Czy władze Nowego Targu mają prawo określać godziny pracy sklepów? I tak, i nie - twierdzi radca prawny - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 grudnia
Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Czarny Dunajec
Clouds
-5°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-4°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-7°
Wiatr: 10.44 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-11°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
106 %
Zakopane
298 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 53 | 106 %
Rabka-Zdrój
Zła
PM 10: 149 | 298 %
22.10.2013, 21:43 | czytano: 4184

Czy władze Nowego Targu mają prawo określać godziny pracy sklepów? I tak, i nie - twierdzi radca prawny

Zapowiedź władz Nowego Targu o wprowadzeniu przepisów wydłużających czas pracy sklepów w soboty wywołała wiele głosów oburzenia wśród mieszkańców miasta i właścicieli punktów handlowych. Prawo do tego dają miastu przepisy z 1974 r. - Miasto nie może jednak swobodnie określać godzin pracy sklepów - zauważa Maciej Łapka, radca prawny z kancelarii VIS LEGIS.

- Z wypowiedzi prasowych burmistrza i wiceburmistrza wynika, że zamierzają przy pomocy uchwały Rady Miasta wydłużyć godziny pracy lokalnych kupców w celu “ożywienia miasta” oraz skierowania części osób robiących zakupy w supermarkecie do sklepów indywidualnych. Czy takie działanie jest dopuszczalne na podstawie powołanych przez urzędników przepisów? Moim zdaniem nie - twierdzi radca prawny Maciej Łapka.

Przypomnijmy: burmistrz Marek Fryźlewicz i jego zastępca Eugeniusz Zajączkowski wyjaśniali w dotychczasowych wypowiedziach dla prasy i na oficjalnych spotkaniach, że głównych powodem dla którego powstaje projekt uchwały ws. wydłużenia czasu pracy sklepów jest fakt, że sobotnimi popołudniami miasto wymiera. Nie licząc turystów i odwiedzających miasto w sobotnie popołudnia, także zwykli nowotarżanie kończąc pracę nie mają gdzie zrobić zakupów i są niejako zmuszeni do wyjazdu na zakupy do supermarketów. Co na to prawo?

Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (dalej: ”PWKP”) z 1974 roku dają samorządom prawo określania dni i godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych. - Czy to jednak oznacza, że gmina może w dowolny sposób (jak również w dowolnym celu) ustalać dni i godziny otwarcia oraz zamykania placówek handlowych? Na pierwszy rzut oka wydawać może się, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jednak po dokładnej analizie przedmiotowego zagadnienia nie można stwierdzić, że gmina posiada całkowitą dowolność w podjęciu takiej decyzji – uważa mec. Łapka i przywołuje orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 września 2013 roku (sygn. akt III SA/Kr 1591/12, opublikowane: http://orzeczenia.nsa.gov.pl, orzeczenie to na dzień dzisiejszy nie jest prawomocne), który badając przepisy stwierdził m.in. że „Nie oznacza to jednak, że organy samorządu terytorialnego mają niczym nieskrępowaną swobodę w stanowieniu prawa miejscowego w oparciu o art. XII u. przep. wprow. Kp. Przyznanie gminie pełnej swobody prawotwórczej w tym zakresie mogłoby prowadzić do naruszenia jednej z podstawowych zasad konstytucyjnych tj. zasady wolności gospodarczej, poprzez jej dowolne ograniczanie przez organy gmin”.

- W dużym skrócie wykładnia art. XII § 1 PWKP dokonana przez WSA w Krakowie oznacza, że regulacja w nim zawarta, dotycząca upoważnienia gminy do ustalenia dni i godzin otwarcia placówek handlowych, ma na celu regulację praw i obowiązków pracodawców i pracowników, a więc zagadnień z zakresu prawa pracy. Przesłanki oraz cele takiej regulacji powinny wynikać z Kodeksu pracy oraz być powiązane z relacjami pracownik-pracodawca – podkreśla mec. Łapka. - Cele, dla jakich urzędnicy z Nowego Targu chcą podjąć przedmiotową uchwałę związane są z ożywieniem miasta, które wymiera w godzinach popołudniowych. Nie są one w jakikolwiek sposób związane z prawem pracy, dlatego też działając w oparciu o art. XII PWKP i podejmując uchwałę w tym przedmiocie należy liczyć się z tym, że sąd rozpoznający skargę na tą uchwałę może orzec o stwierdzeniu jej nieważności w całości.


I dodaje: - Należy również pamiętać, że podstawa prawna zawarta w PWKP obowiązywała przed wejściem w życie Konstytucji oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Mając na uwadze te okoliczności przy dokonywaniu wykładni tych przepisów należy uwzględnić powyższe akty, co oznacza, iż ustalenie godzin otwarcia lokali handlowych na tej podstawie prawnej oznaczałoby raczej możliwość prowadzenia działalności w tych godzinach. Niedopuszczalnym byłoby prowadzenie działalności poza tymi godzinami, natomiast prowadzenie działalności w okresie krótszym niż wyznaczone godziny w mojej ocenie nie naruszałoby prawa i nie wiązałoby się z możliwością zastosowania sankcji za takie działanie.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ciekawski13:14, 25 października 2013
do Innowierca
Z tego co mi wiadomo, Rada Miasta nie podjęła w tej sprawie uchwały, o czy mówi wspomniana przez Ciebie ustawa, a to z tego powodu, że nie ma zachowanych 100 metrów od Kościoła Zielonoświątkowców - sklep ze stoiskiem monopolowym P. Trzcińskich i knajpka Camelot
pod hale20:27, 24 października 2013
Informacja dla podhalańskich urzędników.

W Krakowie urzędnik bliżej petenta:

"Urząd Miasta Krakowa uruchomi punkt obsługi mieszkańców w galerii handlowej "Bronowice"."
"Krakowianie będą mogli tam załatwić meldunek, dowód osobisty oraz sprawy związane z prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym, rejestracją i prowadzeniem działalności gospodarczej. Punkt będzie czynny od poniedziałku do soboty, od godz. 10 do 18."
Innowierca18:58, 24 października 2013
do-joł
proszę zmierzyć od wejścia do L eklerka do wejścia które jest naprzeciwko na teren kościelny a nawet do drzwi świątyni tam jest chodnik to chyba wystarczy za utwardzony teren!!! a chyba obowiązuje 100 metrów.
ciekawski08:42, 24 października 2013
Gdyby było zainteresowanie popołudniowymi sobotnimi zakupami, to wierzcie mi, że właściciele sklepów w rynku wydłużyli-by czas ich otwarcia - bo dla nich to czysty zysk i o to chodzi w gospodarce rynkowej. Jestem pewien, że wydłużony czas pracy sprzedawców przyniesie właścicielom sklepów tylko stratę, bo dochody z handlu (w sobotnie popołudnia) prawie zerowe a ludziom za dodatkową pracę trzeba zapłacić. Ekonomia i jeszcze raz ekonomia.
baba00:07, 24 października 2013
a ja pisze z zakopanego- otoz bardzo dobrze, ze macie czynne sklepy w soboty tylko do 13. widac, ze szanujecie odpoczynek i rodzine. to jest normalne miasto- jak u sasiadow na slowacji. tam jedzcie zobaczcie czy sa otwarte sklepy w sobote??? i jakos zyja ludzie. u nas w zakopanem jeden na drugiego patrzy i otwiera. a zero zycia rodzinnego bo tylko handel handel a i tak nic to nie daje. co do tego pomyslu to pisze z zewnatrz i uwazam ze jest to indywidualne wg kazdego wlasciciela, nie jest juz komuna zeby ktos komus cos narzucal. bezsensowne. pozdrawiam
olo19:50, 23 października 2013
BIEDRONKI górą- wiwat dla tych którzy wydali pozwolenia na ich budowę a teraz chcą sterować prywatnym handlem.
Niech Urząd Miasta pracuje do 22 to będzie ruch w centrum.
z poza miasta18:51, 23 października 2013
pomysł władz - super niech jeszcze na rogatkach ustawią kosze na maski pe-gaz bo jak się zacznie zima to w rynku od smrodu palonego plastiku nie da się wytrzymać
Józek14:48, 23 października 2013
co się stało ,że w Rynku działa tylko jeden ogródek piwny czyżby się nie opłacało?
Tomek12:35, 23 października 2013
Paranoja!!! Władze miasta najpierw przez lata dają pozwolenia na otwieranie sklepów wielkopowierzchniowych, czym zabijają lokalny biznes. Teraz się dziwią że miasto umiera i chcą coś narzucać??? Zresztą wszystkie posunięcia naszych pseudo władz wygląda w identyczny sposób: Zadbać o swój tyłek, nakraść, do...ąć mieszkańcom, no i na koniec wprowadzać jakieś pseudo plany naprawcze.
ana11:58, 23 października 2013
do kolarz
Popieram Twój głos, to jest pomysł, bo jeżeli chociaż w jedną sobotę lub niedzielę w miesiącu każdy urząd (zwłaszcza Urząd Miasta)byłby otwarty, to gwarantuję, że wszystkie sklepy w Rynku i okolicach też się wtedy otworzą, z czasem, jak ludzie się przyzwyczają można by otwierać dłużej w każdą sobotę.Niech Magistrat spróbuje dać coś od siebie.Łatwo wprowadzać coś co nas nie kosztuje. Czy jakikolwiek urzędnik próbował przejść się po sklepach i o tym porozmawiać? Sądzę, że jeżeli Urząd na zasadzie eksperymentu poprosi właścicieli o dłuższe godziny otwarcia w sobotę i rozpropaguje tę akcję(np.Podhale.24-b.skuteczna strona)to znajdzie wielu chętnych. Trzeba tylko w takim ogłoszeniu-reklamie umieścić sklepy, które przystąpiły do takiej akcji. Sklepy miałyby reklamę, Urząd dłużej otwartą strefę handlową w Rynku. Miesiąc lub 2 wystarczą, żeby zweryfikować czy to ożywi ruch w sobotnie popołudnia. A jeżeli chodzi o dłuższy czas pracy pracowników, to można zatrudnić na nadliczbowe godziny studentów-to bardzo sprytni i szybko uczący się ludzi
radykalny Benek10:48, 23 października 2013
@Miastowy 2

Ale to już ich sprawa czy są leniwi i czy chcą zarobić dodatkowe pieniądze.
...09:52, 23 października 2013
Miastowy2 ! Zastanów się tylko czy chciało by Ci się pracować w sobotę do wieczora mając na umowie od pon do pt po 8 godz?, bo większość tak ma ja do nich należę i siedzę w soboty do 15 chociaż w mojej branży nie ma zapotrzebowania na otwarcie do tej godz.. Urzędnicy w całym kraju powinni chodzić w soboty i niedziele i sprawdzać kto w tym czasie powinien być w pracy.. Założę się że budżet kraju by wzrósł diametralnie od kar nałożonych na przedsiębiorców za te oszustwa na pracownikach i umowach o pracę.. Dodam na koniec że wyrabiam ok 220 godz w miesiącu pracując w sklepie a na umowie mam jak wyżej..
goska09:31, 23 października 2013
Wystarczy zrobić bezpłatne parkingi po 16 w dni powszednie i przez weekend. Wtedy ludzie beda przyjezdzac do rynku.
W Krakowie parkingi sa płatne tylko do 18 w dni powszednie i bezpłatne od 18.00 w piątek do poniedziałku do 8.00 rano.
Jestem za09:11, 23 października 2013
Ja w sobotnie popołudnie jak chcę coś kupić to muszę jechać do E.Leclerka. Tam są jakie takie te butiki ale są. Gdyby Rynek był otwarty to na pewno tam bym kupiła buty dzieciom. Sobie bluzkę ...znicze..Proponuję otwierać dopiero o 12:00 i do wieczora. Rano sobie pośpicie.
handlujący w rynku09:01, 23 października 2013
Do miastowy2 nikt nie zamyka o 13 i 16 wystarczy sprawdzić.Wtygodniu do 18 a w soboty do 15.Wystarczy ale wszyscy parking w normalnych cenach a nie w chorych zbierają w soboty, niedziele do nocy chore!!! zapomnieć o strefie parkowania bo nie realne[np zima],nie jesteśmy Zakopanem zająć konkretnymi rzeczami a nie duperelami to do władz i radnych
wolny rynek08:59, 23 października 2013
do Miastowy 2

Sama załóż działalność, uruchom sklep i pracuj w nim 24h, twoja sprawa. Nigdy nie mów co ludzie maja robić z własną działalnością, ponieważ prowadzą ją na własne ryzyko i od nich zależy czy chcą zarabiać, czy tylko pracowąć i dokładać do interesu.Ich wola i reguła wolnego rynku
kolarz08:57, 23 października 2013
ja mam pomysł taki ponieważ ludzie coraz dłużej pracują czesto gesto dojeżdżają do pracy a więc to też czas ,wolne soboty to też nie dla wszystkich ----dlatego pasowałoby aby urzedy były czynne chociaż w jedną niedziele miesiąca i to byłoby bardziej potrzebne niż ingerencja w to ile ma być czynny sklep
bb08:53, 23 października 2013
Sklepy (przynajmniej niektóre) powinny być otwarte dłużej, ale to nie powinno być inicjatywą miasta tylko właściciele powinni się obudzić! Proszę zauważyć jak duży ruch jest u Trzcińskich każdej nocy, a już o tych weekendowych to nie wspomnę. W sumie to dobrze, że miasto coś z tym chce zrobić, może to da do myślenia właścicielom sklepów i wielu z nich zdecyduje się na wydłużenie godzin pracy dobrowolnie. Dzięki temu zwiększy się atrakcyjność miasta a co za tym idzie do kieszeni wielu ludzi wpadną dodatkowe pieniądze.
Chcecie dalej narzekać, że nic się nie dzieje, nie ma pracy i pieniędzy to siedźcie w domu i nadal nic nie róbcie.
*08:52, 23 października 2013
do MIAStowy 2 a ty durny nie widzisz, ile ludzi - a głownie turystów jest na Krupówkach? gdyby w NT było tyle, to nie trzeba by było wydawać durnych nakazów bo sami sklepikarze siedzieli by dłużej.
ja nie mogę pojąć ''logiki'' naszej władzy. jeśli oni wszystkie decyzje podejmują tak jak w tym przypadku to strach się bać. to cały urząd powinien odfrunąć na skrzydłach durnoty, a szczególnie burmistrze ze swymi doradcami
kat08:39, 23 października 2013
do Miastowy 2 - od roboty to są konie i 3mln ślązaków komuchu
joł08:28, 23 października 2013
do innowierca - odległość co najmniej 50 m między punktami sprzedaży i podawania napojów alkoholowych a obiektami chronionymi powinna być mierzona drogą dojścia utwardzonymi częściami gruntu, z których mogą korzystać lub korzystają piesi, od drzwi wejściowych (wyjściowych) punktu sprzedaży do najbliższego punktu obiektu chronionego
wsiowa06:38, 23 października 2013
Nie jest to normalne, żeby sklepy - poza spożywczymi- były zamykane we wczesnych godzinach popołudniowych; normalny pracujący do 16.00 człowiek ma godzinę, by do miasta dojechać (jeżeli jest spoza) i zrobić zakupy. Czy to aby na pewno miasto? Nikt nie każe nikomu pracować po godzinach. Można - wzorem Krakowa- otwierać sklepy później lub zatrudniać ludzi na drugą zmianę.
MIASTOWY 202:42, 23 października 2013
drodzy nowotarrzanie @
relikt prl to jest zamykanie sklepow o 13-tej nigdzie nie ma tak jak u Was zeby wszystkie sklepy zamykac o wczesnej porze i unikac klientow jak ognia CZY WY NIE ROZUMIECIE ZE NOWY TARG JEST ZAMYKANY O 13 -TEJ LUB 16-TEJ I MIASTO SPI I SPIA WASZEW PIENIADZE , NASUWA SIE PYTANIE CZY NIKOMU NIE ZALEZY NA TYM BY MIASTO I WY ZARABIAŁO??????
W ZAKOPANEM JAKOS WSZYSTKO DZIALA DO POZNYCH GODZIN I NILT NIE UMARŁ Z TEGO POWODU
LENIWI CI NOWTARRZANIE ZE HEJ!!!!!!!!!! ROBIC IM SIE NIE CHCE
Innowierca22:44, 22 października 2013
Jak U.M. chce pracować dłużej za friko dla dobra mieszkańców nawet w soboty do tylko przyklasnąć ale od sklepów w CENTRUM to niech się odczepią nie znają przepisów a posługują się reliktami z PRL-u.chyba zapomnieli iż nastąpiły zmiany, powstał wolny rynek ale nie dla Burmistrza bo sklepy wielkopowierzchniowe powinny dostać akceptację Rady tak działa prawdziwa demokracja a nie z za biurka!!!-rządzić to on może własnymi pracownikami!!!
Rynek wolny od Płatnych parkingów ale z ograniczonym czasem postoju np.godzina.i to na całym terenie Rynku tak po lewej i prawej stronie.-to może pobudzić przedsiębiorców handlujących do zmian ale o ich WOLA.
Proszę też o przestrzeganie ustawy o wychowaniu w trzeźwości -ile metrów od Kościoła może być sprzedawany alkohol -bo Leklerk nie spełnia tych wymagań!!
pracująca22:24, 22 października 2013
ok, ale najpierw niech wydłużą pracę sobie....
Do sklepu można chodzić w soboty, niedziele, a do urzędu kiedy mam iść jak pracują w tych godzinach co niektórzy z nas. Ja muszę specjalnie wolne brać, żeby iść załatwić sprawę w urzędzie. Tak że zacznijcie od siebie
mieszkaniec22:14, 22 października 2013
Proszę wprowadzić zakaz handlu w niedzielę w ciastoramie i w biedzie i innych markietach.Dodatkowo ograniczyć im godziny pracy.Skoro można narzucać czas otwarcia sklepów :D
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas