Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Nowy Targ i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 62
Clouds
11°
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 62
Clouds
15°
Wiatr: 35.172 km/h Wilgotność: 58
Clouds
13°
Wiatr: 10.224 km/h Wilgotność: 67
Clouds
11°
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 62
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
25.02.2016, 09:30 | czytano: 3476

Bez przełomu ws. sporu o wysokie ceny ścieków - każdy widzi swoje racje (zdjęcia)

Fot. Joanna Dziubińska

W Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbyła się debata w sprawie cen za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Do stołu usiedli przedstawiciele miasta i Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz inicjatywy „Wpuszczeni w kanalizację”. Mimo dwugodzinnej dyskusji, nie doszło do porozumienia.

Organizatorem spotkania stron konfliktu było radio RDN Nowy Sącz.

W spotkaniu udział wzięli: po jednej stronie organizatorzy akcji „Wpuszczeni w kanalizację”: mieszkaniec Szczawnicy Jeroen Lenssinck i radny powiatu nowotarskiego Tomasz Hurkała oraz po drugiej stronie prezes Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Dariusz Latawiec, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda oraz przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Zachwieja. Na spotkanie przybyło ok. stu mieszkańców Szczawnicy, Szachtowej i Jaworek. Były też sołtyski obu wsi.

Na początku głos zabrali organizatorzy akcji, do której włączyło się ponad 1500 mieszkańców miasta i gminy Szczawnica. Podkreślali oni, że w gminach takich jak Szczawnica, Krościenko, Łapsze Niżne, Szaflary, Czarny Dunajec, Czorsztyn czy Poronin, gdzie za kanalizację odpowiada PPK, ceny za odprowadzanie ścieków są o 30-50% wyższe niż w innych gminach powiatu. Aktualnie stawki kształtują się między 11 a 15 zł za m3. Inne gminy powiatu mają stawki 5-7 zł. Różnica jest znaczna i nie wiadomo dlaczego aż taka spora. Szczawnica znalazła się w czołówce gmin, które mają najdroższe ścieki w Polsce.

Następnie głos zabrał burmistrz Niezgoda, który zapewniał, że przed realizacją inwestycji skanalizowania miasta i gminy mieszkańcy byli informowani o przybliżonych cenach stawek za ścieki. Wyraził zdziwienie, że Tomasz Hurkała nie wie o mechanizmach i wysokości ustalonych stawek, mimo iż będąc wtedy sekretarzem miasta brał udział w spotkaniach informacyjnych z mieszkańcami. Ponadto zarzucił organizatorom działanie na szkodę PPK, a co za tym idzie mieszkańców. Według niego akcja „Wpuszczeni w kanalizację” spowodowała, że wielu mieszkańców nie zdecydowało się na podłączenie swoich domów do kanalizacji, a inni przestali płacić za ścieki - ilość przeterminowanych faktur PPK wzrosła z 1,5 do 3 %. To może spowodować kolejny wzrost cen.

Jednocześnie Grzegorz Niezgoda zapewnił, że ceny będą sukcesywnie maleć od przyszłego roku, kiedy to zakończone zostaną wszystkie prace związane z kanalizacją. Konkretnych liczb jednak nie podał. Trzeba dodać, że dzięki przeprowadzonym inwestycjom zostało skanalizowanych 98 % Szczawnicy, Szachtowej i Jaworek.

Potem głos oddano mieszkańcom. Sołtys Jaworek Bożena Solecka zadała organizatorom pytanie o to, jaki mają pomysł na obniżenie cen. Konkretnej odpowiedzi nie uzyskała. Mieszkańcy pytali także o składniki opłat: opłatę abonamentową, za odczyt liczników, za tzw. gotowość. Sugerowano, że te składniki comiesięcznych faktur także są wysokie. Ponadto zarzucano, że faktury są nieczytelne, a sposób rozliczania za pomocą prognoz zbędny. – Chcemy płacić tylko za rzeczywiste zużycie, za to, co pokazują liczniki – mówili mieszkańcy. Poruszono także kwestię nieszczelnych instalacji, przez co woda burzowa dostaje się do kanalizacji idąc następnie do oczyszczalni ścieków. Jeden z mieszkańców zarzucił burmistrzowi Niezgodzie, że stał się rzecznikiem PPK, zamiast bronić interesów mieszkańców.

Dwugodzinna debata nie przyniosła żadnych rezultatów, każda strona pozostała przy swoim.

Joanna Dziubińska
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
@ gienek ryś20:02, 27 lutego 2016
Ogromnie wiele słów potrzeba, by nie powiedzieć prawdy.
gienek ryś16:57, 27 lutego 2016
Ej koleś, lepszy sto razy Hurkała niż ten leń Niezgoda. Wszyscy wiedzą że całą robotę za niezgodę robił najpierw Golba a potem Hurkała a teraz nie ma kto i dla tego idzie na dno. ot cała prawda.
Koleś09:44, 27 lutego 2016
A Mańkowski chce wystawić Hurkałę na burmistrza w następnych wyborach - i co Wy na to?
zadyma20:49, 26 lutego 2016
Gdyby każdy brał taką kasę [z naszych podatków]jak kolesie z UM to nie było by problemu Grzesiu !!!!!!!!1
Piotrek17:25, 26 lutego 2016
Przecież jasne było, że jak zrobią kanalizację to trzeba będzie za to płacić - więcej lub mniej - to czysta ekonomia.A zamieszanie robi Mańkowski - frustrat , który myśli, że jest mądry.
Realista17:21, 26 lutego 2016
Hurkała i Lessinck to przedstawiciele Mańkowskiego, który ima się różnych sposobów aby wsadzić na stanowisko burmistrza Hurkałę. To jasne jak słońce, że to gra polityczna pana francuskiego, który nie umie nic tylko knuć za plecami, a którego wszyscy w Szczawnicy mają już dość. Nie szanuje pracowników, kadra zarządzająca z marginesu społecznego - ludzie obudźcie się mamy dwudziesty pierwszy wiek.
upss....07:52, 26 lutego 2016
Tu nie ma co gadać , cofać się co było i dlaczego, jaki ma kto pomysł na to, bo Hurkała czy inny, tylko obniżyć stawki i tyle. Płaci się kanał w ilości takiej samej , jak za zużycie wody i to już jest jedna sprawa do rozwiązania, a druga obniżyć te stawki. Jest burmistrz , jest rada, to mają nas reprezentować i tak zrobić aby wyborcy i mieszkańcy byli zadowoleni, bo od tego są. Jeżeli biorą za rządzenie kasę , więc niech kombinują.
Szanowna Pani Redaktor ;)00:36, 26 lutego 2016
Do "Słyszałem": jeśli Twój pracodawca powie Ci: "pracuj, pracuj a za rok dostaniesz jakąś podwyżkę" to jest to dla Ciebie konkret? Możesz dostać grosz, możesz dziesięć, a może nawet 1000 zł). Dla mnie to żaden konkret. Nie mówimy tu o dokładnych kwotach, ale mieszkańcy chcą się dowiedzieć jakiego rzędu będzie to obniżka.
Wladek21:35, 25 lutego 2016
KILKA LAT TEMU UCHWAŁĄ RADY MIASTA SZCZAWNICA /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
kumpel21:14, 25 lutego 2016
Tomek jest spoko gość poszedł z urzędu bo Grzesiu sobie zrobił prywatny folwark i nieźle się bawi , Tomek w kampaniiprzynajmniej kiełbasek i piwa nie rozdawał ha ha ha ha ha
Tomek18:12, 25 lutego 2016
Wszystkie pytania były słuszne i na temat a pytanie sołtysów były słuszne ale widziałem że p Tomasz zagotował bo jak robią coś do czego nie są przygotowani żadnych wyliczeń i konkretów, to w du.... ie mają nas mieszkańców to jest ich prywatna walka Hurkała nie ma żadnego pomysłu robi to tylko dla walki o stołek a nami mieszkańcami się zasłania
SUMIENIE18:11, 25 lutego 2016
Może ludzie zmądrzeją przy następnych wyborach...
obserwator15:31, 25 lutego 2016
Burmistrz nawet przyznał nagrodę prezesowi za tak niską cenę za ścieki i poco ta walka radio kamery uściski powitania a na koniec łzy w oczach
czort15:01, 25 lutego 2016
Nie wierzę że cena spadnie w Szczawnicy w Gminie Czorsztyn zrealizowano inwestycje za dużo mniej (większość sieci i oczyszczalni już była przed wstąpieniem do PPK) a cenę teraz mamy 13 zł
Tadek14:15, 25 lutego 2016
A ten jegomość nie umie porządnie siedzieć przy stole?!
uczestnik13:40, 25 lutego 2016
Najgłupsze pytanie zadała pani sołtys Jaworek organizatorom jaki mają pomysł na obniżenie cen moim zdaniem to był atak na organizatorów myślę to nie oto chodzi jeżeli ma ktoś lepszy pomysł na obniżenie ceny ścieków proszę przejąć incjatywę
z Krościenka13:35, 25 lutego 2016
jak wasz Burmistrz napchał wam już kieszenie Szczawniczanie bo korkujecie się non stop to dawajcie go do nas - my mamy puste kieszonki
Jabłkawy13:09, 25 lutego 2016
Dobrze że Hurkała poszedł w sport i ćwiczy bieganie bo utyty jest okropnie.
Szlachtowa11:54, 25 lutego 2016
Dlaczego nigdy nie odezwie się nasza sołtysa że Szlachtowej ma gębę tam gdzie niepotrzeba dla ludzi może coś by trzeba zrobic
w.....ny11:49, 25 lutego 2016
A w Biołym Dunajcu najwyższe ceny.
Panie Wójcie Nowaku jak Pan coś z tym nie zrobi wywieziemy Pan na toczkach.
jo11:49, 25 lutego 2016
Pani prezes OSP nie widać. :-)
Kotek11:48, 25 lutego 2016
No Panie francuski Mańkowski czyżby intryga się nie udała?
gdf11:38, 25 lutego 2016
Mieszkańcy płacą "podwyższoną" opłatę w rachunkach za kanalizację na rozbudowę kanalizacji (po rozbudowie kwota podobno ma się zmniejszyć.), która i tak będzie własnością PPK Sp. Z.O.O. To taka ukryta forma finansowania bo normalnie nie można przekazywać darowizn spółkom.
Jak się czujecie mieszkańcy będący robionym na szaro. Płacicie za budowę kanalizacji w rachunkach a potem i tak jest ona własnością spółki w której gmina ma tylko marny % a faktycznie nic do powiedzenie nie ma odbiorca usługi. Jedynie może być strzyżony.
To samo cię tyczy Czarnego Dunajca, który dopłaca PPK za ścieki (zamiast wydać np na edukację to dopłąca spółce na którą nie ma realnego wpływu) bo jak by ludzie zobaczyli cenę bez dopłaty na rachunkach to by roznieśli urząd gminy w pył.
słyszałem11:03, 25 lutego 2016
Zapewnienie Burmistrza że ceny będą malęc od przyszłego roku jak szanowni mieszkańcy Szlachtowej i Jaworek zaczną płacic za zrzucane ścieki to faktycznie nie jest konkret szanowna Pani redaktor ?
Szczawniczanin11:02, 25 lutego 2016
Najwyższy czas zastanowić się nad zmianą ekipy zasiadającej w Urzędzie miasta ,która powinna bronić naszych interesów,a nie nabijać kasę sobie i wszystkim którzy z nas żyją.
uczestniczka10:51, 25 lutego 2016
bez przełomu ? - a uciekający Hurkała to co ?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij