Biblioteka opuści budynek MOK - podhale24.pl
Piątek, 19 lipca
Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Zakopane
Clouds
16°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 84 %
Clear
17°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 82 %
Clear
18°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
72 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
09.10.2016, 16:15 | czytano: 7360

Biblioteka opuści budynek MOK

NOWY TARG. Przez cały tydzień Milena Pilarska spotykała się z radnymi, by przekonać ich do potrzeby budowy nowego obiektu pod działalność biblioteki publicznej. Nie wszyscy wydają się być przekonani do argumentów dyrektor placówki. Nowy budynek miałby powstać przy ul. Kopernika. Koszt inwestycji oszacowano na 5 mln zł.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Przenosiny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu w inne miejsce zapowiedział burmistrz Grzegorz Watycha już w czerwcu. W tym tygodniu dyrektor biblioteki była gościem na posiedzeniach kilku komisji stałych Rady Miasta, podczas których mówiła o konieczności "wyprowadzenia biblioteki z pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Kultury".

- Mamy za mało miejsca w MOK dla naszej działalności. Dysponujemy 106 tys. książek. Biblioteka zajmuje w Miejskim Ośrodku Kultury ok. 420 metrów kw oraz w filii nr 1 przy Kopernika 159 metrów kw. - wymienia Milena Pilarska. Jak dodaje - potrzebna jest bibliotece nowa siedziba i to w centrum miasta, w miejscu atrakcyjnym.

- W nowym budynku biblioteki byłaby prócz wypożyczalni dla dorosłych i dla dzieci, także czytelnia, sala konferencyjna, pomieszczenia na warsztaty i dodatkowe zajęcia, biura i część socjalna. Biorąc pod uwagę podobne, tego typu obiekty w innych miastach - potrzebna byłaby około hektarowa działka - przekonuje.

Pod uwagę brana jest 42-arowa działka przy ul. Kopernika, w rejonie gdzie dawniej były miejskie szalety. - To wstępna lokalizacja - zastrzega naczelnik Wydziału Rozwoju i Urbanistyki Wojciech Watycha. Jak mówi "wszystko zależy od możliwości finansowych". - Projekt można przygotować w drodze konkursu. Założenia do konkursu już mamy. O dofinansowanie można się starać z RPO - proponuje naczelnik. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zapewnia, że środki można pozyskać też z Instytutu Książki.

Sam konkurs na projekt budynku biblioteki mógłby być ogłoszony na początku roku, a jego wyniki znane by były po wakacjach.

- Nam się bardzo dobrze współpracuje z biblioteką. Nikt biblioteki z MOK nie wyrzuca - zapewnia Bolesław Bara, ale dodaje, że ma już pomysł na zagospodarowanie pomieszczeń po bibliotece. Jak mówi - potrzebna jest większa sala na zajęcia taneczne.

Dyrektor przypomniał, że przygotowywana jest koncepcja przebudowy Miejskiego Ośrodka Kultury. - Są dwie opcje. Jedna nastawiona przede wszystkim na modernizację sali widowiskowej i druga dotycząca całego obiektu - przypomina.

- Zlecono przygotowanie koncepcji rewitalizacji Miejskiego Ośrodka Kultury, w której nie zakładano że w MOK będzie biblioteka. Otarcie kopert z ofertami odbędzie się 4 listopada - potwierdza Joanna Iskrzyńska - Steg.

Słowa wiceburmistrz poirytowały Marcina Kudasika. - To skandal, że zleca się projekt modernizacji MOK bez biblioteki. Jak go dostaniecie, to on od razu nadaje się do kosza. Przecież biblioteka nadal w ośrodku jest i przez dłuższy czas będzie - zauważa radny.

Inni radni przypominają, że niedawno przeprowadzony został duży remont pomieszczeń biblioteki, który kosztował pół miliona złotych. W 85 procentach wydatki pokryto ze środków zewnętrznych, 15 procent kwoty zapłaciło Miasto.

Niezbyt zadowolony z wizji nowej inwestycji, której koszt oszacowano wstępnie na 5 mln zł, jest Andrzej Rajski. - W 2014 nie mówiono, że macie za mało miejsca. Pieniądze zostały wtedy wydane na kompleksowy remont, a teraz oczekuje się kolejnego wydatku z budżetu miasta? Trzeba być bardzo bogatym, żeby robić remont i po dwóch latach stwierdzać, że budujemy nowy obiekt - mówi.

Propozycję radnego Pawła Liszki, by zamiast budować nowy obiekt - przenieść bibliotekę do pomieszczeń jakimi Miasto dysponuje - co byłoby tańsze - odrzucono.

- Przeanalizowaliśmy nasze zasoby. Nie mamy takich pomieszczeń, które pomieściłyby całą bibliotekę - stwierdził Grzegorz Watycha. I dodaje, że losy budowy biblioteki zależą od pozyskania środków zewnętrznych.

Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
faraday01:54, 13 października 2016
wiedziałam ze Nowotarżanie z potęgi intelektualnej nie słyną- ale zebynaz tak ? po co z prawdziwego zdarzenia biblioteka? hokejmi piwo w rynku wystarcza=
0
ajwaj17:34, 11 października 2016
W każdej szkole w tym w PWSZ w Nowym Targu biblioteka z wykwalifikowanym bibliotekarzem.
Wypożyczeń bardzo mało.
Udostępnić księgozbiory szkół, rodzicom - mieszkańcom miasta.
........................................
Oszczędzajmy w dobie Internetu iwydajmy srodki publiczne na rzeczywiste potrzeby!!!
0
....10:02, 10 października 2016
Pewnie Pani P. jest już za ciasno w nowo wyremontowanej bibliotece....Obecnie są same pustki jakiś tłumow nigdy nie widzialam...i nie miła atmosfera w bibliotece...
0
szlachta09:11, 10 października 2016
Grzegorz z Joanną potrafią wydawać pieniądze. Potrafią, tylko szkoda że fatalnie.
0
zene07:58, 10 października 2016
Biblioteka jest. Remont był. Ludzie zadowoleni. To po co wydawać kolejne pieniądze?
Nie zgadzam się by z moich pieniędzy finansowane były pensje kolegów Watychy.
0
Hydraulik06:12, 10 października 2016
Proponuje przeznaczyc to na dofinansowanie podwyzek za wode . Najdrozsza woda w Europie . Bieda z rachunkami sie wyrobic.
0
kozak00:42, 10 października 2016
Ja też jestem przeciw bibliotece, jeszcze naród nauczy się myśleć i koniec z pracą na czarno, każą sobie umowę o pracę podpisywać do tego jeszcze urlopy by chcieli. Nie wiedzą że jak się pracuje 60 godzin w tygodniu to urlop im się nie należy. Lepiej wybudować halę lodową, zrobić promocję piwa i będzie. Popatrzą jak chłopaki grają i przestaną myśleć o jakiś bzdurach, to że dostają wypłatę to im powinno wystarczyć
0
cz23:22, 9 października 2016
Ludzie aleście schamieli przy Fryźlewiczu, W nowym Targu już dawno powinna być porządna biblioteka i sala widowiskowa w MOK, a nie takie dziadostwo. Tylko was hokej interesuje i dutki. Wstyd mieszkać w takim mieście.
0
ehh23:19, 9 października 2016
@? taa bo drogi do życia sa potrzebne jak powietrze , przed wszystkim jak coś robić to z głowa lepiej 5 lat coś planować niz 15 żałować że sie zrobiło na odczep sie i zmarnowało pieniądze a drogę za rok czy 2 sie rozkopie
@BIBLIOTEKARZ tobie widać są potrzebne jak powietrze bo ortografii dalej cię nie nauczyły i od kiedy kultura i oświata kłócą się z książkami mamy 2 bibliotek i nie widzę sensu budować 3 a najważniejsze co niby ma być w miejsce zlikwidowania biblioteki w moku bo tego nikt nie napisał likwidują i będzie pusto?

a to że inne miasta maja tego typu budynki o niczym nie świadczy to nie konkurs pod tytułem kto lepiej małpuje budowanie budynków socjalnych bez wyobraźni i większego planu sprzyjające tylko coraz to większym i liczniejszym wydatkom socjalnym
0
aa22:59, 9 października 2016
A co robili poprzednicy, że nie pomyśleli o nowej bibliotece? No chyba, że teraz chodzi o część socjalną. myślałem, że w bibliotece chodzi o coś innego a nie tylko o wygodę pracowników, ale nie znam się na bibliotekach. A warsztaty to zdaje się maja w mechaniku to może z tego zrezygnować będzie mniejszy koszt.
0
bibliofil22:46, 9 października 2016
Marcin ma rację..................guma i wąskie drzwi
0
?22:30, 9 października 2016
Przypomne tylko, że Watycha wygrał wybory pod hasłem " otwieramy miasto na Gorce" i co ? I wielkie gie. Miały być niowe miejsca pracy, kobiety miały wydawać domowe obiady, stworzyc baze noclegowa, a tu jak widac zainteresowani sa tylko wydawaniem kasy. mialy byc konsultacje spoleczne a jak na razie konsultuja sie tylko we wlasnym, zblatowanym towarzystwie. Jest biblioteka? Jest. Może lepiej zrobic kawałek jakiejs drogi zamist prysznica dla pani bibliotekarki?
0
książka22:24, 9 października 2016
SZkoła na Niwie jest tak ogromna a dzieci kilkadziesiąt małym nakładem można urządzić ogromną bibliotekę
0
BIBLIOTEKARZ21:56, 9 października 2016
Calym sercem jestem za przeniesieniem biblioteki w nowe miejsce!Nie znam innego mista powiatowego w Malopolsce i na Podkarpaciu,ktore stworzylo twor laczacy osrodek kultury z biblioteka.Ksiazki sa i beda ludziom potrzebne jak powietrze i woda.
0
ehh21:22, 9 października 2016
@Majka a do istniejącej biblioteki na Kopernika masz za daleko czy jak??

miasto nie dawno sprzedało 2 ogrodmne budynki w centrum za śmieszne pieniądze a teraz chce budować nowy budynek bo jakaś tam dyrektorka mok chce nowej biblioteki i od razu radni sie tym zajęli juz ogłaszają konkurs już sprawdzili lokalizacje czy naprawdę te oszołomy bez wyobraźni za grosz nie maja co robić? poza marnowaniem publicznych pieniedzy i wymyślaniem na co by zmarnować ich jeszcze wiecej ?? a to ze inne miasta tak maja to o niczym nie świadczy maja rownież ogromne długi i takich samych radnych jak my bez wyobraźni i smykałki do interesów i zarządzania środkami, zamiast je pomnażać defraudują na całego co sie tylko da
0
smiechu warte21:01, 9 października 2016
@STAŚ chybas nie poważny 5 mln na to by banda oszołomów mogla sobie pojeździć na lodzie a druga banda kiboli mogla pokrzyczeć na meczu , stop przekazywania jakich kol wiek pieniędzy na rzecz sportowych mafii nie ma z tego żadnego pożytku a sukcesów od lat nie widać kasą pozycji nikt jeszcze nie wywalczył a na pewno nie taka.

jak i również pomysł budowania nowej biblioteki jest raczej chybiony kogo na to stać miasto biedę klepie a im się zachciewa

sala konferencyjna, pomieszczenia na warsztaty i dodatkowe zajęcia, biura i część socjalna. kogo niby na to stać i co będzie to pustkami świeciło bo ktoś ma zachcianki

a na dokladke nie spełna 2 lata temu był rememont a teraz chcą nowy obiekt w *** sie poprzewracało nie stać nas na żadne takie socjalne uciechy jest biblioteka i to powinno wystarczyć a nie jakieś sale konferencyjne za grube tysiące i pomieszczenia socialne , ledwo co likwidowali mdk a teraz otwierać chca bibliotekę z warsztatami ?
0
gg20:41, 9 października 2016
pomysł bardzo dobry, wielu nowotarżan czyta. Współczucia dla osób które piszą, że ludzie nie czytają - nie patrzcie tylko na siebie. Oprócz beletrystyki w bibliotece jest wiele przydatnych woluminów z których korzysta spora liczba młodych ludzi. Trzymam kciuki pani dyrektor - jesteśmy z panią
0
Vanitas19:37, 9 października 2016
Nowy budynek za 5 mln na książki których prawie nikt nie czyta? Weźcie tą panią i pokażcie jej że jest takie coś jak internet. xyz ma rację bo pewnie rodzina się powiększyła
0
STAŚ19:23, 9 października 2016
Biblioteka jest, i książki są. Pieniądze można przeznaczyć na dofinansowanie, np hokeistów. Tak, proponuję rozwijać sport, który może być znowu potęgą w kraju nad Wisłą !
0
Majka19:16, 9 października 2016
To świetny pomysł aby powstała biblioteka przy Kopernika super lokalizacja i miałabym niedaleko - trzymam kciuki
0
pol18:53, 9 października 2016
...xyz....nie przyznam Ci racji,Ksiązki powinny zawsze istnieć i każdy powinien chociaż 5 ksiązek na rok przeczytać.Internet internetem ale ja wolę mieć przed sobą prawdziwą książkę,chociaż mam też kontakt z internetem.
0
PasterzPPP18:40, 9 października 2016
Tak jak pisze xyz, niech biblioteka przedstawi ile osób miesięcznie korzysta.
0
xyz16:57, 9 października 2016
Ilu użytkowników rocznie/miesięcznie ma biblioteka? W dobie internetowych bibliotek budowa nowego budynku jest bez sensu. Obecnie przecież nie ma tłumów wiec w czym problem?
A może chodzi o to co zawsze, czyli praca dla swoich? Bo nowy budynek to nowy dyrektor i kolejni pracownicy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas