Wtorek, 25 luty 2020, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Nowy Targ i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Rain
10°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 76
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
26.01.2017, 20:28 | czytano: 4938

Miasto walczy ze smogiem: uruchomiono telefon antysmogowy, będą namawiać do korzystania z gazu i sieci ciepłowniczej

W Urzędzie Miasta Nowego Targu, na zaproszenie stowarzyszenia "Lepsza przyszłość Nowego Targu", odbyło się spotkanie urzędników, samorządowców oraz aktywistów i społeczników działających na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Podczas spotkania przekazanych zostało kilka ważnych informacji.

Pierwsza z nich dotyczy podpisania przez Urząd Miasta w Nowym Targu umowy z laboratorium z Jastrzębia-Zdroju, w którym będą badane próbki pobrane z palenisk domowych. W przypadku, gdy badania wykażą obecność w popiele dowodów na palenie śmieciami, właściciele pieców będą karani mandatami. Do przeprowadzania kontroli zostali wyznaczeni urzędnicy magistratu, którzy mają niebawem przejść szkolenie dotyczące poboru próbek z palenisk.

Z kolei zakład gazowniczy w Nowym Targu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej mają przeprowadzić wśród mieszkańców Nowego Targu akcję informacyjną dotyczącą możliwości przyłączenia się do sieci gazowej i ciepłowniczej. W mieście taką możliwość mają mieszkańcy wielu ulic i osiedli, chociaż z niej nie korzystają i wybierają ogrzewanie domów za pomocą tradycyjnych pieców węglowych. To właśnie do nich będzie skierowana akcja informacyjna, podczas której będą namawiani do korzystania z gazu i ciepła z miejskich rur.

Na spotkaniu poinformowano również o uruchomieniu telefonu antysmogowego, który będzie teraz promowany w należących do miasta środkach przekazu m.in. na stronie internetowej i telebimie w Rynku. Telefon o numerze 182664888 jest czynny 24 godziny na dobę, a osoba, która go odbiera, przyjmuje będzie zgłoszenia o nadmiernie dymiących kominach na terenie Nowego Targu.

Jak informuje Jolanta Bakalarz z "Lepszej przyszłości", spotkanie miało charakter roboczy i było "burzą mózgów" na temat sposobów walki ze smogiem. - W imieniu stowarzyszenia dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu za przybycie i za udział w dyskusji. Było to pierwsze z cyklu spotkań poświęconych smogowi i z pewnością nie ostatnie - dodaje.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Pewex:)20:42, 28 stycznia 2017
Gryz @ To ratusz tak śmierdzi? Czym oni go otynkowali? Jutro tam podejdę i będę węszył: )A Ciebie też przywiazali? Czy tylko w głowie masz nitkę od ucha do ucha a na środku rodzynek wisi?
00012:40, 28 stycznia 2017
Akcja "KAPUŚ" się nie sprawdziła i nie sprawdzi.
Nie tędy droga, dla zamożniejszych i z nowym budynkiem (docieplonym!!!) dobrym wyjściem będzie np. ogrzewanie gazem.
Jednak przy starszych to błąd i to spory.
Przecież nawet dotacji na wymianę kotła ci ludzie nie dostaną - konieczność docieplenia budynku (audyt!!!).
trzeba szukać innego wyjścia i proponuje urzędnikom i innym rządzącym miastem (radni i "szczyt władzy" zacząć myśleć, ach i zapraszam na ślizgawkę powdychać wszyscy wiedzą czego!!!
Pozd.
gryz11:18, 28 stycznia 2017
Peweks, a ciebie w nagrodę niech przywiążą do ratusza nowotarskiego na całą dobę, żebyś wdychał to g...o, a potem pogadamy.
mm09:13, 28 stycznia 2017
miasto nie walczy tylko udaje ze walczy,choc jeden przyklad komu pomogli w zalatwieniu podlacza gazowego
obserwator09:11, 28 stycznia 2017
do jo podziwiam cierpliwosc w zalatwianiu podlaczenia przeszlam przez to pieklo i wreszcie od sierpnia mam gaz w domu ,ludzie dlaczego odmawiacie tego komfortu w polsce ciemnogrod dlaczego te bloki nie maja gazowego ogrzewania,morze indywidualnych zjadaczy chleba nie stac ale spolki blokowcow skonczyc z tym zaklamaniem i popieraniem zlodzieji na skladach weglowych to mafia
Pewex:)07:00, 28 stycznia 2017
Reaktywujmy Ormo i Zomo: )Sypniesz sąsiada a dostanie betonowe butki i zostanie wywieziony na tamę. W nagrodę powinni dawać kartki na jedzenie.
Czarna magia22:23, 27 stycznia 2017
Spalam nie "spałam " :)
Czarna magia22:21, 27 stycznia 2017
Na dotacje jak długo się czeka? Podobno 2-3 lata? Chce wymienić piec i palić ekogroszkiem. W sezonie grzewczym do tej pory spałam 3 tony węgla i ok 6 metrów drewna. Podobno spalanie ekogroszku to 3 razy większe koszty.Doradźcie mi bo wszyscy gadają o tym ze smog itd. a nikt nie mówi na czym polega pozyskanie dotacji i jakie są zasady i normy jakie mam spełnić. Widzę że o smogu mówi się jak i yeti- gdzieś jest...coś trzeba zrobić.....Gadanie i narzekanie a w praktyce to zero info jeśli chodzi o wymianę pieców. Zamiast głupawych ulotek z supermarketów rozdarcie jakieś informacje, dane na temat kotłów i dofinansowania i efektów po zainstalowaniu.A tak to tylko gadanie i gdybanie o smogu.Urzednicy weźcie się do pracy bo ludzie chcą zmian ale nie wiedzą od czego zacząć. Starsi ludzie nie mają zawsze możliwość korzystania z Internetu albo biegać od pokoju do pokoju w Urzędzie Miasta. Inni zapracowani też nie dadzą rady zajść i pytać o wszystko bo coniektorzy pracują od 7 rano do 18.
@fff20:57, 27 stycznia 2017
Ale jak cię złapią upublicznią nazwisko truciciela -ale będzie wstyd !!!!
Emitowanie do powietrza trucizn to przestępstwo i daje prawo
policji i służbo prawo do działania .Jak nie wpuścisz do domu, to dron z analizatorem spalin będzie wystarczającym dowodem zbrodni.
Pietrek20:21, 27 stycznia 2017
Chyba mały zbyt na okulary przeciw słoneczne w N.Targu co?
Kapuś20:05, 27 stycznia 2017
Woda, masz to jak w banku.
Jo16:34, 27 stycznia 2017
Spróbujcie się przyłączyć do gazu. Ja się już bawię rok i dalej jestem w lesie.
Niska emisja???16:32, 27 stycznia 2017
Kto wymyślił określenie "niska emisja"? Ja rozumiem że określacie tak dolną - niską warstwę atmosfery, ale niska emisja większości ludzi kojarzy się z niewielką - niską emisją zanieczyszczeń, a raczej nie o to chodzi w tej akcji? Wiekszość uważa że niska emisja to pozytywna zaleta spalania paliw stałych! W GB i USA określenie "Low Emission" to zaleta najnowszych samochodów które najmniej zanieczyszczają środowisko spalinami. Zmieńcie nazewnictwo na logiczne i naturalne to dotrzecie do większej ilości mieszkańców.
bb15:43, 27 stycznia 2017
stala czytelnik...polska języka trudna języka?
maniuś15:32, 27 stycznia 2017
czyli jak zawsze: bicie piany i tyle.
obiektywny14:42, 27 stycznia 2017
No i co to da! Ja mam eko groszek lokatorzy piętro wyżej gaz i kominek a palą więcej w kominku niż gazem bo drogi i przyjdzie taki kolo na kontrole i kto go wpuści do mieszkania bo raczej nikt !
żaba13:28, 27 stycznia 2017
@potwór
Dalej palą śmieci, choćby po to by mniej kupić węgla. Skoro coś się pali to aje ciepło, które może podgrzać wodę w CO. Nawet NTvK zaliczyła taką wtopę w swoim filmiku ekologicznym o "paleniu od góry". Polecam na youtube. Zresztą problem ze spalanie śmieci jest taki, że kotły które są w domach są do nich nieprzystosowane. Na skalę przemysłową spala się śmieci, choćby w Krakowie.
stala czytelnik11:59, 27 stycznia 2017
U mnie na osiedlu to codziennie jest masakra z tym smrodem tak pala ze nie da sie oddychac Z komina to kleby czarnych granulek Jak zostawie samochod pod domem to czarny
smok11:27, 27 stycznia 2017
W kwietniu wszystko ucichnie i znowu z tym problemem będzie cicho aż do następnego sezonu grzewczego.Normalka jak co roku.
boska11:09, 27 stycznia 2017
DROGI GAZ????????????????Ja mieszkam na 100m kwadratowych.Gazem ogrzewam dom,wode,i gotuje na ziemnym, bo butli nie mozna miec.Rocznie płace 2tys za GAZ, wiec niech mi ktoś nie mówi że DROGOOO.Przynajmniej mi nikt zdjęc zakopconego komina nigdy nie zrobi.Moge miec spokojne sumienie,że jestem w porządku.
gazempalący10:40, 27 stycznia 2017
Wszystkie takie akcje informacyjne, spotkanie urzędników i aktywistów mozna sobie włożyć bardzo głeboko w pewną część ciała.
GORZEJ - daje to władzy i tzw aktywistom złudne wrażenie, ze przecież "robią wszystko" dla tych mieszkańców NT!
Rzecz jest prosta - jak długo koszt gazu jest znacząco wyższy od węgla, tak długo problem się nie zmienie w sposób statystycznie mierzalny i żadnej specjalnej mądrości do tego nie trzeba!
Jedyną skuteczną metodą, przy okazji dającą mieszkańcom NT jakąkolwiek korzyść z posiadania tzw. władzy powinno być postaranie się tejże o lokalne obniżenie ceny gazu dla użytkowników prywatnych. Tylko i aż! Oczywiście podniosą się głosy sprzeciwu, bo to przecież włądza ma obowiązek odbierania pieniędzy podatniokom, a nie odwrotnie, no i również oczywiście, skad na to wziąć kasę, ale od tego mają chyba urzędnicy głowy, zeby nimi kręcić, wiec niech sie postarają wyzej - jest przecież jakiś Urząd Wojewódzki, MInisterstwo Ochrony Środowiska, fundusze jakoweś też majace rzekomo chronić środowisko a nie tylko posady dla prezesów, więc niech sie postarają o dopłaty do gazu.
z tym że jesli miałoby to być 5 czy 10 procent, to niech sobie darują, bo to znów prawie nic nie da.
z10:27, 27 stycznia 2017
Temat nastepny to psie kupy
fff10:06, 27 stycznia 2017
Telefon dla kapusiów. Jak wam zrobią kontrolę i nic nie wykaże, to trzeba domagać się danych donosiciela i skarżyć za zniesławienie.
nowotarzanka09:50, 27 stycznia 2017
przyjrzyjcie sie nadzorowi budowlanemu jak oni pracuja wchodzi sie do urzedu na dzwonek,a spawy trzmaja pol roku choc nic nie nakazali zmieniac w instalacji gazowej totalne olewanie w okresie grzewczym wczesniej nakaz zlikwidowanie pieca weglowego zeby dostac dotacje koszmar od wrzesnia nie mam czym i gdzie palic a instalacja kosztowala 20 tys to jest dopiero pomoc chcacym ogrzewac ekologicznie nie jestem odosobniona zalatwic przeskoczyc podlacz gazowa to droga przez meke pozdrawiam komitet do walki ze smogiem
turystka09:04, 27 stycznia 2017
Ciekawe czemu nikt nic nie pisze o emisji spalin wydobywających się z samochodów które stoją w niekończącym się korku tylko po to by wjechać do Zakopanego ...takowyż SMOG aktywiści od siedmiu boleści wisi sobie nawet latem chociaż wtedy nikt w piecach raczej nie pali ...ta cała nagonka smogowa ma po prostu drugie dno ...ciekawe kiedy to wszystko wyjdzie na światło dzienne...powinna powstać organizacja o nazwie wichrzyciele...
@ojscypek09:03, 27 stycznia 2017
No to pogadaj z poslanka Paluch i działaj
@???Klopsik08:58, 27 stycznia 2017
POpieram, masz rację .Burmistrzem powinien zostać za wieloletnie zasługi ktoś taki jak ty dzięki komu powietrze jest jakie jest .Szczególną twoją zasługą jest likwidacja smrodu w rynku poprzez zasypanie szaletów.A dla tych wszystkich pazernych społeczników musisz stworzyć w naszym mieście ze 30 tysięcy stanowisk burmistrza bo przecież im tylko o to chodzi .
Weź się lepiej do roboty czekamy na twoje sukcesy :)))) Powo.
xyz08:38, 27 stycznia 2017
HA HA HA ! Przesympatyczna pani Bakałarzowa miesza i miesza tę herbatę i wcale słodka nie jest. Może ktoś jej podpowie, że nie wrzuciła cukru? Ot, taki drobiazg
Palacz08:03, 27 stycznia 2017
Do potwora! Masz racje to wina wegli zlej jakosci, oczywiscie jest jeszcze ludzi co pala smieciami ale glowny problem to wegiel
obiektwyny07:49, 27 stycznia 2017
do płatnik i wyborca
Nie zdjaesz sobie sprawy ile KOSZTUJE skontrolowanie próbki w piecu :)
obiektwyny07:48, 27 stycznia 2017
chętnie bym wymienił za dopłatą i mając świadomosc ze nie bedzie to droższe od węgla....
wkurzony mieszkaniec07:19, 27 stycznia 2017
Zróbcie kontrolę jakości węgla na składach tu jest źródło problemu!!! A nie jakieś pitolenie o gazie na który prawie nikogo nie stać!!! Z finansujcie biednym rodziną wymianę pieców na klasę 5 refundowaną w 90-100%. Załatwcie dofinansowania na solary lub inne odnawialne.

Zastosowanie tylko tych prostych czynności zredukowało by pewnie problem ok 50-60% w ciągu 1-2 lat
N.Targ06:27, 27 stycznia 2017
Kontrole w takim razie należy zacząć od centrum miasta-Rynek i okolice. Nie trzeba zresztą kontroli,bo jadąc rano do pracy widać super czarny dym z okolicznych kominów (także dot. to budynków różnych zakładów pracy,instytucji ) Zanim urzędnik będzie kontrolował prywatne osoby,to niech wpierw sprawdzi budynki instytucji,które zatrudniają pracowników.
Woda04:30, 27 stycznia 2017
Donosy, czy to sen czy rzeczywistość, niech przyjdą zobaczą rachunek na węgiel gatunek pierwszy cena 850 zł.myślę że będą chodzić urzędasy parami jeden będzie palił w piecu,a drugi obserwował komin jeśli pójdzie czarny dym oskarżę za zakłócenie miru domowego;chyba że będą mieć nakaz od prokuratora.Luzie nie dajcie się zastraszać, jeśli by Kaczyński powiedział, żeby donosić lincz medialny ,a u nas rządzi chyba PO. Paliłem od góry teraz będę od dołu,czekam na was ,może jaki kapuś doniesie.
potwór00:17, 27 stycznia 2017
Zbieram gumiaki bo nie mam czym palić a co smog to piszą że palą tylko gumiakami a moich nie wrzucę bo nie mam więc zbieram kto da? Smog bierze się nie ze śmieci czy z gumiaków ale z katastrofalnej jakości węgla. Dziś są bardzo wysokie opłaty za śmieci więc ludzie już nie wrzucają śmieci do pieca bo i tak za śmieci muszą zapłacić czy są czy ich nie ma. Więc nie róbcie nagonki na gumiaki bo winą jest węgiel jak to można nazwać jeszcze węglem. Niech zrobią kontrole na składach węgla i zobaczycie jakie będzie zdziwienie co oni tam sprzedają.
oscypek23:57, 26 stycznia 2017
Panda pi@rdzistołków! Gadanie i gadanie i nic z niego nie będzie. Gazu nikt nie chce bo jest drogi. Do sieci nikt nowy się nie podepnie bo nie ma jak. Kontrole to fikcja. Uchwała antysmogowa też jest niewiele warta.
Trzeba nam rozwiązań ustawowych. O niskim podatku na ekologiczny opał. Ekologiczny a nie ekogroszek co dalej jest węglem. Trzeba nam kontroli jakości na składach - także węgla!
Ale oni wolą gadać między sobą, zamiast pogadać np. z posłanka Paluch i działać.
Może jakaś petycja za pośrednictwem p24 do władz? Całe Podhale kojarzy przecież ten portal!
Klopsik23:41, 26 stycznia 2017
Jedna wielka szopka Bakalarzowej a wszystkie te alarmy smogowe patrzą jak tylko wydoić kasę. Jakoś nie widać by te alarmy walczyły o niższe ceny gazu itd. a jedynie szukają poklasku i promocji przed wyborami.

PS. Numer alarmowy w UM to już od ponad roku działa, dotacje na piece dawają od kilku lat. Chyba to alarmom nie pasuje bo chętniej by pokazały że nic nikt nie robi tylko oni wielce aktywiści a tu klops
kopciuch23:34, 26 stycznia 2017
Nic to nie da - ludzie mają piece na węgiel - jest zimno, muszą palić w piecach, musi iść dym z komina. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek w okresie zimy wydał zakaz palenia węgla w piecach i nie mówię tu o piecach CO, a o kuchniach węglowych - piecach kaflowych, a jest ich w Nowym Targu nie mało. Żadne zdjęcia dymiących kominów nic tu nie pomogą. Paranoją jest zlecać badanie popiołu - zakładam, że jest to koszt min. 1.000 zł - by ukarać kogoś mandatem w wys. 500 zł.
???22:41, 26 stycznia 2017
Noooo i już wszystko jasne Nowotarski Alarm Smogowy, P.Bakalarz... kampanię czas zacząć.
NAS to kolejne kółeczko wzajemnej adoracji - zamknięci na działania innych, wcale im nie zależy na poprawie powietrza, tylko na wypromowaniu siebie- zerknijcie na ich profil na FB.
Miejscowy m22:36, 26 stycznia 2017
Wszystko to jest mało... taka prawda,kto ma ten problem ten wie...
alik22:29, 26 stycznia 2017
Kontrola dymu z komina w N. Targu to wielka fikcja!!!!!! Jak właściciel zechce to wpuści policjantów do kotłowni celem kontroli?? Jak węgiel g***iany, to i smog. DOBRA ZMIANA głośno krzyczała (obecnie finansuje kopalnie jak zamykano kopalnie i zastępowano ogrzewaniem ekologicznym.
"Babcia komuna" jak nikt do dzisiaj nie dbał o czyste powietrze na Podhalu!!!!!!
Śmiech, śmiech i jeszcze raz ŚMIECH..22:22, 26 stycznia 2017
Kontrole , mandaty i numer dla donosiciela :/ czy naprawde Ci ludzie tylko tyle potrafią wymyśleć?

Po co ktoś ma palić śmieciami , płacąc od osoby za wywóz ?
Dlaczego ludzie kupują tani węgiel ? Bo jest tani

Dotacje na wymiane pieca są nic nie warte, ponieważ zakładając np gaz. trzeba usunąć stary pieć by dostać pieniądze. A nikt o zdrowych zmysłach tego nie zrobi, ponieważ nikt nie wie ile za 1 rok może kosztować gaz itp.


Zróbcie tak żeby eko oznaczało oszczędność a problem sam zniknie.
jest szansa22:11, 26 stycznia 2017
Mamy gaz (od razu bez wysiłku jest do przyłączy 600 domów) ,tam gdzie nie ma przyłącza dopłaci Miasto(mieszkańcy dawno za to zapłacili), będzie ciepło systemowe ,jest nadzieja na geotermię , nastawmy się pozytywnie
bo jest szansa dla Miasta.Trzeba ludzi uświadomić i im pomóc finansowo,
zmniejszyć podatki dla tych co podejmą działania ekologiczne .
to jest szansa22:02, 26 stycznia 2017
Jak dogadają się wszystkie służby od ochrony środowiska drżyjcie kopciuchy .Niech się pojawią zdjęcia kominów tych co przeginają
i zagrażają naszemu życiu , a i wreszcie ruszy kontrola popiołów.
Franciszek21:54, 26 stycznia 2017
Kiedyś słyszałem cudowne kazanie jednego z naszych kaznodziei o tym że palenie śmieci to jest to grzech przeciwko przykazaniu nie zabijaj. Chciałbym je jeszcze raz usłyszeć.
gall21:42, 26 stycznia 2017
"Telefon o numerze 182664888 jest czynny 24 godziny na dobę"- i co w związku z tym ? Pojadą w nocy wygaszać kopciucha ?
Alex Durango'9521:29, 26 stycznia 2017
Z tym telefonem to super sprawa.To dobra broń w walce o słuszną sprawę.Tu chodzi o czyste powietrze i nasze zdrowie.Nie wahać się,dzwonić.
fan rozczochranej Joaśki21:26, 26 stycznia 2017
Chciałem zakablować sąsiada o godz 21 (pali drań gumami lub skórami albo już sam nie wiem czym) a tu głos w słuchawce: "... nie możemy zrealizować połączenia, prosimy zadzwonić później"
Nie wiem czy tyle było zgłoszeń, że linię zatkało jak na skokach w Zakopanem, czy to później to miało oznaczać np w lipcu???
gazownik21:01, 26 stycznia 2017
Zaporowe ceny paliw, tak się mówi i tak trudno zrozumieć.
turystka20:58, 26 stycznia 2017
Powariowali z tym smogiem ...który był już widoczny w latach dziewięćdziesiątych ...koniecznie chcecie wojnę domową wywołać? A dużo macie z tego od POopaprańcow?
Płatnik i wyborca20:48, 26 stycznia 2017
Dopiero teraz? A do tej pory to nie było robione? Ani słowa o wydziale ochrony środowiska! Czekamy na odpowiedź dla radnej na sesji. Dowiemy się o sukcesach i kontrolach piecy. Po co ten telefon? Nie widzicie które kominy codziennie kopcą?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij