Wtorek, 26 maj 2020, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 89
Clouds
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
08.09.2016, 16:00 | czytano: 4793

Powstaje kolejny etap nowoczesnej trasy rowerowej VeloDunajec. W 2017 roku etap od Zakopanego do Sromowiec Niżnych

Do końca sierpnia 2017 roku powstanie kolejny, 12 km, etap VeloDunajec. Nowoczesna trasa rowerowa z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic w całości przebiegać będzie po wale przeciwpowodziowym Dunajca. Do 2020 roku w naszym regionie powstanie prawie 1000 km dróg dla jednośladów.

Zaprojektowano je tak, aby poszczególne trasy stworzyły spójną sieć obejmującą całą Małopolskę. Z części ścieżek można już korzystać. Kolejne 175 km gotowych będzie do końca 2016 roku (dwa odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej – 91 km od Drwini do Szczucina i 84 km od Brzeszcz do Skawiny). Do końca przyszłego roku gotowe powinno być kolejne 170 km tras. (VeloDunajec od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic,12 km i od Zakopanego do Sromowiec Niżnych, 68 km; VeloMetropolis (EuroVelo4) 92 km od Woli Batorskiej do m. Jodłówka Wałki; VeloRudawa i VeloRaba.)

Co więcej - od lipca przyszłego roku rowerzyści przejeżdżający po ścieżkach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli skorzystać z 7 komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów. Umowy na realizację obydwu inwestycji podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju podpisali: marszałek Jacek Krupa i wykonawcy obu inwestycji.

- Małopolska jest niekwestionowanym liderem w Polsce jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Ten projekt realizowany jest nie tylko koncepcyjnie ale przede wszystkim te ścieżki są już w budowie, a wiele fragmentów jest już gotowych – mówił dziś w Krynicy marszałek Jacek Krupa. – Widać, jak Małopolanie czekają na te inwestycje i jak one są potrzebne. Obserwujemy, że każdy nowy fragment trasy natychmiast zapełnia się rowerzystami. To projekt dla każdego miłośnika jednośladu – i tego, który zajmuje się kolarstwem zawodowo, jak i amatorów. Nie mam wątpliwości, że trasa Eurovelo wzdłuż Dunajca, będzie jedną z najbardziej malowniczych dróg rowerowych w Polsce – dodał marszałek.

Budowa drugiego odcinka ścieżki VeloDunajec to kolejny etap rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych VeloMalopolska, która do 2020 roku liczyć będzie łącznie prawie 1000 km. Koszt budowy trasy z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic wyniesie 3,3 mln zł. Nowy odcinek połączy się z wybudowanym już odcinkiem ścieżki VeloDunajec od Ostrowa do Biskupic Radłowskich (14 km), stanowiąc jego kontynuację i połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową w miejscowości Wietrzychowice. Trasa zaplanowana została tak, by w całości przebiegać po najbardziej atrakcyjnych, do tej pory niedostępnych i mało znanych terenach doliny Dunajca zapewniając rowerzystom malownicze widoki i przede wszystkim zdrową rekreację w czystym środowisku z dala od samochodów i spalin. Pierwsi rowerzyści będą mogli przejechać po ścieżce już pod koniec sierpnia przyszłego roku.

7 komfortowych Miejsc Obsługi Rowerzystów zostanie oddanych do użytku w lipcu 2017 r. W każdym z punktów cykliści podróżujący po trasach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli nie tylko zjeść, odpocząć lub schronić się przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale także dzięki specjalnie przygotowanym tablicom informacyjnym z mapami turystycznymi sprawdzić na jakim etapie trasy obecnie się znajdują, czy naprawić swój rower. W punktach przewidziano także miejsce na ustawienie przenośnych toalet. Łącznie inwestycja wyniesie niespełna 1 mln zł, koszt jednego MOR’u oszacowany został na 141 tys. zł.

oprac. r/ źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
najnowsze informacje
komentarze
Kay17:38, 9 września 2016
Super, że są budowane ścieżki rowerowe, czekamy na więcej. Jestem ciekaw kiedy będzie można objechać Małopolskę do okoła. Popieram
slizg08:00, 9 września 2016
Czy to pan Kiernia na zdjęciu
blacharz04:18, 9 września 2016
Rowerzystom narzucić obowiązkowe oc!
abw23:02, 8 września 2016
do kgb
Jak nie wiesz nic, to lepiej nie zabieraj głosu. Bowiem:
W obrębie Miasta Nowy Targ trasa rowerowa VeloDunajec ma być realizowana od kładki na Białym Dunajcu po prawym brzegu aż do Waksmundu w nawiązaniu do istniejących i planowanych odcinków ścieżek rowerowych.
W mieście będzie również zlokalizowane jedno tzw. Miejsce Obsługi Rowerzystów.
kgb21:39, 8 września 2016
ścieżka ominie nowy targ
DSDS20:13, 8 września 2016
SROMOWIEC! Maniowy odmieniaj jak krowy, a Sromowce jak owce!
miejscowy18:59, 8 września 2016
ciekawe , kto się zgodzi na ścieżki z Zakopanego . Za darmoche na pewno nic z tego nie bedzie .Ciekawe jescze przez które wsie będzie prowadzić ?
Pelegrina18:51, 8 września 2016
którędy ma przebiegać trasa Zakopane-Sromowce ? będzie miała jakiś łącznik z Nowym Targiem ?
Skała17:04, 8 września 2016
Bardzo fajna inicjatywa. Popieram!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij