Niedziela, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Jabłonka
Clouds
11°
Wiatr: 15.516 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
12°
Wiatr: 15.012 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
12°
Wiatr: 18.54 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
13°
Wiatr: 21.168 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
14°
Wiatr: 21.816 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
2
3
17.06.2013, 15:52 | czytano: 2485

Prokuratura Generalna ma zbadać, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez burmistrza Zakopanego

"Wątpliwa prywatyzacja Polskich Kolei Liniowych" - pod takim tytułem zorganizowana została w Nowym Targu konferencja prasowa posłów Solidarnej Polski. Politycy zawiadomili Najwyższą Izbę Kontroli i Regionalną Izbę Obrachunkową o możliwych nieprawidłowościach, a Prokuraturę Generalną o możliwości popełnienia przestępstwa.

W konferencji wzięli udział Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Arkadiusz Mularczyk, poseł Edward Siarka oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane Leszek Dorula. Kilkakrotnie padło stwierdzenie, że "Mid Europa Partners kupił PKL w celach spekulacyjnych".

Posłowie przypominali, że od dawna sprzeciwiali się prywatyzacji PKL. - Jesteśmy świadkami zdarzeń, które można odebrać, jakby napluto góralom w twarz - mówił Edward Siarka. Poseł dodał, że cała sytuacja z powołaniem spółki samorządowej i zakup PKL "miała uspokoić nasze obawy, że ten wielki, ponad 100 hektarowy majątek - będzie zarządzany polskimi rękami, tym czasem będzie to obcy kapitał".

- Byliśmy od wielu miesięcy zainteresowani tym, co się dzieje wokół sprzedaży PKL, bo przewidywaliśmy czarny scenariusz - uzupełnił poseł Arkadiusz Mularczyk. Prywatyzację nazwał wątpliwą, a koncepcję przyjętą przez samorządy, że to one będą emitować i nabywać akcję skonfrontował z art. 18 ustawy o samorządzie gminnym, który to przepis głosi, że tylko Rady miast i gmin mają takie uprawnienia do zarządzania majątkiem. - Zobowiązania podjęte przez wójta czy burmistrza, którzy nie dysponowali zgodą Rady - są w świetle ustawy nieważne. Uważamy, że mogło dość do złamania prawa" - argumentował.

Dlatego posłowie zwrócili się z wnioskami o wszczęcie kontroli gospodarki finansowej miasta Zakopane oraz Gmin Poronin, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko w zakresie sprzedaży Polskich Kolei Linowych. Prezesa NIK Jacka Jezierskiego proszą "o rozważenie możliwości wszczęcia kontroli m.in. wobec:
- Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pod względem celowości i gospodarności transakcji sprzedaży przez PKP S.A. akcji PKL S.A. na rzecz PKG S.A. w zakresie należytego zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa i PKP S.A. oraz postulatu zbycia akcji PKL S.A. na rzecz polskich samorządów;
- PKP S.A. pod względem gospodarności transakcji sprzedaży przez PKP S.A. akcji PKL S.A. na rzecz PKG S.A. w zakresie należytego zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa i PKP S.A." oraz
- Burmistrza miasta Zakopane pod względem legalności, gospodarności i rzetelności wobec braku umocowania Burmistrza przez Radę miasta Zakopane do podejmowania uzgodnień zmierzających do utraty kontroli właścicielskiej przez samorządy nad PKG S.A."

Wniosek do RIO dotyczy finansów, czyli "kryterium gospodarności w zakresie zawiązania PKG S.A., wyrażania zgody na finansowanie zakupu akcji PKL S.A. przez Mid Europa Partners Sp. z o.o. oraz wyrażenia zgody przez organy gmin na zwiększenie wartości nominalnej akcji, zbycie akcji PKG S.A. lub emisji nowej serii akcji".

Przy okazji poseł Mularczyk zwraca uwagę, że z danych w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że "w rzeczywistości zakup PKL S.A. (równoznaczny z przejęciem kontroli nad PKL S.A.) ma finansować spółka, której kapitał w całości jest kapitałem zagranicznym, a za swoje zobowiązania na terenie Polski może odpowiadać do wysokości kapitału zakładowego, który wynosi jedynie 87.150,- zł".

Z kolei Prokuraturę Generalną powiadomiono o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Burmistrza Miasta Zakopane, Janusza Majchera polegającego na przekroczeniu uprawnień "prowadzącego do działania na szkodę interesu publicznego, samorządowego i prywatnego poprzez podjęcie kroków przy działaniu w imieniu Miasta Zakopane występującego jako wspólnik PKG S.A. w celu emisji i zbycia akcji PKG S.A. w taki sposób, aby samorządy utraciły kontrolny pakiet akcji w spółce bez umocowania Rady miasta Zakopane wynikającego z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. g ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym".

Leszek Dorula ubolewał, że samorządy zostały oszukane, bowiem oczekiwały, że powołana przez nie spółka będzie funkcjonować na kanwie polskiego kapitału. Jednak na pytanie, czy te oczekiwania zostały jasno określone w uchwale, lub w statucie powołanej spółki - przyznał, że nie. - Typowych zapisów nie było, ale takie były intencje i oczekiwania. Taki był też wydźwięk naszej inicjatywy. Byliśmy przekonani, że to będzie polski kapitał - tłumaczył. - PKG nastawiona jest na to, żeby sprzedać PKL z zyskiem, a burmistrz nam mówi, że odstąpienie od umowy grozi 21 milionową karą. Ja sam wielokrotnie pytałem na sesjach burmistrza o to jak prowadzona jest sprawa zakupu PKL. W odpowiedzi słyszałem, że to tajemnica handlowa i niczego nam burmistrz nie mówił. Na ostatniej sesji byli przedstawiciele Mid, których zapytano dlaczego sami nie kupili PKL. Nie odpowiedzieli. Wiemy dlaczego nie wystąpili sami - bo nie mogli. Samorządy zostały wykorzystane. Tak to odczuwam - podsumował Leszek Dorula.

Edward Siarka powołał się na wydane dziś oświadczenie czterech samorządowców. Wyczytał w nim chęć sprzedaży "kolejek" przez PKG. - Ten majątek zostanie wyprzedany z maksymalnym zyskiem. Proces prywatyzacji nie jest transparentny, nie możemy powiedzieć - kto stoi za sprzedażą spółki PKL. Rodzi się pytanie, czy nie mamy do czynienia z obejściem prawa w myśl ustawy o sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Na sprzedaż tak dużego terenu potrzebna byłaby opinia i zgoda ABW oraz Ministerstwa Środowiska. W końcu mamy do czynienia z przejęciem majątku i to jest próba obejścia przepisów.

Samorządowcy w swoim oświadczeniu powołują się na statut spółki PKG, który daje im "mocną pozycję" (cytat: "pozycja strony samorządowej jest niezwykle mocna, o wiele silniejsza niż wynikałoby to z prostego porównania posiadanych akcji. Nie ma tutaj zatem znaczenia, czy samorządy mają 2, 49 czy 51 procent akcji ponieważ o uprawnieniach samorządów nie decyduje ich ilość, a przynależne im uprawnienia osobiste zagwarantowane w statucie Spółki PKG").

Pytanie o tę "mocną pozycję" wywołało uśmiech politowania i wyjaśnienie: "Statut można zmienić w każdej chwili na wniosek udziałowca. A kto jest większościowym udziałowcem? Przecież nie samorząd. Poza tym ta "mocna pozycja" dotyczy obecnego partnera. Gdy zmieni się udziałowiec, zmienią się też ustalenia. Poprzednie nie będą obowiązywać".

Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
polak09:22, 18 czerwca 2013
Przetrzepać i to dobrze i wyciągnąć wnioski dyscyplinarne !!!!!!!!!!!!
$$$08:33, 18 czerwca 2013
mam nadzieję, że prokuratura dobrze przetrzepie Majchra, bo wydawało się, że nad nim władzy to już nie ma. może przy okazji wezwą naszego św. Mareczka, żeby wyjaśnił dlaczego wyraził zgodę na zabór gminnego mienia na Krupówkach. I to nie będzie dobry kolega Gabryś
Kicia08:01, 18 czerwca 2013
Niedługo wybory....
kb23:58, 17 czerwca 2013
W 1904 roku grupa zacnych gazdów zakopiańskich powołała Związek Górali im blogosławionego Andrzeja Bobolii.Członkiem Związku mogła zostać osoba "używająca dobrej sławy i nie wysprzedająca ojcowizny".
Co ci górale -nasi dziadowie powiedzieliby Panom: Hodorowiczowi, Majchrowi, Gutowi?
Wstydliwa sprawa22:55, 17 czerwca 2013
A poseł Gut wydał nie dawno oświadczenie że brał czynny udział w zakupie przez PKG czyli zagraniczne fundusze naszego narodowego dobra.więc w końcu z kim był?
wkurzony obywatel21:49, 17 czerwca 2013
To się w głowie nie mieści. Przekręt stulecia. Ciekawe ile dobrych firm platfusy sprzedali w ten sposób, bo wygląda to na sprawdzoną metodę?
kor21:24, 17 czerwca 2013
To właśnie burmistrz Zakopanego Janusz Majcher stał się Krzeptowskim bis, a gminy, które przyłączyły się do "Krzeptowskiego" tak samo są odpowiedzialne jak ów "Krzeptowski". Trzeba było dziada burmistrza dawno wykopać ze stołka w Zakopanem, teraz górale nie musieliby wstydzić się za ponownego Krzeptowskiego. Swoją drogą toż to właśnie górale z PO nie przybyli na komisję, podczas której miało odbyć się głosowanie nad wotum nieufności dla Pana Majchera. Coście chcieli, to to macie. Chcieliście się nachapać u boku Majchra, to naciągajcie ryje, bo koryto cieknie......
sta20:37, 17 czerwca 2013
Niech się zajmą Maziorzem i jego remontem hali
Myślący17:40, 17 czerwca 2013
Jest taka zasada np w grze w pokera Jak masz to grasz jak nie masz to nie . To oczywiste ale widać nie dla wszystkich. Miasto niby kupiło ale pieniędzy nie ma na zakupy.
klio16:23, 17 czerwca 2013
Skoro to przekręt ,to dlaczego senator Hodorowicz tak bardzo optował i chwalił tą sprzedaż,czyżby nie znał się na biznesie czy go tak już pełowcy przerobili czy robił to świadomie aby lizać swojej partii d...,czyli drugi Krzeptowski.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas