Czy znajdą się pieniądze na ochronę powietrza na Podhalu? NFOŚ uważa, że projekt LIFE jest kosztowny, a mało efektywny - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 grudnia
Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Zakopane
Clouds
-4°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-3°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-8°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-5°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-5°
Wiatr: 10.836 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-9°
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
194 %
Zakopane
278 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 97 | 194 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 139 | 278 %
03.03.2016, 18:30 | czytano: 2737

Czy znajdą się pieniądze na ochronę powietrza na Podhalu? NFOŚ uważa, że projekt LIFE jest kosztowny, a mało efektywny

Chwilowo ucichła wrzawa wywołana informacją, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i GW odmówił udzielenia dotacji Województwu Małopolskiemu na realizację programu "LIFE – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Z milionów przeznaczonych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza chciały też skorzystać podhalańskie miasta i gminy m.in. Zakopane, Nowy Targ, Rabka. Chodziło o niebagatelną kwotę 800 mln euro.

- W kwietniu ubiegłego roku Małopolska uzyskała promesę. Warunkiem uzyskania dofinansowania od Narodowego Funduszu było zdobycie na realizację projektu środków unijnych z Komisji Europejskiej. To się udało, a pieniądze są już fizycznie dostępne! Nie mieliśmy więc żadnych przesłanek, by sądzić, że dofinansowanie z Narodowego Funduszu nie zostanie nam przyznane – tłumaczył radnym na sesji Sejmiku Wojewódzkiego marszałek Jacek Krupa.

Ostatecznie Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydowała inaczej. NFOŚ twierdzi że Rada Nadzorcza nie odmówiła udzielenia wsparcia projektowi, tylko zaleciła zarządowi NFOŚiGW przyznanie nisko oprocentowanej pożyczki na projekt zintegrowany LIFE. Przypomnijmy, iż Województwo Małopolskie starało się o bezzwrotną dotację.

Z oświadczenia, jakie w tej sprawie wydał NFOŚiGW, wynika jednak, że fundusz sceptycznie odnosi się co całego projektu. "Należy zwrócić uwagę na fakt, że nazwa projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” jest nieco myląca, gdyż w jego ramach będą prowadzone jedynie tzw. „działania miękkie”, a nie kompleksowy program ochrony powietrza (POP). Projekt LIFE nie przyczyni się bezpośrednio do ograniczenia emisji. Środki finansowe mają być przeznaczone na badania, ekspertyzy, etaty i szkolenia pracowników, studia podyplomowe, wyjazdy studyjne m.in. do Niemiec. To projekt dość kosztowny, a mało efektywny" - czytamy w komunikacie.

Województwo Małopolskie broni się, że jeden z kilku elementów projektu, czyli stworzenie sieci eko-doradców jest inspirowane doświadczeniem Niemiec, gdzie od 2008 r. rząd federalny finansował w niemieckich gminach 80% kosztów zatrudnienia specjalistów na stanowiskach menadżerów ds. ochrony klimatu. Menadżer ten był odpowiedzialny za rozwój i politykę energetyczną oraz koordynację współpracy z partnerami społecznymi i gospodarczymi.

Co dalej? Zdaniem marszałka Jacka Krupy, jeśli nie uda się domknąć finansowo pierwotnie założonego planu, zostanie opracowana jego korekta. Małopolska ma na to czas do końca marca br.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
królik12:53, 4 marca 2016
a jak myślicie skąd się bierze kasa dla #BabkaDawajRente# Rydzyka. Biednemu kościółkowi trzeba dać a nie wam bogaczom na piece. A wy frajerzy jeszcze na tace dorzucajcie w niedzielę.
wiem11:21, 4 marca 2016
Ekodoradcy to totalna porażka, te pieniądze przeznaczyć na dopłaty do pieców, fotowoltaiki, solarów. Ekodoradca nie zmniejszy nam zanieczyszczenia powietrza. Dajcie pieniądz na konkretne działania a nie ekodoradca, który ma zarabiać 100 tyś rocznie????
Bukowion09:37, 4 marca 2016
A w gminie Bukowina wójt już zatrudnił kolegę doradcę który miał się zajmować programem. Teraz chyba przejdzie na 500+ bo to jest przynajmniej pewne.
obserwator08:59, 4 marca 2016
Bardzo dobra decyzja o wstrzymaniu pieniedzy na ten kretyński projekt. Już platformiarze liczyli ilu swoich działaczy i kolesiów obsadzą na ciepłych posadach. Pieniądze by po prostu przejedli nic nie robiąc.
jano08:26, 4 marca 2016
Czyli następne pseudo urzędasy za 800 milionów?a powietrze jakie jest takie będzie,jak nie można tego było przeznaczyć na wymiane kotłów.BRAWO NFOŚ
?08:16, 4 marca 2016
Dopłacać do pieców a nie ekodoradców którymi za pewne zostaną ludzie, którzy nie mają żadnych kompetencji. Z resztą co da ekodoradca skoro bieda w kraju? Wiecie ile dopłat do piecy było by zamiast tego zbędnego stołka?
SK06:44, 4 marca 2016
A juz myslalem ze poloza nitke gazociagu od szkoly w strone prewentorium ibedzi palenie ekologiczne a tu nic nie wyszlo tylko glupie gadanie na radzie miasta...
\M00:51, 4 marca 2016
A w Urzędzie Miasta konkurs na ekodoradcę już dawno zrobili.
e223:36, 3 marca 2016
Kasę dostanie Rydzyk i fundusz kościelny, a co my tam 'małe kmiotki" mamy do gadania!!!
Smok20:16, 3 marca 2016
Super pomysł wypitolić w błoto 800 milionów na jakiś pseudo menadźerów, którzy będą doradzać to samo, co dla każdego jest oczywiste czyli zmiana paliwa, palenie od góry, nie palenie śmieciami itp. A jak już przy paliwie jesteśmy to już 4 rok jak palę brykietem i 4 rok jak z mojego komina leci stróżka białego dymku i ani grama czarnego smrodliwego dymu węglowego czy z jakichś plastików czy skórzanych odpadków. Polecam.
kupon19:44, 3 marca 2016
Tak jak pisałem glosowali na PIS a teraz obcinają kupony za to:P
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas