Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty
Jabłonka
Clouds
-6°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-6°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-4°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-7°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
116 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
90 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 58 | 116 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Koronawirus
102
Zakażonych
4
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
74
28
Zgonów
4
0
Na kwarantannie
1139
684
Wykonanych testów
405
157
06.11.2015, 09:49 | czytano: 1958

Oświadczenie ws. dzierżawy gruntów na Kasprowym Wierchu

ZAKOPANE. Do naszej redakcji wpłynęło dziś rano oświadczenie Janusza Rysia, prezesa Polskich Kolei Górskich ws. dzierżawy gruntów na Kasprowym Wierchu.

Publikujemy je w całości:

"Grunty na szczycie Kasprowego Wierchu, na których działamy należą do Skarbu Państwa oraz PTTK. Taki stan prawny jest od wielu lat ujawniony w księgach wieczystych i nie jest on dla PKG S.A. zaskoczeniem. Jak wielokrotnie informowaliśmy jesteśmy jedynie dzierżawcą – operatorem, który chce zainwestować w te tereny, aby zwiększyć ich atrakcyjność narciarską, przyciągnąć turystów do regionu, a tym samym wesprzeć wielokrotnie deklarowane działania samorządu lokalnego mające na celu przywrócenie Zakopanemu miana „Zimowej Stolicy Polski”.

Polskie Koleje Górskie S.A. już w 2013 r. przedstawiły plan inwestycji w Zakopanem obejmujący również inwestycje w rejonie Kasprowego Wierchu, m. in. modernizację kolei krzesełkowej w kotle Goryczkowym oraz górnej stacji kolei Kasprowy Wierch. Z uwagi na bardzo wysokie, kilkudziesięciomilionowe koszty tych inwestycji, jak każdy inwestor, musimy mieć gwarancję, że będziemy mogli długoterminowo prowadzić działalność na tym obszarze. Dlatego jesteśmy zainteresowani przedłużeniem aktualnych umów dzierżawy.

Podkreślamy, iż mamy już zawarte umowy dzierżawy z oboma współwłaścicielami terenów na szczycie Kasprowego Wierchu – z PTTK oraz ze Skarbem Państwa.

Umowa ze Skarbem Państwa będzie obowiązywała jeszcze przez 15 lat i dotyczy zarówno gruntów, jak i obiektów budowlanych – m.in. kolei. Na skutek zmiany ustawy starosta tatrzański przejął jedynie zarząd w imieniu Skarbu Państwa nad terenami na szczycie Kasprowego Wierchu. Wcześniej taki zarząd sprawował Tatrzański Park Narodowy, ale w zakresie samego przysługiwania prawa własności Skarbowi Państwa nie nastąpiły żadne zmiany.

Oznacza to, że zmienił się tylko „pełnomocnik”, który działa w imieniu Skarbu Państwa, co nie ma żadnego wpływu na ważność i skuteczność dotychczasowych umów i co starostwo potwierdziło w jednym z przesłanych do nas pism. Mimo że umowa dzierżawy obowiązuje przez jeszcze piętnaście lat, jesteśmy przekonani, że jej przedłużenie stanowić będzie mocną podstawę do przeprowadzenia planowanych inwestycji.

Dłuższa perspektywa dzierżawy wspomnianych terenów przez inwestora, jakim jest PKG, uzasadnia prowadzenie znacznych inwestycji gwarantujących miejsca pracy i zwiększających atrakcyjność turystyczną Zakopanego. Jest zatem w interesie wszystkich storn. Dlatego odbyliśmy spotkania z przedstawicielami Starostwa i TPN, podczas których wspólnie ustaliliśmy, że zostanie wypracowana formuła dzierżawy tych terenów przez Spółkę w dłuższym okresie. Czekamy na propozycje w tym zakresie, których złożenie zapowiedziały Starostwo i TPN.

Spółka PKG S.A. wystąpiła również do Burmistrza Miasta Zakopane o stosowne zgody, które umożliwią zrealizowanie całości lub części planowanych inwestycji, przede wszystkim na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. Nie widzimy dzisiaj innego inwestora deklarującego i gotowego do podjęcia się tej rangi inwestycji w najbliższej przyszłości.

Do sukcesu tych projektów potrzebujemy przyjaznej atmosfery i współpracy innych zaangażowanych stron, w tym właścicieli i administratorów gruntów. Przede wszystkim zaś niezbędnych zgód administracyjnych, które zależą od lokalnego samorządu..

Polskie Koleje Linowe od dziesięcioleci stanowiły integralną część Zakopanego, co czyni naszą spółkę wyjątkowym inwestorem. Doskonale wiemy jak planować inwestycje rozwojowe przy jednoczesnym zachowaniu walorów przyrodniczych Tatrzańskiego Parku Narodowego i pozostałych terenów, na których znajdują się nasze ośrodki. Zaplanowane i prowadzone przez nas inwestycje będą realizowane z poszanowaniem tatrzańskiej przyrody. Współpracujemy w tym zakresie z TPN.

Pragniemy również podkreślić, że PKG jest jednym z największych pracodawców w regionie. Zatrudniamy ponad 200 osób na umowy o pracę. Wielomilionowe podatki, które spółka odprowadza do budżetu państwa i samorządu stanowi znaczące wsparcie budżetu lokalnej społeczności".

oprac. r/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
kaju17:26, 12 listopada 2015
Do górala. Zyski się odprowadza jak się je ma. Przez nastepne kilka lat będą inwestycje a dopiero potem zyski. Masz szanse zainwestować a zyski trafią do ciebie. Tak jest na całym świecie. Zakopane to PARK NARODOWEJ GŁUPOTY. Śmietnik, jarmark /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
dziadu19:24, 6 listopada 2015
115KM: ty możesz sobie naśnieżać swoje podwórko o ile go masz.
115KM17:57, 6 listopada 2015
Brawo. Niech doprowadzą do tego, żeby rejon Kasprowego był NAŚNIEŻANY dla narciarzy. Byłoby pół roku jazdy na nartach w POLSCE. Tak, tak, ekolodzy, postępu cywilizacyjnego nie da się zatrzymać.
góral11:08, 6 listopada 2015
PKL przed sprzedażą, oprócz wielomilionowych podatków odprowadzały jeszcze zysk.
Do Skarbu Państwa, nie do Luxemburga.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas