Co warto wiedzieć o uchwale antysmogowej dla Małopolski - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
25.01.2017, 09:59 | czytano: 4380

Co warto wiedzieć o uchwale antysmogowej dla Małopolski

Wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres został wydłużony do końca 2026 roku.

Fot. Michał Adamowski
Fot. Michał Adamowski
Z wymianą kotła nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Już teraz można bowiem skorzystać z dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego lub środków WFOŚiGW.

Przypomnijmy, przegłosowana dzisiaj uchwała antysmogowa dla całej Małopolski nie będzie dotyczyła Krakowa, gdzie 1 września 2019 roku wchodzi w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

Czym różnią się kotły spełniające wymagania ekoprojektu od kotłów 5 klasy? W obu przypadkach maksymalna emisja pyłu z kotła przy jego pracy pełną mocą nie może być wyższa niż 40 mg/m³. Natomiast kotły zgodne z ekoprojektem gwarantują dotrzymanie tej samej emisji także w trakcie pracy przy niższym obciążeniu kotła. To ważne, gdyż kocioł rzadko pracuje na pełnej mocy, a przy niższym obciążeniu warunki spalania są gorsze co powoduje wyższą emisję pyłu. Wymagania ekoprojektu ograniczają również emisję toksycznych tlenków azotu z kotła. Ważny jest fakt, że wymagania ekoprojektu zostały wprowadzone jednolicie dla całej Unii Europejskiej i od 2020 roku obejmą wszystkie kotły dopuszczone do sprzedaży na obszarze UE.

Natomiast norma PN EN 303-5:2012, która określa wymagania dla kotłów 5 klasy jest normą dobrowolną, którą stosują tylko niektórzy producenci kotłów.

Więcej o uchwale antysmgowej: TUTAJ

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ppf13:20, 26 stycznia 2017
A w 2018 są wybory samorządowe
Rufus09:22, 26 stycznia 2017
Dałbym tym wszystkim co głosowali za ustawą w tej formie przez rok taką wypłatę jaką dostaje większość ludzi, czyli minimum i kazał w ciągu roku kupić nowy samochód i zmodernizować kotłownie.

Barejizm w czystej postaci. Zero myślenia o ludziach bo władza wie najlepiej i ekolodzy z bożej łaski.
@Małgosia z Miasta08:45, 26 stycznia 2017
Popieram Jasia. Winnych w pogorszeniu kosztów ogrzewania należy szukać w państwie i u fiskusa .Była akceptowalna cena oleju opałowego -ludzie uwierzyli w obietnice , gaz też musi być tańszy,to wystarczający powód na zmianę systemu ogrzewania wielu światłych ludzi oleje dotację na piec. Niedopuszczalne jest budowanie budżetu Państwa na podatkach i akcyzach od mediów energetycznych ekologicznych przy równoczesnym wspieraniu sprzedaży odpadów węglowych.Floty to przecież ODPADY jak można w ogóle nimi handlować!
NIE MA INNEJ RACJI WINNE ZANIEDBAŃ I KLĘSKI EKOLOGICZNEJ I SMOGU JEST NASZE PAŃSTWO.I TO ONO MUSI POCZUWAĆ SIĘ DO WINY I JĄ SZYBKO NAPRAWIĆ.
Może zmniejszą się koszty wydawane przez Państwo na ochronę zdrowia.
Jasio z peryferii18:48, 25 stycznia 2017
Mam kociol klasy 0 i co ? zabytek ? a nie mam tyle kasy na nowy, to co ? mam zamarznac ? Gaz i tylko gaz, ale o polowe tanszy,tak jak na Slowacjii,albo niech Pawlak z Tuskiem doplacaja tę polowe z wlasnej kieszeni
Jaśkiewicz18:03, 25 stycznia 2017
mam klasy 3 - pale od góry i węglem tylko jak jest ponad -10 C przy cieplejszych dniach 2 letnio suszonym drewnem i bede karany wymianą pieca za 12 tys bo inni palą kalosze..
wasyl17:49, 25 stycznia 2017
I jeszcze jedno. Co mają począć ci co mają kominki z płaszczem a na kotłownię miejsca brak? Do pokoju kocioł?
wasyl17:37, 25 stycznia 2017
W każdym domku kocioł wysokiej klasy, a obok malutki kociołek na wszystko, tylko by mieć cieplutką wodę i zawsze to spalić można co nieco ;)
Bukowion14:37, 25 stycznia 2017
Dawniej jak kuśnierze palili skorami to nikomu nieprzeszkadzalo..a tera wielcy przeudoekolodzy sie znaleźli..ciekawe kto wylozy pieniądze na piece..np.gmina bukowina tatrzanska tylko robi spotkania o datacji na piece już 3 rok a z miejsca ani rusz..
Franek14:02, 25 stycznia 2017
Najlepszą promocją ekologii jest ekonomia. Gdyby gaz był tańszy o połowę, każdy myślący zainstalował by nowoczesny kocioł gazowy (tak mają na Słowacji od 1970..r.). Wtedy nie paliłoby się kiepskiego węgła, odpadów i śmieci, ponieważ piec tego nie przyjmie. Co jest drogie, to w dalszej perspektywie czasowej jest tanie i ekologiczne. Podobnie jest paliwami samochodowymi. LPG jest połowę tańszy od benzyny, więc miliony samochodów posiada instalację gazową.
Ogrzewanie eko-groszkiem wcale nie jest ekologiczne, gdyż pali się ten sam węgiel chociaż wysokiej jakości. Co prawda dymek z komina jest prawie nie widoczny w porównaniu z normalnym opalaniem, ale w zamian pozostaje duża ilość popiołu, który też jest szkodliwy.
WYPOWIADAM się, ponieważ jestem użytkownikiem kotła na eko-groszek już 11 zimę. Każda instalacja grzewcza ma plusy i minusy.
mundek13:58, 25 stycznia 2017
A w jakiej klasie trzeba mieć piec, żeby stare buty i plastiki mniej dymiły? Dopóki mentalność człowieka zostanie ta sama, możecie sobie instalować nie wiem jakie piece, a smog będzie ten sam (albo i większy).
MF12:29, 25 stycznia 2017
Mam nadzieje ze podjeli uchwale o obnizeniu ceny na olej opalowy oraz gazu....
ja10:43, 25 stycznia 2017
a bedzie można palic ogniska czy też zabronią ?
Ahoy10:19, 25 stycznia 2017
Mój plan jest taki,zbieram pieniądze na zakup nowego,z salonu samochodu za 100 tyś.zł.Kocioł i inne fanaberie zaczekają,nie pali się.
Kociołek10:08, 25 stycznia 2017
Proste pytanie: może ktoś wie. Czy piece klasy 5 też muszą być wymieniane do 2026 czy mogą pracować do tzw. śmierci technologicznej? Pytanie jest dośc ważne, bo kotłów klasy 5 jest sporo, ale tych, które spełniają wymagania tzw. ecodesign już tak dużo nie ma. Z góry dziękuję za odpowiedź.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas