomylny. Dlatego jak Burmiatrz czy Rada popełnia błedy, to trzeba starać się je wspolnie poprawiać, a nie wyzywać i obwiniać.
0
Klient06:08, 22 marca 2026
Trzeba było zrobić pierwszą godzinę darmową i łatwy system poboru biletów (bez konieczności wpisywania nr rejestracyjnych) Wyeliminowałoby to całodzienny postój pojazdów i nie zniechęcało klientów do odwiedzenia sklepów przy Strefie.
1
Starobyszczanin16:49, 21 marca 2026
Dobra, jak już są te strefy i parkometry to trudno,ale chociaż zrobiliby parkometry łatwiejsze dla seniorów bez wbijania numerów rejestracyjnych. Gdzie stary dziadek zapamięta numery tablic. I gdzie zobaczy który przycisk kliknąć. Dziadka uczyłem kilka razy i dalej nie umie. Tak samo pewna kobieta która tam stała i narzekała że ma dwa samochody i nie pamięta numerów, i nie umie tego wkliknąć...dlaczego parkometry nie mogą być jak w Nowym Targu w kilku miejscach? Czyli klikasz płacisz i dostajesz bilet
0
P.16:46, 21 marca 2026
Ludzie, wszystkie te strefy co mają ułatwić życie ale nie nam, tu ma być rotacja ale pieniężna. Czy mieszkaniec czy przyjezdny ma płacić bo jakaś tam firma musi za coś wysyłać swoich ,, przedstawicieli,, na Seszele.
5
Sąsiadka11:02, 21 marca 2026
Panie Morawa można pisać ze swojego imienia i nazwiska nie trzeba się chować
0
Cichowianka z krwi i kości11:01, 21 marca 2026
Wajda niech robi nam szkołę bo ponoć czytać nie umiemy a Domagała będzie nauczycielem słownictwo jak na nauczyciela już ma
3
WYBORCA08:54, 21 marca 2026
Przynajmniej teraz są wolne miejsca ,za godzinę można wszystko załatwić bez spiny. Zniknęły wreszcie busy i inne blokujące cały dzień samochody
0
Wybitny radny z Cichego.22:59, 20 marca 2026
Dla przypomnienie za płatną strefą głosowali: Chramiec, Czepiel, Domagała, Duraj, Garczek, Harbut, Jędrzejowski, Stękała oraz Wajda. Głosowanie nr 13 z dnia 7.11.2025.
Teraz jak czytam że Domagała mówi: "Wiecie, jaki to problem dla mieszkańców? Już teraz mają problem z SPP" to się zastanawiam czy ona pamięta że głosował za wprowadzeniem tej strefy?
Reklama
0
Kewin19:30, 20 marca 2026
Rewolucja tak samo pustki jak w Jabłonce
0
Lz19:19, 20 marca 2026
@0Spacerowicz17
Absolutnie nie. Zadbały o to pijawki
0
Lz19:17, 20 marca 2026
@0Bezdradni. Na Orlen będzie osobna strefa i 3 firma równie uczciwa jak ta na A i reszta bandy pijawek z gmachu przy rynku.
0
Bezdradni18:04, 20 marca 2026
O boże, dwie strefy w tak małej wiosce. Jak to nagłośnia w mediach to będziecie pośmiewiskiem. Szkoda że musimy na was płacić. Czy ktoś wie czy podczas tankowanie na Orlenie też trzeba wykupić bilet na czas parkowania samochodu przy dystrybutorze?
1
Spacerowicz17:24, 20 marca 2026
Można płacić w systemie SkyCash?
0
Janek15:42, 20 marca 2026
@Brzydok
winnych na pewno nie bedzie, a zapłącimy my - podatnicy ;)
1
Jerzy15:11, 20 marca 2026
Radny Domagała jak już jest w Rynku niech ruszy 4-litery i przejdzie sobie do warzywniaka, a nawet z parkingu przed gminą można tam dotrzeć e dwie minuty.
0
tu ziemia15:11, 20 marca 2026
Zapłacenie 100 zł ma ułatwić życie stałym mieszkańcom - o zgrozo, co za pokrętna logika! Bo dotychczas to stali mieszkańcy mieli przekichane bo nie musieli nic płacić, a teraz są w siódmym niebie bo sto złotych co miesiąc muszą płacić. A ja się pytam za co, jakie są koszty wyprodukowania tego tak drogiego towaru za 100zł?
0
Brzydok14:35, 20 marca 2026
Czy jest jakiś winny tej sytuacji i niedopatrzenia? Pewnie nie a wystarczyło to zrobić od początku tak jak trzeba.
1
Janek14:28, 20 marca 2026
Hahahahaha! Czyli co, w CzD na Rynku będą dwie różne strefy? Jedna pod warzywniakiem, a druga na całej reszcie? Było widać, że nasi Radni wprowadzją to na dziko, bez przemyślenia i doświadczenia w tej dziedzinie. Ale ten bubel jednak mimo to zaskoczył! xD
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
12
Piątek
Imieniny:jana, Onufrego
Kliknij po więcej