Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Zakopane
Clouds
Wiatr: 6.516 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
10.12.2016, 18:30 | czytano: 4161

Nowy Targ i Zakopane potrzebują więcej czasu i pieniędzy na poprawę jakości powietrza

Władze Zakopanego i Nowego Targu nie zgadzają się z wszystkimi zapisami Program Ochrony Powietrza Województwa Małopolskiego, którego realizację przewidziano na najbliższe lata. Włodarzom stolicy Tatr i Podhala szczególnie nie spodobały się ramy czasowe, w jakich w tych miastach miałyby nastąpić m.in. wymiany pieców.

Wiceburmistrz Zakopanego Wiktor Łukaszczyk takie stanowisko uzasadnia tym, że gminy mogą sobie nie poradzić nie tylko czasowo, ale również i finansowo z wdrożeniem określonych działań.

- Dla nas na tą chwilę założenia czasowe, które przewiduje program są nierealne - mówi Łukaszczyk. – Zlikwidowanie najbardziej uciążliwych źródeł zanieczyszczających powietrze, czyli przestarzałych kotłów, wymaga też nakładów finansowych ze strony gminy. Już teraz wprowadziliśmy na terenie Zakopanego pogram dotacji, które są finansowane jedynie z budżetu miasta. Dodatkowo wprowadzono inne rozwiązania, które mają pomóc w poprawieniu jakości powietrza, jak miejska komunikacja, czy umorzenie podatku od nieruchomości dla właścicieli, którzy opalają ekologicznymi paliwami.

Wiceburmistrz Zakopanego zastrzega, że gmina nie kwestionuje samego programu, a jedynie jego kilka elementów. Zakopane cały czas czeka na wdrożenie w przyszłym roku dodatkowych dotacji z województwa, które będą mogli otrzymać mieszkańcy. Według władz stolicy Tatr, powinna być wprowadzona również standaryzacja jakości węgla, jaki winien być wykorzystywany do spalania. Często w wielu piecach nadal pali się pyłem węglowym, lub tzw. flotem.
Podobne stanowisko w tej sprawie zajął Nowy Targ. Według burmistrza Grzegorza Watychy, ostateczny termin wprowadzenia wszystkich zasad programu również w jego mieście jest stanowczo za krótki, a pieniędzy za mało.

- Nie będziemy do 2023 roku w stanie wymienić w Nowym Targu ok. 1500 kotłów, jak przewiduje to program – twierdzi burmistrz. - W ciągu dwóch lat przewidziane mamy do wymiany jedynie 170 pieców. Zgromadzenie dokumentacji też wymaga określonego czasu. W grę wchodzą również pieniądze. Niektórych naszych mieszkańców, chociażby emerytów nie stać nawet na ten wkład własny. Jeżeli mają otrzymać dajmy na to ok. 11 tysięcy złotych, to i tak muszą dołożyć te 3 z własnej kieszeni. Nie da się tych zmian wprowadzić też restrykcyjnie i karać kogoś, że nie wymienił pieca.

Przypomnijmy, że celem Programu ochrony powietrza jest osiągnięcie w całej Małopolsce do 2023 r. dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w powietrzu: pyłu PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu, dwutlenku azotu i dwutlenku siarki. Dlatego właśnie dokument zakłada, że przez najbliższe lata gminy będą musiały realizować, swoje własne programy ograniczania niskiej emisji poprzez eliminacja niskosprawnych urządzeń na paliwa stałe, rozbudowę i modernizacje sieci ciepłowniczych i sieci gazowych zapewniające podłączenie nowych użytkowników. Zgodnie z programem wspierana powinna być termomodernizacja budynków oraz wspieranie budownictwa energooszczędnego w budownictwie mieszkaniowym oraz w obiektach użyteczności publicznej. Ich zadaniem będzie, też ograniczenie emisji z transportu i edukacja ekologiczna mieszkańców.

Efektem realizacji Programu powinno być zmniejszenie wielkości emisji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, w tym pyłu PM10 i pyłu PM2,5 o około 28%, aby możliwe było osiągniecie norm jakości powietrza.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ktoś20:28, 10 marca 2018
Więcej czasu????????????????? Chyba se jaja robisz Watycha. Jezu, zabierajcie się do roboty w tej kwestii jak najszybciej. Wiecie urzędasy ile dzieci będzie miało z tego syfu choroby płuc i raka? Palących baciokami, skrawkami itp. karać karać i po stokroć karać.
Kicia10:10, 14 grudnia 2016
Już za rok wybory...
di08:49, 14 grudnia 2016
Ekologiczne ogrzewanie powinno być promowane:np.zniesiony podatek od nieruchomości.Truciciele powinni być karani,wydział ochrony środowiska marnie działa.Żaden problem przyłapać na paleniu śmieciami czy innym syfem .Z daleka widać .Trzeba tylko chcieć.np.zakład mechaniczny przy dwupasmówce-chyba w komin idą stare opony -taki smród.
Andrzejx4817:40, 13 grudnia 2016
A może nasza rada miasta wraz z burmistrzem jakoś nagrodzi ludzi którzy ogrzewają domy ekologicznie może jakaś zniżka w podatku od nieruchomości zachęćmy ludzi do zmian może tak zachęcimy do tych koniecznych zmian
hehe21:50, 12 grudnia 2016
A autka,Lenie? Do szkoły,przedszkola 300 m. ,,Pańcie,, ,,furami ,, dowożą. Proszę pod każdą szkołę podejść,widok jak się Pańcie motają suwami,limuzynami. ,,gospodynie,,Masakra.
do Górnik19:31, 11 grudnia 2016
zapraszam na dróżki tu jest świeże powietrze, w przeciwieństwie do "smogowych" dzielnic!
a "górnikom" życzę takiego "dymka" jak z komina ciepłowni.
mieszkaniec19:18, 11 grudnia 2016
ograniczyc samochody z dizlami bo one zatruwaja powietrze 10razy wiecej niz benzyniaki z katalizatorem
Górnik16:08, 11 grudnia 2016
Blokersi to że nie macie pieców nie znaczy że nie trujące powietrza bo gorące grzejniki macie i ktoś musi kopcic żeby w d*** było ciepło ZAMKNĄĆ ZAKŁADY CIEPŁOWNICZY TO ZMIEŃCIE ZDANIE
Węgiel plus15:53, 11 grudnia 2016
Do wszystkich oburzony dymieniem z kominów. CZM OGRZAĆ DOM /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
Ekolog15:40, 11 grudnia 2016
Do zwykłego człowieka. PALENIE WĘGLEM POPRAWI CZYSTOŚĆ POWIETRZA, ??I jakimi śmieciami trzeba palić żeby ogrzać dom bo bym troche kasy zaoszczędził
abc11:42, 11 grudnia 2016
"król jest goły" - um.
drgawki, które wykonuje um to śmiech na sali.
bloki che "cywilizować" a może trzeba zacząć inaczej.
siedzą urzędnicy i "myślą", a robić nie ma komu.
może trzeba zmienić podejście do tematu smogu?
jednak na to potrzeba kasy, bez niej będzie tylko gorzej.
zwykły szary człek11:30, 11 grudnia 2016
Mieszkać na takiej Waksmundzkiej, czy innej Kolejowej to wstyd. Sąsiad kryje sąsiada przed truciem całego Nowego Targu, i jeszcze liczą na dopłaty. Mandaty za palenie śmieciami powinny wynosić nie 500 , a 5000 zł. Zaraz by się nauczyli.
Ekologiczna10:10, 11 grudnia 2016
Zrezygnujmy ze wszystkich imprez opłacanych z kasy miasta przez 3 lata na rzecz pomocy przy wymianie kotłów.
WARTO.TO SIĘ OPŁACI!
z tela10:06, 11 grudnia 2016
Sprawdzić wszystkie nowe domy, które mają obowiązek ekologicznego ogrzewania, a smrodzą niemiłosiernie. Do odbioru domu instalują piece np. elektryczne, a po odbiorze kopciuchy.
!!!09:41, 11 grudnia 2016
Wstyd panowie burmistrzowie, czyste powietrze powinno byc priorytetem, robcie tak dalej to ludzie beda glosowac na takich kandydatow co sie za to wezma w pierwszej kolejnosci..
EKOLOG KRAJOWY06:00, 11 grudnia 2016
szkoda tylko że my mieszkańcy możemy nie doczekać bo zostaniemy totalnie zagazowani albo zeżre nas rak płuc:(
sdsss23:53, 10 grudnia 2016
Miejska komunikacja, żarty sobie robicie? Zapraszam na bazę MZK w zimie co się tam dzieje. Od 6, 7, a nawet czasem i o 8 rano kopciuchy tak walą zasłoną dymną że autobusów nie widać. I to ma być ta wasza ekologia? Najpierw wymieńcie swoje autobusy, dopiero gdzie indziej szukajcie jakich piecy się używa.
Problemem nie jest stary piec, bo w starym piecu da się ekologicznie palić. Problemem jest to, że są na świecie cymbały którym się za cholerę nie przegada by nie palić śmieci. I kolejnym problemem jest też to, że sprowadzany wyngiel jest tak słabej jakości, że kopci niemiłosiernie.
pyłpeem1022:51, 10 grudnia 2016
Mercedesowi da się 19 mln ? podymią w Jaworznie za circa 8 tysięcy kotłów 5 klasy , no bo przecież hans musi mieć taniej . Panawie burmistrzowie miejcie jaja i piszcie do Morawieckiego !
olo21:49, 10 grudnia 2016
Czy brał ktoś pod uwagę przy zanieczyszczeniu powietrza jaką rolę w tym zakresie odgrywają progi zwalniające? Tych w naszym mieście nie brakuje. Wiele z nich nie spełnia żadnych wymagań określonych przepisami. Samochody hamują przed progiem po czym zaraz przyspieszają i to jest przyczyna nadmiernego pylenia z okładzin hamulcowych oraz dodatkowych spalin wydobywających się z powodu ponownego rozpędzania pojazdu. Proponuję aby ktoś zbadał jaki wpływ na zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście mają progi zwalniające.
olo21:37, 10 grudnia 2016
Pyły PM10 i PM 25 to nie tylko efekt palenia w piecach to również a nawet przede wszystkim skutek nadmiernego w mieście ruchu pojazdów do czego na pewno przyczyniło się powstanie ośrodka egzaminacyjnego nauki jazdy.Zwiększony ruch pojazdów i ciągłe stanie w korkach i hamowanie oraz ruszanie spowodowane spowolnieniem poruszania się po mieście za blokującymi drogi samochodami z literka "L" to główna przyczyna.Na dowód proszę poczytać na ten temat - podaję link.http:/...
olo21:28, 10 grudnia 2016
Na pewno blokujące ulice samochody nauki jazdy nie mają z tym nic wspólnego, przecież spaliny stojących w korkach samochodów to czyste i świeże związki chemiczne a pyły z okładzin hamulcowych (teraz nadmiernie eksploatowanych) na pewno są świetnym dodatkiem do powietrza którym oddychamy.
olo21:10, 10 grudnia 2016
Jak tu się dziwić, że ludzie spalają śmieci skoro ich odbiór jest dokonywany co dwa tygodnie. Przy takiej częstotliwości na blokach sterty śmieci były by wyższe niż wieżowce. Śmieci miały być odbierane co tydzień - taki bł harmonogram kiedy miasto przejęło opłaty na siebie a teraz przez dwa tygodnie mamy zbierać śmieci przy domach. Kto to wymyślił ?
Kkki20:52, 10 grudnia 2016
Co za problem kupić kilka dronów i monitorować z góry kto brzydko kopci i ładować na interwencje???
vizja i strategia20:34, 10 grudnia 2016
Panie burmistrzu najpierw powymieniaj piece zalatw tanie paliwo np.gaz lub olej opałowy a potem możesz budować hale lodową dla 1000 do 1500 kibiców na to znajdziesz 130 baniek a na zdrowie swoich obywateli nie a podobno masz 4 małych dzieci. Za rok imprez organizowanych przez miasto można wymienić ze 100 pieców a turysta dotego syfu nie przyjedzie.
zatruwany20:08, 10 grudnia 2016
Przykro mnie że Panowie Burmistrzowie są ta asekuranccy , im nie zależy na zdrowiu mieszkańców miasta czyli swoich wyborców ale swojej kasie.
Przykro że żaden z nich nie mówi o szukaniu środków finansowych lub ograniczeniu nakładów np. na administracje które na Podhalu są olbrzymie.Np zlikwidować lub ograniczyć Wydziały Ochrony Srodowiska które pseudo zajmują się ochroną a przeznaczyć te środki na likwidacje najbardziej uciążliwych trucicieli.
Ratujmy szybko ludzi i miasta19:43, 10 grudnia 2016
ta sprawa potrzebuje pieniędzy, czasu jest pod dostatkiem
palacz19:09, 10 grudnia 2016
problem z dotacjami polega na tym że np. w Nowym Targu pokrywają 30% całości bo przecież oprócz pieca dochodzą koszty rur,zaworów i płacy hydraulika , poza tym najmniejszy na rynku piec w klasie 5 ma 14 kw a jak ktoś potrzebuje 8 kw to montaż za dużego mija się z celem bo duży zadławiony smoli gorzej niż mały w gorszej klasie ..najlepiej gdyby zmusić wszystkich do górnego spalania i bez kosztów można zredukować smog nawet o połowę..
qwerty19:06, 10 grudnia 2016
Obudzili się z ręką w nocniku... 6 lat to dla nich za mało ? Widać że zdrowie mieszkańców maja gdzieś !!!
pyszny18:56, 10 grudnia 2016
przecież mądra wiceburmistrz Steg ostatnio gdy stężenie pyłu było 8 krotnie (sic!) przekroczone to ona zorganizowała bieg dla dzieci w parku, Brawo wyborcy Watychy.
Niezadowolony18:47, 10 grudnia 2016
Niech miasto zakupi porządny węgiel i dopłaca do węgla, zamiast walić w nowe piece, w których i tak będą palić jak leci, co leci i co pod rękę podejdzie.
Do tego zrobić miejską służbę ekologiczną i niech ludzie zgłaszają, jak ktoś kopci i niech sprawdzają, czym pali i jeb mandacik.
Się ludzie popłacą, to się nauczą.
Ja mam już jeden namiar, ale nie chciałbym usłyszeć, że zakład jest nieczynny, może palić
obiektywny18:35, 10 grudnia 2016
Myślę że 25 kadencji Burmistrza załatwi sprawę.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas