Wierchowe myśli (17): POwidoki - czyli „strach” w krainie cudów - podhale24.pl
Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila
Zakopane
Clouds
-0°
Wiatr: 21.924 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
-3°
Wiatr: 23.904 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 23.616 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
-0°
Wiatr: 20.592 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-1°
Wiatr: 10.404 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
-1°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
56 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
29.01.2008, 13:59 | czytano: 1760

Wierchowe myśli (17): POwidoki - czyli „strach” w krainie cudów

W ogólny obraz publicznej debaty wpisał się na naszym lokalnym podwórku wielce szanowny Wójt Gminy Szaflary. Jako obrońca pokrzywdzonych, buduje swój wizerunek "dobrego władcy", mijając się czasem z prawdą i zdrowym rozsądkiem - pisze w comiesięcznym felietonie Maciej Motor Grelok z Zarządu Głównego Związku Podhalan.

"W czasach powszechnego fałszu, mówienie prawdy jest rewolucyjnym aktem"
J.Orwell

Witam serdecznie czytelników Podhala 24 w styczniowym podsumowaniu miesiąca.

Każdy początek roku szczególnie przestępnego (jak mówią przesądni) jest bardzo trudny. Proza życia wkracza brutalnie w nasze domostwa różnymi opłatami, podatkami i innymi daninami na rzecz państwowego budżetu.

Przerażenie tym większe, że w koło wszyscy chcą dużo kasy, wcześniej zresztą publicznie obiecanej. Wszyscy jeszcze pamiętają obietnice złotoustych polityków "że będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze, a nasze dzieci będą pod opieką bardzo dobrze opłaconych nauczycieli". Niestety cud nie nastąpił i został po nim na razie POwidok, czyli obietnica zawiedzionych nadziei, niezrealizowany obraz krainy szczęśliwości.

Wszystkie te żądania pokazują wielki fałsz prawie zawsze towarzyszący polityce, ale cóż w niej nie ma miejsca na prawdę w absolutnym pojęciu.
Do fali strajków i niezadowolenia dołączył grass - ujący „strach” wywołany przez fałszywego proroka (naukowca?), który próbuje wmówić światu i Polsce - że tylko on zna prawdę historyczną dotyczącą „prześladowań” narodu wybranego. Same sprzeczności z którymi nie sposób się zgodzić. Strach człowieka przejmuje w jakich czasach obłudy przyszło nam żyć, gdzie słowo - prawda - traci znaczenie, a jej obraz zależy od osoby mającej chory ogląd historycznych faktów.

W ogólny obraz publicznej debaty wpisał się na naszym lokalnym podwórku wielce szanowny Wójt Gminy Szaflary. Jako obrońca pokrzywdzonych, buduje swój wizerunek "dobrego władcy", mijając się czasem z prawdą i zdrowym rozsądkiem. Odwołując w swojej gminie "Góralskie kumoterki" solidaryzuje się wraz z całym "kolektywem" gminnym z jednym z uczestników "Gońby"z przed dwóch lat w Zakopanym, który miał kolizję z widzem i sprawa trafiła do sądu. Wykorzystał przy tym okazję i przykry wypadek do zaatakowania organizacji, która nie udzieliła mu poparcia w ostatnich wyborach. Prawda Wójta rozmija się z faktami, które zaistniały w związku z tym przypadkiem, ale każda okazja jest dobra aby zaistnieć i być wyrocznią. Po wyroku sądu dotyczącego tego przykrego wydarzenia, nasza organizacja wyda oświadczenie, więc będzie możliwość zweryfikowania kto miał rację.

Styczeń to czas kiedy w Związku Podhalan każdy oddział organizuje posiady opłatkowe. Ludzie się gromadzą, aby złożyć sobie życzenia, przełamać się białym chlebem, pośpiewać kolędy. Czas kiedy w coraz bardziej zabieganym świecie dostrzegamy drugiego człowieka. Tak też było na wspaniale zorganizowanym Ogólnozwiązkowym Opłatku 6 stycznia w Trzech Króli w Nowym Targu. Na spotkaniu tym miała miejsce uroczystość wręczenia naszemu koledze Janowi Fudali medalu Zasłużony dla Kultury "Gloria Artis". Ten wielki i wielce zasłużony działacz i artysta zginął tragicznie tego samego dnia.

Nasza góralska rodzina pogrążyła się w wielkim bólu. Pogrzeb Jaśka z Gorców był przykładem jak ogromnym szacunkiem cieszył się człowiek, którego pewni mali urzędnicy nawet po śmierci się obawiali.

Na koniec przytoczę w skrócie ostatnią powiastkę Jaśka z Gorców, którą opowiedział na opłatku w Mieście.
W casach kie po róznyk zebraniak przebywali komunistycni agitatorzy zdarzyła sie tako rzec.
Do zebranyk przegodoł partyjny mówca:
- Wiecie kochani, chodzicie do tego kościoła i nie wiem po co? Przecież Boga nie ma to tylko takie zabobony i bajki!
Wte na te słowa wstoł jedyn z chłopów i bez słowa prasnoł w kufe tego agitatora az sie nakrył nogami.
Zrobił sie mont a chłop tak se rzek:
- Przeboc Panie Boze tyś taki miłosierny i miynki no to jo cie musioł wyryncyć.

Pozdrawiam, życzę udanych ostatkowych zabaw i do poczytania za miesiąc.

Maciej Motor-Grelok
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas