Bukowina Tatrzańska: co jest ważniejsze - kwiatuszki czy ludzie? Gorąca dyskusja ws. ochrony rzeki Białka - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Nowy Targ
Rain
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
120 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 60 | 120 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
21.12.2011, 09:30 | czytano: 3197

Bukowina Tatrzańska: co jest ważniejsze - kwiatuszki czy ludzie? Gorąca dyskusja ws. ochrony rzeki Białka

W siedzibie Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska odbyły się warsztaty konsultacyjne na temat opracowania projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 - Dolina Białki.

Fot. Franciszek Pacyga
Fot. Franciszek Pacyga
Organizatorem spotkania była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Obecni byli wójtowie i samorządowcy gmin Bukowina Tatrzańska, Nowy Targ i Łapsze Niżne. Zamysłem warsztatów konsultacyjnych było utworzenie Zespołów Lokalnej Współpracy, które miały by uczestniczyć we wszystkich etapach sporządzania dokumentacji. Podczas prezentacji audiowizualnej organizatorzy przedstawili, co należy do przedmiotów ochrony doliny rzeki Białki (długość koryta Białki- 25 km, 716 ha), tj.:

1) Pionierska roślinność na kamieńcach górskich potoków,
2) Zarośla wrześniowo-wierzbowe na kamieńcach i żwirowiskach górskich potoków,
3) Murawy kserotermiczne(Festuco-Brometea),
4) Górskie łąki konietlicowe użytkowane ekstensywnie,
5) Lasy łegowe i nadrzeczne zarośla wierzbowe,
6) Brzanka - ryba(Barbus meridionalis).
7) Kamień otoczak.

W drugiej części spotkania rozwinęła się dyskusja. Sołtysi pytali: co jest ważniejsze, te kilka roślin rosnących dziko i prawie zanikły rodzaj rybki brzanki czy los ludzi mieszkających na tym terenie? Głosy te były podyktowane dotychczasowymi doświadczeniami, gdy służby ochrony środowiska blokowały działania i inwestycje przeciwpowodziowe zasłaniając się właśnie ochroną tutejszej przyrody.

Sołtysi jednym murem stali za częściowym ujarzmieniem rwącej rzeki, która w ciągu kilku godzin potrafi zniszczyć dorobek życia mieszkańców, a nawet zagrozić życiu. Postulowali, aby mieli możliwość opiniowania każdego projektu inwestycyjnego wokół Białki. Organizatorzy tłumaczyli się niemożnością podjęcia decyzji o częściowej regulacji lub utrzymaniu toku rzeki wobec istniejących przepisów. Dyskusja i spory nie miały końca, a żadna ze stron nie ustąpiła. Do konsensusu nie doszło.

Wobec spornych postaw, wójt Gminy Bukowina Tatrzańska poinformował, że zorganizuje dodatkowe spotkanie z udziałem posłów na Sejm z naszego terenu, którym zostaną przestawione argumenty samorządowców, które powinni wnieść dzisiaj podniesione tematy na ścieżkę legislacyjną. Na tym zebranie zakończono.

Tekst i zdjęcia Franciszek Pacyga / oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
student22:44, 22 grudnia 2011
"co jest ważniejsze - kwiatuszki czy ludzie"

Taki fragment w tytule już wystarczy, by ocenić, jakie poglądy prezentuje redakcja/autor. Takie zwroty i zestawienia są nie tylko denerwujące, ale też przesycone nowomową. Przez zabieg językowy (któż postawi jakieś kwiatuszki nad ludźmi? Tylko eko-wariat) od razu nastawia się czytelnika - niezależnie od meritum.

W środku - tylko gorzej. Niski to poziom dziennikarstwa.

PS: Niech ludzkość dalej się tak bawi przyrodą - oby konsekwencje nie zmiotły nas z tej planety.
aminokwas12:30, 22 grudnia 2011
Rzeka piękna....Trzeba ją chronić rozumnie, a nasi ludzie potracili przez ostanie 20 lat rozum. Smrodzą , trują, zanieczyszczają i dewastują...
A przed powodzią chroni zakaz budowy w terenach zalewowych i stare metody stosowane od pradziadków
Taki sobie09:57, 22 grudnia 2011
Do anty ekoterrotysty
Popieram w 100 %, ktoś odważnie powiedział prawdę.
wojtekB09:27, 22 grudnia 2011
To prawda że człowiek gospodaruje na tym terenie od prawie 1000 lat - ale przez ok 950 to rzeka radziła sobie z człowiekiem. Od ok 30-40 lat następuje niestety gwałtowna degradacja rzeki dokonywana przez człowieka. Jak ktoś pamięta Białkę sprzed 30-40 lat wie o czym mowa. W tym tempie i z takim podejściem ludzi w cale nieodległej przyszłości będzie to martwy ściek. A co do regulacji to trzeba mieć świadomość że ta dzika, górska rzeka i tak upomni się o swoje tam gdzie ludzie jej za dużo zabiorą ( A ludzie chcą się budować coraz bliżej wody - bo kto pamięta gdzie sięgała woda podczas powodzi w latach 30 ub. wieku?)
anty ekoterrorysta23:09, 21 grudnia 2011
Od prawie tysiąca lat człowiek gospodaruje w tym terenie.Korzystał z potoków ,wybierał żwir i kamienie z koryta ,nie było niepotrzebnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i te roślinki i zwierzęta przetrwały.Dziś wmawiaja nam ci urzednicy ,że bez ich głupiej ochrony wszystko zaginie.Nie zaginęlo przez tysiac lat i nie zaginie też dzisiaj.
Barbus meridionalis22:02, 21 grudnia 2011
Nie dają uregulować białki bo roślinność rybki zwierzątka otoczaki a żwirownie na korycie hałasują zanieczyszczają i plądrują co się da bez pytania i pozwolenia i jest dobrze, ktoś tu udaje głupiego albo nim jest
b20:10, 21 grudnia 2011
Obecnie Białka nie ma żadnych walorów turystycznych, dlatego skupmy się na bezpieczeństwie ludzi, oraz na czystości! To jest często pomijana kwestia, a przecież lepsze uregulowane koryto niż syf i śmieci, które są w tym momencie.
osioł17:26, 21 grudnia 2011
czego jest wiecej ludzi czy rybek tego gatunku no czego
j.b16:56, 21 grudnia 2011
dla samorzadcow waznejsze sa jakies roslinki niz zycie ludzi dawno nie bylo problemu z rzeka ludzie wybierali kamienie i piasek poglebiajac koryto rzeki dzisiaj nie wolno nic i bialka robi co chce
śpisok15:09, 21 grudnia 2011
a jak zasypiom to cym bdziecie naśnieżać stoki i gdzie bedziecie puscać szamba no chyba ze bedzie nim naśnieżać :) HAHA
Juzek Koryto10:24, 21 grudnia 2011
e tam zakopać syćko, biała nie daje dutków a nam góralom je trza..zasypać ten strumyk
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas