Rusza duży projekt energetyczny nad Jeziorem Czorsztyńskim. Trzy gminy podpisały umowy na montaż 779 instalacji - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clouds
16°C
Clouds
16°C
Clouds
18°C
Clouds
19°C
Clouds
17°C
Clouds
16°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Kartka z kalendarza
12.05.2026, 08:45 | czytano: 3065

Rusza duży projekt energetyczny nad Jeziorem Czorsztyńskim. Trzy gminy podpisały umowy na montaż 779 instalacji

Gminy Łapsze Niżne, Czorsztyn i Nowy Targ podpisały umowy z wykonawcami na montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii w gospodarstwach domowych i budynkach użyteczności publicznej. Wartość projektu przekracza 49 mln zł.

Dokument podpisali: wójt Gminy Czorsztyn Aneta Markus, wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz oraz wójt Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat. Zdj. UG Łapsze Niżne
Dokument podpisali: wójt Gminy Czorsztyn Aneta Markus, wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz oraz wójt Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat. Zdj. UG Łapsze Niżne
Gmina Łapsze Niżne wspólnie z gminami Czorsztyn i Nowy Targ rozpoczyna realizację projektu "Pionierski Projekt w sektorze energetyki rozproszonej Certyfikowanego Klastra Energii Zbiornika Czorsztyńskiego". W Niedzicy podpisano umowy z wykonawcami odpowiedzialnymi za dostawę i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 49 399 598,91 zł. Największa część środków przypada na Gminę Łapsze Niżne - 24 509 160,84 zł oraz Gminę Nowy Targ - 20 167 746,21 zł. Gmina Czorsztyn realizuje zadania o wartości 4 722 691,86 zł. Dofinansowanie pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i obejmuje 90 proc. kosztów kwalifikowanych netto.

W ramach projektu na terenie trzech gmin zamontowanych zostanie 779 instalacji OZE. Np. na terenie Gminy Nowy Targ projekt obejmuje m.in. montaż instalacji fotowoltaicznych w 47 gospodarstwach domowych, magazynów energii w 133 gospodarstwach oraz pomp ciepła w 72 budynkach mieszkalnych. Dodatkowo instalacje OZE pojawią się w 39 budynkach użyteczności publicznej. Termin realizacji zadania wyznaczono do 31 lipca 2026 roku.

r/ źródło: UG Łasze Niżne, UG Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
0
Mieszkaniec 05:27, 14 maja 2026
Kolejny raz opowiadanie bajek o dużych inwestycjach bezsensownych.tu nikt na tym nie skorzysta bo na ten czas jest to nieopłacalne jedynie jakąś firma zarobi ogromne pieniądze za montaż Tego badziewia .
najgorzej oceniony
19
obiektywny 10:06, 13 maja 2026
Brawo dla tych samorządów
0
!!!!!!!!!!!!!19:32, 19 maja 2026
Jakie darczyńcy się nam znalazły w tych gminach! Trzasneli kasą tylko sęk w tym że to wszystko jeśli oczywiście będzie to z naszych podatków!
0
brak słów !16:08, 17 maja 2026
xyx ... pewnie tak przy każdej okazji wydawania publicznych pieniędzy tylko lansowanie i chwalenie! Trzeba zdawać sobie sprawę że przez to utrwala się efekt naszych wybranych..... tylko czy to trafia do świadomości wyborcy ???? Wydaje się że całe to towarzystwo to nic innego jak urzędniczo samorządowe towarzystwo obrony własnych interesów! A KTO TO WSZYSTKO KONTROLUJE???
0
xyx11:33, 16 maja 2026
A wójt Nowego Targu to co świadek tej umowy że niczego nie podpisuje? Jak już gmina Łapsze chce się tak lansować to trzeba to robić z głową! Bo to wygląda jakoś nie tak i jest blade przygotowanie organizacyjnie jak na takie milionową inwestycję!
0
Mieszkaniec05:27, 14 maja 2026
Kolejny raz opowiadanie bajek o dużych inwestycjach bezsensownych.tu nikt na tym nie skorzysta bo na ten czas jest to nieopłacalne jedynie jakąś firma zarobi ogromne pieniądze za montaż Tego badziewia .
0
za miedzy!13:22, 13 maja 2026
Mieszkaniec @ A zapytaj mnie kto się nie zbogacił na budowie zapory? Nawet Ci pracownicy których to wywalono na zbitą twarz z ZEWu dostali bardzo wysokie odprawy! Nie ważne czy machali miotłą, czy oczyszczali a może zatruwali powietrze! Tak czy inaczej się zbogacili i co..... i jajco prawda no????
19
obiektywny10:06, 13 maja 2026
Brawo dla tych samorządów
3
Mieszkaniec17:54, 12 maja 2026
Popatrzcie jak się mają pracownicy ZEW, którzy już nie muszą ukrywać dorobku, to zrozumieci cały ten klaster
Reklama
6
były pracownik!17:08, 12 maja 2026
Przypominam sobie początki budowy zapory i obiecanki władzy jaka to Niedzica będzie bogata i co zyska rozwój, darmowy prąd itd. Może by to wszystko i było ale się skończyło! Kiedy to gmina dorwała się do cyców ZEWu i ZEW zaczeły doić takie miejscowości jak Łapsze , Kacwin , Frydman i cała ta reszta która to z zaporą nie miała i nie ma nic wspulnego z budową zapory! Powiem tak obecna władza gminy w tym czasie kiedy trwała budowa zapory to ssała smoczek ale dzisiaj mają tak wiele do gadania! Smutne to wszystko!
4
nobody13:53, 12 maja 2026
czy też tylko dla Vip-ów czy ludzie bez najomości w gminie zdołają coś załatwić? Bo jak na razie wszystkie programy dla "rodzinki.pl"
2
Pijawka11:34, 12 maja 2026
Wystarczy w godzinach nocnych gdy nikt energii obecnie nie odbiera sprzedawać ją po 10gr za kilowat w nocy włączy się elektryczne ogrzewanie pralki (kto chce).....(Ta nieodebrania energia w nocy jest wyprodukowana a bezpowrotnie przepada)
I te wszystkie instalacje są zbędne.
4
warto przemyśleć?11:09, 12 maja 2026
Nareszcie coś drgnęło w tej skostniałej Łapszańskiej gminie! ZEW też powinien się określić czy budować swoje inwestycje wokół zapory i rozwijać turystykę! A nie popierać jakieś wydumane nie potrzebne pierdoły wydzielane przez radę czy wójta gminy! Wiadomo też że przede wszystkim nie kto inny jak ZEW utrzymuje funkcjonowanie gminy! Kiedy radni zaczniecie logicznie myśleć???
10
cienki bolek10:55, 12 maja 2026
Jak mawia kandydat na Premiera Pan Przemysław Czarnek.
OZE SROZE
ha ha ha ha
4
łowca hemoroidów09:41, 12 maja 2026
Wszystko fajnie tylko dlaczego ta zapora nie działa jak ją zaprojektowano ? Zapora mogł by być zasilana z OZE ( sroze ) w dzień kiedy jest najwyższa produkcja ze słońca i pompować wodę ze zbiornika wyrównawczego i w nocy oddawać tą energię kiedy oze nie robi .
5
be lajzy09:18, 12 maja 2026
o da się da się ... da się ! , a dawniej się nie dało bo się pod siebie brało ... i się nie robiło tylko gadało że inflacja nie przekroczyła 20% ... i VAT obniżano na ZERO żeby ją "utrzymać w ryzach" ... czyli nie pokazać że przekracza 40% ... tal było maślarze ...
3
Monika bez stanika09:09, 12 maja 2026
Kiedy ludzie zaczniecie myśleć . ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
13
Sobota
Imieniny:Antoniego, Lucjana
Kliknij po więcej