Przełom Dunajca i Dolina Kościeliska z szansami na UNESCO - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Nowy Targ
Snow
-8°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-9°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-8°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
09.03.2017, 14:05 | czytano: 3582

Przełom Dunajca i Dolina Kościeliska z szansami na UNESCO

Trwają konsultacje społeczne w sprawie wpisania Przełomu Dunajca i Doliny Kościeliskie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fot. Michał Adamowski
Fot. Michał Adamowski
Miałoby do tego dojść w ramach polsko-słowackiego projektu pt. „Mezozoicznych dolin Zachodnich Karpat”. Projekt wpisu serii 13 obiektów pilotuje strona słowacka przy współpracy strony polskiej. Słowacja zaproponowała wpis jedenastu cennych przyrodniczo i krajobrazowo dolin, a strona polska dwóch: Przełomu Dunajca (wraz z częścią słowacką) i Doliny Kościeliskiej. Cechą wspólną tych dolin jest mezozoiczne pochodzenie tworzących ich wapiennych skał oraz zachodzące zjawiska krasowe, dzięki którym powstały (oprócz Przełomu Dunajca, którego powstanie nadal nie jest w pełni poznane).

Przełom Dunajca do wpisu UNESCO zaproponował Pieniński Park Narodowy i słowacki Pieninský národny park, natomiast Dolinę Kościeliską - Tatrzański Park Narodowy. Konsultacje społeczne obu obiektów prowadzone są osobno przez Pieniński i Tatrzański Park Narodowy.

oprac. r/ źródło: Pieniński Park Narodowy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
junesko20:37, 9 marca 2017
Cechą tych dolin jest:niekontrolowany,masakrytyczny ruch ,,turystyczny,,.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas