Jacek Berbeka, brat zaginionego himalaisty z Zakopanego: "Brakło odpowiedzialności" - podhale24.pl
Czwartek, 23 marca
Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 9.9 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 10.728 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
10°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
66 %
Nowy Targ
100 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 50 | 100 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
07.03.2013, 18:14 | czytano: 8312

Jacek Berbeka, brat zaginionego himalaisty z Zakopanego: "Brakło odpowiedzialności"

"Motorem i główną inicjatywą mojej 20-letniej działalności w Himalajach była przede wszystkim odpowiedzialność. Wydaje mi się, że tym razem jej zabrakło. Nasuwa mi się smutna refleksja, że chłopcy zbyt długo przebywali na wysokości około 8000 metrów. Część zespołu miała też zbyt małe doświadczenie" - mówi w rozmowie z rmf24.pl brat zaginionego pod Broad Peak Macieja Berbeki.

"Z tego, co wiem, już były sygnały, że, że u najmłodszego z nich zaczyna się choroba wysokościowa. On może jest niedoświadczony, no to nie wie, jakie to są symptomy. Pozostali byli już chyba zmęczeni i może nie zauważyli tych objawów. Wtedy zamiast iść do góry - jedna osoba albo dwie powinny robić atak szczytowy, a ci, którzy nie byli na siłach, powinni natychmiast schodzić w dół. To było zbyt duże ryzyko, żeby tyle osób tak długo przebywało powyżej strefy zimna. Było tego za dużo" - uważa Jacek Berbeka.

Cały wywiad na rmf24.pl / oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
agmadoro10:13, 11 marca 2013
Wiemy juz o mozliwosci wyprawy po zaginionych himalaistow. Bardzo chcemy pomoc choc w taki sposob- prosze podac konto, na jakie mozemy przekazac nasze wsparcie. Jestesmy z Panem i Pana Najblizszymi.
D23:05, 9 marca 2013
Manfred, ręce opadają... poczytaj i nie zadawaj takich pytań
tatry12:40, 8 marca 2013
Szelma całkowita racja "Nie było mnie tam. Nie będę komentował, spekulował, analizował ani snuł różnych rozważań."
Szelma12:08, 8 marca 2013
Przepraszam. Moim celem nie było zainfekowanie komputerów Szanownych Czytelników. Komputer z którego korzystam nie znajduje wirusa pod tym adresem. Zbigniew Piotrowicz - himalaista na swoim blogu wyraził się najmądrzej do tej pory o programie Polski Himalaizm Zimowy i warto go przeczytać, nim zacznie się snuć domysły i szukać winnych.
Pozdrawiam.
manfred10:50, 8 marca 2013
Do D

O jakich ty butlach tlenowych piszesz???????
wiedżma09:44, 8 marca 2013
Nikt tak naprawde nie wie i nie będziemy wiedzieć co się tam wydarzyło!!!Smutne to bardzo,współczuje z całego serca rodzinom.Ale jest w tym wszystkim coś co jest jedynym pocieszeniem...zgineli tak jak lubieli żyć i tam gdzie Kochali BYĆ..nie każdy z Nas będzie miał takie szczęście!!!
ceper09:42, 8 marca 2013
Znów głupota wzieła górę nad rozsądkiem.
Na pewno ludzie doświadczeni nie popełniają podstawowych błędów.
Kto tam kierował i był odpowiedzialny za wyprawę.
A czy ktoś za to odpowie - wątpię , tym kraju wszystko można zamieść pod dywan.
kamzik vodca09:28, 8 marca 2013
Szelma - dokładnie ,
po drugie jak zobaczyłem w TV ,że dopiero o 18 zdobyli szczyt odrazu gardło mi ścisnelo , niemożliwe było ,żeby wszyscy zeszli ,
po trzecie panie Jacku B. chce pan zostac celebrytom? 24 godz. nie upłynęły , a ten winnych szuka ,wstyd.
osioł= Osioł
osioł08:45, 8 marca 2013
"Art. 162 kodeksu karnego - nieudzielenie pomocy
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
D02:32, 8 marca 2013
Gość dobrze mówi, jak nie macie pojęcia na temat choroby wysokościowej i co wówczas trzeba zrobić to nie zabierajcie głosu, tylko poczytajcie na ten temat więcej, Poza tym chyba fatalnie była przygotowana, bo mówią, że jednemu z nich od początku radio nie działało, drugiemu przestało działać bo pokręcił częstotliwościami, ponadto któryś z tych co zginęli zgubił lokalizator SPOT ( chyba Kowalski), za dużo chyba tych dziwnych zdarzeń, trzeba się zapytać, ile w ogóle tych urządzeń zabezpieczających było.
Jest jeszcze bardzo ważna sprawa tlenu, myślę, że skoro mieli kilkugodzinne opóźnienie w zdobyciu szczytu, to mogli mieć poważne problemy z butlami tlenowymi i to mogło sprawić, że grupa się rozciągnęła i każdy zaczął wracać na własną rękę. Na temat tego zagadnienia nie ma w mediach ani zdania, a każdy kto ma troszkę chociaż wiedzę na ten temat, to wie, że częściej i wcześniej pojawiają się tam problemy z wysokością , niedotlenieniem a nie tylko z temperaturą.
sąsiad burmistrza22:39, 7 marca 2013
Niestey koszty są duże. Zginęło niepotrzebnie dwoje ludzi. Jestem tego samego zdania. Powinni atakować szczyt we dwoje najmocniejszych , a reszta na dół. Tak jest tragedia , za którą ktoś odpowie. Nie tylko we własnym sumieniu.
rebenson21:41, 7 marca 2013
Skąd ta informacja, że u najmłodszego pojawiły się symptomy choroby wysokościowej. Przecież jako pierwszy dotarł do obozu po zejściu ze szczytu

[*]
jarek21:40, 7 marca 2013
I takie słowa pisze ten co ma się znać na rzeczy. Durny jesteś jak mało kto. Nie patrz przez pryzmat tego, że to Twój brat zaginął tylko obiektywnie.
Szelma21:07, 7 marca 2013
Szanowny panie Jacku rozumiem, że większość ludzi chce mieć swoje 5 minut, lecz to pański brat, a nie Pan bierze udział w wyprawie, to on jest na 8000 m, a nie Pan. Przed udzieleniem wywiadu i ferowaniu opini na temat wyprawy należałoby zgłębić temat, a nie mówić głupot! Wszystkim zainteresowanym , również Panu polecam artykuł:
http:/.../
Po pierwsze ta strona jest zawirusowana, po wtóre - proszę nie wklejać linków.
Moderator.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas