Już wiadomo do kogo trafi 2,1 miliona euro. Wybrano 39 polsko-słowackich projektów - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 19.116 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 20.736 km/h Wilgotność: 58 %
Clear
12°
Wiatr: 18.756 km/h Wilgotność: 55 %
Clear
Wiatr: 21.348 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
13°
Wiatr: 22.032 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
10°
Wiatr: 17.388 km/h Wilgotność: 68 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
24.02.2017, 14:20 | czytano: 7180

Już wiadomo do kogo trafi 2,1 miliona euro. Wybrano 39 polsko-słowackich projektów

NOWY TARG. Na specjalnej konferencji prasowej dyrektor Euroregionu "Tatry" Antoni Nowak oraz przewodniczący rady Antoni Karlak przedstawili listę małych projektów transgranicznych, które otrzymały dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg. Znalazło się na niej 39 projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz kształceniem zawodowym.

Fot. Robert Miśkowiec
Fot. Robert Miśkowiec
Każdy projekt ma polskiego i słowackiego lidera lub partnera. Wśród gmin i instytucji, które skorzystają z dotacji, znalazły się również te z naszego regionu. Są to: Stowarzyszenie Rozwoju Orawy, gmina Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska, miasto Zakopane, Nowy Targ, Zespół Szkół w Podwilku, gminy Szaflary, Poronin, Lipnica Wielka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Euroregion "Tatry", Tatrzański Park Narodowy, Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach, LGD Spisz-Podhale i Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.

Podpisanie umów ze wszystkimi, którym przyznano dotacje, ma się zakończyć w pierwszym tygodniu kwietnia. Wtedy też poznamy szczegóły każdego z projektów.

- Dzięki mikroprojektom przywrócone zostaną dawne tradycje po polskiej i słowackiej stronie np. poprzez zakup strojów regionalnych - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Antoni Karlak. - Ale są też projekty, które wzbogacają infrastrukturę turystyczną, na przykład toalety przy szlaku rowerowym wokół Tatr.

Do ciekawszych, wspólnie z Antonim Nowakiem, zaliczyli m.in. remonty kapliczek, odnowę obrazów sakralnych, modernizację ścieżek rowerowych i nowe oznakowanie ich, remont Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej czy książkę o tradycjach pszczelarskich. - Dzięki tym projektom wzbogacają się i samorządy, i mieszkańcy korzystający ze środków unijnych na rozwój pogranicza - mówił Karlak.

- To duży strumień pieniędzy, który połączy społeczności pogranicza polsko-słowackiego i pozwoli nawiązać nowe kontakty miedzy mieszkańcami tego regionu - dodał Nowak.

Większość zadań będzie realizowanych w ramach projektu "Łączy nas natura i kultura", którym koordynuje Michał Stawarski, a kilka z projektu "Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim", w którym koordynatorem jest Teresa Siaśkiewicz. Ten ostatni to m.in. kursy języka słowackiego, szkolenia dotyczące uwarunkowań prawnych pogranicza, kursy lawinowe, ale też szkolenia dotyczące innowacyjnych trendów w chirurgii.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
abc12:17, 26 lutego 2017
TW Boleki i TW Lolek
...10:25, 26 lutego 2017
a szpital na co wyda te pieniądze , na durną politykę bezpieczeństwa w szpitalu?
...00:21, 25 lutego 2017
Kolejna kasa wywalona w błoto na durne projekty typu albumy produkowane przez samorządy.
koks22:08, 24 lutego 2017
Dwóch działaczy PZPR za zielonym stolikiem. Wszystko jasne.
tadek15:41, 24 lutego 2017
Gdzie te piniądze na kształcenie zawodowe?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas