Czwartek, 23 styczeń 2020, Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa
Zakopane i okolice
Clear
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 59
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 59
Clear
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 59
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 74
Clear
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 59
Clear
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 59
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
14.04.2014, 16:41 | czytano: 6653

"Niech się darzy w nowych progach" - oficjalne otwarcie nowej siedziby starostwa (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. W uroczystym otwarciu i poświęceniu nowej siedziby starostwa wzięło udział kilkunastu starostów, przedstawiciele władz wojewódzkich, wójtowie, parlamentarzyści, radni oraz przedstawiciele duchowieństwa. Powodem tak licznej obecności starostów - był rozpoczynający się w mieście Konwent Starostów Województwa Małopolskiego.

Dwudniowy Konwent odbywa się w "Skalnym Dworku". Konwent tworzą starostowie 19 powiatów z województwa małopolskiego i prezydenci miast na prawach powiatu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz). Towarzyszy im spotkanie dyrektorów powiatowych Zarządów Dróg z całego województwa.

Wszystko w jednym miejscu

Wcześniej jednak goście zebrali się w budynku starostwa przy ul. Bolesława Wstydliwego. Byli to starostowie lub wicestarostowie reprezentujący powiaty: bocheński, suski, dąbrowski, brzeski, krakowski, nowotarski, tatrzański, wadowicki, limanowski, wielicki, proszowicki, nowosądecki, myślenicki, miechowski, dąbrowski i chrzanowski. Pojawili się wójtowie reprezentujący okoliczne gminy, radni wojewódzcy, powiatowi, służby mundurowe, księża, parlamentarzyści, przedstawiciele NFZ, PINB, PUP, Euroregionu Tatry oraz wykonawca inwestycji Stanisław Potoczak.

- 15 lat temu, gdy powstały powiaty - skromnie wyposażono powiat nowotarski we wszystkie obiekty. Przenosiliśmy się, a był czas, że starostwo funkcjonowało w czterech obiektach. Teraz jest jeden budynek i wszystko jest w jednym miejscu - mówił starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Bursa wybudowana została w 1956 roku. - Mieszkało tu 300 dzieci. Potem było ich coraz mniej. Te, które zostały, przeniesiono do bardzo komfortowych warunków - mówił samorządowiec. I przypomniał, że wcześniej w budynku "rocznie spalano 250 ton koksu i węgla". - To było w centrum miasta! - podkreślił.

Decyzja o remoncie Bursy zapadła w sierpniu 2013, w styczniu tego roku nastąpiła przeprowadzka. Inwestycja kosztowała 13 mln zł.

Służebna rola administracji

Burzliwe losy starostwa nowotarskiego przypomniał Maciej Jachymiak. Wicestarosta przywołał Jeremiego Michała Wiśniowieckiego, który zasłynął między innymi z brutalnego rozprawiania się z uczestnikami powstania Chmielnickiego - np. poprzez wbijanie na pal.

Pozostali mówcy skupili się jednak na gratulacjach. Nie zabrakło też ciekawych stwierdzeń.

Głos zabrał m. in. Jacek Krupa. Marszałek pogratulował samorządowi nowej siedziby i przypomniał, że "służy przede wszystkim mieszkańcom, by byli obsługiwani w przyjemnych wnętrzach, doskonale wyposażonych". - Cieszę się, że ten obiekt uzyskał nową funkcję - podsumował.

W podobnym tonie mówił Jacek Pająk. I dodał: - Każdy starosta chciałby mieć nie tylko wygodny gabinet, ale i dobre miejsca do pracy urzędników i przyjmowania petentów. Życzę miłej pracy w tych warunkach.

Burmistrz Nowego Targu przypomniał, że "administracja ma rolę służebną wobec mieszkańców". Uznał, że ten dzień to ważna data w historii powiatu i starostwa: - To dowód, że starostwo idzie w nowoczesność. O potrzebie jednego budynku mówiono już od powstania starostwa w 1998 r. Życzę, by nowy adres był ważnym dla wszystkich, którzy chcą załatwić potrzebne sprawy - podsumował Marek Fryźlewicz.

Poseł Edward Siarka również gratulował starostwu nowej siedziby, bo jak mówił - "wcześniej o staroście Faberze mówiono, że jest jak dawny król - Jan bez Ziemi". Życzył, by obiekt był świadectwem dobrego gospodarowania.

Potrząsanie urzędnikami i "płodzenie" dobrych efektów

- Tak sobie żartowaliśmy, że wcześniej, gdy geodezja, transport i budownictwo było w innym miejscu, to zanim trudny klient dotarł do starostwa przy Alejach to już mu przeszło. A teraz to tylko jedno piętro i wpada się do gabinetu starosty - mówił z uśmiechem Krzysztof Faber.

- Nie bałbym się tego, że któryś z petentów wpadnie na piętro i potrząśnie tam niektórymi. Może to się im przydać - zauważył poseł Siarka.

Wystąpienie Stanisława Hodorowicza także było interesujące. - Zbudujesz dom, posadzisz drzewo, spłodzisz dzieci - powiedział senator. Po tych słowach zapadła cisza. A parlamentarzysta po chwili kontynuował: - Dom już jest. Drzewa pewnie będziecie sadzić.

Tu, znowu na dłuższą chwilę zawiesił głos - i dokończył: - Natomiast jestem głęboko przekonany, że będziecie płodzić dobre efekty codziennej pracy.

Z kolei poseł Andrzej Gut Mostowy powiedział krótko, po staropolsku: - Niech się darzy w nowych progach.

Prezenty i przecięcie wstęgi

Marek Fryźlewicz przekazał władzom powiatu w prezencie wizerunek Matki Boskiej Ludźmierskiej. - To dobry upominek zważywszy, że w herbie powiatu jest berło Gaździny Podhala - tłumaczył.

- Też mam dla starostwa wizerunek Gaździny Podhala, ale mniejszy - mówił dziekan dekanatu ks. Tadeusz Juchas. - Przyda się, bo to patronka mądrości. Życzę tej mądrości w podejmowaniu decyzji - dodał ks, prałat, który poświęcił nową siedzibę starostwa.

Do przecięcia wstęgi zaproszono marszałka Jacka Krupę, przewodniczącego Rady Powiatu Jana Krzaka, starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Jacka Pająka starostę bocheńskiego oraz Przewodniczącego Konwentu Starostów.

s/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
janusz69712:56, 17 kwietnia 2014
A młodzież POniewiera się w szpitalnych POmieszczeniach, a od nowego roku szkolnego i tak im warunki lokalowe okroją (ma POwstać oddział szpitalny) POniewierają uczniami, a pani dyrektor przyjezdna nie wkupiła się w samorządową ferajnę, słaba siła oddziaływania, robią z nią co chcą. Nie dziwię się, że młodzi ludzie wyjeżdżają z POdhala na POtęgę. Ta dojna maciora samorządowo- kościelna niszczy ten dziadowski kraj
omniasol16:56, 16 kwietnia 2014
Zdjecia doskonale obrazuja "praktyczny" rozdzial kosciola od panstwa.
Czarna Rozpacz07:15, 16 kwietnia 2014
Jestem w grupie obywateli tego kraju, którzy uważają powołanie
oraz istnienie powiatów i starostw powiatowych za niewyobrażalny absurd administracyjny. Jestem za likwidacją struktur powiatowych i całej tej surrealistycznej machiny biurokratycznej.
Tak się składa, że doskonale wiem, czym się zajmują w starostwach. Niczym. Nawet jakby chcieli, to niczym. Bo tam nie ma nic do roboty. A jeżeli jest, to tylko wymyślona. Zbędna.
Po co starosta? Wicestarosta? Sekretarz? Cała struktura wydziałowa? Rada powiatu?!
Przecież jednostką wystarczająco samorządową jest każda gmina z wójtem czy burmistrzem i radą gminy. Reszta ewentualnych spraw - w województwie.
Choćby tysiące ludzi miało stracić pracę, to won z nimi!
Można się załamać, co to w tej Polsce się dzieje!
gospodarz17:33, 15 kwietnia 2014
Internat, Bursa - dla młodzieży, tak myślało poprzednie pokolenie.

Wykupili działkę?, Wybudowali?,Wykazali się przedsiębiorczością?.
Przejęli i świetują .
Szkoda, że nie otwarcie np. Domu dla Studentów, Opieki Społecznej itp.
URZĘDNIK14:38, 15 kwietnia 2014
Petenci CZEKAM na was. z utęsknieniem,:)) hehe.. juz widzę ten strach w waszych oczach.. i tak nic nie załatwicie...
JA13:31, 15 kwietnia 2014
JESZCZE ŻEBY PETENCI BYLI OBSŁUGIWANI NALEŻYCIE A JAK NA RAZIE TO W TYM STAROSTWIE JESZCZE SIĘ TO NIE ZDAŻYŁO
palacz, nie amator12:45, 15 kwietnia 2014
wcześniej w budynku "rocznie spalano 250 ton koksu i węgla" - zapomniano tylko dodać - że na papierze.
Bazyli11:30, 15 kwietnia 2014
najbardziej zasępiony Przewielebny Karlak(zdj. nr 19) Ciekaw jestem co za myśl zatruwa jego umysł? Czyżby nie pasował do całego tego towarzystwa władzy i duchowieństwa?
egpn09:52, 15 kwietnia 2014
od lat osiemdziesiątych utworzono tyle nowych urzędów i otwarto tyle nowych placówek państwowych a twarze urzędników wciąż te same rzygać się chce
kicia09:36, 15 kwietnia 2014
super impra
a teraz TR09:10, 15 kwietnia 2014
Pan sarosta dostal 2 matki boskie tego samego autora 1 od juchasa a 2 od bacy , przez ten na pokaz katolicyzm kiedys bedzie V rozbiór polski
sza09:03, 15 kwietnia 2014
Do asz.flagi nie wolno przecinac patrz ustawa zasadnicza o godle , fladze ihymnie panstwowym
zainteresowany00:24, 15 kwietnia 2014
Skoro taka radosna uroczystość dlaczego miny uczestników jak na Stypie ?
zainteresowany00:20, 15 kwietnia 2014
Niejedne Ministerstwo nie powstydziło by się takiej siedziby jak ma Nasze Starostwo ,ja bym tam zrobił ,,wzorcową Plebanie,, ku wstydzie wiernych innych parafii gdzie plebanie mają jedynie po 400 , 500 metrów kw. Ale byśmy zaistnieli.
zainteresowany00:15, 15 kwietnia 2014
Kiedy będzie poświecenie Innych wyznań , My tez Tam będziemy załatwiać sprawy urzędowe i chcemy przychylności Naszego Boga ?
asz23:17, 14 kwietnia 2014
flaga nie powinna upaść na ziemię ---> zdj 15 WSTYD!!!
długowieczny23:09, 14 kwietnia 2014
Żenada dnia, tygodnia, miesiąca, roku, dekady, wieku, tysiąclecia MASAKRA
do @swój22:37, 14 kwietnia 2014
a czytać umiesz? Trwa dwudniowy konwent starostów. Ci co mają blisko do domu wracają na noc do domów, ci z dalsza nocują w mieście.
I co cie obchodzi o której godzinie dorosły facet wraca do chałpy? Robisz za osiedlowy monitoring? :))))
p22:10, 14 kwietnia 2014
Tak oglądam i się zastanawiam... Czy tam nie obowiązują parytety? Czy kobiety mają służyć tylko do trzymania "wstążeczek" dla szanownej władzy? Przecież mnie krew zalewa jak widzę te zadowolone z siebie "buźki" przygrubych facetów.
!!!!21:51, 14 kwietnia 2014
Jakby zburzyli bursę, też byłoby narzekanie. Jakby nic nie zrobili też byłoby narzekanie.
ŻAŁOSNE NARZEKANIE, na wszystko, na wszystkich byle narzekać - a takie dobre rady, o jakich czytam, to są już na bruku - w piekle podobno
swój21:50, 14 kwietnia 2014
A bawili do 20 bo Makowski dopiero wtedy
wracał do chałpy...
Ciekawe gdzie bawili?
Bo za czyje wiemy!!!!
niecytaty21:38, 14 kwietnia 2014
Jakżeż to typowe - otwarcie wielkiego karmnika dla urzędników, ci zaś we wszelkiej maści, spijają sobie słodycz z dzióbków, kadzą sobie i smakują pochwały. A klienci stoją pod karmnikiem i leci na nich tylko to, co zwykle pod karmnikiem. Światowo nazywa się to guanem:)
górol21:35, 14 kwietnia 2014
Ci na zdjęciach to beneficjenci Polskich przemian. Zwykły obywatel tylko na nich kolosalne podatki płaci, a pożytku z nich żadnego.
anon21:10, 14 kwietnia 2014
Czy na Podhalu działa jakieś stowarzyszenie libertariańskie?
Już któryś raz widzę cytaty z klasyków gatunku. ;)
pio21:05, 14 kwietnia 2014
a czemu nie napisali ile ta ,,stypa'' kosztowała?
Weronika21:04, 14 kwietnia 2014
Kobiety teraz czas , by zasiąść w ławach. Gdzie parytety, czy jesteśmy tylko od "sprzątania".
Wstyd Panowie jak na was nierobów patrzę , to z chęcią do rąk łopatę bym dała!
Wiem ,że jest o wiele więcej wykształconych kobiet i należycie przygotowanych do pełnienia publicznych funkcji .Jednak męska duma i głupota nie pozwala , by " umieścić na listach kobiet " Dominacja .....
andrusas20:47, 14 kwietnia 2014
Ludzie na tych urzędasów trzeba charować ,N.Targ się wyludnia ludzie stąd wyjeżdzają za pracą ,a oni rozbudowują urzędy.POzdrawiam wyborców.
ddd19:55, 14 kwietnia 2014
Bawią się chłopcy bawią
Krzysiek19:40, 14 kwietnia 2014
Mnie się ta parada nie podoba. Wielkie coś. Oddali budynek do użytku teraz promocja, nie to jest propaganda jak za dawnych lat. Byle był fotograf i dziennikarz. Za chwile jak kupią dwie szafy to też będzie publiczny odbiór w majestacie fleszów. Co się nierobi byle trwać. Pamiętajcie o tych fleszach wyborcy.
poddali się?19:33, 14 kwietnia 2014
Zdjęcie nr 16-kawałek przeciętej wstęgi opada na ziemię.Położenie flagi na ziemi było kiedyś znakiem poddania się.
Jeżeli otwarcie jakiejś inwestycji symbolizuje się przez przecięcie biało-czerwonej wstęgi, to po jej przecięciu, przecięte części i nie powinny opadać na ziemię ? należy zadbać, aby ktoś je przytrzymał i zwinął.
Wolowaty ze Skrzypnego19:17, 14 kwietnia 2014
Ci to podnoszą PKB nie ma co!
derr18:52, 14 kwietnia 2014
A kogo poseł Siarka miał na myśli mówiąc o przydatności potrząśnięcia nim?
Platnik podatkowy18:50, 14 kwietnia 2014
No fajnie sie bawia w godzinach pracy super dwa swiaty urzad i szary obywatel no poprostu brak mi slow obdarowuja sie obrazami matki boskiej paranoja , !!!!!!! jest gola...........
wszycho18:14, 14 kwietnia 2014
Starosta Jachymiak zapomniał nadmienić co ci uczestnicy powstania Chmielnickiego najpierw robili z Polakami, którzy wpadli im w ręce. Natomiast co do meritum to inwestycja mało potrzebna, te pieniądze powinny pójść na lepsze wyposażenie szpitali, policji i szkół.
swój18:09, 14 kwietnia 2014
lepiej pokażcie te klozety z podgrzewanymi deskami
fbb118:03, 14 kwietnia 2014
Jak zauważył nieżyjący już amerykański noblista Milton Friedman, mamy cztery sposoby wydawania pieniędzy. Pierwszy - kiedy wydajemy własne pieniądze na siebie samych. Wydajemy oszczędnie, a przede wszystkim celowo, bo doskonale własne potrzeby znamy. Sposób drugi - kiedy wydajemy własne pieniądze na kogoś innego. Nadal wydajemy oszczędnie, ale już nie tak celowo , bo potrzeb tego innego człowieka nie znamy tak dobrze, jak własnych. Sposób trzeci - gdy wydajemy cudze pieniądze na nas samych. Nie liczymy się wtedy z kosztami, ale przynajmniej wydajemy celowo. I wreszcie sposób czwarty - gdy wydajemy cudze pieniądze na kogoś innego, ani oszczędnie, ani celowo, zwłaszcza gdy tych innych jest 38 milionów.
blask i cienie17:03, 14 kwietnia 2014
Sprzedać,czy pożyczyć,uzyskując z tego pieniądz to nie jest zadanie
trudne.W tym miejscu jesteśmy świadkami,gdy "łatwizna" zyskuje miano
ogromnego trudu i zapobiegliwości.Sukces goni sukces,a może inaczej.....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij