Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 15.588 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 15.984 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
13°
Wiatr: 17.172 km/h Wilgotność: 87 %
Rain
14°
Wiatr: 19.836 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
14°
Wiatr: 15.156 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
12°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 87 %
20.06.2012, 18:04 | czytano: 2627

Wojewódzka Konferencja „Bogactwo kulturowe regionu Małopolski w działaniach edukacyjnych" (zdj.)

zdj. Michał Adamowski

W murach Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się Wojewódzka Konferencja „Bogactwo kulturowe regionu Małopolski w działaniach edukacyjnych” skierowana do dyrektorów szkół oraz do organów prowadzących małopolskie szkoły.

Konferencję Honorowym patronatem objął Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego. Małopolski Kurator Oświaty oraz Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, organizując to spotkanie, podjęli kolejną inicjatywę mającą na celu eksponowanie i promowanie regionalnego dziedzictwa Małopolski.

Otwierając konferencję prof. dr hab. Stanisław Hodrowicz – Rektor PPWSZ w Nowym Targu oraz Grzegorz Baran – Małopolski Wicekurator Oświaty, zwrócili uwagę na fakt, iż konferencja ma przyczynić się do upowszechniania wiedzy o życiu i twórczości ludzi urodzonych w Małopolsce, jej walorach krajobrazowych, osobliwościach przyrody, bogatym folklorze, tradycjach, zwyczajach i unikatowych zabytkach oraz do zainspirowania dyrektorów szkół do podejmowania działań w zakresie wychowania regionalnego.

W przygotowanie części teoretycznej konferencji zaangażowana była dr Anna Mlekodaj Prorektor ds. Badań i Współpracy PPWSZ w Nowym Targu, natomiast oprawą artystyczną zajęła się nowotarska Delegatura Kuratorium Oświaty na czele z dyrektor - Bożeną Bryl. Na niezwykle bogaty program konferencji złożyły się wykłady specjalistów z zakresu regionalistyki – dr Urszuli Janickiej – Krzywdy (Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie), dr Bożeny Lewandowskiej (Uniwersytet Jagielloński), dr Barbary Zgamy (PPWSZ w Nowym Targu) oraz dr Anny Mlekodaj Prorektora PPWSZ w Nowym Targu.

Wykłady przeplatane były regionalnymi występami dzieci ze szkół prezentujących poszczególne delegatury KO – nowotarską, nowosądecką, tarnowską, wadowicką oraz krakowską. W czasie konferencji panowała serdeczna i ciepła atmosfera, a to dzięki prowadzącym – Dorocie Majerczyk, założycielowi i kierownikowi zespołu „Majeranki” oraz Stanisławowi Łukaszczykowi, Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska – którzy dali słuchaczom żywy dowód góralskiej gościnności. Zorganizowanie tak wymagającego przedsięwzięcia było możliwe dzięki multimedialnej auli, którą w nowoczesnym Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym dysponuje nowotarska uczelnia.

W czasie konferencji o walorach Małopolski można było nie tylko posłuchać, ale też ich posmakować, a to dzięki wielu sponsorom, którzy na tę okazję przygotowali wspaniały poczęstunek.

Konferencja stanowiła znakomitą okazję do poruszenia tematyki utrwalania wartości duchowych, intelektualnych oraz materialnych, stanowiących o pięknie i niepowtarzalności całego województwa, co z pewnością przyczyni się do rozwoju edukacji regionalnej w małopolskich szkołach.

Konferencji patronował portal Podhale24.pl.

Monika Jakobiszyn PPWSZ
zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
abc21:24, 21 czerwca 2012
papusianko tu.....papusianko jako :) w innym temacie o szkole (ten o wojewódzkiej inauguracji r.szk.)....ale za każdym razem nie może przeboleć tej "wyżerki". Albo strasznie głodny albo kolejny komentujący, który potrafi tylko narzekać a jedyne miejsce, gdzie nikt mu w oczy nie powie prawdy to internet! Tu można wszystko! Przywalić komu trzeba i nie trzeba...a i obrazić wypada-przecież "im" się należy! No to doczekaliśmy się wolności słowa!
cola19:36, 21 czerwca 2012
popieram nauczycielkę z Podhala...

a Ci co negatywnie komentują to niech się do roboty wezmą!!!!!!
n19:15, 21 czerwca 2012
polityka ktora sie anna oswiecimska zajmuje nawiasem./z nudow
ocenka18:13, 21 czerwca 2012
MF Maziorz mówi do KF - proszę o poparcie SPolski bo PiS już mam a PO zakładam ...
Dobra robota
Nikon15:34, 21 czerwca 2012
Przepraszam P. Michale!
Zatem gratulacje dla autora zdjęć!!! Pełen profesjonalizm!!!
Nikon15:02, 21 czerwca 2012
Pani Moniko świetne zdjęcia!!! Ma Pani oko!!!

Nie podważam "oka" Pani Moniki, ale to nie są Jej zdjęcia. Moderator.
mela13:17, 21 czerwca 2012
Jesteś na głodzie że tak ci to jedzenie leży na wątrobie ? jakbyś miał jakiś kompleks .Jak byłeś to trza było jak to mówisz żreć i słuchać kapeli .Jeśli nawet catering z karczmy to co ? przecież był sponsorem imprezy i trzeba pięknie za to podziękować. A na przyszłość jak ci nie leżą takie impry to siedź w domu przed telewizorem bo na wykłady chodzą ludzie żeby czegoś się nauczyć i posłuchać ciekawych ludzi .
Serek pleśniowy12:48, 21 czerwca 2012
Najważniejsze to to, że dwaj p.t Dziecice Bogactwa Kulturowego Regionu Małopolski dopisali, co widać na jednym ze zdjęć... Z tego wnioskuję, że konferencja nie przewidywała trudnych pytań do Dziedziców (szczególnie tego Dziedzica, który zdecydowania przedkłada kulturalne wernisaże nad spotkania z mieszkańcami)...
byłem, widziałem11:34, 21 czerwca 2012
@ nauczycielka jaka młodzież przygotowała? Catering z karczmy wam zrobił taką wyżerkę że by z 200 osób pojadło. Kapele, wyżerka, koryta pełne jedzenia. Trochę pogadali na auli i reszta impreza.
nauczycielka z Podhala21:37, 20 czerwca 2012
Serdeczne gratulacje dla organizatorów. Bardzo ciekawe wykłady i piękne występy dziecięcych zespołów, które rzeczywiście pokazały bogactwo naszego województwa. A przysmaki też młodzież przygotowywała ,trzeba im za to podziękować a nie tylko krytykować. A polityki w to nie mieszajcie bo wcale jej tam nie było i dobrze
konio20:47, 20 czerwca 2012
Podpisanie tego zdjęcia tekstem "Bogactwo kulturowe regionu Małopolski" - to jawna prowokacja... :)
ocena20:21, 20 czerwca 2012
Największym skansenem jest MF Maziorz ... jego winny tam wsadzić
baciar20:21, 20 czerwca 2012
Nie można coś zrobić kulturalnie a nie tylko wiejskie elementy, granie na skrzypkach, jedzenia tyle że by szpital wyżywił? Impreza 90% merytoryczne zagadnienia 10%. Rektor to lubi imprezy robić
Nowotarrzanin.19:19, 20 czerwca 2012
Żenada to jest dopiero POLITYKA, Pani Anno Oświęcimska.
papusianko18:52, 20 czerwca 2012
A nie pokazano zdjęć stołów? Bo wyżerka była gruuuba. Korytka, moskole, wszystkie rodzaje serów, oscypki, wędlin, kilka rodzajów chleba, smalec, ciastka. No z głodu to oni nie mogli umrzeć :)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij