Aleksandra Płatek: Będzie mi bardzo miło wrócić do Nowego Targu - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
17°C
Clouds
14°C
Clouds
17°C
Clouds
18°C
Clouds
16°C
Clouds
15°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Kartka z kalendarza
14.04.2026, 15:57 | czytano: 2328

Aleksandra Płatek: Będzie mi bardzo miło wrócić do Nowego Targu

Zwyciężczyni 3. edycji Festiwalu im. Jana Kantego Pawluśkiewicza w Nowym Targu - 22-letnia Aleksandra Płatek - pochodzi z Białej pod Wieluniem. Jest studentką 3. roku Akademii Nauk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Wybrała wydział wokalno-aktorski, który przygotowuje do pracy scenicznej w operach, operetkach, teatrach muzycznych.

Aleksandra Płatek/ zdj. M. Gębacz
Aleksandra Płatek/ zdj. M. Gębacz
Pierwszy raz wzięła Pani udział w konkursie wokalnym jako sześciolatka. Dużo było potem takich festiwali?

Aleksandra Płatek: - Nie pamiętam, nie liczyłam - kilkadziesiąt, może setka. Było ich bardzo dużo, szczególnie w okresie od podstawówki do liceum.

Wybrał Pani studia wokalno-aktorskie, czyli wszechstronne wykształcenie artystyczne, od emisji głosu, techniki aktorskiej, po ruch sceniczny i taniec. Ale na Festiwalu im. Jana Kantego Pawluśkiewicza postawiła Pani na oszczędność i prostotę wykonania Psalmu 120.

Aleksandra Płatek: - Nigdy nie śpiewałam w takiej stylistyce - nazwałam ją: musicalowo-operową. Chciałam się w tym sprawdzić. Tak, świadomie zrezygnowałam z innych atutów, które daje ruch sceniczny i aktorstwo. Byłam zaskoczona wygraną, bo wiedziałam, że nie będzie to tak widowiskowe, a tylko wokalne. Na dodatek te wszystkie arie ciągną się sporo czasu. Zdawałam sobie sprawę, że może to być monotonne. Ale nie słyszałam potem takiej opinii, więc chyba było to tylko moje odczucie.

Nie szukała Pani innych utworów Jana Kantego Pawluśkiewicza, powiedzmy - bardziej "przebojowych"?

Aleksandra Płatek: - Od razu szukałam utworu dla siebie w "Nieszporach Ludźmierskich". Pokazał mi je Konrad Mastyło (kompozytor, pedagog i pianista - przyp. red.) i stwierdziłam, że to jest to. To był strzał intuicji.

We wrześniu będzie można zobaczyć Pani spektakl dyplomowy w Teatrze AST w Krakowie. Zdradzi Pani co to będzie?

Aleksandra Płatek: - Trwa proces pracy nad dyplomem, to będzie spektakl autorski. Poruszać będziemy tematykę powrotu do korzeni i pierwotnej pieśni. Wszystko będzie wynikać z tego co nam w duszy gra. Będzie dużo wokalizy i tańca. Więcej nie mogę zdradzić. Może jeszcze tylko to, że przygotowujemy spektakl w siedem osób, w grupie bardzo zżytej, występowaliśmy już na kilku festiwalach.

Przyjedzie Pani na przyszłoroczny festiwal do Nowego Targu?

Aleksandra Płatek: - Wiem, że jest taka możliwość, ja jestem bardzo chętna. Jeśli organizatorzy także - to będzie mi bardzo miło wrócić do Nowego Targu.

rozmawiała Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Sum22:44, 14 kwietnia 2026
Szczęścia w karierze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
23
05.2026
Nie przegap!
16
06.2026
Nie przegap!
Trwa do 06.06.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
19
Wtorek
Imieniny:Mikołaja, Piotra
Kliknij po więcej