Radni donieśli do prokuratury na burmistrza i urzędników ws. stypendiów dla hokeistów. "Ryzyko bezprawnego rozdysponowania kilku milionów złotych" - podhale24.pl
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Kartka z kalendarza
13.05.2026, 08:40 | czytano: 22541

Radni donieśli do prokuratury na burmistrza i urzędników ws. stypendiów dla hokeistów. "Ryzyko bezprawnego rozdysponowania kilku milionów złotych"

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu przyjęła zawiadomienie grupy radnych Rady Miasta Nowego Targu o możliwości popełnienia przestępstwa przy udzielaniu stypendiów sportowych. Chodzi o "przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych" oraz "podejrzenie popełnienia przestępstwa nadużycia władzy publicznej".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Zastępca prokuratora rejonowego prok. Łukasz Ostrowski potwierdza, że takie zawiadomienie wpłynęło do tutejszej jednostki pod koniec kwietnia. Zawiadomienie zostało zarejestrowane, a prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające. Ma miesiąc na podjęcie decyzji o wszczęciu śledztwa lub odmowie. - Decyzja jeszcze nie zapadła. To wstępny etap postępowania. Myślę, że do końca maja będzie już znana - podkreśla prokurator Ostrowski.

Zawiadomienie dotyczy burmistrza Grzegorza Watychy, byłej wiceburmistrz Joanny Iskrzyńskiej-Steg oraz kierownika referatu sportu Arkadiusza Szymczyka. Zarzuty mówią m.in. o ryzyku bezprawnego rozdysponowania środków publicznych na łączną kwotę co najmniej kilku milionów złotych w latach 2021-2024.

Przypomnijmy - w połowie grudnia ub. roku podczas sesji Rady Miasta przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wojciech Krauzowicz przedstawił wyniki kontroli dotyczącej sposobu przyznawania stypendiów sportowych oraz wydawania pieniędzy na umowy sponsorskie. Zawnioskował wtedy, by nie rozmawiać publicznie na temat stwierdzonych nieprawidłowości i złamania zasad finansowania. Piszemy o tym w artykule Brak dyskusji nad sposobem wydawania pieniędzy z budżetu Miasta dla klubów i sportowców. "Ciszej nad tą trumną"

Kilkanaście dni później jeden z członków Komisji rewizyjnej - radny Marcin Jagła - publicznie zapowiedział, że sprawę należy wyjaśnić, by nie było podejrzeń, że coś jest "zamiatane pod dywan". Wtedy padło stwierdzenie, iż rozważany jest wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Więcej o tym w tekście Czy sposób wspierania z budżetu Miasta - klubów sportowych i zawodników znajdzie swój finał w prokuraturze?

Zrobiono to dopiero w kwietniu, chociaż pierwsze zawiadomienie do prokuratury datowane jest na 18 lutego, a drugie na połowę marca. Oba zawiadomienia podpisane przez grupę radnych przesłano do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Tam stwierdzono, że to nie ich kompetencja i odesłano je do prokuratury w Nowym Sączu, a stamtąd do Nowego Targu jako właściwego organu, który ma zająć się sprawą.

Dlaczego pisma przeszły taką drogę? Otóż wnioskodawcy napisali, iż wnoszą o "wyłączenie Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu od rozpoznania niniejszej sprawy i przekazanie postępowania do innej jednostki prokuratury". Uzasadnili to "konfliktem interesów, wynikającym z bliskich powiązań służbowych i towarzyskich pomiędzy Prokuraturą Rejonową w Nowym Targu a Urzędem Miasta Nowy Targ, co mogłoby naruszyć zasadę obiektywizmu i bezstronności postępowania przygotowawczego."

Pierwsza zawiadomienie zawiera zarzut "przekroczenia uprawnień i niedopełnieniu obowiązków służbowych przez osoby odpowiedzialne za nadzór nad procesem przyznawania, zawierania umów oraz wypłat stypendiów sportowych w Urzędzie Miasta Nowy Targ". Pada oskarżenie, że dochodziło do fałszowania dokumentów, wnioski o przyznanie stypendiów były podpisywane przez osoby nieuprawnione do reprezentacji klubów sportowych, środki przesyłano na nieprawidłowe lub nieistniejące numery kont bankowych, a kwoty stypendiów były większe niż było to w umowie.

W drugim piśmie do prokuratury Okręgowej w Krakowie, nowotarscy radni informują o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa nadużycia władzy publicznej". Wnioskodawcy opierając się na ustaleniach Komisji Rewizyjnej Rady Miasta z kontroli z grudnia 2024 r. i października 2025 r. Wnoszą więc o "wszczęcie postępowania przygotowawczego i zbadanie czy doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków, ustalenie czy stwierdzone nieprawidłowości miały charakter zamierzony lub stanowiły rażące niedbalstwo, zbadanie, czy urzędnik dopuścił się fałszowania dokumentów, sprawdzenie, czy wypłaty środków publicznych na podstawie wadliwych umów stanowiły naruszenie dyscypliny finansów publicznych mogące uzupełniać odpowiedzialność karną, czy motywacja polityczna (wsparcie wyborcze środowiska hokejowego) uzasadnia kwalifikację z art. 231 § 2 k.k. czyli działanie w celu osiągnięcia korzyści osobistej oraz uzyskanie i przeanalizowanie pełnej dokumentacji Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Nowy Targ, w tym protokołów z kontroli".

r, s/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
21
Mieszkaniec 10:53, 13 maja 2026
Dość tego!! Dobrze zrobione dosyć kolesiostwa i kółka adoracji watychy z leśnymi dziadkami!! I za plecami rozdawania pieniędzy! Dość tego Pana na stołku w mieście gdzie syf na każdym kroku!!
najgorzej oceniony
49
Pra 09:51, 13 maja 2026
Kolejni szukają szansy jak zabłysnąć? Jak nie jawne sprzyjanie dalszemu zakorkowania miasta i blokowaniu obwodnicy to szukanie nowych metod błyszczenia?

Niektórzy już kiedyś mieli się okazję wykazać sami pracując w Urzędzie miasta i jak pracowali każdy wie
0
jednym słowem kicha ?15:30, 17 maja 2026
Takie tam pierdu , pierdu- konkretnie musztarda po obiedzie , wszystko spóźnione, tylko po to by zmiękczyć i postraszyć burmistrza , by był uległy i wybudował stadion Wojasowi , bot i na kiełbasę do chleba brakuje biedakowi ? Wojasa nie stać , bo biedny , buty nie idą , a klientów w hotelach mało , bo w ogóle bieda przyszła.
4
klik01:26, 15 maja 2026
wy to jednak na tym podhalu jesteście przodownikami małostkowści, zawiści, mściwości a pod plaszczykiem strażników moralności jeteście dokładnie na przeciwstawnym biegunie od tego co z pozoru staracie sie pokazywać na zewnątrz
2
alejajaaaa22:35, 14 maja 2026
Jakby powiedział klasyk: "podłość ludzka nie zna granic" . Nie ma się czym przejmować. to ta sama ekipa , która teraz obwinia burmistrza , że nie załatwił Wojasowi licencji , albo załatwił, że NKP nie otrzyma prawa gry w barażach , nawet jak je osiągnie
2
Wróżka Czarodziejka18:40, 14 maja 2026
Zobaczymy jaki będzie finał, nie przesadzajcie sprawy. Rzucić oszczerstwa jest łatwo. Niech każdy z tych panów i pani poszukają co mają między uszami, każdy. Mogłabym powiedzieć kilka rzeczy o Każdym z nich prosto w oczy bez świadków i pegasusa
0
Czek10:43, 14 maja 2026
Komisja rewizyjna przeprowadziła kontrolę i wykazano nieprawidłowości. Więc obowiązkiem wyjaśnienie tego tematu a nie chowanie pod dywan.. A jak podejdzie do tego prokuratura zobaczymy.
0
Czek10:43, 14 maja 2026
Komisja rewizyjna przeprowadziła kontrolę i wykazano nieprawidłowości. Więc obowiązkiem wyjaśnienie tego tematu a nie chowanie pod dywan.. A jak podejdzie do tego prokuratura zobaczymy.
1
Prorok23:24, 13 maja 2026
@Rozpylacz
Ciekawe jak prokuratura pociągnie temat i poszerzy jeszcze o kilka wątków? Ciekawe..ciekawe?
16
Rozpylacz22:19, 13 maja 2026
Ciekawe co zrobią radni donosiciele jeżeli prokuratura umorzy postępowanie z braku przesłanek co do popełnienia przestępstwa ?. I co wtedy zrobi Burmistrz?. Ciekawe, Ciekawe...
5
Zabas21:23, 13 maja 2026
Sami sobie wybraliście włodarza,radnych a teraz żądacie odwołania ich z urzędu,tak samo w hokeju i piłce przecież to w większości wasi pociotkowie ci w urzędzie jak i w sporcie.nawiasem takie sytuacje jeszcze przed obchodami 680-lecia.wstyd i tyle .kogo zamierzacie postawić na stołek w wyborach jak chcecie referendum odwołania burmistrza?zastanowilscie się nad tym ?takie sytuacje jak opisane w artykule są znamionowym przestępstwa brakiem profesjonalnych audytów,wizytacji zainteresowaniem ze strony miasta,obstawianiem na stołki swoich oraz jakiś niezweryfikowanych osób nie wiadomo od czego najczęściej od wszystkiego czyli od niczego .jakby to było normalne państwo to dawno byłoby skonfiskowane majątku,zakaz pełnienia funkcji w państwie.bylo ten hokeju oddać w raz z lodowiskiem w 2010 roku Pani co chciał zbudować tam zaplecze hotelowe oddać w raz z lodowiskiem i miasto miałoby spokój na dzisiaj,to chcieliście w rękach miasta to teraz placzcie
2
Mechanik20:43, 13 maja 2026
A moze trzeba sie zabrać za kontrolę w MMKS co sie dzieje z pieniędzmi jak sa wydawane, jak rozliczane dotacje, jak przyznawane stypendia według jakich kategorii i czy napewno wszystko idzie do zawodników. Może pora potrząsnąć tym kółkiem wzajemnej adoracji. Może NIK jest tam potrzebny. Od lat tam nie ma przejrzystości w finansach wieczne długi. Może trzeba sprawdzić czy komuś sie nie oblepia po palcach. Tylko zawodnicy wyprowadza sobie żyły żeby zdobyć sukces. Zdobyli teraz mistrza Polski w pierwszej lidze i co dalej jakie plany? Nikt nic nie wie. Nie szanuje sie w tym klubie wychowanków
10
Skinheads 6919:52, 13 maja 2026
Zrobic referendum o odwolanie Watychy ze stolka i po krzyku...cale os Sikorskiego Maczka ma dosc jego betonu na zieleni nad Dunajcem.
7
wróżka z Sądowej19:34, 13 maja 2026
Burmistrz z wyrokiem do tego kolejne zawiadomienia i inne sprawy. To się nie może dobrze skończyć.
5
Kasia17:26, 13 maja 2026
Pytanko czemu tak długo czekano z tym wnioskiem,jak było wiadomo,że pieniążki ,wyparowały,, bo miasto dało a hokeisci nie dostali???
2 pytanko czy w tym mieście nie ma nikt jak żeby przeprowadzić referendum odnośnie odwołanie tego szkodnika?
4
super wybór17:19, 13 maja 2026
Jeżeli włodarze złamali ustawę o samorządzie i jego finansowaniu , to przede wszystkim powinna się tym zająć poza kolejnością Regionalna Izba Obrachunkowa - to podstawowy organ kontroli finansowej samorządów !!! Pytanie pozostaje , czy się zajmował, a jeżeli nie , to dlaczego tego nie dokonał, potem prokurator , tylko nie wiadomo który , czy ten legalny , czy ten prokurator uzurpator? Dziś wszystko stoi na głowie , a nie na nogach , do czego doprowadził ten co stosuje prawo , tak jak je rozumie ? I co mu zrobicie obywatele?
4
yamakay16:32, 13 maja 2026
jeszcze za Zdzisia sie zabrac i ta *** Natalke i posprzatac w tym klubie raz na zawsze a niejeden trup wyleci jeszcze z szafy i posprawdzac skad te wszystkie majatki do roboty
5
Becek15:58, 13 maja 2026
Czas najwyższy i mam nadzieję, że nie jest to ostatnie zawiadomienie. Ten bezczynny burmistrz zwyczajnie szkodzi miastu.
9
mieszczan15:45, 13 maja 2026
Służba,elita z ludu na króla donosi którego sobie wybrali.Radni wybrani przez nas(bezradni),burmistrz też podobno przez nas wybrany, na burmistrza donosi.Się porobiło.
3
ręka rękę myje15:29, 13 maja 2026
Nic z tego nie będzie, bo to ostatnia kadencja, więc nowotarska prokuratura będzie zwlekać do samego końca. Potem będzie brakować dokumentów albo ulegną zalaniu. To już przerabialiśmy niejednokrotnie. Ostatnio w głośnej sprawie naszej uczelni PPUZ, zamachu Czarnka na autonomię, znikających 40 milionów... przecież uczelnia już tak się nie nazywa, więc nie ma sprawy. Kiedyś KS Podhale SA, teraz to MMKS, a może tylko KS Podhale - konia z rzędem dla nadążających, a jak potrzeba to zawsze może być odwrotnie. Głowa mała w jakim kraju my żyjemy. Za kradzież batonika zamykają żula, którego trzeba utrzymać w więzieniu, ale za ukradzione czy zdefraudowane miliony kupuje się święty spokój...
19
Skinheads 6914:09, 13 maja 2026
Panowie radni zajmijcie się sprawa skate parku za prawie 4 mlm zl dla kilku osób!A hokeistów zostawcie w spokoju.I jeszcze park ma powstać na terenie zielonym.Myślicie co robicie z tym miastem.Zamieniając go w beton...
Reklama
10
smog13:34, 13 maja 2026
Nowotarskie piekiełko
11
miejscowy13:27, 13 maja 2026
Ej, pasterz, naucz się wpierw zasad poprawnej pisowni, a później się "wymadrzaj".
2
JKostka13:26, 13 maja 2026
teraz , w ostatniej kadencji ...
to mi możecie skoczyć na ...!!
4
Burok13:16, 13 maja 2026
A teraz następni chcą pompowania pieniędzy na odmianę w kopaczy szmacianki
26
Kierowca z Ogrodowej11:56, 13 maja 2026
Obwodnicę budować. Cale miasto codziennie tonie w spalinach aut bo komuś żal widoku z okna. Zamknięcie mostu w Szaflarach dobiło komunikacyjne Szaflarską i Sikorskiego.

Przypominam o temacie artykułu. Moderator.
2
Gdzie by tu zwiać???11:52, 13 maja 2026
Węgry to kierunek już spalony, Białoruś?, Rosja?, USA?
22
Justyna11:51, 13 maja 2026
Kto podpisał Jagła, Tokarz, Sięka ?? jeszcze ktoś ??
22
Grul11:05, 13 maja 2026
Referat zajmujący się sportem nigdy nie miał szczęścia do kierowników. Kiedyś Jagła brylował, dziś Szymczyk. Szkoda...
21
Mieszkaniec10:53, 13 maja 2026
Dość tego!! Dobrze zrobione dosyć kolesiostwa i kółka adoracji watychy z leśnymi dziadkami!! I za plecami rozdawania pieniędzy! Dość tego Pana na stołku w mieście gdzie syf na każdym kroku!!
9
PasterzPPP10:44, 13 maja 2026
Może i kradli ale przynajmniej rządzą tak jak im nowotarscy bossowie biznesu karzą
5
Ania10:30, 13 maja 2026
Zarzuty za niegospodarność, brał audytu gdzie się pieniążki,,podziały,, a później zarzuty dka pana Zdzisia.Z i oani Natalki???
3
Zagadka10:09, 13 maja 2026
Czy badanie prokuratury obejmie klub??
2
Osiol10:06, 13 maja 2026
Skoro po swojej stronie dba się o każdy grosz by nie przepadł(urlop i nie tylko) to podatnik ma prawo oczekiwac równej starannosci i dbałości (za wypłatę którą placi) o wspólny majątek i wydawanie podatków.
Całe zgłoszenie powinien złożyć najdroższy (odmówił) a nie radni.
14
Kibic Podhala10:03, 13 maja 2026
Brawo Radni :-) niech ktoś da rady temu panu na stołku. Koniec wydawania na lewo kasiorki i upychanie swojej kieszeni!!! Niech sie wkoncu ktoś za to weźmie!! Prokuratura niech wszystko zbada a Watycha niech oddaje ze swoje kieszeni wkoncu!!!
49
Pra09:51, 13 maja 2026
Kolejni szukają szansy jak zabłysnąć? Jak nie jawne sprzyjanie dalszemu zakorkowania miasta i blokowaniu obwodnicy to szukanie nowych metod błyszczenia?

Niektórzy już kiedyś mieli się okazję wykazać sami pracując w Urzędzie miasta i jak pracowali każdy wie
20
Pijawka09:45, 13 maja 2026
Nareszcie decyzja zgodna z ślubowaniem.
Ciekawe czy papiery i odpowiedzi będą dostarczane i udzielane w tempie takim jak jedenastce
9
Życzliwy obserwator09:42, 13 maja 2026
A nie mówiłem że u nas na Podhalu i w NT na przykładzie NKP nie ma klimatu na poważny sport. Przecież przez to tracimy dużo talentów bo jak rodzic nie zapłaci to dziecko nie będzie trenować. Później się dziwić że hokej czy piłka i wiele innych dyscyplin tak wygląda, nie tylko tu jest ten problem ale też ogólno Polski. Później skąd brać reprezentantów kraju. Lepiej krytykować i później mieć z tego satysfakcje!!! Sport mamy bardzo przeciętny . Bierzcie przykład z Norwegii czy Słowenii gdzie praktycznie każde dziecko uprawia jakiś sport bo są do tego programy bo można!!! Ale to u nas nie przejdzie...
6
I sekretarz KC KAŁO09:38, 13 maja 2026
A już myślałem, że chodzi o radnych z tej nowej mieściny.
17
Pniok08:48, 13 maja 2026
No to Watycha ma już pozamiatane.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
20
06.2026
Nie przegap!
14
08.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
15
Poniedziałek
Imieniny:Jolanty, Wita
Kliknij po więcej