Nowy Targ: seminarium historyków z udziałem wicepremiera Słowacji za zamkniętymi drzwiami - podhale24.pl
Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Zakopane
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
25.11.2008, 14:39 | czytano: 1731

Nowy Targ: seminarium historyków z udziałem wicepremiera Słowacji za zamkniętymi drzwiami

NOWY TARG. Dušan Caplovič, wicepremier rządu Słowacji, jest głównym gościem dzisiejszego seminarium historyków polskich i słowackich w sprawie "stosunków polsko - słowackich w latach 1938 - 1948 ze szczególnym uwzględnieniem działalności Oddziału Józefa Kurasia "Ognia" i różnej jego oceny przez stronę słowacką i polską".

Podhale24.pl
Podhale24.pl
Seminarium odbywa się za zamkniętymi drzwiami sali obrad Urzędu Miasta. Nie zostali na nie wpuszczeni dziennikarze. - Referaty, rozmowy i dyskusje historyków prowadzone są w zamkniętym gronie bez udziału mediów i osób zainteresowanych, ale po zakończeniu seminarium planowane jest wydanie wspólnego komunikatu , który zostanie rozesłany do mediów - poinformował Urząd Miasta.

Do Nowego Targu na zaproszenie Konsula Generalnego Słowacji Ivana Horskiego, Konsula Honorowego Słowacji Wiesława Wojasa oraz burmistrza Marka Fryźlewicza przyjechali historycy polscy i słowaccy. Stronę polską reprezentują historycy Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi seminarium są obok wicepremiera Słowacji Dušana Čaploviča, František Ružička, Ambasador RS w RP; Katarína Hašková, Dyrektor gabinetu Wicepremiera RS; Pavel Holík, dyrektor generalny Departamentu Polityki Europejskiej Urzędu Premiera RS;
Michal Lánik, konsul Ambasady RS w RP; Štefan Komjatý, pracownik Protokołu Urzędu Premiera RS oraz Ivan Horsky - Konsul Generalny RS.

W komunikacie rozesłanym do mediów czytamy: "Temat działalności Oddziału „Ognia” budzi do dzisiaj wiele sporów i kontrowersji a Słowacy w tym sporze historycznym stawiają Józefowi Kurasiowi i jego Oddziałowi najwięcej poważnych zarzutów. Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że seminarium przyczyni się do ich wyjaśnienia i rzuci więcej światła na te żywe do dzisiaj sprawy".

Na zdjęciu krótkie spotkanie burmistrza Marka Fryźlewicza w wicepremierem Słowacji w Urzędzie Miasta. Dušan Caplovič wpisuje się do księgi pamiątkowej miasta.

ryb/


Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Baca09:01, 28 listopada 2008
Jak się okazuje, spotkanie było zamknięte, ponieważ nie zostali tam zaproszeni polscy historycy. Ze strony polskiej, brali w nim udział tylko zaufani i odpowiednio urobieni samorządowcy, działacze i publicyści, zupełnie nie znający tych zagadnień. Słowacy przybli po to, aby podyktowaać Polakom, jak ma wyglądać wersja tych wydarzeń.
*09:37, 27 listopada 2008
Jakim prawem burmistrz miesza się do nie swoich spraw i zwołuje seminarium na temat czasów o których nie ma pojęcia, bez udziału polaków którzy tam mieszkali i mieszkają. Przecież słowacy to byli okupanci na równi z niemcami, to była wojna i trudno ich inaczej traktować jak okupantów w ty czasie, więc ponoszą na równi z niemcami konsekwencje wojny. Proszę zapytać polaków na Spiszu jak są traktowani i terroryzowani przez mniejszość słowacką. Może należałoby przypomnieć czasy nie tak odległe w których doszło do zamknięcia polskiego kościoła, bo polakom nie wolno było w Polsce, w polskim kościele odprawiać mszy po polsku JAK TO JEST PANIE BURMISTRZU,PANIE PREMIERZE, PANIE AMBASATORZE, PANOWIE KONSULOWIE I INNI, ŻE POLACY NA POLSKIM SPISZU MAJA MNIEJSZE PRAWA I SĄ GORZEJ TRAKTOWANI NIŻ MNIEJSZOŚĆ SŁOWACKA?
Masz racje krzocek EPITAFIUM DLA MAJORA OGNIA na stronie www.youtube.com jest super warto posłuchać i przeczytać komentarze, może to pomoże niektórym zrozumieć okres 1938-1948 walczyliśmy o swoje nie słowackie!
nieuk09:10, 27 listopada 2008
No Panowie historycy jeszcze jakąś wojnę rozpętacie.
KASANDRA19:52, 26 listopada 2008
Czyżby burmistrz rozpoczął kampanię.
Powiem ,że na Słowacji głosów nie dostanie , tak zresztą jak i w
mieście ich nie będzie miał za wiele .Pali mosty za sobą , a mieszkańcy coraz
bardziej świadomi.
Miecio15:42, 26 listopada 2008
wizyta ambasadora i wicepremiera to jest coś. Przyjęci po królewsku jak na dwór przystało.
amen ćma13:53, 26 listopada 2008
Napiszcie honorowo - ile wojas sprzedaje butów na Słowacje, bo u mnie się juz nie skrzepi!
Wojtek c12:14, 26 listopada 2008
Tak na marginesie, może rozprawa była o Janosika? Nasz ci on, czy ich, może o profity z tego tytułu chodzi?
jasiek10:28, 26 listopada 2008
Nie rozumiem, po co burmistrzowi ten Bigos fro0ntowy i pół rządu zaprzyjaźnionego z Euroregionem państwa na głowie ? Gdzie pożal się Boże polskie władze państwowe, że na to faszystowskie ogłupianie się godzą!!!!
Co to burmistrzem rządzi konsul słowacki i pytanie czy ten zwykły czy ten honorowy. Bo jak honorowy to po Ogniu - z lodowiskiem nie wytrzyma! A jeszcze zapytam po co Słowakom Ogień, mało im zaognionej sprawy z Madziarami!
krzocek09:26, 26 listopada 2008
Posłuchajcie i pomyślcie , Oni to robili dla nas . http://pl.youtube.com/watch?v=Vhnbh9_wnFY
melex23:09, 25 listopada 2008
Znaczenie promocyjne tej wizyty jest ogromne. Może Słowacy dowiedzą się wreszcie o istnieniu Nowego Targu i zaczną przyjeżdżać na jarmark. Eldorado dla Parkingowych! A wszystko za sprawą majora Ognia...
hańca z kowańca22:16, 25 listopada 2008
Panie Burmistrzu, a moze lepiej poświęcić czas i energię na przygotowanie jakiejś ważnej dla miasta inwestycji ??? Może jakąś drogę czy most albo kawałek kanalizacji ??? Pańska aktywność w obszarach które w żaden sposób nie wpływają na jakość życia nas nowotarżan jest co najmniej zastanawiająca, żeby nie powiedzieć że nas niezmiernie dziwi. A najpewniej toto zasłona dymna dla pana indolencji i braku pomysłu na Nowy Targ...
ziutek20:58, 25 listopada 2008
Panie Burmistrzu gratulacje. Przyjąć wicepremiera Słowacji to wielki sukces. Po wizycie Ambasadora USA kolejna ważna wizyta w Nowym Targu.
*20:43, 25 listopada 2008
- ciekawe dlaczego za zamkniętymi drzwiami,
- ciekawe dlaczego słowację reprezentują wicepremier, ambasador, dwa
konsule, dwa dyrektory departamętu, pracownik protokołu, a nas
niezorientowany i bez żadnego mandatu do reprezentowania, jak
słusznie zauważył koli
burmistrz.
jogi16:38, 25 listopada 2008
Precz z @ Woj@sem!!!
koli16:34, 25 listopada 2008
Burmistrz Miasta niech zajmie się lepiej sprawami Nowego Targu i jego problemami a nie angażuje się w sprawy ktore go nie dotyczą i w ktorych nie ma żadnego mandatu do reprezentowania stron, a historia Polski i Słowacji w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu nigdy nie będzie wspolna, bo przeciez Słowacy popierali Hitlera i wspolnie z nim zaatakowali Polskę w 39 roku, ważne by patrzeć w przyszłość a nie przeszłość
tomek16:30, 25 listopada 2008
Po co się męczą z tą historią.....pytam! A porpo, Czy to ten sam premier słowacki, który waha się czy nam oddać Jaworzynę ?
juhas16:08, 25 listopada 2008
Ja cie krence, to już im mało jarmaku!!! Co, dla nich sie jesce wojna nie skońcyła???
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas