Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Czarny Dunajec
Clouds
16°
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
27.01.2016, 08:50 | czytano: 5459

Urząd Miasta podsumowuje dotychczasowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza. A jeden z nowotarżan sięga po działania praktyczne (zobacz film)

NOWY TARG. Ponad sto kontroli posesji, pouczenia, upomnienia - ale nie mandaty, wręczanie mieszkańcom ulotek i plany zatrudnienia eko-doradcy - tak pokrótce wyglądają podjęte przez Urząd Miasta kroki mające na celu poprawę jakości powietrza w Nowym Targu.

zdj. Michał Adamowski
- Od 1 grudnia ub. r. kiedy to na stronie internetowej została opublikowana informacja dotycząca uruchomienia specjalnego telefonu alarmowego - to nr 18-266-48-88 - na potrzeby zgłoszeń interwencyjnych m. in. w sprawie zanieczyszczenia powietrza, którego stan pogarsza się szczególnie w sezonie grzewczym, na terenie Miasta przeprowadzono 113 kontroli interwencyjnych i prewencyjnych w tym 42 kontrole związane z zanieczyszczeniem powietrza - podsumowuje Grzegorz Watycha i dodaje, że te liczby znacznie przewyższają efektywność działania magistratu w czasach, gdy funkcjonowała jeszcze Straż Miejska.

Jak mówi burmistrz - podczas prowadzonych kontroli - właścicielom posesji wręczane były ulotki na temat technik spalania pozwalającym na uzyskanie "większych efektów przy mniejszym zadymieniu".

- Ale jaki jest efekt tych kontroli. Tylko rozdawane ulotki? Są jakieś protokoły, wystawiono mandaty, czy tylko pouczenia? - dopytywał radny Paweł Liszka.

- Pracownicy Urzędu Miasta nie mają możliwości wystawiania mandatów. Ale powstanie baza, dotycząca tych najbardziej dymiących kominów. Oczywiście są też protokoły sporządzone po kontrolach. Różnie to bywa - czasem właściciel nie wpuszcza urzędników, ale czasem wchodzą oni do domów. Tu nie chodzi o karanie, o mandaty, a kontrole dotyczą nie tylko zanieczyszczania powietrza, ale i gospodarki ściekowej, czyli tego na co pozwalają urzędnikom ich kompetencje. Ale jak będą uzasadnione podejrzenia, że palone są śmieci - to będziemy kierować sprawę dalej. Na razie to są do działania prewencyjne i pouczające - przypomniał.

Odnosząc się do opracowanego przez Alarm Smogowy rankingu, w którym Nowy Targ znalazł się w pierwszej trójce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, burmistrz dodał: - W Nowym Targu nie mamy stacji, która by monitorowała stan powietrza w Mieście. Trudno się odnosić do jednego badania z 2014 roku, tu trzeba ciągłego monitoringu. Ja wykorzystuję dostępne środki komunikacyjne, by mieszkańców informować, mamy też pomysł jak zorganizować akcję uświadamiającą. Jak będzie wszystko gotowe, to przedstawię szczegóły. Jest też możliwość zatrudnienia w urzędzie eko-doradcy - ale cały czas nie mamy na to przyznanych środków - podsumował burmistrz.

Na sesji był obecny Jan Sięka. Nowotarżanin od miesięcy promuje metodę tzw. "górnego spalania". Jest inicjatorem kilku happeningów oraz akcji plakatowej. Kilkakrotnie publicznie zabierał głos, by cierpliwie tłumaczyć korzyści płynące z tego właśnie sposobu uzyskiwania ciepła.

- Cieszę się, że w ramach kontroli promowane jest metoda "górnego spalania". Powiem, że pracujemy właśnie nad wydarzeniem promującym "górne spalania". Będzie to prezentacja przez porównanie. Obok siebie postawię dwa kominy i pokażę oba sposoby spalania. To będzie wspólna akcja prowadzona wraz z parafią Św. Katarzyny. Z Urzędu Miasta będziemy mieć ulotki i plakaty. Do 2-3 tygodni będziemy mogli się pochwalić nowym wydarzeniem - zapowiedział.

Jan Sięka zaprezentował radnym krótki film pokazujący w skrócie jak sama prezentacja ma wyglądać.

Oto on: po lewej stronie - powszechne palenie "od dołu", po prawej - "od góry". Zastosowano ten sam rodzaj opału.Malopolskaonline, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ntarski09:36, 29 stycznia 2016
Idę dzisiaj przez miasto. Na Kościuszki smród dymu węglowego, na Długie u kogoś drewno płonie, na Kazimierza Wielkiego smród palonych szmat albo po prostu śmieci. Wszędzie zamglenie, trudno oddychać... Wracam do domu, ubranie uwędzone, ja uwędzony... Lokalizacji geograficznej nie zmienimy, czas pomysleć o zmianie sposobu ogrzewania.
rada18:38, 28 stycznia 2016
Moi drodzy. Dzwońcie do miasta, na Policję i zgłaszajcie adresy domów, które kopcą. w ten sposób truciciele nie będą czuć się bezkarnie. Róbcie zdjęcie i wysyłajcie Na Podhale 24. Będą napiętnowani to możę się opamiętają.
as18:10, 28 stycznia 2016
Dobrze żeby olej staniał na 10 gr opalowy , wielkie gadanie i ochrona środowiska ... klimat robi swoje
miescon16:01, 28 stycznia 2016
Proszę spróbować wyliczyć cenę życia, zdrowia, leczenia w przypadkach nowotworów, chorób płuc, oskrzeli, zatok, itp. Proszę doliczyć koszty remontów fasad, dachów, częstego malowania mieszkań. Te wszystkie koszty są skutkiem poważnego zanieczyszczenia powietrza. Proszę to porównać z kosztem pieca na gaz, lub eko-groszek w cenie ok. 5 tys. zł (ok. 25 kW) plus instalacja (myślę, że nie więcej jak 1-2 tysiące).

Myślę, że porównanie jest oczywiste i nie ma co deliberować. Miasto powinno - tak jak Kraków - zakazać użytkowania starych piecy węglowych i dopuszczać instalacje gazowe (tam gdzie jest dostępny gaz) oraz na eko-groszek, lub olej opałowy (tam gdzie gazu brak) wyłącznie. Wszelkie piece "na wszystko", kominki z których "daje" jak z chatki baby Jagi, powinny być ZAKAZANE, dla dobra i zdrowia ogółu. Do tego miasto powinno opracować system dopłat dla najuboższych - w końcu zamiast dopłacać po kilkaset tysięcy rocznie na hokej, czy kopytkowych, chyba lepiej jest mieć czyste powietrze i zdrowych zadowolonych mieszkańców.
Mateusz B14:33, 28 stycznia 2016
do Oskar51 w tym sęk że w procesie spalania metodą od góry węgiel poddawany jest procesowi odgazowywania i defakto powstaje z niego koks. Więc to jest kolejne za tą metoda palenia od góry. Gdy miałem tradycyjny kocioł tak paliłem (jakieś 6 lat temu), później zmieniłem na kocioł z podajnikiem na eko-groszek. Teraz zainstalowałem pompę ciepła i dopiero teraz mogę stwierdzić że tylko radykalna zmiana systemu ogrzewania może przynieść realne korzyści, wszystko inne "ekologiczne" kotły na eko groszek to mydlenie oczu. Wiem że PC nie jest inwestycją tanią w moim przypadku 36 tyś dom ok 150 m2 ale w tym rola miasta żeby zorganizować sensowny program dopłat.
Do Małgosi:13:35, 28 stycznia 2016
Cieszę się, że ma pani wiarę w edukację. Ja niestety już chyba nie. Nie podjęłabym się już edukacji moich sąsiadów, którzy palą czym popadnie a że robią to w nocy, to trudno im to udowodnić. Nie podjęłabym się edukacji sąsiada palącego na balkonie, bo najłagodniej mogłabym usłyszeć, że jest na swoim balkonie. Nie podjęłabym się edukowania ludzi kochających pieski, które mówiąc dosadnie srają, gdzie popadnie, bo już usłyszałam, że zły ze mnie człowiek.Serdecznie pozdrawiam i życzę osiągnięć w edukowaniu
do zawiedziony...12:49, 28 stycznia 2016
zawiedziony co ty za brednie opowiadasz...grzejniki w tej metodzie palenia sa tak samo gorace jak w zwyklej. daj namiary na siebie albo zapraszam do mnie to pokaze ci praktycznie jak robic zeby palic
Kuracjusz11:36, 28 stycznia 2016
Fajne te kontrole. Tylko od 7 00 do 15 00 i od poniedzialku do piatku. Potem oczywiscie polcja zostawi bandziora i zlodzieja zeby sprawdzic co sie kopci w piecu. Naprawde nie bylo nikogo kto potrafi zarzadzac kilkoma pracownikami kontrolujacymi od kilkunastu juz lat w kazdy dzien tygodnia i calodobowo? Widocznie nikomu nie zalezalo na kontrolach.
smogowy Janek11:20, 28 stycznia 2016
Zauwazyliscie ze nigdzie juz w boksach smietnikowych i w koszach z odpadami nie ma butelek plastikowych? Ciekawe gdzie sie podziewaja? Kontrola z ulotkami stwierdza spalanie odpadow i co dalej? Powiadamiaja WIOS w Krakowie? Moze policje kryminalna? To oczywiste ze nikt nie chce byc kontrolowany wiec kazdy zapytany byl za likwidacja straznikow. Ciekawe dlaczego wczesniej nikt nas nie poinformowal ze ochrona srodowiska nie moze karac. No ale taka ulotka to jednak jest cos. Gratuluje dziecinady.
www07:41, 28 stycznia 2016
Ekolodzy idą ulica i nie czują ja ludzie palą jakieś meble i smród że oddychać się nie da. Sw. Anny
Guru od góry20:45, 27 stycznia 2016
Fajna sprawa z tym porównaniem dwóch metod palenia (dolnej i górnej) na dwóch bardzo podobnych kociołkach. Widać naocznie duuuuużo mniejszy dym przy metodzie od góry - może to przemówi niektórym do spróbowania. Tym bardziej, że większość z nas nie spogląda za często na komin podczas codziennego palenia, a tutaj mamy dwa kopciuchy z wylotem jak na dłoni :) Super by było gdyby udało się Panu Janowi zrobić jeszcze jedną symulację na podstawie właśnie tego pilotażu bo dym to jedno a jeszcze drugie to CZAS PALENIA na jednym zasypie. Wystarczyłoby np. zasypać równo każdy kociołek po pół wiaderka węgla i przy obserwacji zadymienia policzyć też czas jak długo w każdym z nich się pali i oczywiście (to co kluczowe), w którym z nich dłużej. Ja wiem w którym powinno palić się dłużej a Wy ? :)
Smok20:37, 27 stycznia 2016
Ale kiedy, wy durnie zrozumiecie, że to dla waszych dzieci, wnuków, dla potomnych? Taki wąski rozum, że tak ciężko sobie wyobrazić, że wasza robota szkodzi na dłuższą metę?
Zawiedziony19:49, 27 stycznia 2016
Ja próbowałem palić od góry w swoim piecu. Węgiel faktycznie się dłużej wypalał ale niestety kaloryfery były chłodne dlatego nadal palę metodą tradycyjną.
MAŁGOSIA19:28, 27 stycznia 2016
Panie Sięka, brawo! Edukacja, edukacja i jeszcze..... Mam jeszcze jeden temat palenia, palenia papierosów na balkonach osiedlowych. Tu też należy edukować, że temu piętro wyżej też śmierdzi i jest szkodliwe!!!
też nowotarżanin19:27, 27 stycznia 2016
Do nowotarżanin - pytasz co zrobić aby mieszkańcy mogli kupić dobry węgiel? Uważam, że ciekawą interpelację złożył właśnie na ostatniej sesji przewodniczący Rady Miasta Pan Tarnowski w tej właśnie sprawie. Jeśli Burmistrz wyjdzie naprzeciw jego propozycji to nasz MPEC mógłby hurtowo kupować dobry węgiel i odsprzedawać mieszkańcom nie doliczając zysku. W ten sposób miasto może coś w tej sprawie zrobić i przy okazji wyjść naprzeciw mieszkańcom, których nie stać na droższy węgiel. Zobaczymy co Pan Burmistrz odpowie Panu Przewodniczącemu.
spostrzeżenie19:10, 27 stycznia 2016
Jan Sięka=Felicjan=???=pb
po co ten tłum wielbicieli
!17:37, 27 stycznia 2016
Oooo taki żółty, gęsty, ciężki dym jak w tym po lewej stronie spotykam w mieście często... z tego drugiego też się kopci, ale bez porównania....
Kolejny sukces16:54, 27 stycznia 2016
Radio Erewań właśnie podało że bez strażników jest teraz 500 procent lepiej a po dodrukowaniu ulotek będzie prawie 1000 procent lepiej.
ja14:31, 27 stycznia 2016
taki test powinien być zrobiony na rynku zeby w tym ciemnogrodzie coś sie nauczyli
KLOC14:11, 27 stycznia 2016
Ulotki zapewne w 90% również zostały przez sprawdzanych spalone i to w dodatku od dołu :))))
pb14:07, 27 stycznia 2016
oskar51 jeśli palisz koksem to możesz sobie palić od dołu, bo koks został już odgazowany w koksowni i podgrzewany od dołu nie kopci. Rzecz w tym że ludzie zamiast koksem ładują piece węglem i dlatego powinni je palić od góry!
damian14:03, 27 stycznia 2016
do igor: co z tego,że straż miejska miała możliwość karania mandatami,skoro strażnicy kompletnie olewali swoje obowiązki?gdyby pracowali jak trzeba,nikt nie domagałby się ich likwidacji,nie chciało się im robić,dlatego zostali zlikwidowani,proste
Jan Sięka13:55, 27 stycznia 2016
@oskar51: koksem pali się od dołu. Koks nie ma (a właściwie ma, tylko że znikome ilości) substancji lotnych, które wydzielają się podczas ogrzewania. Węglem można palić od góry, gdyż ma dużo (30-40 %) palnych substancji lotnych. Natomiast koksem jak najbardziej powinno się palić od dołu.

@Jack: ulotki były roznoszone w marcu i w listopadzie 2015 w ramach akcji "Palmy czysto!" prowadzonej przez uczniów i nauczycieli z I L.O. w Nowym targu.

Do wszystkich: zmiana mentalności i przyzwyczajeń zajmuje lata. Ja sam przekonałem się do górnego spalania dopiero po 4 latach od momentu jak pierwszy raz o nim usłyszałem. Pamiętam, że zareagowałem dość typowo, czyli: U mnie się nie da, bo mam kocioł z nadmuchem. Na szczęście powróciłem do tematu i spróbowałem i okazało się, że się da, mimo że mam nadmuch. I tak będzie/jest u wielu palaczy: "U mnie się nie da, bo ...". Dlatego chcę pokazać na żywo, że się da i że warto spróbować.
Fisz13:15, 27 stycznia 2016
Oj i znowu okazuje sie ze straznicy teksasu byli niepotrzebni. Ale boli ale boli.
nowotarzanin13:15, 27 stycznia 2016
Zacznijmy może od pana Liszki.Może Jego będziemy karać...sprawdźmy pierwsze czym on pali w swoim domu, można przecież pobrać próbki z paleniska.
Ludzie nie chodzi o karanie,bo Ci co mają pieniądze np.kuśnierze, lekarze weterynarze i inni z arystokracji nowotarskiej zawsze zapłacą mandat i dalej będą palić wszystkim co się mieści w piecu, bo ich stać na to i są na tyle leniwi, że nie chce się wynieść śmieci na dwór. (Jeżeli kogoś uraziłem to przepraszam nie mam na myśli wszystkich kuśnierzy, czy lekarz ale niestety w tej grupie zawodowej jest dużo osób ,które zanieczyszczają powietrze ). Pomyślmy o tych , których ledwo stać na przetrwanie.Oni nie palą byle czym,Ci ludzie dbają o swoje miasto.Pan Burmistrz Grzegorz Watycha ma rację w pierwszej kolejności należało dać ulotki, dalej rozmawiać z ludźmi i wskazać im negatywne skutki palenia w piecu tego co nie wolno.Myślę , że bezpośrednie rozmowy radnych też są potrzebne z mieszkańcami.Popatrzcie z punktu psychologicznego do każdego człowieka szybciej można trafić słowem niż karą.To chyba Pan Liszka też wie, bo ukończył studia.Radni naprawdę powinni się sprężyć, nawet przejść wieczorami po swoich dzielnicach popatrzyć na kominy a szybko wyłapią winnych.Nie zawsze jednak kolor dymu świadczy o złym spalaniu jest to uzależnione od rodzaju węgla, ale zapach wydobywający się z komina podczas spalania daje dużo do myślenia.Może warto by było, aby radni zastanowili się nad tymi, którzy handlują węglem, może pan Liszka coś wymyśli.Jak kupujemy węgiel sprzedawca mówi , że zawsze jest on najlepszy a potem okazuje się różnie,że zadymia miast itp.Nie każdy człowiek się zna na węglu.Niech pan Liszka doradzi co ma zrobić prosty człowiek kupując węgiel,aby kupić dobry.
Panie Liszka domagasz się kary dla ludzi, wiem , że czytasz komentarze, nie wszyscy chodzimy na sesje rady, bo pracujemy i musimy zapewnić rodzinie byt.Czekamy jaką masz propozycję na rozwiązanie tego zagadnienia.Nie sztuka pić do burmistrza i innych radnych , bo samemu nie zostało się burmistrzem, bo rządzi inna opcja niż pan sobie planował.Został Pan Dyrektorem banku w Zakopanem, czy to mało.daj Pan już spokój , niech nowa władza rządzi spokojnie.Każdy ma prawo spróbować rządów.
I jeszcze do tych co pytają o wpłaty na gaz.To pytanie należało zadać poprzednim burmistrzom, bo Pan Grzegorz Watycha w tym czasie nie rządził.Dlaczego za poprzedniej władzy Państwo nie pytaliście o te pieniądze????????????????? zastanówcie się sami i odpowiedzcie sobie na to pytanie.
HF12:49, 27 stycznia 2016
Kiedy wreszcie bezie polozony gazocieg od szkoly w strone koscila anie szukac trucicieli opamietajcie sie wreszcie radni,,,
qwerty12:46, 27 stycznia 2016
piec na eko groszek to przykład górnego spalania , takie palenie jest dużo bardzie ekonomiczne minus to taki że trzeba poczekać aż się wypali cały wkład i od nowa rozpalić . Większość ludzi palących w piecu nie mieści się w głowie że można palić od góry .Niestety wszyscy kiedyś za to zapłacimy zdrowiem .
???12:45, 27 stycznia 2016
@Oskar51 ale koks jest paliwem odgazowanym, koks pali się od dołu, nie ma potrzeby spalać go "od góry".
igor12:37, 27 stycznia 2016
Pracownicy Urzędu Miasta nie mają możliwości wystawiania mandatów. - powiedział Biurmistrz. Takie możliwości miała Straż Miejska to ją zlikwidowaliście. Niech teraz chodzi Policja, ich musza wpuścić , bo słayszałem , że urzędników ludzie olewają.
Babka12:03, 27 stycznia 2016
a ja się pytam gdzie jest kasa którą miasto zbierało na gaz ziemny na który prawie wszyscy wpłacali no gdzie ??
Felicjan12:03, 27 stycznia 2016
Brawo Panie Sięka. Palę trą metoda drugi sezon i jestem bardzo zadowolony. Oszczędności duże i nie kopci się co najważniejsze. Zachęcam innych. Miasto powinno wlepiać wysokie mandaty tym, którzy kopcą. Sprawdzać paleniska czym palą, sprawdzać śmietniki jaki popiół i karać, karać, karać. Sąsiadów zachęcam, nich zgłaszają trucicieli, bo inaczej nas wytrują. To nie jest donos, to dbanie o nasze zdrowie., zdrowie naszych dzieci i wnuków.Wypowiedzmy wojnę trucicielom.Niech nie czują się bezkarni i bezpieczni.
Jack11:54, 27 stycznia 2016
Nic nie da takich efektów jak edukacja i stopniowe przekonywanie się do palenia od góry. Chyba logiczne że ludzie z tego skorzystają jeśli usłyszą że mogą zaoszczędzić na takim sposobie palenia. Dobrze jakby ulotki zostały rozniesione po skrzynkach, ponieważ duża część ludzi nawet nie wie o ile można usprawnić spalanie węgla w piecu.
.11:47, 27 stycznia 2016
Ale wychodzi typowe Nowotarskie jojcenie. Edukacja źle, karanie źle. Tylko jak karać ludzi którzy kopcą a w piecu węgiel? Chcecie dopłat? One cały czas są i nie raz tu o tym pisano. Jest strona www, telefony, e-mail - można to Urzędy zadzwonić i zapytać.

A Liszka niech przestanie z retoryką karać i karać bo mieszkańcy to jakieś cyborgi chcący wszystkim robić na złość.
osioł11:27, 27 stycznia 2016
modlono sie o deszcz w kaplicy sejmowej to moze msza o ciagły wiatr
Smok10:47, 27 stycznia 2016
Bardzo dobra akcja Panie Sięka, doceniam to, zwłaszcza jako ten, który przeszedł z dolnego spalania na górne, bo faktycznie korzyści widać, do tego dobry, wydajny i nieszkodliwy opał i wszystko gra jak powinno.
syfek10:46, 27 stycznia 2016
Fajna prezentacja i co ważne sensowna i zasadna ale niestety trzeba sięgnąć po drastyczne środki. Miasto musi wprowadzić bezwzględnie kary, inaczej na nic całe akcje
radek10:42, 27 stycznia 2016
Jasiu gratuluję!!! tak trzymać a piece z filmu rewelacyjne!!!pozdrawiam:)
@sk10:41, 27 stycznia 2016
Nie wiadomo jak to skomentować. Trzecie najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce a oni ulotki roznoszą..... Intelektualnie trzeci świat.
Dysk Impwr10:38, 27 stycznia 2016
Na ekodoradcę już konkurs się zakończył. Będzie miał studia zafundowane itp. Powie nam jak dbać o środowisko a czyste powietrze magicznie powróci.
mieszkaniec10:19, 27 stycznia 2016
Niech miasto weźmie się konkretnie za dofinansowanie nowych kotłów i solarów jak jest to na gminie.Na gminie za 3 tys można mieć solary a na mieście 5 tys to mało.Na stronie miasta brak informacji o dofinansowaniu tyko same pierdoły.
oskar5109:58, 27 stycznia 2016
Niech p.Sieka rozpali od góry kocioł napełniony " grubym " koksem !!!!!
Żegnam...09:31, 27 stycznia 2016
Według Li...ki kontrole mają się tylko równać mandatami?! Nie lepiej edukować niż karać?. Za takie gadanie sam powinien dostac mandat z protokołem. Gorszego radnego dawno nie było...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas