NKP Podhale bez licencji na grę w 1. lidze. Klub obarcza winą Miasto
Burmistrzowie reagują na zarzuty klubu piłkarskiego. "Wsparcie dla NKP jest na historycznym poziomie"
Te sprawy - choć omawiane długo i dość burzliwie, z udziałem przedstawicieli obu klubów - zeszły nieco na dalszy plan, bowiem skupiono się na oczekiwaniach klubu piłkarskiego. Jak już kilkakrotnie pisaliśmy - NKP Podhale nie otrzymało licencji na grę w 1. lidze. Klub jako winnego wskazał Miasto, czyli właściciela stadionu, bowiem obiekt nie spełnia standardów określonych przez PZPN do rozgrywek na poziomie 1. ligi.
W odpowiedzi burmistrzowie zapewnili, iż wsparcie dla NKP jest na historycznie wysokim poziomie", jednocześnie obiecując wsparcie dla klubu przy odwołaniu się od decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.
Osobno głos w tej sprawie zabrał radny Maciej Fryźlewicz, który podsumował schemat działania tak: "W dużym uproszczeniu: Sztab ma zrobić swoje w szatni, zawodnicy na boisku, zarząd klubu w PZPN, Miasto pod kątem infrastruktury. Burmistrz ma znaleźć rozwiązanie, radni mają zagłosować".
Teoretycznie wyjścia są dwa - budowa nowego wielofunkcyjnego obiektu sportowego, w którym znajdzie się miejsce na dyscypliny letnie i zimowe - ten wariant jednak odpada ze względu przede wszystkim na brak miejsca na usytuowanie tak dużego kompleksu oraz opcja numer dwa: dostosowanie obecnego stadionu do wymogów licencyjnych. To też kosztowne przedsięwzięcie, wiążące się z całkowitym już wyrzuceniem z ul. Kolejowej sportów lekkoatletycznych - ale jednak możliwe do realizacji. Szczególnie, że w ostatnich miesiącach MCSiR poczyniło już pewne inwestycje - chociaż jeszcze zbyt małe. Do spełnienia są trzy warunki: podgrzewana murawa, zwiększenie oświetlenia, czyli strumienia świetlnego na 1 m2 z obecnych 320 luksów do 1600 lx oraz dobudowanie kilkuset zadaszonych miejsc na trybunach.
Drużyna może grać na zastępczych boiskach, ale taka sytuacja dopuszczana jest przez przepisy na okres do trzech sezonów. Chociaż NKP wskazało, że takie boiska ma, to jednak PZPN wniosek licencyjny piłkarzy odrzucił. Stąd odwołanie klubu od decyzji. Pismo w tej sprawie musi trafić do PZPN dziś, do godziny 9:00.
Wczoraj wieczorem przygotowano stanowisko burmistrza będące uzupełnieniem do przygotowanego odwołania NKP do Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Oto jego treść:
W związku z prowadzonymi aktualnie działaniami dotyczącymi rozwoju infrastruktury sportowej Miasta Nowy Targ uprzejmie informuję, iż wdrożona jest etapowa realizacja modernizacji Stadionu Miejskiego w Nowym Targu, mająca na celu podniesienie standardu technicznego obiektu oraz dostosowanie infrastruktury stadionowej do wymagań licencyjnych dla rozgrywek piłkarskich szczebla centralnego.
Docelowo stadion będzie dysponował minimum:
- 2 000 miejsc siedzących,
- 650 miejscami zadaszonymi.
Zakres prac obejmuje w szczególności:
1. Rozbudowę infrastruktury trybun
Budowa nowych trybun stadionowych wykonanych w technologii konstrukcji stalowej z wykorzystaniem systemu krat pomostowych typu WEMA.
W 2027 zostanie wykonane:
- trybuna zadaszona na około 400 miejsc siedzących,
- trybuna niezadaszona na około 300 miejsc siedzących,
- punkt sprzedaży biletów,
- bramki wejściowe i infrastruktura kontroli dostępu,
- zaplecze sanitarne obejmujące toalety dla kibiców,
- punkt gastronomiczny.
Koszt realizacji etapu w roku 2027 wynosi: 1 500 000 zł brutto.
W roku 2028 zostanie zrealizowana budowa dodatkowej trybuny niezadaszonej na około 400 miejsc siedzących.
Koszt realizacji etapu w roku 2028 wynosi 500 000 zł brutto.
Po zakończeniu realizacji wszystkich etapów stadion osiągnie zakładaną pojemność minimum 2000 miejsc siedzących, w tym minimum 650 miejsc zadaszonych.
2. Modernizację systemu oświetlenia stadionowego
Modernizacja oświetlenia obiektu poprzez wykonanie nowoczesnego systemu oświetlenia sportowego spełniającego wymagania dla rozgrywek centralnych oraz transmisji telewizyjnych (I liga).
Etap realizowany w roku 2027 dotyczy modernizacji umożliwiającej osiągnięcie parametrów natężenia oświetlenia na poziomie minimum 800 lx.
Koszt realizacji etapu wynosi - rok 2027 - ok. 3 000 000 zł brutto.
W roku 2028 wykonany zostanie kolejny etap modernizacji oświetlenia, pozwalający osiągnąć docelowe parametry natężenia oświetlenia na poziomie około 1600 lx.
Koszt realizacji etapu wynosi rok 2028 - ok. 2 800 000 zł brutto.
Docelowy system oświetlenia stadionowego umożliwi organizację rozgrywek piłkarskich oraz realizację transmisji telewizyjnych zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów i standardów infrastrukturalnych.
3. Wykonanie systemu podgrzewania płyty boiska
Prace w 2028r. dotyczą modernizacji systemu podgrzewania płyty głównej boiska piłkarskiego.
Koszt realizacji zadania wynosi: rok 2028 - ok. 2 200 000 zł brutto.
Jednocześnie informuję, iż w budżecie Miasta Nowy Targ na rok 2026 zabezpieczono kwotę 200 tys. zł na opracowanie koncepcji nowego obiektu sportowego.
Nowy obiekt sportowy planowany będzie do realizacji etapowej, przy czym priorytetem pierwszego etapu będzie wykonanie infrastruktury umożliwiającej udostępnienie klubowi NKP Podhale Nowy Targ stadionu spełniającego wymogi licencyjne dla rozgrywek I ligi, natomiast kolejne etapy inwestycji obejmować będą dalszą rozbudowę i rozwój obiektu ponad wymagane standardy licencyjne.
Finansowanie inwestycji będzie mogło zostać zabezpieczone w szczególności:
- w ramach środków własnych Miasta Nowy Targ, po przyjęciu stosownej uchwały budżetowej Miasta Nowy Targ
- przy udziale środków zewnętrznych, w tym programów ministerialnych oraz funduszy przeznaczonych na rozwój infrastruktury sportowej.
Miasto konsekwentnie inwestuje również w obecny obiekt stadionu miejskiego, sukcesywnie dostosowując go do wymogów licencyjnych PZPN.
W 2025 roku wykonano modernizację stadionu piłkarskiego zgodnie z wymogami licencyjnymi PZPN, obejmującą m.in.:
- modernizację systemu kamer,
- modernizację stanowisk dziennikarskich,
- dostosowanie parkingu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zabezpieczenie wymaganej liczby miejsc parkingowych,
- dostosowanie trybun do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- wymianę szafek zawodniczych w szatni gości,
- modernizację łazienek w szatniach,
- zakup nowych ławek dla zawodników rezerwowych,
- zwiększenie pola gry.
Łączna wartość tych prac wyniosła 135 053,23 zł.
W 2026 roku zrealizowano kolejne inwestycje:
1. zakup platform scenicznych pod transmisje telewizyjne - 128 362 zł,
2. modernizację oświetlenia - 270 000 zł,
3. zwiększenie pojemności trybun do ponad 900 miejsc, w tym wymaganych na poziomie II ligi 250 miejsc zadaszonych - 52 265,20 zł.
Łączna wartość inwestycji wykonanych w latach 2025-2026 wynosi 585 680,43 zł.
Podsumowując, modernizacja Stadionu Miejskiego w Nowym Targu zakłada kompleksowe dostosowanie obiektu do wymogów licencyjnych PZPN dla rozgrywek szczebla centralnego, w tym docelowo dla rozgrywek I ligi. W ramach realizowanych etapowo prac przewiduje się wykonanie pełnej infrastruktury stadionowej obejmującej odpowiednią pojemność trybun wraz z miejscami zadaszonymi, sektor gości, strefy VIP, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, nowoczesny system sprzedaży biletów i identyfikacji uczestników imprez masowych, infrastrukturę medialną i telewizyjną, system VAR, oświetlenie o parametrach 1600 Ev (lx) wraz z zasilaniem awaryjnym, podgrzewaną murawę, pomieszczenia techniczne i organizacyjne wymagane przepisami licencyjnymi oraz pozostałe elementy infrastruktury niezbędne do organizacji zawodów piłkarskich zgodnie z obowiązującymi standardami PZPN."
Docelowo stadion będzie dysponował minimum:
- 2 000 miejsc siedzących,
- 650 miejscami zadaszonymi.
Zakres prac obejmuje w szczególności:
1. Rozbudowę infrastruktury trybun
Budowa nowych trybun stadionowych wykonanych w technologii konstrukcji stalowej z wykorzystaniem systemu krat pomostowych typu WEMA.
W 2027 zostanie wykonane:
- trybuna zadaszona na około 400 miejsc siedzących,
- trybuna niezadaszona na około 300 miejsc siedzących,
- punkt sprzedaży biletów,
- bramki wejściowe i infrastruktura kontroli dostępu,
- zaplecze sanitarne obejmujące toalety dla kibiców,
- punkt gastronomiczny.
Koszt realizacji etapu w roku 2027 wynosi: 1 500 000 zł brutto.
W roku 2028 zostanie zrealizowana budowa dodatkowej trybuny niezadaszonej na około 400 miejsc siedzących.
Koszt realizacji etapu w roku 2028 wynosi 500 000 zł brutto.
Po zakończeniu realizacji wszystkich etapów stadion osiągnie zakładaną pojemność minimum 2000 miejsc siedzących, w tym minimum 650 miejsc zadaszonych.
2. Modernizację systemu oświetlenia stadionowego
Modernizacja oświetlenia obiektu poprzez wykonanie nowoczesnego systemu oświetlenia sportowego spełniającego wymagania dla rozgrywek centralnych oraz transmisji telewizyjnych (I liga).
Etap realizowany w roku 2027 dotyczy modernizacji umożliwiającej osiągnięcie parametrów natężenia oświetlenia na poziomie minimum 800 lx.
Koszt realizacji etapu wynosi - rok 2027 - ok. 3 000 000 zł brutto.
W roku 2028 wykonany zostanie kolejny etap modernizacji oświetlenia, pozwalający osiągnąć docelowe parametry natężenia oświetlenia na poziomie około 1600 lx.
Koszt realizacji etapu wynosi rok 2028 - ok. 2 800 000 zł brutto.
Docelowy system oświetlenia stadionowego umożliwi organizację rozgrywek piłkarskich oraz realizację transmisji telewizyjnych zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów i standardów infrastrukturalnych.
3. Wykonanie systemu podgrzewania płyty boiska
Prace w 2028r. dotyczą modernizacji systemu podgrzewania płyty głównej boiska piłkarskiego.
Koszt realizacji zadania wynosi: rok 2028 - ok. 2 200 000 zł brutto.
Jednocześnie informuję, iż w budżecie Miasta Nowy Targ na rok 2026 zabezpieczono kwotę 200 tys. zł na opracowanie koncepcji nowego obiektu sportowego.
Nowy obiekt sportowy planowany będzie do realizacji etapowej, przy czym priorytetem pierwszego etapu będzie wykonanie infrastruktury umożliwiającej udostępnienie klubowi NKP Podhale Nowy Targ stadionu spełniającego wymogi licencyjne dla rozgrywek I ligi, natomiast kolejne etapy inwestycji obejmować będą dalszą rozbudowę i rozwój obiektu ponad wymagane standardy licencyjne.
Finansowanie inwestycji będzie mogło zostać zabezpieczone w szczególności:
- w ramach środków własnych Miasta Nowy Targ, po przyjęciu stosownej uchwały budżetowej Miasta Nowy Targ
- przy udziale środków zewnętrznych, w tym programów ministerialnych oraz funduszy przeznaczonych na rozwój infrastruktury sportowej.
Miasto konsekwentnie inwestuje również w obecny obiekt stadionu miejskiego, sukcesywnie dostosowując go do wymogów licencyjnych PZPN.
W 2025 roku wykonano modernizację stadionu piłkarskiego zgodnie z wymogami licencyjnymi PZPN, obejmującą m.in.:
- modernizację systemu kamer,
- modernizację stanowisk dziennikarskich,
- dostosowanie parkingu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zabezpieczenie wymaganej liczby miejsc parkingowych,
- dostosowanie trybun do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- wymianę szafek zawodniczych w szatni gości,
- modernizację łazienek w szatniach,
- zakup nowych ławek dla zawodników rezerwowych,
- zwiększenie pola gry.
Łączna wartość tych prac wyniosła 135 053,23 zł.
W 2026 roku zrealizowano kolejne inwestycje:
1. zakup platform scenicznych pod transmisje telewizyjne - 128 362 zł,
2. modernizację oświetlenia - 270 000 zł,
3. zwiększenie pojemności trybun do ponad 900 miejsc, w tym wymaganych na poziomie II ligi 250 miejsc zadaszonych - 52 265,20 zł.
Łączna wartość inwestycji wykonanych w latach 2025-2026 wynosi 585 680,43 zł.
Podsumowując, modernizacja Stadionu Miejskiego w Nowym Targu zakłada kompleksowe dostosowanie obiektu do wymogów licencyjnych PZPN dla rozgrywek szczebla centralnego, w tym docelowo dla rozgrywek I ligi. W ramach realizowanych etapowo prac przewiduje się wykonanie pełnej infrastruktury stadionowej obejmującej odpowiednią pojemność trybun wraz z miejscami zadaszonymi, sektor gości, strefy VIP, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, nowoczesny system sprzedaży biletów i identyfikacji uczestników imprez masowych, infrastrukturę medialną i telewizyjną, system VAR, oświetlenie o parametrach 1600 Ev (lx) wraz z zasilaniem awaryjnym, podgrzewaną murawę, pomieszczenia techniczne i organizacyjne wymagane przepisami licencyjnymi oraz pozostałe elementy infrastruktury niezbędne do organizacji zawodów piłkarskich zgodnie z obowiązującymi standardami PZPN."
Pismo podpisał burmistrz Grzegorz Watycha.
s/
































Pierwsza liga to są mrzonki bo nie wiadomo nawet czy uda się zagrać w barażach a w przyszłym roku być może nawet nastąpi spadek do III ligi a nie mówię już o tym że w pierwszej drużynie praktycznie nie ma ani jednego nowotarżanina