Uroczysta sesja Rady Miasta Zakopane na Placu Niepodległości. Nadano Honorowe Obywatelstwo i wręczono Nagrody Burmistrza (duża galeria) - podhale24.pl
Jabłonka
Clouds
15°C
Clouds
15°C
Clouds
19°C
Clouds
20°C
Clouds
19°C
Clouds
16°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Kartka z kalendarza
02.06.2026, 18:50 | czytano: 1850

Uroczysta sesja Rady Miasta Zakopane na Placu Niepodległości. Nadano Honorowe Obywatelstwo i wręczono Nagrody Burmistrza (duża galeria)

Na Placu Niepodległości w Zakopanem odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Zakopane z udziałem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Podczas obrad radni podjęli uchwałę o pośmiertnym nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zakopane generałowi brygady Mieczysławowi Borucie-Spiechowiczowi oraz wręczyli Nagrody Burmistrza, które otrzymali Andrzej Gąsienica-Makowski, prof. Jerzy Jędrysiak i Józef Łuszczek.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Sesja została zwołana 2 czerwca na Placu Niepodległości w ramach obchodów Dni Zakopanego. Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Grzegorz Jóźkiewicz wyjaśnił, że uroczyste posiedzenie zwoływane jest co roku w celu upamiętnienia wizyty Jana Pawła II z 1997 roku na Skalnym Podhalu. Wydarzeniu towarzyszyła wojskowa oprawa w obecności kompanii reprezentacyjnej i orkiestry wojskowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Głównym punktem sesji było podjęcie uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zakopane gen. bryg. Mieczysławowi Borucie-Spiechowiczowi. Życiorys i przebieg służby wojskowej generała (urodzonego 20 lutego 1894 roku w Rzeszowie, zmarłego 13 października 1985 roku w Zakopanem) przedstawił w laudacji radny powiatowy Piotr Bąk, który osobiście poznał generała.

Generał Boruta-Spiechowicz był żołnierzem Drugiej Brygady Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-ukraińskiej (obrona Lwowa) oraz wojny polsko-bolszewickiej, gdzie dowodził 4. Pułkiem Strzelców Podhalańskich. W 1936 roku otrzymał stopień generała brygady. Podczas kampanii wrześniowej dowodził Grupą Operacyjną "Boruta". Po aresztowaniu w listopadzie 1939 roku przeszedł siedem sowieckich więzień. Następnie organizował i dowodził 5. Dywizją Piechoty Armii Generała Andersa, a w 1943 roku objął dowództwo 1. Korpusu Pancerno-Motorowego. W 1964 roku zamieszkał na stałe w Zakopanem. W latach 70. i 80. zaangażował się w działalność opozycyjną (podpisał List Czternastu, współtworzył ROPCiO oraz uczestniczył w I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność"). Został pochowany w kwaterze legionowej Nowego Cmentarza w Zakopanem.

Radna Izabela Szlachetka-Lelek przedstawiła laudację dla Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego - poety, działacza Związku Podhalan, posła na Sejm RP oraz wieloletniego starosty tatrzańskiego. Nagroda została przyznana za działalność publiczną, społeczną oraz zaangażowanie na rzecz odrodzenia pasterstwa kulturowego w Tatrach, promocji produktów regionalnych i wspierania środowiska bacowskiego.

- Służyć ziemi, Tatr to jest godność. W Zakopanem to podwójna. Trza się trochę narobić, trza się trochę nagodzić i trza trochę na plecach dostać. Takie jest życie jak chce służyć. Każdy z nas służy swoim, ale robiliśmy to z radością, z miłością, bo szanowaliśmy tych ludzi - mówił Andrzej Gąsienica-Makowski.

Wiceburmistrz Iwona Grzebyk-Dulak odczytała laudację dla prof. Jerzego Jędrysiaka - urodzonego w Zakopanem, absolwenta ASP w Krakowie, artysty grafika (linorytu i rysunku) oraz pedagoga. Laureat brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i setkach zbiorowych na świecie, zdobywając m.in. Grand Prix Międzynarodowych Biennale Grafiki w Indiach i Holandii. Nagroda Burmistrza została przyznana za rok 2026.

Prof. Jędrysiak wspomniał o swoim zaangażowaniu w upamiętnianie historii w Lovranie, gdzie leczył się Stanisław Witkiewicz, oraz w Opatii:

- To wszystko się wiąże z tym, że dla mnie Zakopane i historia Zakopanego, była niezwykle ważna. Ja mogłem mieszkać w wielu krajach: Belgii, Holandii, we Francji, ale zawsze wracałem do naszego miasta, ciesząc się, życzliwością przyjaciół, ludzi, no i samym urokiem tego naszego niezwykłego miejsca - mówił profesor.

Radny Jakub Kot wygłosił laudację dla Józefa Łuszczka - biegacza narciarskiego, pierwszego polskiego mistrza świata w biegach narciarskich (złoty medal na 15 km i brązowy na 30 km w Lahti w 1978 roku), najlepszego sportowca Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" w 1978 roku, 36-krotnego mistrza Polski i dwukrotnego olimpijczyka.

Józef Łuszczek opisał sytuację z okresu stanu wojennego, kiedy przebywał w Norwegii i proponowano mu pozostanie na stałe.

- Powiedziałem, że nie mają Giewontu. Ja tam mieszkam na Kasprowicza i prosto z okna Giewont widzę. Trza było wizę zrobić szwajcarską, bo do Polski się nie dało dojechać. Dali tą wizę i ze Szwajcarii później do Polski pojechaliśmy. Dalej Giewont widzę i będę widział - wspominał Łuszczek.

Sportowiec podsumował także swój dorobek treningowy.

- Zdrowie było, chęci były do treningów. Miałem dwa zeszyty, takie spisane, wszystkie treningi, że sto sześćdziesiąt tysięcy kilometrów przebiegłem - opowiadał sportowiec.

Sesja zakończyła się złożeniem wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim i występem wojskowej orkiestry.

e/r
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
mieszkaniec grajdoła22:45, 2 czerwca 2026
Niezła szopka.
0
dziewczyna22:27, 2 czerwca 2026
Z przykrością przyjmuję informację że tak brzydki czlowiek jak AGM zostaje aż tak uhonorowany, wstyd kto na to pozwolił...nigdy nie zapomnę krzywdy jemu i jego otoczeniu...
0
Mówię jak jest21:43, 2 czerwca 2026
Honorowanie kontrowersyjnego Andrzeja Gąsienicy Makowskiego, figurującego na liście Antoniego Maciewrewicza jako TW SB Andrzej II, jest po prostu żenujące. Ten wieloletni stronnik Lecha Wałęsy (TW SB Bolek) zawsze dbał o swoją klikę, przedkładając interes "swoich" nad dobrem ogółu. Ostatnim wybrykiem Makowskiego był start do sejmu z listy Platformy Obywatelskiej w roku 2015, które to wybory przegrał z kretesem. Nie rozumiem, komu zależy, na promowaniu takich postaci.
Reklama
0
Świętoszek05:37, 3 czerwca 2026
Po tej jednej nominacji czuje się jakby mi napluto w twarz. Żenada
0
Beti11:13, 3 czerwca 2026
Bawią się świetnie za nasze pieniądze a mieszkańcom podwyżki co chwilę szykują wstyd
0
Back to the future08:40, 3 czerwca 2026
Czy to nagroda Starosty Powiatu??? Takie mam wrażenie. Przykre to co się dzieje, oj przykre...
0
Generał Boruta w grobie się przewraca13:11, 3 czerwca 2026
Jak można nadawać honorowe obywatelstwo miasta zasłużonemu generałowi, jednocześnie nagradzając konfidenta bezpieki ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
6
Sobota
Imieniny:Pauliny, Norberta
Kliknij po więcej