Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi
Jabłonka
Clouds
-1°
Wiatr: 17.964 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-1°
Wiatr: 20.34 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-1°
Wiatr: 17.172 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-0°
Wiatr: 19.98 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-3°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 86 %
Snow
-2°
Wiatr: 12.672 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
232 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
54 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 116 | 232 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Koronawirus
209
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
160
49
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
1304
763
Wykonanych testów
439
182
10.11.2013, 12:51 | czytano: 2408

Konferencja naukowa - Badania naukowe w Pieninach 2013, pt. Natura 2000 – doświadczenia pienińskie

KROŚCIENKO. W budynku Pienińskiego Parku Narodowego odbyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa „Badania naukowe w Pieninach 2013” pt. Natura 2000 - doświadczenie pienińskie. Wzięli w niej udział pracownicy z PPN i słowackiego PIENAP oraz specjaliści w zakresie ochrony przyrody i programu Natura 2000. Konferencji przewodził prof. dr hab. Roman Soja, przewodniczący Rady Naukowej PPN.

W słowie powitania Michał Sokołowski, dyr. Pienińskiego Parku Narodowego podkreślił wagę i znaczenie programu Natura 200 dla ochrony przyrody w Pieninach, które obszarowo nie są duże, ale występują tu cenne gatunki roślin i zwierząt, które trzeba i należy chronić. A ma temu sprzyjać program Natura 2000.

Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodników odniósł się w swoim referacie do całościowego programu Natura 2000. W 2004 roku było 144 obszarów specjalnej ochrony ptaków, natomiast w 2013 roku Polska zgłosiła do Komisji Europejskiej 845 proponowanych obszarów siedliskowych. Komisja zatwierdziła już większość z nich (823) jako Obszary Mające Znaczenie dla Wspólnoty. Zatwierdzenie pozostałych jest planowane na przełomie 2013/2014 r. – Sieć obszarów siedliskowych jest bliska ukończeniu, szacuje się że potrzeba jeszcze tylko kilkudziesięciu obszarów – podkreślił Pawlaczyk.

Podobne zmiany zachodzą także i po stronie słowackiej, o czym mówił w swoim referacie Andrej Saxa reprezentujący Państwową Ochronę Przyrody Słowackiej Republiki w Bańskiej Bystrzycy.

Bardzo ciekawy referat zaprezentowała Bożena Kotońska – Regionalny Konserwator Przyrody w Krakowie. Starała się odpowiedzieć na pytanie retoryczne, czy miniony okres 10 lat Natura 2000 i 5 lat Generalnej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dobrze zapisał się w projektach ochrony przyrody w Polsce, szczególnie w Małopolsce, czy ten okres należy zapisać, jako mało znaczący dla poprawy ochrony przyrody ?. Pani Kotońska porównała go do szklanki na pół pustej i na pół wypełnionej wodą.

Plany zadań ochronnych w rejonie Pienin dotyczą: Doliny Białki, Ostoi Popradzkiej, Podkowca w Szczawnicy, Małych Pienin. Warto w tym miejscu poinformować, że Obszar Natura 2000 – Małe Pieniny, został laureatem plebiscytu magazynu National Geographic Traveler, 7 Nowych Cudów Polski 2013 w kategorii specjalnej „Natura”.
Nie ma nic jednoznacznego w ocenie minionego okresu nad wdrażaniem programu Natura 2000. Przez jednych jest on chwalony, a przez drugich oceniany negatywnie. Sceptycznie odnoszą się do niego samorządowcy, którzy uważają, że w wielu przypadkach przeszkadza im w realizacji lokalnych inwestycji, które mają być czynnikiem rozwoju gmin.
Problem ten omówił wójt gminy Czorsztyn, Tadeusz Wach. Zadał retoryczne pytanie, co jest ważniejsze człowiek, czy przyroda i jak należy podporządkowywać przyrodę dla potrzeb człowieka.

- Musi być zrównoważony rozwój. Człowiek może korzystać z przyrody ale jej nie może niszczyć, także i krajobraz musi być zachowany dla potrzeb turystów, którzy odwiedzają Pieniny. Przykładem dobrego rozwiązania nie wpływającego na destrukcję krajobrazu jest postawienie masztu sieci komórkowej na pylonie kładki przez Dunajec w Sromowcach Niżnych, a nie, jak zakładano, na wysokim maszcie jednej z pobliskich gór – mówił dyr. PPN Michał Sokołowski.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
Borówka10:54, 11 listopada 2013
@jono @ osioł
Jeno osioł nie rozumie jakim skarbem dla naszego regionu jest nie zniszczona przyroda, gdyż to właśnie dla jej walorów turyści do nas przyjeżdżają, zostawiają u nas pieniądze i dają zarobek wielu mieszkańcom, bez budowania molochów fabrycznych niszczących ludzkie zdrowie. Niezadowolonym proponuję kilkuletnią kurację śląskim smogiem albo zamieszkanie w podradomskiej wsi, gdzie nie mają tak atrakcyjnej przyrody, a bezrobocie ponad 30% to norma.
Trzeba też odróżniać, że to konferencja naukowa, a nie bankiet urzędniczy. Jest wielu naukowców, którzy naprawdę solidnie pracują i to wcale nie za wielkie pieniądze.
wszycho23:47, 10 listopada 2013
Zgłaszam propozycję aby odcinek spływu Dunajcem od momentu gdzie rozpoczyna się przełom pokryć aluminiowym, posrebrzanym dachem, który odbijałby lustro wody, czyniąc przez to niesamowite efekty wizualne dla spragnionych czegoś nowego turystów, ponadto chroniłby taki lustrzany dach przed deszczem, upałem, tudzież zbytnim zimnem w maju i we wrześniu. Jeżeli można było naruszyć obszar ochronny dla ptaków i endemitów tonami żelaza na Trzech Koronach (odkąd parę lat temu umasowiono to miejsce pod kątem zwiększenia mocy przerobowych zbiorowych wycieczek szczyt Trzech Koron przestał być piękny i stracił na atrakcyjności), to na pewno da się też założyć parę kilogramów cieniutkiej warstwy lustrzanej na wysokości 20 m po obu stronach przełomu Dunajca. Dla chcącego nie ma nic trudnego, a tylko wykładniczo wzrośnie liczba turystów spływająca spływem bo wszyscy będą chcieli spłynąć "pod lustrzanym niebem" którego wcześniej nie było.
G.K.20:27, 10 listopada 2013
Panie Wach niech się Pan głupio nie pyta. Czego Pan nie rozumie?
Co Pan robi z ściekami wypuszczanymi do jeziora Czorsztyn i dzikimi wysypiskami śmieci na terenie przez Pana administrowanym?
Pan chciałby wszystko zabudować, a przecież przyroda też ma swoje prawo!
Chroniąc przyrodę i środowisko chroni się ludzkie życie, czy tego Pan nie rozumie?
sisi19:47, 10 listopada 2013
Patrz zdjęcie nr 8, marzenia o raju, jak za PRL-u. Nieźle się żyje w budżetówce.
jono13:50, 10 listopada 2013
nalezy zlikwidowac PPN niech ludzie robia wyciagi itd zeby mieli za co zyc ,a tak garstka przybledow wiezie sie na naszej ojcowiznie!
osioł13:10, 10 listopada 2013
boze kto to narobi w podatkach na urzednikow robotnicy juz robia po 10-12godz i zaciskaja pasa a tu za ich podatki darmowe jedzenie hotele dojazdy i dyskusje z ktorych nic nie wynika
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas