Czwartek, 03 grudzień 2020, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Czarny Dunajec i okolice
Clear
-7°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-4°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 86
Clear
-8°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-4°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 82
Clouds
-7°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 89
Clear
-13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Dostateczna
Rabka-Zdrój
Zła
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
21.06.2015, 12:04 | czytano: 3268

Doroczne badania koni z Morskiego Oka (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

TATRY. Na drodze do Morskiego Oka trwają doroczne badania koni, wożących turystów na tym szlaku. Działania wykonywane na zlecenie Tatrzańskiego Parku Narodowego potrwają do poniedziałku.

Badania prowadzi komisja weterynaryjna powołana przez Tatrzański Park Narodowy, zaakceptowana przez wszystkie organizacje prozwierzęce wchodzące w skład Grupy Roboczej ds. Sytuacji Koni na Drodze do Morskiego Oka.

Jak wyjaśnia doktor Marek Tischner z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w ciągu trzech dni przebadanych zostanie ok. 300 koni. Sprawdzane są podstawowe parametry: tętno, liczba oddechów, stan nóg, odwodnienie. - Pomiary wykonywane są zaraz po wjechaniu na górę, a następnie po krótkim odpoczynku koni - dodaje weterynarz. Obserwowane jest także tempo powrotu końskiego organizmu do prawidłowych wartości fizjologicznych.

"Przyjęty przez ekspertów plan badań, pozwoli bardzo precyzyjnie zdiagnozować aktualny stan zdrowia, możliwości i predyspozycje zwierząt, gwarantując zachowanie ich dobrostanu. Wyniki badań komisji będą wiążące jako ocena dopuszczenia każdego z legitymowanych osobnym paszportem koni do pracy na trasie Palenica Białczańska–Włosienica" - informuje w komunikacie TPN.

W komisji lekarskiej jest także dr hab. Ryszard Kolstrung z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i lekarz weterynarii wskazany przez Fundację Viva!, specjalista z zakresu chorób koni – lek. wet. Ludmiła Strypikowska. Po pierwszych badaniach - weterynarze uznali, iż konie są w bardzo dobrej kondycji.

Ich pracy przyglądają się przedstawiciele organizacji proekologicznych, zaproszeni przez TPN. Działacze fundacji Viva już okazują niezadowolenie, zapowiadając, że "mają dowody na to iż praca koni na trasie jest dla zwierząt za ciężka".

Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka na swoim profilu na portalu społecznościowym komentuje: "Badają, szukają, osłuchują. I dobrze, godzimy się na to, bo to dla dobra koni. Chociaż taki natłok ludzi, kamer i aparatów na pewno działa stresująco. I to nie tylko na nas, ale przede wszystkim na konie. /.../ Konie są oglądane i badane wstępnie na dole. Później wnikliwie obserwowane przez rozstawionych na trasie wolontariuszy, którzy SMSami informują "górę" o tym, który koń na trasie źle stanie, kichnie lub - za przeproszeniem - pierdnie."

Tatrzański Park Narodowy zapowiada, ze wkrótce wyda oficjalny komunikat na temat wyników przeprowadzonych badań.

s/ zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Qba15:46, 24 czerwca 2015
do Bakutil: Kozaku za dyche po pierwsze każdy koń robi 2 kursy na dzień, wyjeżdża z turystami w górę tam ma odpoczynek i z tymi turystami jedzie na dół i na tym jego praca się kończy. Zostaje zastąpiony kolejnym koniem a tych koni minimum jest 2 a tak to mają nawet po 3. Tak jak powiedział wozak nie podoba Ci się taka forma transportu to nie korzystaj, ale nie pouczaj ludzi jak żyć mają bo to nie jest łatwy kawałek chleba.
Zbyk18:36, 22 czerwca 2015
BADANIA na szczycie po wyjeździe bez turystów? NA PUSTO ahahahah
trzymcie mnie
wozak15:23, 21 czerwca 2015
Zaczyna się...
@bakutil - nie podoba ci się taki rodzaj transportu - nie korzystaj.

Ale nie mów innym co mają robić, jak żyć, jak prowadzić działalność gospodarczą.

Jeśli sam pouczasz - to i ja to zrobię (chociaż niechętnie). Żal Ci zwierząt - zajmij się tymi które w ogóle nie mają szansy na opiekę człowieka - chmara starych, sponiewieranych psów czeka w schroniskach na pomocną dłoń człowieka. Od naszych koni się odczep.
bakutil14:49, 21 czerwca 2015
Prawdziwe badania powinny odbywać się w sierpniu i to po dwóch, trzech kursach tak jak to się codziennie bywa. Też uważam, że koń powinien pracować, ale chyba nie aż tak. Pozwólmy tym wozakom z Morskiego Oka pociągnąć wózek o wadze powiedzmy 20kg (zimą sanki) i przelecieć się tą trasą dwa razy dziennie. Na pewno będą zadowoleni.
zaq14:33, 21 czerwca 2015
A to dlatego wczoraj tak szybko te konie wywozili, pierwszy raz widziałam, żeby konie wracały do domu już ok.14
Fred12:39, 21 czerwca 2015
A mojego kiedy przyjado zbadać bo robi bez badan.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij