Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
05.12.2016, 09:52 | czytano: 4317

Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu

Trzeci dzień z rzędu w Nowym Targu przekroczone są ponad dwukrotnie normy pyłu zawieszonego PM10. Dziś o godz 8 rano poziom pyłu w powietrzu wynosił 194 [µg/m3] przy normie 50. W związku z tą sytuacją Urząd Miasta w Nowym Targu wydał ostrzeżenie i zalecenia dla mieszkańców oraz dyrektorów szkół i placówek ochrony zdrowia.

Arch. Podhale24.pl
Dyrektorzy placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych powinni dziś ograniczyć przebywanie dzieci na otwartej przestrzeni w czasie przebywania w placówce; dyrektorzy placówek ochrony zdrowi powinni zakazać pracownikom długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń.

Zalecenia ogólne, skierowane do wszystkich mieszkańców:

- Stosowanie w paleniskach paliwa jak najlepszej jakości, optymalnie dostosowanego do danego typu kotła,

- Jeżeli istnieje taka możliwość to zaprzestanie ogrzewania budynków paliwami stałymi (węgiel, drewno),

- Ograniczenie palenia w kominkach,

- Korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej,

- Korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób na trasach często uczęszczanych (np. do szkoły, pracy),

- Przemieszczanie się pieszo lub rowerem na krótkich odcinkach dróg.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Pijak08:44, 6 grudnia 2016
Mam dobrą propozycję dla Urzędu Miasta w Nowym Targu Jeżeli urząd tak dba o nasze zdrowie niech dołoży dla każdego prywatnego domu ogrzewanego węglem po 700 zł do każdej tony węgla Koszt najlepszej jakości węgla za jedną tonę średnio wynosi tysiąc zł Średnie roczne spalanie węgla w piecach centralnego ogrzewania wynosi Cztery tony To jak będzie da urząd do najlepszego węgla po 700 zł do każdej tony ? Właściciele domów dołożą już resztę nawet do 400zł za tonę
domagamy sie kontroli22:11, 5 grudnia 2016
@Gabriel nic dodać nic ująć niestety polski alarm smogowy zbiera żniwo , ludzie palący węglem niebawem będą traktowani jak przestępcy, a teraz są zrównani do tych co pala nie wiadomo czym i wystarczy taki 1 sąsiad palący oponami /śmieciami i to on jest odpowiedzialny za smog + kumulacja innych czynników, również zapraszam kontrolerów do siebie do domu pale tylko węglem dym z reguły jest normalny , ohh weit nie ma żadnych kontroli nikt z tym nic nie robi , nie ma mandatów nie ma statystyk urzędnicy siedzą w ogrzanych gabinetach za nasza kasę , debatują spotykają się i wydaja ogłoszenia ale na miasto do kontroli , to będą chodzić w lecie jak będzie ciepło
Gabriel18:43, 5 grudnia 2016
mam zarówno piec na gaz jak i na węgiel ale używam węglowego ponieważ jest przez pół tańszy!!Przez 12 miesięcy gazowy kocioł ogrzewa mi cwu a c.o. ogrzewam węglem. Niech ktoś zrekompensuje mi choć część różnicy jaką ponoszę na ogrzewaniu gazem i bez wahania przerzucam się wyłącznie na gazowy!!Byłem w UM z pytaniem czy dostanę dofinansowanie do pieca na pellet - kocioł 5 klasy najbardziej ekologiczny, żeby nie kopcił i Pan mi grzecznie powiedział, że mam możliwość palenia gazem i nic mi się nie należy. Więc palę starym piecem węglowym i robi tak wiele osób. Nie palę śmiećmi czy plastikiem lecz węglem-nie szukam węgla nie wiadomo gdzie, jadę na pierwszy lepszy skład i zamawiam-nie mam czasu szukać,gdzie jest tańszy czy lepszy...!Chciałbym palić bardziej ekologicznie ale się nie opłaca - za gaz płacę ponad dwa razy tyle. Dla budynku o łącznej powierzchni ponad 300metrów to robi naprawdę sporą różnicę w kosztach! Niech Pan Burmistrz zamiast podobnych komunikatów da większe wsparcie i możliwość korzystania z dofinansowań! Byłem zainteresowany fotowoltaiką - usłyszałem , że Nowy Targ nie uczestniczy w tym programie. Mieszkam w centrum - strefa płatnego parkowania - płacę nie marudzę. Ktoś tu pisze, żeby kablować sąsiadów, którzy palą śmiećmi - mam takich dwóch - ale proszę mi powiedzieć kto im to udowodni? Bo ani ja, ani UM ani policja nie wejdzie do domu sprawdzać czym się w piecu pali - ja ich wpuszczę do siebie bo nie mam nic do ukrycia ale sąsiad nie wpuści i mogą sobie stać pod bramą i kolędę urządzać. Kończąc rada dla radnych, burmistrza i jego świty - więcej czynów, mniej gadania.
ot co17:53, 5 grudnia 2016
Wszystko rozumiem. Biedę też. Palenie jednak tego co się pali a nie powinno jest skandalem, żadna bieda nie tłumaczy palenia w piecach śmieci i wszelkich odpadów również organicznych. Wystawia to Góralom, mieniącym się wielkimi miłośnikami przyrody, bardzo złe świadectwo. Moim zdaniem mylimy wolność z anarchią i uważamy żeśmy mądrzejsi od wszelkich mędrców tego świata.
m17:13, 5 grudnia 2016
a gdzie sprzedaja tani opal bo wszystkie sklady maja po 810--- 830
Obserwator16:59, 5 grudnia 2016
dzieci na lodowisku w rynku, wchłoną te pyły i po problemie..
ABC16:34, 5 grudnia 2016
A może by rozbudować w okolicy Nowego Targu gazociągi, do 30% dotychczasowych użytkowników piecy przejdzie na gaz. Nic się w tym zakresie nie robi
xyz16:24, 5 grudnia 2016
to już robi się nudne! Taki mamy klimat i musimy palić pół roku.
Tak było, jest i będzie. Nie palimy bo chcemy wyciąć las czy spalić węgiel
ale zmusza nas do tego położenie geograficzne.
Ludzie, uspokójcie się.
abc16:19, 5 grudnia 2016
burmnistrz gubi się na całej linii, niestety!!!
tu zaprasza, tam straszy a co się robi w kwestii smogu?
tu zakaz, tu prośba - uświadamianie ludzi, którzy palą czym popadnie bo ich nie stać na gaz, "opałówkę" czy geotermie!!!
może nie tedy droga?
gumiś15:06, 5 grudnia 2016
To jest efekt opalania na paliwa stałe. Nie ma znaczenia czy piec jest stary czy nowy.
b13:29, 5 grudnia 2016
@smok i jeszcze zaprasza na trasy biegowe, szczyt obłudy
KatarzynaM13:17, 5 grudnia 2016
Jak takie zapylenie powietrza ma się do uruchamianego corocznie lodowiska w centrum miasta. Ze ślizgawki korzystają głównie dzieci. Czy tak wygląda troska władz miejskich o zdrowie mieszkańców? A co na to Sanepid?
Smok13:03, 5 grudnia 2016
"W związku z tą sytuacją Urząd Miasta w Nowym Targu wydał ostrzeżenie i zalecenia dla mieszkańców oraz dyrektorów szkół i placówek ochrony zdrowia."

A JUTRO HUCZNIE ZAPRASZA NA OTWARCIE LODOWISKA! Pewnie wiatraki uruchomi i smog rozgoni. Ależ mi atrakcja - smogowisko!

Sami wybraliśmy tą władzę! ;(
PasterzPPP12:56, 5 grudnia 2016
Cały program dofinansowania do wymiany kotłów jest trochę głupi. Bo 50 osób skorzysta w dobrej woli zamieni piec węglowy na gazowy, a w tym czasie 100 osób pójdzie do sklepu i powie Panie dajcie mnie nowy piec, ino najtańszy.
Dlatego problem smogu to nie jest coś co można rozwiązać łatwo i od razu.
A 5512:55, 5 grudnia 2016
A moze na biegówkach ,warunki dobre.
MF12:28, 5 grudnia 2016
Dlaczego nie ma dofinansowania do oleju opalowego czeg o wladza szuka?
Rowerzysta geotermalny12:21, 5 grudnia 2016
Kiedy można będzie się podłączyć do Geotermii Nowotarskiej/
Wszyscy na rowery i grzać ile wlezie po lodzie i śniegu i filtrować powietrze płucami to spadnie stężenie pyłu ale za to może wzrosnąć stężenia CO2. Jak nie kijem to pałą.
janek12:13, 5 grudnia 2016
akcja " zakapuj swojego sąsiada " czas zacząć
Michał11:46, 5 grudnia 2016
Do ekolog już nie przesadzaj cena ogrzewania gazem przez miesiąc to między 600 a 800 zł to tyle co tona węgla a ile mniej roboty a poza tym smrodzi ścisłe centrum miasta linia Św Anna-Kowaniec -Ludżmierska Aleje 1000-Lecia nie powiesz mi że to są ludzie ubodzy.Jest jeszcze aspekt chorób które wywołuje zatrute powietrze.Pozdrawiam ogrzewający gazem
Nowy Smog11:28, 5 grudnia 2016
Wydają ostrzeżenie żeby nie wychodzić z domu i jednocześnie jechać na rowerze-ale wybraliśmy władze w Nowym Targu. Ten komunikat to od wyborów pisała wiceburmistrz? Bo niczym więcej dotąd się nie wykazała!
Michał11:08, 5 grudnia 2016
Jak długo jeszcze będą takie komunikaty kiedy władza przestanie się bawić a weżmie do roboty??Zlikwidowana straż miejska to trzeba powałać kogoś do kontroli.TYLKO GAZ może uratować sytuacje.A propos zabawy od rana ludzie jadący do pracy nie mają gdzie parkować ,śnieg zamarzł ,tak jaby nie można było przewidzieć opadów,ale rynek na imprezę odgarnieją.Katastrofa z tą władza
gazownik11:03, 5 grudnia 2016
Smieszne , nie popieram dymienia smrodu itd. ale zrób coś wladzo w celu wprowadzenia obnizenia cen gazu !!!! Burmistrzu nie śpij masz takie instrumenty do roboty !!!!
xx11:00, 5 grudnia 2016
Rowerem to napewno ,chyba do szpitala.. jak -15C
know10:59, 5 grudnia 2016
'Przemieszczanie się pieszo lub rowerem na krótkich odcinkach dróg'
i wdychaj a zatruwacze niech siedza w domu i pala w piecu weglem i innymi smieciami
nie ślepy10:57, 5 grudnia 2016
Jeżeli 194 jest dwukrotnością 50, to chciałbym, żeby tym samym sposobem dopłacali do wymiany pieców! Ale o tym temacie cisza...I jeszcze jedno, ile teraz "zjechanych" samochodów, najczęściej dostawczych jeździ na tym mrozie i kopci niemiłosiernie a nikt się nimi nie zainteresuje! Bo przecież drewno w kominku jest najbardziej nie zdrowe....
alik10:44, 5 grudnia 2016
Jak można korzystać z komunikacji miejskiej, skoro kursy są notorycznie ograniczane i dotyczy się to również do powiatu.
Obserwator10:38, 5 grudnia 2016
Może trzeba zacząć karać trucicieli a nie wydawać ostrzeżenia.
EKOlog10:33, 5 grudnia 2016
Czy większość władzy nie potrafi zrozumieć że ludzie palą w przestarzałych piecach najtańszym węglem dlatego, bo nie stać ich na inne "ekologiczne" rozwiązania. Każdy chciałby wrócić do ciepłego domu, nie musząc podkładać do pieca, czy kominka. Niestety cierpimy na tym wszyscy, a w szczególności dzieci które coraz częściej chorują.
Kiedy to nasi rodacy zrozumieją że zakazy nie wiele pomogą. Jak postawimy człowieka przed wyborem mieć "ekologiczne" ogrzewanie lub kupić dziecku buty czy kurtkę, chyba każdy domyśla się co będzie. Jeżeli chcemy żeby poprawiła się jakość powietrza, musimy stworzyć system który zachęci ludzi do wymiany pieców, lub w przypadku najbiedniejszych zrobić to za nich. Niestety obecne programy i dofinansowania po dokładnym zapoznaniu się z ich szczegółami okazują się farsą (jak zwykle ktoś chce za dużo zarobić :)
Patofmorfolog10:25, 5 grudnia 2016
Komunikat powinien być sformułowany następująco: DRODZY MIESZKAŃCY, WIELU WASZYCH SĄSIADÓW POSTANOWIŁO WAS PODSTĘPNIE I PRZEWLEKLE MORDOWAĆ. NIE DONOSICIE NA NICH, BO JESTEŚCIE NICZYM NIEME OWCE PĘDZONE NA RZEŹ. WASZ WYBÓR - WASZ ZGON
diko10:19, 5 grudnia 2016
wobec tego, dlaczego w składach sprzedawany jest węgiel niskiej jakości?
brr10:11, 5 grudnia 2016
co dadza kotly jak sklady sprzedaja szajs nie opal i sa bezkarni
esbek10:02, 5 grudnia 2016
Zawsze tutaj w komentarzach wszyscy rozmawiają o pierwszych trzech punktach - a ile osób stosuje się do kolejnych trzech?
i z glowy..10:01, 5 grudnia 2016
najlepiej wydac ostrzezenie o niewychodzeniu i z glowy.. BRAWO DLA URZEDU!!!! potrzebujemy was!!!! :)
ja09:54, 5 grudnia 2016
jak by satcja była w centrum miasta to stężenie byłoby jeszcze wyższe .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas