Ruch Społeczny "Wpuszczeni w kanalizację" zebrał półtora tysiąca podpisów. Chce niższych stawek i kontroli Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Szczawnica
Clouds
18°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
05.02.2016, 12:32 | czytano: 4736

Ruch Społeczny "Wpuszczeni w kanalizację" zebrał półtora tysiąca podpisów. Chce niższych stawek i kontroli Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji

SZCZAWNICA. Doprowadzenie do podniesienia stawki przez Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne do kwoty 11,70 zł za m.sześc. ścieków oraz biernej akceptacji tej ceny przez burmistrza i Radę Miejską w Szczawnicy, budzi w nas - mieszkańcach miasta i gminy Szczawnica, wielkie oburzenie oraz wyraźny sprzeciw - piszą autorzy petycji skierowanej do władz uzdrowiska.

Petycja trafiła wczoraj na biurko burmistrza Grzegorza Niezgody oraz do biura Rady Miejskiej. Jej autorzy zarzucają władzom miasta bierność, potulne przyjmowanie narzucanych cen i działanie na niekorzyść mieszkańców. Domagają się od burmistrza m.in. działań na rzecz obniżenia ceny ścieków oraz wystąpienia z pozostałymi udziałowcami PPK do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie wykorzystywania pozycji monopolisty przez PPK. Pod petycją podpisało się 1526 osób.

Treść petycji:

"Mieszkańcy Szlachtowej i Jaworek bardzo długo czekali na budowę kanalizacji w tych coraz bardziej zaludnionych miejscowościach. W sytuacji, gdy lokalne prawo ustanowione przez Radę Miejską zabrania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, a opróżnienie szamba pociąga za sobą bardzo wysokie koszty, budowa kanalizacji wydawała się bardzo dobrym i jedynym rozwiązaniem. Nikt jednak wtedy nie przypuszczał ani nie został poinformowany o planowanym podniesieniu ceny ścieków w całej gminie Szczawnica do stawki rujnującej budżet każdego podpiętego do kanalizacji gospodarstwa domowego.

Mieszkańcy Szczawnicy, do tej pory, posłusznie godzili się na systematycznie podnoszenie cen ścieków (5 zł w 2008r – 11,70 zł w 2016r.), będąc świadomymi konieczności pokrycia kosztów kolejnych inwestycji. Doprowadzenie jednak do podniesienia stawki przez PPK do kwoty 11,70 zł za metr sześcienny ścieków oraz biernej akceptacji tej ceny przez Burmistrza i Radę Miejską w Szczawnicy, budzi w nas – mieszkańcach Miasta i Gminy Szczawnica, użytkownikach sieci kanalizacyjnej, a jednocześnie sponsorów rozbudowanej administracji PPK i jej wizjonerskich planów, wielkie oburzenie oraz wyraźny sprzeciw.

Szczególnej pikanterii nadaje całej sprawie fakt, iż w gminach nie objętych działalnością PPK, ceny za ścieki są kilkukrotnie mniejsze, a mieszkańcy świadomi ochrony przyrody nie podejmują nielegalnych działań usuwania ścieków zatruwających przyrodę. Dobrym przykładem wydaję się być w tej sytuacji Gmina Ochotnica, która w ostatniej chwili wystąpiła z PPK i pomimo realizacji równie wielkich inwestycji nie podniosła żadnych opłat i objęła wszystkich mieszkańców stawką 3,35 zł za metr sześcienny ścieków! To niemal trzykrotnie mniej niż w Szczawnicy.

W innych gminach, sąsiadujących z udziałowcami PPK, ceny kształtują się na następującym poziomie: Bukowina Tatrzańska – 6, 92zł, Raba Wyżna – 5,62zł., Zakopane – 6,87zł., Łącko – 3,63zł., Rytro – 3,56zł., Kamienica – 1,94zł.! Warto również podkreślić, iż Szczawnica jako uzdrowisko jest najdroższą miejscowością w Polsce pod względem ceny za odprowadzanie ścieków. W sytuacji porównywalnych cen oferowanych usług dla turystów i kuracjuszy we wszystkich polskich uzdrowiskach, koszt prowadzenia działalności gospodarczej w Szczawnicy jest najwyższy, co stawia w nierównej i bardzo niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej przedsiębiorców Szczawnicy. Przedsiębiorców, którzy są głównym źródłem dochodów budżetu miasta, a tym samym rozwoju miejscowości.

Akceptując biernie ceny narzucone przez PPK, tłumacząc jednocześnie w sposób pokrętny sposób ich wyliczania, Burmistrz ewidentnie działa na niekorzyść mieszkańców i ich budżetów domowych, które nadszarpnięte już jedną z najdroższych cen wody w Polsce, muszą uporać się dodatkowo z jedną z najwyższych cen za ścieki. Zamiast ochoczo bronić stawek narzuconych przez PPK, Rada Miejska oraz Burmistrz powinni zrobić wszystko i szukać za wszelką cenę rozwiązań służących obniżeniu cen za kanalizację sanitarną. Spółka PPK z premedytacją wykorzystuje pozycję monopolisty w gminach które są jej udziałowcami i pomimo corocznych negatywnych uchwał Rady danej Gminy niezatwierdzającej proponowanej stawki, to i tak są one przez PPK wprowadzane i skutecznie egzekwowane.
W sytuacji ogólnego niezadowolenia i sprzeciwu gnębionych wysokimi cenami mieszkańców, rodzi się wiele pytań i wątpliwości pozostających obecnie bez odpowiedzi. Dlaczego władze Szczawnicy nie próbowały samodzielnie pozyskać zewnętrznych środków finansowych na budowę kanalizacji, podobnie jak to zrobiła Gmina Nowy Targ, przez co jej mieszkańcy nie zostali obciążeni dodatkowymi kosztami za ścieki? Dlaczego nie podejmowana jest dyskusja pomiędzy udziałowcami PPK szukająca rozwiązania narastającego problemu wysokich cen, przy coraz większym i głośniejszym niezadowoleniu mieszkańców tych gmin? Dlaczego samorządy należące do PPK w tym zwłaszcza Szczawnica tak uporczywie budują majątek tej spółki prawa handlowego współfinansując inwestycje, na które później nie mają żadnego wpływu?

Spółka PPK powołana w roku 2003 przez 11 udziałowców – Gminy Powiatu Nowotarskiego, miała tylko za zadanie pozyskać fundusze unijne na budowę oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej w gminach udziałowców. Takie działanie było zasadne w tym czasie ze względu na przepisy prawa, które preferowały tylko duże podmioty do wsparcia unijnymi środkami. Błędem natomiast gmin było przekazanie aportem całego majątku infrastruktury kanalizacyjnej na rzecz spółki.

Obecne regulacje prawne umożliwiają już od dawna pozyskiwanie środków finansowych nawet przez małe gminy, co uzasadnia rozwiązanie PPK, które spełniło już swoje zadanie, odzyskanie swojego majątku i samodzielne zarządzanie gospodarką ściekową co znacznie obniża ceny za taryfę.

Petycja, którą do Państwa przesyłamy, to nie wymysł grupki roszczeniowych mieszkańców, ale głośny apel o pomoc zdeterminowanych ojców i matek utrzymujących z trudem swoje gospodarstwa domowe. To apel ponad 1 526 mieszkańców wyrażających swoje niezadowolenie wobec biernej postawy Rady Miejskiej i Burmistrza, na którego w roku 2014 roku głosowało niemal tyle samo osób. Tak liczna grupa mieszkańców nie może być ignorowana przez władze Szczawnicy, od których stanowczo żądamy:

1. Informacji, jakie działania podjął Burmistrz celem obniżenia taryfy za ścieki?
2. Dlaczego samorząd Szczawnicy samodzielnie nie złożył wniosku o dofinansowanie i nie pozyskał środków unijnych na budowę kanalizacji?
3. Jakie środki kontroli wobec PPK zostały podjęte przez Burmistrza celem weryfikacji wysokości naliczania ceny za ścieki?
4. Dlaczego cena za tzw. „gotowość” naliczana przez PPK jest jedną z najwyższych w Polsce i dlaczego została bez sprzeciwu przyjęta przez Burmistrza oraz Radę Miejską?
5. Dlaczego przy tak wysokich stawkach za kanalizację, śladem innych gmin Burmistrz nie zaproponował dopłat do ścieków dla mieszkańców?
6. Zorganizowania spotkania z pozostałymi udziałowcami PPK celem omówienia dalszej strategii funkcjonowania spółki.
7. Wystąpienia z pozostałymi udziałowcami PPK do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie wykorzystywania pozycji monopolisty przez PPK.

Na odpowiedź Burmistrza i podjęcie przez niego stosownych działań czekamy 30 dni, a ich brak uznamy za przejaw wyjątkowej ignorancji 1526. mieszkańców i ich rodzin, sprzyjanie interesom spółki PPK oraz świadome i celowe działanie na niekorzyść mieszkańców Miasta i Gminy Szczawnica.

Petycja ta, jest równocześnie apelem do wszystkich osób oraz instytucji, które znają sposób na rozwiązanie tego problemu, posiadają wiedzę jak do tego podejść oraz oferują chęć pomocy rodzinom ponoszącym tak wielkie wydatki na podstawy funkcjonowania w XXIw.

Organizatorzy akcji „Wpuszczeni w kanalizację”
Jero Lenssinck - przedsiębiorca, Tomasz Hurkała - radny Powiatu Nowotarskiego"

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
antek kolaska07:05, 12 lutego 2016
To, że biedny niezgoda nie ma już porządnych ludzi do roboty widać na każdym kroku bo nie dość że nic się nie robi to nie ma żadnej promocji ani ciekawych pomysłów - burmistrzowanie to nie bank gdzie chodziłeś ze spuszczoną głową i wypełniałeś proste rubryki..
0
do urzędnka20:01, 11 lutego 2016
Gdybyś Ty był urzędnik to widziałbyś jak baaaardzo pracował i jak baaardzo po tej pracy zmęczony wychodził.....
;-)
0
zatroskany19:55, 11 lutego 2016
Czy ta petycja przyczyni się do zmniejszenia ceny ścieków? Liczę że tak będzie!
Oby tylko to nie był początek kampanii wybor... a mieszkańcy będą musieli płacić dalej takie same stawki lub wyższe. Bo patrząc na ceny ścieków w innych miastach i gminach w Polsce to ceny są znacznie wyższe np:
1 Jeżów Sudecki ? Gmina 37,94
2 Białogard ? Gmina 33,93
3 Grzmiąca ? Gmina 30,07
4 Rąbino ? Gmina 29,25
5 Stara Kamienica ? Gmina 27,26
6 Mysłakowice ? Gmina 25,98
7 Sulików ? Gmina 24,79
8 Platerówka ? Gmina 24,79
9 Barwice ? Gmina 22,59
10 Biały Bór ? Gmina 22,26
.....
63 Szczawnica 11,17

http://...
0
niestety urzednik16:18, 11 lutego 2016
co z tego wyszło??? całą robotę robił za nieudolnego burmistrza który teraz miota się bo nie wie co i jak zrobić. wiem bo to widzę co dnia
0
Do Maćka07:52, 11 lutego 2016
Maciek

Pan Hurkała był już i sekretarzem w Szczawnicy i wicewójtem w Ochotnicy i sam sobie odpowiedz co z tego wyszło.....?
0
Maciek01:21, 10 lutego 2016
Pan Hurkała na burmistrza.
0
Obiecywacz12:25, 7 lutego 2016
Jak radny powiatowy będzie burmistrzem to woda i ścieki na terenie gminy bedą za darmo, nie będzie podatków i każdy będzie miał pracę
0
łott09:00, 7 lutego 2016
Pan radny H.T jako mieszkaniec Szczawnicy posłusznie rozumiem płaci za ścieki co innym mieszkańcom niejednokrotnie zarzuca i ich za to obwinia ,ale jako przyszły mieszkaniec Szlachtowej bo tam buduje dom i skorzystał z darmowego przyłącz to cenie ścieków jest przeciwny.Czyżby kupa pana radnego na Szlachtowej straciła wartość? Kto to jest ten lokalny przedsiębiorca to już nie ma swojko brzmiących nazwisk i co on takiego robi i z kąd się wzioł
0
Ja09:19, 6 lutego 2016
Hurkała sam sobie powinien zadać te pytania, pracował przecież w gminie do 2015 (?) roku.
A teraz nagle zdziwiony ceną ścieków.
0
jagudka09:14, 6 lutego 2016
My placimy 17zl za kubik wody a nie 11,70 to bylo ze dwa lata temu
0
pitagoras08:10, 6 lutego 2016
@tutsi
Zmierz się z faktami i nie świruj, bo to żałosne. Jakieś konkrety? Argumenty? Liczby ... Sięgnij do publikowanych dokumentów i analiz. Sam wyciągnij wnioski bez kompleksów ale ze zrozumieniem. Polecam.
0
tutsi23:19, 5 lutego 2016
@pitagoras- kompleksy się leczy, ale w twoim przypadku to jest nieuleczalne.
0
Bioły Dunajec22:37, 5 lutego 2016
Czy ktoś wie czy jest jakas taka zorganizowana inicjatywa w Poroninie i w Biołym Dunajcu?
0
Ejtam21:22, 5 lutego 2016
Ejtam, Ejtam w gminie Czorsztyn płacimy prawie po 13 złotych i nie narzekamy cza się mniej myć to i opłaty będą niższe
Mieszczuchy z pipidówy to zawsze narzekają
0
pitagoras21:13, 5 lutego 2016
A pan Tarnowski (przy wsparciu omamionych wójtów), jeszcze nie tak dawno snuł wizje i takie opowiadał banialuki o działalności PPK, że głowa boli do dzisiaj tych, którzy muszą za te zabawy słono płacić. I niestety będzie jeszcze gorzej, ponieważ unijne pieniądze zostały fatalnie wykorzystane i bezmyślnie przejedzone przez tych wybitnych strategów i jednego geniusza zarządzania. Może teraz uda się mu również przyłączyć Nowy Targ do tego zbiorowego szamba, doprowadzając miasto do bankructwa ... oprócz PPK głośno mówi się ponownie o Geotermii Podhalańskiej. Ludzie obudźcie się, póki nie jest za późno! Jak widać wszystkie gwarancje przez nich zadeklarowane dalece rozmijają się z rzeczywistością i naszymi portfelami. Ale oni bawią się dalej świetnie. Taki klimat. Taki kraj. Zielone migdały.
0
pokus19:00, 5 lutego 2016
Co na to Włodarze innych gmin należących do PPK
Mieszkańcy - wyborcy chcieli by pewnie wiedzieć
0
Asik18:05, 5 lutego 2016
Do "wpuszczony w powiat", trzeba czytać ze zrozumieniem. Hurkała i ludzie, którzy podpisali się pod petycją nie są przeciwko kanalizacji tylko przeciw horrendalnie wysokim cenom za ścieki. A to zasadnicza różnica
0
<>17:47, 5 lutego 2016
ignorancja = nieznajomość czegoś, brak wiedzy, nieuctwo
ignorowanie = celowe nie branie pod uwagę, nie zauważanie czegoś
Warto czasem zajrzeć do słownika.

pkt 7. Udziałowcy mieliby działać na szkodę własnej spółki? To nielogiczne, a nawet zabronione i karalne. Udziałowcy mają zgromadzenie wspólników i radę nadzorczą, żeby wpływać na działania zarządu spółki. PPK jest monopolistą. Skarżyć do UOKiK mogą go ewentualnie pokrzywdzeni konsumenci.
0
koleszka leszka16:42, 5 lutego 2016
Niezgoda nie dba o swoich mieszkańców tylko o siebie a jak się ktoś odezwie to od razu jego służby "zastępcze" wkraczają do akcji i piszą ile wlezie. Biedaczek już się zaczyna jąkać z nerwów a pomocy nigdzie szukać!
0
ocenka z Krakowa15:23, 5 lutego 2016
pomniejsy - zazdrości kanalizacji bo za chwile nie będą mogli korzystać z tych pensjonatów na brak czystek wody do picia
Nowa Biała już się burzy przeciw zanieczyszczeniom i za rok Białka zniknie z mapy turystycznej
0
nikus15:06, 5 lutego 2016
jak budowali kanalizacje w poroninie to bylo tanio a teraz jset drogokto jest za buntem cenowym posze zgaszac na zebraniach gminnych kupie sila w gminie limaniwa ryczalt na rok najedna osobe wynosi 142 zl jak to mozliwe hyba nasi wlodaze nic nie robia wtej sprawie trzeba sprowadzic ochrone kosumeta i zlikwidowac monopoliste ppk w nowym targu
0
Trzeba mieć zasady14:56, 5 lutego 2016
A do swojej ulubionej posłanki też petycje skierował?
Ostatnio działają łapka w łapkę.

Skąd u takiego zatwardziałego PO-wca fascynacja posłanką PIS ????
Czyżby jakieś wybory się szykowały? Bo zmiana opcji politycznej dla pana radnego to żaden problem.
0
baciok@14:24, 5 lutego 2016
Nie mocie na co narzekać. W Biołym Dunajcu cena za kubik to co płaci mieszkaniec to 13,76 zł. Patrzyłem na ceny innych śceków w innych Gminach i są niższe. Nasz Wójt przyklepuje wszystko z czym przyleci PPK.
Czas na jakiś bunt społeczny.
0
zatroskany13:45, 5 lutego 2016
Jak pan Hurkała jeździł na zebrania wiejskie z burmistrzem gdzie stawki były omawiane to wówczas mu te stawki nie przeszkadzały?

Oj panie Tomku co pan sobą reprezentujesz?
Przecież to jedna wielka obłuda i nic więcej !!!
0
pomniejsy13:44, 5 lutego 2016
Tak z ciekawosci do mieszkancow ,jak sezon zimowy (turystyczny) gosci w brod ,wyciagi pelne ? Podobno wasz burmistrz tak preznie dziala i tyle zainwestowal ,bialka wam zazdrosci
0
w sprawie13:43, 5 lutego 2016
Pan Hurkała podpisując petycję jeżęli chce się " pochwalić' zajmowaną
funkcją powinien wpisać "były sekretarz miasta Szczawnica " podpis -radny Powiatu Nowotarskiego-jest nie na miejscu,, kanalizacja nie jest
zadaniem powiatowym,z wysokością cen powiat niema nic wspólnego,jak
również powiat nie uczestniczy w sporze ....
0
Maciek13:29, 5 lutego 2016
Kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęta.
0
tez piłkorz13:22, 5 lutego 2016
I znowu na czele Szczawnica i niezgoda. Kopacze górą . Budowac stadiony i podnosić ceny wszystkiego. kto wybiera takich nieudaczników ? tez kopacze .
0
projekt Manhattan13:13, 5 lutego 2016
Organizatorzy akcji: jakiśktoś przedsiębiorca i jednodniowy wicewójt Ochotnicy z aspiracjami na burmistrza. Następni samozwańczy reprezentanci Szczawnicy!
0
ja dziękuję13:10, 5 lutego 2016
Wszystko, pod czym podpisuje się radny powiatowy nosi znamiona kiwania ypp bliźnich. Ciekawe czy konsultował petycję z Panią Poseł???
0
wpuszczony w powiat13:07, 5 lutego 2016
A mam takie pytanie: czy Pan Hurkała ma wykonany przyłącz kanalizacyjny? Bo z tego co wiem, to mu nawet do budowy podciągnęli rurę. Jak roboty trwały to mu kanalizacja nie wadziła.
0
to pisałem ja :)12:52, 5 lutego 2016
he he dobre, z jednej strony barykady gość, który przez ileś lat siedział w urzędzie i klepał wszystko co mu burmistrz kazał, teraz zaczyna kampanie wyborczą i nagle mu zaczęło przeszkadzać coś na co się kilka lat zgadzał, a z drugiej nagroda od burmistrza dla PPK - jakaś perła Pienin, niezła zadyma, a wszystko i tak spadnie na następnego burmistrza i cena ścieków będzie dalej sobie rosła aż się wszyscy wykończymy
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas