Środa, 27 października 2021, Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-2°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 89 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
18.09.2014, 20:44 | czytano: 4942

"Brak środków" - oto odpowiedź ministerstwa na apel nowotarskich radnych o dotrzymanie obietnic ws. inwestycji na "zakopiance"

"Rozbudowa na odcinku Rdzawka - Nowy Targ nie została uwzględniona w PBDK na lata 2011-2015" /.../ Z uwagi na brak zapewnionego finansowania zawieszono postępowania /.../ "budowa estakady na granicy Miasta Nowy Targ i gminy Szaflary - brak wolnych środków" - to najważniejsze fragmenty odpowiedzi przesłanej nowotarskim radnym z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

18 lipca radni jednogłośnie przyjęli apel do rządu i GDDKiA o dotrzymanie obietnic w sprawie inwestycji na "zakopiance"".

Apelowano o "podjęcie stosownych działań do opracowania kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych oraz ich realizacji na drodze krajowej nr 47". Zaproponowali też budowę estakady na granicy Nowego Targu i Szaflar.

Radni powołali się na obietnice złożone kilka dni wcześniej przez Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbietę Bieńkowską, dyrektor GDDKiA Ewę Tomalę-Borucką oraz marszałka Marka Sowę i wojewodę Jerzego Millera obietnice. Goszcząca w Nowym Targu czwórka polityków i urzędników deklarowała znaczące przyspieszenie inwestycji drogowych".

- Jeśli chodzi o odcinek "zakopianki" Lubień -Rabka wszystkie dokumenty będą gotowe do końca roku. W przyszłym roku nastąpi wykup budynków. Inwestycja zostanie podzielona na trzy części. Etap pierwszy - być z planowanym tunelem, bo to największa inwestycja - tu przetarg ogłoszony będzie w przyszłym roku - zapowiadała Bieńkowska. I dodała: - Odcinek Rabka-Zdrój - Nowy Targ kosztować będzie półtora miliarda zł. Nie mamy tych pieniędzy zabezpieczonych, ale znajdziemy oszczędności.

- To dobre wiadomości dla Podhala, dla tej części Małopolski. Lata 2019-2021 to zakończenie prac. Najważniejsze, że te inwestycje będą sukcesywnie realizowane - mówił marszałek Sowa.

Radni poszli za ciosem i zaapelowali o dotrzymanie obietnic. Pismo zakończyli słowami: "Rada Miasta uchwalając plan zagospodarowania przestrzennego wyznaczyła i określiła zagospodarowanie terenów dla lokalizacji drogi klasy głównej ruchu przyspieszonego. Jednak samorząd nasz nie ma legitymacji prawnej do wykupu terenów pod wymienioną drogę. Prosimy również o zabezpieczenie w kolejnych budżetach w pierwszej kolejności środków na wkup gruntów a następnie realizację tej strategicznej decyzji".

Decyzję o przesłaniu pisma podjęto jednogłośnie, chociaż jeden radny miał wątpliwości co do skuteczności samego apelu. - Wcześniej słyszeliśmy zapewnienia ze strony parlamentarzystów, że są pieniądze, potem się okazuje że tych pieniędzy nie ma. /.../ Nie wiem na ile te obecne zapewnienia pani wicepremier się sprawdzą - mówił Grzegorz Watycha.

Z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju nadeszła odpowiedź na apel Rady Miasta Nowy Targ "w sprawie podjęcia działań zmierzających do opracowania kompleksowych rozwiązań komunikacyjnych oraz ich realizację".

Jest krótka. Sekretarz Stanu w MIiR Zbigniew Rynasiewicz napisał:
"Odnosząc się do inwestycji pn ."Rozbudowa DK nr 47 na odcinku Rdzawka - Nowy Targ" informuję, iż nie została ona uwzględniona w „Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015". Pomimo tego GDDKiA podjęła prace przygotowawcze w celu realizacji przedmiotowego zadania. Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi klasy GP 2x2, po nowym śladzie o długości 16,136 km, budowę czterech węzłów drogowych oraz budowę 22 obiektów inżynierskich.

W dniu 19 października 2010 r. uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji, która stała się prawomocna z dniem 7 grudnia 2010 r.

W dniu 29 sierpnia 2014 r. Oddział GDDKiA w Krakowie złożył wniosek do Wojewody Małopolskiego o wydanie decyzji (ZRID) zezwalającej na realizację inwestycji. Jednocześnie, z uwagi na brak zapewnionego finansowania zadania, wystąpiono z wnioskiem o zawieszenie postępowania, do czasu zapewnienia środków na odszkodowania za przejęcie nieruchomości i realizację inwestycji".

s/
najnowsze informacje
komentarze
dla myślących20:09, 22 września 2014
do Sokrates
Przeczytaj moją wypowiedz sto razy. Nic nie pisze na temat że Pis nie może wygrać wyborów. Myślenie nie boli. Nie jestem fanem PO jak o to Ci chodzi.
Nie wierze w obietnice wyborcze bo jeszcze nikt nic nie dał nikomu za darmo. W życiu chodzi o to by wybrać mniejsze zło. Ale trzeba mieć trochę latek i doświadczenia by do tego dojść. Fanatyzm zabija. Nie interpretuj wypowiedzi ludzi pod twoje poglądy.
Sokrates06:58, 22 września 2014
Do"dla myślących"- od 2006 r. słyszałem tylko pisiory to i tamto, szydzenie , wyzwiska itp. jak teraz wyszła prawda na temat PO , to właśnie tłumaczenie jest takie jak twoje. Pamietaj, złodziej to złodziej, morderca to morderca. Piszesz o nieudscznictwie Pis, ze nie może wygrać wyborów, popatrz co się teraz dzieje zKnp, zakaz zapraszania do tv, i to jest demokracja, wiem głupio ci teraz bo dałeś się nabrać na obiecanki po,i tak to teraz tłumaczysz , ja dokonuje właściwych wyborow i nie wierze złodziejom.
dla myślących12:47, 21 września 2014
do Sokrates
Po co gadać jakby było za Pis totalne brednie, Pis już był i to jako jedyny rząd podał się do dymisji, z niemocy jest za cienki by cokolwiek zrobić i zauważyć poza swoją niechęć do inny. Żaden rząd nie jest idealny więc dziwie się ludziom co wierzą w obietnice kogokolwiek. Jest takie powiedzenie że " Nikt cie nie da tyle co obieca ci polityk". Jak Zauważysz nie wymieniłem żadnej partii. My tu mieszkający na Podhalu musimy się zjednoczyć mówiąc jednym głosem zadać tego czego się nam należy i co nam potrzeba.
Nie ślepy10:38, 20 września 2014
...i co klakierzy wychwalający parę dni temu Bieńkowską...wychodzi pełowska prawda...czyli jak mówił Tischner...g.wno prawda...a przecież już PO pierwszej wizycie w Nowym Targu zwracałem uwagę, bo Bieńkowska uchwycona na zdjęciu wyraźnie POkazała jakiej długości odcinek drogi będzie zbudowany...wychodziło jakieś 30 cm...(można sprawdzać na zdjęciach)
mieszkaniec Podhala08:28, 20 września 2014
Gdzie te Hodorowicze , Guty Mostowe i im POdobni geglace , co gęglali dwie kadencjeo zakopiance? Wybory idą i trza się im dobrać do POdszewki , aby pamiętali ,że nic nie spełnili z tego co obiecywali nam góralom. Następni nie bedą obiecywać , a robić , robić i robić. Pamiętajmy
Sokrates06:00, 20 września 2014
Do open , właśnie o takich jak ty pisałem poniżej, przeczytaj,he he he, ile masz latek lemingu? Ubaw po pachy.
grzesiek18:43, 19 września 2014
Ile ofiar musi jeszcze pochłonąć ta nieszczęsna droga ? Temat wałkowany od kilkudziesięciu lat a efekt jaki ? - wszyscy widzą . A tak w ogóle , to jak to w końcu jest ? Od lat słyszymy w mediach że to " tępi i chciwi górale " blokują budowę zakopianki a tu masz ! Po prostu nie ma na zakopianke kasy i jeszcze dłuuugo jej nie będzie . No ale póki co , niech cała Polska myśli że to wina ciemnych góroli.
wtf18:06, 19 września 2014
open lemingu...już dawno droga byłaby wybudowana gdyby nie skuteczna blokada inwestycji na nią przez rudego i s-kę...
manfred16:55, 19 września 2014
A ja się cieszę że nie będzie tej drogi bo jak chcieli robić to nie bo łojcowizna *** zakichane.
break - co sugerujesz ?11:38, 19 września 2014
Poseł i senator na głowie stanie PO to aby sprowadzić wicepremier na dobra drogę - PO co im to było ?
Choćby 100 % PO kręciło ludzi to jak ni ma piniendzy to nima - No chyba że POmogą raje POdatkowe hołubione i tolerowane.
Weź na rozum. Dziś gazeta Prawna na 1 stronie pisze, że 65 % to spółki "z optymalizowane" w POlsce i nigdy nie zapłaciły POdatku, bo zysków n9i mają..
Jak ja bym oszukał fiskusa to szedłybm siedzie, bo gmina nie maiałaby za co wyłaty urzędnikom, na zasiłki na drogi dać!
A jak rząd nie dba o normalne POdatki to i ninormalna mamy sytuację na wielu odecinkach nie tylko dróg w naszych drogim PO rąbanym Kraju - Rajów POdatkowych. Ot co !
break09:42, 19 września 2014
Robiom tam, gdzie na PO głosują
Zakopianka09:09, 19 września 2014
Widoczny dowód pracy lobbysty Zajączkowskiego teraz pora na nagrodę
Władek08:27, 19 września 2014
WITAM CZYTELNIKÓW,
PO - JEST SKUTECZNE W TWIERDZENIU ; NIKT WAM NIE DA TYLE CO WAM OBIECAM.!!!!

ZAKOPIANKA , BEDZIE PREKLETĄ DROGĄ NA PODHALE CO DOŚWAIDCZĄ WSZYSCY , KTÓRZY NA ZAKOPIANKĘ WJADĄ - I TO MNIE ZADOWALA.!!!!
dziecko z bulerbyn08:22, 19 września 2014
czyli Bieńkowska dotrzymała słowa?
open08:08, 19 września 2014
już to widzę jak PiS buduje drogę, ale Wy jesteście naiwni. Żadna z partii nie interesuje się naszym regionem, no chyba ze przed wyborami. Jesteśmy za małą grupą społeczną i w dodatku podzieloną, nie mamy siły przebicia, nie potrafimy dbać o interes wspólny. Podhale to dziwny region, szacunek dla tych, co starają się cokolwiek zrobić dobrego dla tego regionu bo wiem, że to jest wielki wyczyn cokolwiek zrobić przy mentalności mieszkańców. Przykre ale taka prawda
rozczarowany rodak07:36, 19 września 2014
mamy jeszcze p.Paluch. Ostatnio tak chętnie pozuje do zdjęć, może coś
pomoże. I to jest prawda, że "trzeba mieć wujka w piekle", żeby coś
dostać. Południe Polski nie ma swoich ministrów więc "nie jest umieszczane
w planach"
wtf07:22, 19 września 2014
I co lemingi.....dalej będziecie twierdzić że to deszcz pada???
Sokrates06:46, 19 września 2014
Niech żyją POwskie lemingi!, niech żyją! Pytanie do leminga czyt.wyborcza PO, jak teraz dyskutujecie o polityce z kolegami, ze znajomymi? ja często słyszę : "a myślisz ze za Pis by było lepiej?", albo"oni by tak samo robili". Hehe, czyli leming jest niereformowalny , można go ładować wzad, okradać,a do błędu się nie przyzna, też tak macie z lemingami?
Ps. Jedno standardowe pytanie: ile afer wykryła julcia przez lata swojego panowania?
isia06:41, 19 września 2014
Może diecezja coś da. Przecież Nowy Targ taki święty.
A00:52, 19 września 2014
Przecież czytanie ze zrozumeniem jest takie trudne, więc rzeczywiście nie dziwią mnie komentarze poniżej.
oli00:06, 19 września 2014
Przed wyjazdem do Brukseli znów nas zrobiono w konia.Ale co się można spodziewać po rządzie rudego.Głosujcie na PO.
trzecie oko23:56, 18 września 2014
I zato trzeba kochać PO i ich reprezentantów i kandydatów do sejmiku województwa małopolskiego - niech żyje koło platfusów nowotarskich.
pozdrowienia dla wszystkich umajonych zwolenników.
trzecie oko23:41, 18 września 2014
I zato trzeba kochać PO i ich reprezentantów i kandydatów do sejmiku województwa małopolskiego - niech żyje koło platfusów nowotarskich.
pozdrowienia dla wszystkich umajonych zwolenników.
Jaśko23:11, 18 września 2014
W TVN Lemingom się wytłumaczy, że właściwie droga to nie jest potrzebna bo tak jak i premier mogą wyjechać przecież do Brukseli. Poza tym jest kryzys, a jak dojdzie do władzy nie PO to będzie koniec świata.
Andrzej22:17, 18 września 2014
Ale dalej warto głosować na PO. Nikt tyle nie obieca co oni w TVN.
kraśny z Waksmundu21:42, 18 września 2014
no cóż,kolejne kłamstwo polityków,a zbójnik Hodorowicz telo obiecywał...h... d... i kamieni kupa
baciok@21:18, 18 września 2014
No to już zgłupiałem do końca. Pani Bieńkowska mówi że będą robić , Generalna Dyrekcja że nie, Prawie jak w matrixie.
Zgadzam sie z Wołowatym ze Skrzypnego.
A możąe wypowiedzą się nasi PEŁOwcy z harnasiem Hodorowiczem na czele
Mieszkaniec ul. św. Anny21:07, 18 września 2014
Fatalna wiadomość. Dwupasmówka Kraków - Nowy Targ jest niezbędna do rozwoju naszego miasta. Ściągnie inwestorów, otworzą się nowe miejsca pracy,zakłady, fabryki. Już teraz liczni inwestorzy przenoszą się z Nowego Sącza do Brzeska, bo ono ma połączenie autostradowe z Krakowem.
Myślałem, że moje podatki idą na finansowanie tego wiekopomnego dzieła.
Światełkiem w tunelu może być ogłoszenie przetargu na budowę odcinka Lubień - Rabka w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Wolowaty ze Skrzypnego21:01, 18 września 2014
Ha,ha,ha h...(pik),d...(pik) i kamieni kupa,oto Polska właśnie.
P.s Ile warte są obiecanki PO to możemy się dowiedzieć od "Sorry taki mamy klimat" ,cytuje " Wszystkie rzeczy, które deklarowałam tu w Nowym Targu na pewno będą dotrzymane w najbliższych miesiącach i latach"
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas