Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
24.02.2016, 11:10 | czytano: 3425

Dzieci z gminy Jabłonka mają pierwszeństwo wstępu na zajęcia taneczne w Orawskim Centrum Kultury. Rodzice: "Orawa to też Lipnica Wielka i Piekielnik"

Z względu na problemy ze znalezieniem instruktora, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce tymczasowo ograniczyło liczbę dzieci uczęszczających na zajęcia taneczne. Ustalono, że pierwszeństwo mają uczniowie z gminy Jabłonka. Rodzice, których dzieci nie dostały się na zajęcia, bo mieszkają w innej gminie, czują się pokrzywdzeni.

W sprawie tej skontaktował się z nami rodzic jednej z uczennic. - Chcę opisać i mam nadzieję, że zainterweniujecie w mojej i nie tylko mojej sprawie. Orawskie Centrum Kultury zorganizowało warsztaty tańca nowoczesnego na które uczęszczała moja córka i bardzo je polubiła. Niestety w tym roku, w lutym zrobiono selekcję i wszystkich spoza gminy Jabłonka wyrzucono, w tym moją 15-letnią córkę. Mam prośbę, aby nazwać to centrum nie Orawskie ale centrum gminy Jabłonka, bo Orawa to jeszcze Piekielnik, Lipnica Wielka. Kto narzucił takie kryteria, bo przecież wójt, jak również dyrektor Orawskiego Centrum Kultury są z Lipnicy Wielkiej, a może oni o niczym nie wiedzą?

O wyjaśnienia tej sprawie zwróciliśmy się do do Roberta Kowalczyka, dyrektora Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce. - Zajęcia popołudniowe i ogniska muzyczne w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce są zajęciami całkowicie darmowymi. Łącznie na zajęcia uczęszcza obecnie 263 dzieci i młodzieży z całej Orawy, z Lipnicy Wielkiej również. Są to zajęcia: taneczne, plastyczne, nauki gry muzyki ludowej na skrzypcach i basach, nauka gry na heligonce, nauki gry na gitarze, akordeonie, skrzypcach, pianinie. Dostępność do zajęć uzależniona jest tylko miejscami w grupie. Na bieżąco monitorowana jest frekwencja dzieci i w razie wolnych miejsc uzupełniamy grupy – wyjaśnia. - Tak jak wiele ośrodków kultury położonych na terenach wiejskich borykamy się z problemem braku instruktorów zajęć. Nie mamy instruktorów etatowych. Prowadzący u nas zajęcia dojeżdżają z Krakowa, Nowego Targu czy Rabki. Mamy również prowadzącego ze Słowacji.

Odnosząc się do warsztatów tanecznych wyjaśnia: - Przed przerwą na ferie Pani prowadząca warsztaty taneczne poinformowała, że nie może prowadzić dalej zajęć ze względu na większą ilość godzin lekcyjnych w miejscu pracy. Rozpoczęliśmy poszukiwania nowego prowadzącego dla grupy 50 dzieci. Tuż przed rozpoczęciem zajęć udało się zaprosić Pana instruktora tańca z domu kultury w Trstenej. Zgodził się na próbę poprowadzić 2 grupy w sumie 32 osoby. Stanęliśmy przed dylematem co zrobić z grupą 18 dzieci dla których nie udało się znaleźć miejsca. Ustaliliśmy, że pierwszeństwo na zajęcia będą miały dzieci z terenu gminy Jabłonka. Rodzice z gminy Lipnicy Wielka oraz miejscowości Piekielnik (gmina Czarny Dunajec) zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji i przyjęli decyzję ze zrozumieniem. Sytuację tę traktujemy jako tymczasową i jeśli sprawa z prowadzącymi się wyjaśni, to zajęcia dla tej grupy zostaną wznowione - zapewnia dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
aaa09:28, 25 lutego 2016
Kościół jest zawsze mądry i liczy się z tradycją i historią. Wszystkie orawskie wioski są w dekanacie orawskim!!! Administracja państwowa powinna myśleć i szanować dziedzictwo regionu. Czas , by Piekielnik, Podszkle, Harkabuz i Bukowina wróciły do Orawy!!!
orawa08:32, 25 lutego 2016
Mają swoje gminy tak samo jak LW i Piekielnik to niech sobie w swojej gminie robią zajęcia!!!
Mieszkańcy nie decydowali!!!07:48, 25 lutego 2016
Mieszkańcy niczego nie wybierali. Przy okazji reformy administracyjnej w latach 70-tych podzielono Orawę ze względów politycznych. Wioski Piekielnik, Podszkle, Bukowinę-Osiedle, Harkabuz i Podsarnie wcielono do sąsiednich gmin by osłabić Orawę. Nonsens tych rozwiązań widać na przykładzie Podszkla i Bukowiny - jedna parafia i dwie gminy. Czy się to góralom podoba czy nie Piekielnik jest częścią Orawy.
jblonczanka z kolka rozanca07:01, 25 lutego 2016
po co te tance? teraz jest post!!!!
zbyszek22:52, 24 lutego 2016
"zatroskana" skoro ludność nie chce mieć nic wspólnego z Orawą uszanujmy to i niech bedzie z podhala !!! Koniec
zatroskana21:23, 24 lutego 2016
Piekielnik to tak samo wioska orawska jak Lipnica, Rabczyce, Jabłonka. Z Podhalem historycznie nie ma nic wspólnego. Chcą zatracić swoją tożsamość, to proszę bardzo i co im zostanie .......wioska bez duszy....
Zbyszek15:46, 24 lutego 2016
Piekielnik należy do gm Czarny Dunajec i dlatego mieszkańcy nie chcą aby mowić że są z Orawy. Dlatego wybrali gm Czarny Dunajec aby nie nic nic wspólnego z Orawą !!
spokój14:38, 24 lutego 2016
jak ktoś chce to znajdzie coś dla siebie w każdej gminie!!!! więc nie przesadzajcie ludzie!!!
ło ch... chodzi?13:59, 24 lutego 2016
A to Lipnica Wielka i Piekielnik nie mają instytucji kulturalnych w swoich gminach? A no mają. No to proszę się zapisać w odpowiedniej instytucji w swojej gminie.
Dziękuję, sprawa rozwiązana.
obserwator12:20, 24 lutego 2016
Nie chcę być złośliwym, ale może i dobrze,że ktoś dostał takiego pstryczka w nos.Lipnica Wielka tworzy osobną gminę a Piekielnik należy do gminy Czarny Dunajec, niech włodarze tych gmin również przedstawią ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Edukacja i aktywny czas wolny, oto klucz do sukcesu. Prawda jest taka, iż wszystko wisi na Jabłonce, inni wójtowie też biorą pensje i to wcale nie małe
opo11:44, 24 lutego 2016
paleniki fo cala orawa
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas