Niedziela, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 15.516 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 15.012 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
11°
Wiatr: 18.54 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
11°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
13°
Wiatr: 21.816 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
2
3
26.09.2007, 17:14 | czytano: 1469

Stanisław Apostoł: Panie Marszałku, dlaczego?! Niestety, nikt takiego pytania nie postawił

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem informacje o wizycie pana marszałka Marka Nawary w Nowym Targu. Pan Marszałek przybył do stolicy Podhala i na pytania samorządowców, odnośnie możliwości finansowania niektórych inwestycji miejskich z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej (w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007–14), wypowiadał się nadzwyczaj powściągliwie, a w przypadku lotniska, krytej pływalni i modernizacji stadionu letniego, sprawę postawił jasno – nie! – pisze w liście do redakcji Stanisław Apostoł, nowotarski radny.

archiwum

I w tym miejscu odniosłem wrażenie, że zarówno rozmówcy pana Marszałka, jak i autor relacji – byli jakby zdziwieni tą pana Marszałkową stanowczością. Jak to? Czyżbyśmy podpadli Gaździe Małopolski w jakiś szczególny sposób?

My tu – ambitne plany, z posad świata Miasto ruszamy, Reniferek, co i rusz, z „le Targu” je budzi – a Pan nic!? Panie Marszałku, dlaczego?! Niestety, nikt takiego pytania nie postawił.

A szkoda, bo w odpowiedzi Pan Marszałek zapewne odpowiedziałby tak: - Chłopaki jesteście sympatyczne i miłe, ale na te trzy inwestycje kasy dać nie mogę, bo są one sprzeczne ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007 -13. Skończyłem! Howgh!

Wspomniana Strategia Rozwoju (uchwalona w styczniu 2006, ale konsultowana ze wszystkimi samorządami już od roku 2004) jest takim ”rozkładem jazdy” środków pomocowych i mówi, na co można je wydać, a na co nie.

I tak – lotniska nowotarskiego w Strategii nie ma. Radni Sejmiku uznali, że po dokończeniu „zakopianki”, przejazd z Balic do Nowego Targu trwał będzie godzinę i w takiej sytuacji lotnisko w naszym Mieście jest bez sensu. Co innego – kryta pływalnia i stadion letni. Obie te inwestycje są przypisane Nowemu Targowi, ale (i tu jest pies pogrzebany) basen ma mieć 50 m. długości, a stadion letni - trybuny na minimum10 tysięcy widzów.

Powie ktoś – jak to? My nie chcemy i nie potrzebujemy takich kolosów. Nam wystarczy brodzik (bo na dzisiaj nie mamy nawet i tego) i kawałek boiska, gdzie można by co piątek pograć w palanta, a w sobotę - w klipę. Przecież to jest w Twoim, Brukselo, interesie.

Zbudujemy mniejsze obiekty, my - będziemy zadowoleni, a Ty - zaoszczędzisz sporo kasy. – Nie – mówi Bruksela – te pieniądze nie są przeznaczone na zaspokojenie Waszych małomiasteczkowych potrzeb. Nowy Targ jest miastem o statusie centrum subregionalnego (na równi z Nowym Sączem i Tarnowem – tako rzecze Strategia) i jego infrastruktura ma służyć całemu subregionowi (coś więcej niż powiat). I tylko takie obiekty możecie finansować z funduszy pomocowych. A mniejsze? Budujcie, szczęść wam Boże, ale - za swoje!

Ja przepraszam, że się powtarzam, ale te same słowa skierowałem do Rady Miasta na sesji w dniu 13.08.2007. Ustalaliśmy wówczas, które planowane inwestycje miejskie należy przedstawić do współfinansowania przez środki pomocowe, a które - nie. Przekonywałem, że w miejsce tych, które nie mieszczą się w Strategii (mały basen i modernizacja stadionu) należy wpisać inne. Te, które w tym dokumencie są przy Nowym Targu wymienione np. budowa nowoczesnego centrum targowo-wystawienniczego, dla pomieszczenia wszystkich sprzedawców jarmarku.

Nie doczekałem się merytorycznej odpowiedzi. Bez żadnej dyskusji radni klubów PWS i Nieprzekupni, odrzucili mój wniosek, przegłosowali większością jak chcieli, a potem polecieli do prasy i wydali oświadczenie, że jestem „największy krytykant”, a poza tym: leń, nicpoń i coś tam jeszcze, a najgorsze, że jak idę przez Miasto, a zwłaszcza przez Rynek, to mi jedna noga z tyłu zostaje!…

Co dalej? Kibicować innym gminom w pozyskiwaniu funduszy? A może jednak zaapelować do radnych, aby podeszli do tematu poważnie, przeanalizowali planowane inwestycje miejskie pod względem ich zgodności ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego, wybrali te, które mieszczą się w kryteriach, a następnie zachęcili odpowiednich Urzędników do przygotowania stosownych projektów. Trzeba przy tym pamiętać, że jesteśmy około dwa lata do tyłu, bo z takim wyprzedzeniem inne gminy przystąpiły do pisania wniosków, a teraz czekają tylko na ogłoszenie konkursów, żeby te wnioski złożyć. Cóż, nie trzeba przy tym tracić wiary. Kto wie - może się uda… A jeśli się nie uda? Można wtedy ogłosić, że do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego istnieje tajny protokół, w którym Bruksela i Kraków zobowiązują się, że choćby nie wiem co się wydarzyło - nie dać Nowemu Targowi ani grosza! Niektórzy w to uwierzą…

Stanisław Apostoł, radny Rady Miasta Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas