NKP Podhale odwołuje się od decyzji PZPN o nieprzyznaniu licencji na grę w I. lidze. Burmistrz wysyła pismo wspierające - podhale24.pl
Zakopane
Clouds
8°C
Clear
8°C
Clouds
9°C
Clear
10°C
Clear
9°C
Rain
7°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Kartka z kalendarza
15.05.2026, 08:10 | czytano: 3944

NKP Podhale odwołuje się od decyzji PZPN o nieprzyznaniu licencji na grę w I. lidze. Burmistrz wysyła pismo wspierające

NOWY TARG. Na wczorajszym wspólnym posiedzeniu Komisji Sportu, Turystyki i Pożytku Publicznego oraz Komisji Budżetowej radni jednogłośnie wyrazili "pełne poparcie dla stanowiska przedstawionego przez burmistrza Miasta, skierowanego do PZPN - dotyczące działań modernizacyjnych Stadionu Miejskiego w Nowym Targu". Tak brzmi formuła przegłosowanego wniosku, którego ogłoszenie poprzedziła ponad trzygodzinna dyskusja.

Prezes NKP Podhale Nowy Targ Michał Rubiś / zdj. Podhale24
Prezes NKP Podhale Nowy Targ Michał Rubiś / zdj. Podhale24
Tematem czwartkowego posiedzenia miejskich komisji było omówienie pism-próśb od dwóch klubów - NKP Podhale Nowy Targ oraz MMKS Podhale Nowy Targ o znalezienie w budżecie Miasta dodatkowych środków na wsparcie działalności klubów. Jeden wnioskuje o 400 tys. zł jeszcze w tym roku i 800 tys. w roku przyszłym, a drugi o 1,2 mln zł.

Te sprawy - choć omawiane długo i dość burzliwie, z udziałem przedstawicieli obu klubów - zeszły nieco na dalszy plan, bowiem skupiono się na oczekiwaniach klubu piłkarskiego. Jak już kilkakrotnie pisaliśmy - NKP Podhale nie otrzymało licencji na grę w 1. lidze. Klub jako winnego wskazał Miasto, czyli właściciela stadionu, bowiem obiekt nie spełnia standardów określonych przez PZPN do rozgrywek na poziomie 1. ligi.

W odpowiedzi burmistrzowie zapewnili, iż wsparcie dla NKP jest na historycznie wysokim poziomie", jednocześnie obiecując wsparcie dla klubu przy odwołaniu się od decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

Osobno głos w tej sprawie zabrał radny Maciej Fryźlewicz, który podsumował schemat działania tak: "W dużym uproszczeniu: Sztab ma zrobić swoje w szatni, zawodnicy na boisku, zarząd klubu w PZPN, Miasto pod kątem infrastruktury. Burmistrz ma znaleźć rozwiązanie, radni mają zagłosować".

Teoretycznie wyjścia są dwa - budowa nowego wielofunkcyjnego obiektu sportowego, w którym znajdzie się miejsce na dyscypliny letnie i zimowe - ten wariant jednak odpada ze względu przede wszystkim na brak miejsca na usytuowanie tak dużego kompleksu oraz opcja numer dwa: dostosowanie obecnego stadionu do wymogów licencyjnych. To też kosztowne przedsięwzięcie, wiążące się z całkowitym już wyrzuceniem z ul. Kolejowej sportów lekkoatletycznych - ale jednak możliwe do realizacji. Szczególnie, że w ostatnich miesiącach MCSiR poczyniło już pewne inwestycje - chociaż jeszcze zbyt małe. Do spełnienia są trzy warunki: podgrzewana murawa, zwiększenie oświetlenia, czyli strumienia świetlnego na 1 m2 z obecnych 320 luksów do 1600 lx oraz dobudowanie kilkuset zadaszonych miejsc na trybunach.

Drużyna może grać na zastępczych boiskach, ale taka sytuacja dopuszczana jest przez przepisy na okres do trzech sezonów. Chociaż NKP wskazało, że takie boiska ma, to jednak PZPN wniosek licencyjny piłkarzy odrzucił. Stąd odwołanie klubu od decyzji. Pismo w tej sprawie musi trafić do PZPN dziś, do godziny 9:00.

Wczoraj wieczorem przygotowano stanowisko burmistrza będące uzupełnieniem do przygotowanego odwołania NKP do Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Oto jego treść:
W związku z prowadzonymi aktualnie działaniami dotyczącymi rozwoju infrastruktury sportowej Miasta Nowy Targ uprzejmie informuję, iż wdrożona jest etapowa realizacja modernizacji Stadionu Miejskiego w Nowym Targu, mająca na celu podniesienie standardu technicznego obiektu oraz dostosowanie infrastruktury stadionowej do wymagań licencyjnych dla rozgrywek piłkarskich szczebla centralnego.

Docelowo stadion będzie dysponował minimum:
- 2 000 miejsc siedzących,
- 650 miejscami zadaszonymi.

Zakres prac obejmuje w szczególności:

1. Rozbudowę infrastruktury trybun
Budowa nowych trybun stadionowych wykonanych w technologii konstrukcji stalowej z wykorzystaniem systemu krat pomostowych typu WEMA.

W 2027 zostanie wykonane:
- trybuna zadaszona na około 400 miejsc siedzących,
- trybuna niezadaszona na około 300 miejsc siedzących,
- punkt sprzedaży biletów,
- bramki wejściowe i infrastruktura kontroli dostępu,
- zaplecze sanitarne obejmujące toalety dla kibiców,
- punkt gastronomiczny.

Koszt realizacji etapu w roku 2027 wynosi: 1 500 000 zł brutto.

W roku 2028 zostanie zrealizowana budowa dodatkowej trybuny niezadaszonej na około 400 miejsc siedzących.
Koszt realizacji etapu w roku 2028 wynosi 500 000 zł brutto.

Po zakończeniu realizacji wszystkich etapów stadion osiągnie zakładaną pojemność minimum 2000 miejsc siedzących, w tym minimum 650 miejsc zadaszonych.

2. Modernizację systemu oświetlenia stadionowego
Modernizacja oświetlenia obiektu poprzez wykonanie nowoczesnego systemu oświetlenia sportowego spełniającego wymagania dla rozgrywek centralnych oraz transmisji telewizyjnych (I liga).
Etap realizowany w roku 2027 dotyczy modernizacji umożliwiającej osiągnięcie parametrów natężenia oświetlenia na poziomie minimum 800 lx.
Koszt realizacji etapu wynosi - rok 2027 - ok. 3 000 000 zł brutto.

W roku 2028 wykonany zostanie kolejny etap modernizacji oświetlenia, pozwalający osiągnąć docelowe parametry natężenia oświetlenia na poziomie około 1600 lx.
Koszt realizacji etapu wynosi rok 2028 - ok. 2 800 000 zł brutto.

Docelowy system oświetlenia stadionowego umożliwi organizację rozgrywek piłkarskich oraz realizację transmisji telewizyjnych zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów i standardów infrastrukturalnych.

3. Wykonanie systemu podgrzewania płyty boiska
Prace w 2028r. dotyczą modernizacji systemu podgrzewania płyty głównej boiska piłkarskiego.
Koszt realizacji zadania wynosi: rok 2028 - ok. 2 200 000 zł brutto.

Jednocześnie informuję, iż w budżecie Miasta Nowy Targ na rok 2026 zabezpieczono kwotę 200 tys. zł na opracowanie koncepcji nowego obiektu sportowego.

Nowy obiekt sportowy planowany będzie do realizacji etapowej, przy czym priorytetem pierwszego etapu będzie wykonanie infrastruktury umożliwiającej udostępnienie klubowi NKP Podhale Nowy Targ stadionu spełniającego wymogi licencyjne dla rozgrywek I ligi, natomiast kolejne etapy inwestycji obejmować będą dalszą rozbudowę i rozwój obiektu ponad wymagane standardy licencyjne.

Finansowanie inwestycji będzie mogło zostać zabezpieczone w szczególności:
- w ramach środków własnych Miasta Nowy Targ, po przyjęciu stosownej uchwały budżetowej Miasta Nowy Targ
- przy udziale środków zewnętrznych, w tym programów ministerialnych oraz funduszy przeznaczonych na rozwój infrastruktury sportowej.

Miasto konsekwentnie inwestuje również w obecny obiekt stadionu miejskiego, sukcesywnie dostosowując go do wymogów licencyjnych PZPN.

W 2025 roku wykonano modernizację stadionu piłkarskiego zgodnie z wymogami licencyjnymi PZPN, obejmującą m.in.:
- modernizację systemu kamer,
- modernizację stanowisk dziennikarskich,
- dostosowanie parkingu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zabezpieczenie wymaganej liczby miejsc parkingowych,
- dostosowanie trybun do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- wymianę szafek zawodniczych w szatni gości,
- modernizację łazienek w szatniach,
- zakup nowych ławek dla zawodników rezerwowych,
- zwiększenie pola gry.
Łączna wartość tych prac wyniosła 135 053,23 zł.

W 2026 roku zrealizowano kolejne inwestycje:
1. zakup platform scenicznych pod transmisje telewizyjne - 128 362 zł,
2. modernizację oświetlenia - 270 000 zł,
3. zwiększenie pojemności trybun do ponad 900 miejsc, w tym wymaganych na poziomie II ligi 250 miejsc zadaszonych - 52 265,20 zł.

Łączna wartość inwestycji wykonanych w latach 2025-2026 wynosi 585 680,43 zł.

Podsumowując, modernizacja Stadionu Miejskiego w Nowym Targu zakłada kompleksowe dostosowanie obiektu do wymogów licencyjnych PZPN dla rozgrywek szczebla centralnego, w tym docelowo dla rozgrywek I ligi. W ramach realizowanych etapowo prac przewiduje się wykonanie pełnej infrastruktury stadionowej obejmującej odpowiednią pojemność trybun wraz z miejscami zadaszonymi, sektor gości, strefy VIP, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, nowoczesny system sprzedaży biletów i identyfikacji uczestników imprez masowych, infrastrukturę medialną i telewizyjną, system VAR, oświetlenie o parametrach 1600 Ev (lx) wraz z zasilaniem awaryjnym, podgrzewaną murawę, pomieszczenia techniczne i organizacyjne wymagane przepisami licencyjnymi oraz pozostałe elementy infrastruktury niezbędne do organizacji zawodów piłkarskich zgodnie z obowiązującymi standardami PZPN."

Pismo podpisał burmistrz Grzegorz Watycha.

s/
Ankieta
Reklama
WITTCHEN - sklep internetowy
Kiermasz do -70%
Sklep Internetowy WITTCHEN | esklep@wittchen.com | telefon: 22 266 88 00
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
najlepiej oceniony
9
Grubo 09:06, 15 maja 2026
Panie burmistrzu jest pan zwykłym tchórzem skoro dał się pan ograć nkp zamiast twardą ręką powiedzieć stop.
Pierwsza liga to są mrzonki bo nie wiadomo nawet czy uda się zagrać w barażach a w przyszłym roku być może nawet nastąpi spadek do III ligi a nie mówię już o tym że w pierwszej drużynie praktycznie nie ma ani jednego nowotarżanina
najgorzej oceniony
12
Las z Nas 14:01, 15 maja 2026
Do Grubo, a niby skąd ma być nowotazanin, jak w Nowy Targ tylko był hokej , który miał w lidze parę drużyn, dlatego zdobywali mistrza, ale to już temat zamknięty i pozwólcie rozwijać się innym dyscyplina jak są wyniki
2
Patryk21:21, 16 maja 2026
Rozwój dla miasta, mecze w TVP, promocja, brak stadionu w regionie, klub spoko zarządzany, prawie 10 lat w 3 lidze, są fundamenty, jak chcemy robić krok do przodu jako miasto to chyba spoko by było coś zrobić dla tej drużyny, rozreklamować miasto i tak dalej. Mieszkam w NT od zawsze no i piłka to najpopularniejszy sport w Polsce to chyba warto coś w tym temacie zrobić skoro jest możliwość, szansa itp.
3
Kibic Podhala14:47, 16 maja 2026
Do wszystkich wpisujących głupoty na prezesa Podhala.Dowiedzcie się dlaczego Podhale nie może dostać licencji a pożniej piszcie te swoje głupoty.Wiec wam wyjaśnię prezes nie ma nic do stadionu który należy do miasta a że miasto niechciało wyłożyć kasy na modernizację dlatego są problemy.Klub zrobił wszystko co mogł w razie wygrania baraży i awansu podał zastępczy stadion.Wiec pytam kto z was wyłozy kasę do czegoś co nie jest jego.Prezes i sponsorzy płaca chłopakom za grę i tyle sytuacja ta sama co w hokeju hala lodowa należy do miasta.I jestem kibicem hokeja i piłki nożnej .A teraz żeby wspomóc Nkp Podhale Nowy Targ to zapraszam na mecz z Wartą Poznań a nie narzekać i pisać głupoty.Pozdrawiam kibiców Podhala piłki nożnej hokeja i unihokeja bo sport powinien łączyć a nie dzielić jak to jest w innych miastach że kibice różnych dyscyplin się wspierają.
1
nowa wizja Królewskiego Miasta12:37, 16 maja 2026
@Sikorskiego street : będziecie mieli obwodnicę i inne inwestycje , skoro niektórzy radni i burmistrz ulegli szantażowi NKP i pana Wojasa i mają inne priorytety : rozbudowa stadionu , budowa oświetlenia , , awans do I ligi , a potem awans do ekstraklasy ,a NKP z panem Wojasem będą inkasować za bilety wstępu i snuć dalsze plany jak wyjelenić jeszcze Miasto na kolejne pieniądze , na budowę kolejnego hotelu i opowiadać głodne kawałki jak to pomagają mieszkańcom , dając pracę w NKP i w hotelach dzieciom mieszkańców Miasta ?
0
kościelny10:13, 16 maja 2026
Ten Pan Prezes to przecież dobrze zna Pana Dyrektora hotelu obok stadionu. Może zasponsoruje oświetlenie za kilka milionów tak aby do Rabki było widoczne a na stadione nadal za słabo?
2
majstrował i sie udało08:25, 16 maja 2026
Gość w jasnym garniturku , cieszy sie co nabroił , szkoda mi chłopa , bo już powinien wylądowac w lasku , za to co zrobił NKP?
4
Sikorskiego street19:28, 15 maja 2026
Po miescie chodzi fama ze ma odbyc sie referendum w sprawie odwolania burmistrza....
4
Wyborca19:25, 15 maja 2026
Nie życzę sobie aby moje podatki były wydawane na dorosłych facetów biegających za jedną piłką! Nie mają sponsorów to do roboty na budowę zapraszam. Stadion ma być dla dzieci i szkół oraz dla mieszkańców. Chodniki drogi parki sale gimnastyczne a nie zawodowe kopanie do bramki. Wydoroślejcie. Lokalny sponsor nie chce wydać milionów na oświetlenie? Zmieńcie sponsora.
2
nowotarżanin , fan piłki kopanej17:29, 15 maja 2026
@ Grubo : spadek to raczej obecnie do III ligi nie grozi , ale ponieważ zaniedbali wiele spraw, a ja się nie dziwię ,że Pan WW mając takich nieudaczników i niedoświadczonych doradców może nie wiedzieć , czego wymaga się od działaczy , którzy podjęli się prowadzenia drużyny w II lidze nie wiedzą , bo skąd mieliby wiedzieć , doprowadzili do tego ,że dziś drużyna nie z winy miasta , ale właśnie z winy działaczy klubowych nie otrzyma licencji nie tylko na I ligę , ale nawet na rozegranie ewentualnych baraży . Nawiasem mówiąc to I liga nie jest tu nikomu potrzebna , bo ani nie ma na nią kibiców , ani zapotrzebowania w tak mały środowisku , o tak małym potencjale ?
2
super wybór16:21, 15 maja 2026
Proszę mi moi drodzy kibice ć z czego ten facet po prawej na fotce taki zadowolony jest? Mało ,że zachował bierność i nic nie zrobił by była licencja dla Wojasa, nie warunkowa, ale stała , to jeszcze dziś prowadzi podstępne potyczki z władzą samorządową , której powinien być wdzięczny ,że za darmo udostępnia jego kopaczom stadionu i zastosowała wszelkie inne ulgi dla kopaczy z NKP? To jest hipokryzja tej "elyty sportowej szantażystów z ludżźmierskiej", którym się wszystko należy ?
3
Prawo i Sowieci14:07, 15 maja 2026
Nie ma naszej zgody na wasze drogie prywatne hobby dla 100 kibicow i obcych graczy.
12
Las z Nas14:01, 15 maja 2026
Do Grubo, a niby skąd ma być nowotazanin, jak w Nowy Targ tylko był hokej , który miał w lidze parę drużyn, dlatego zdobywali mistrza, ale to już temat zamknięty i pozwólcie rozwijać się innym dyscyplina jak są wyniki
2
Pijawka13:59, 15 maja 2026
I tak co roku coraz większe żądania i coraz wyższe kwoty żądane
To nie będzie miało końca.
Reklama
3
yamakay13:09, 15 maja 2026
a moim zdaniem zamiast leczyc trupy (lodowisko i stadion ) taniej bedzie dokupic dzialki i stworzyc kompleks jak w Sosnowcu w mysl przyslowia co drogie to tanie!!!!!!!!! lepiej miec nowe nowoczesne bo taniej wybudowac od zera nic remontowac rudery do dziela na lotnisku jest dosc dzialek ktore mozna kupic
2
Kto za to zapłaci?12:58, 15 maja 2026
A z czego zostaną przesunięte pieniądze by to zrealizować? Utniemy na MZK, moze brak geotermii? Albo podnieśmy podatek od nieruchomości, tak by garstka osob miala fun. Zróbmy remont stadionu l, wybudujmy trybunę a potem rozwalmy to wszystko ponownie przez budowę tunelu pod torami. Bo tu wszytsko jezt na odwrót.
3
Zenek12:23, 15 maja 2026
Pytanie fo burmistrzavi jego armii urzędników CI ZROBILIŚCIE PRZEZ ROK AWANSU NKP FO 2 LIGII???Głupi zegar odmierzający czas spotkania, nie liczy czasu dodatkowego!!!!!Żenada, do dymisji!!
2
taka prawda12:07, 15 maja 2026
Dla kogo graja,przecież kibiców nie mają.
Więcej osób przychodzi na co poniektóre mecze serii A.
6
Felka11:04, 15 maja 2026
Serio ?? Mieszkańcy mają sponsorować czyjeś hobby? A ja chciałabym nowy rower i co ?
1
Ryszard Zator10:53, 15 maja 2026
Gra na emocjach i lobbing na budowę nowego stadionu. Dzieci i młodzież mają wystarczające warunki do rozwoju. Posiadamy nie tylko główny stadion ale i boisko na lodowisku czy hali Gorce. Nie wspominając o orlikach. W tych kategoriach to wystarczające.
Gra toczy się o pierwszy zespół , który ilu ma wychowanków w 1 składzie ? , w stosunku do tego ile lat akademia działa ?
Zbudujcie solidną pozycję przez lata na poziomie centralnym (nie ujmuję historycznych osiągnięć ), wprowadzajcie wychowanków i pomyślimy o stadionie. Na dzisiaj jak w hokeju dziś jest jutro może nie być. Miasto wspiera Was od początku i cały czas tak się dzieje. Co rok większe kwoty płyną do klubu ,a infrastruktura się rozbudowuje. Licencję też dostaniecie.
Realny rozwój to boiska treningowe i mała akademia nie wymagające kolosa za 100 baniek jak w Sosnowcu. Miasta na to nie stać.
Zawsze zamiast nowych term można wybudować ośrodek piłkarski z nowym stadionem, Prawda ?
2
Olek10:28, 15 maja 2026
jak się bawić to się bawić na całego
9
Grubo09:06, 15 maja 2026
Panie burmistrzu jest pan zwykłym tchórzem skoro dał się pan ograć nkp zamiast twardą ręką powiedzieć stop.
Pierwsza liga to są mrzonki bo nie wiadomo nawet czy uda się zagrać w barażach a w przyszłym roku być może nawet nastąpi spadek do III ligi a nie mówię już o tym że w pierwszej drużynie praktycznie nie ma ani jednego nowotarżanina
3
Mieszkaniec08:53, 15 maja 2026
I teraz nagle dla klubu radni i burmistrz nie sa źli? Zamiast nawalać oświadczenie za oświadczeniem, ze to wina miasta mogli porozmawiać spokojnie, ale po co. Mam wrażenie, ze brak wcześniejszej rozmowy to byla tylko gra NKP.
4
Swój08:41, 15 maja 2026
No to nie ma co oczekiwać na lepsze drogi, bardziej oczekiwane są w nich dziury !
10 000 000 zł (słownie dziesięć baniek !!!) na piłkę.
3
pomyśl zanim coś chlapniesz08:40, 15 maja 2026
Tak działają frajerzy, którzy mając wcześniejszą warunkową decyzję PZPN-u zaniechali czegokolwiek i zadowoleni spoczęli na laurach i sądzili ,że PZPN licencję przyniesie im na tacy? Nic bardziej złudnego jak takie beklasowe myślenie tych frajerów a nie działaczy aspirujących do I ligowego grona .? Uczyć się trzeba , uczyć , bo PZPN nic nie daje za darmo
3
Leci kabarecik08:39, 15 maja 2026
I cyk kolejne oświadczenia? Kabaret...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
20
06.2026
Nie przegap!
10
10.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
15
Poniedziałek
Imieniny:Jolanty, Wita
Kliknij po więcej