Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Zakopane
Clouds
21°
Wiatr: 13.14 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
20°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
22°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
25°
Wiatr: 15.588 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
23°
Wiatr: 15.48 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
20°
Wiatr: 12.204 km/h Wilgotność: 58 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
05.04.2017, 12:45 | czytano: 4256

Leczy dzieci za darmo i walczy o odzyskanie kaźni Podhala

Znana w Zakopanem lekarka okulistka – doktor Lucyna Galica-Jurecka, odebrała z rąk władz miasta szczególne podziękowania za prowadzone wśród dzieci zakopiańskich szkół bezpłatne badania okulistyczne. Doceniono również jej walkę o „Palace”.

Jako obecna prezes Stowarzyszenia „Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" rozpoczęła ona intensywna pracę na rzecz odzyskania budynku dawnej katowni Podhala, w którym obecnie mieści się ośrodek wypoczynkowy prowadzony przez prywatnego właściciela.

Córka dra Wincentego Galicy, który przeżył „Palace”, a później obóz koncentracyjny przypomniała, że lecząc dzieci kontynuuje dzieło swojego ojca, który wielokrotnie robił to na Podhalu po II wojnie światowej, jako lekarz. - Kocham wszystkie dzieci i zapraszam również te, które nie mają pieniędzy – mówiła dr Lucyna Galica-Jurecka.

Lucyna Galica-Jurecka przypomniała, że jej ojciec przez lata walczył, aby w tym miejscu stworzyć muzeum, które mogłaby odwiedzać młodzież i turyści przebywający w Zakopanem.

W budynku przy ul. Chałubińskiego, według historyków i świadków czasów okupacji hitlerowskiej, ginęli Polacy, Żydzi, Romowie, Słowacy i Czesi. Innych wysłano stąd do różnych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni. W samym „Palace” zabitych lub zamęczonych zostało 250 osób.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
JS16:47, 6 kwietnia 2017
do Bm

Za darmo leczy uczniów w szkole, czytam i tak to rozumiem.
Jeśli ojciec idzie z dzieckiem do lekarza - to jego dziecko nie jest wtedy uczniem. Skąd zatem pański jadowity komentarz ?

Niemcy nie byli w stanie psychicznie pokonać więzioną w Palace
Józefę Machaj - Mikową z Orawy, dobili ją zastrzykiem fenolu.
Miejsce w którym męczeńsko i bohatersko ginie 250 osób zasługuje na
chwałę i cześć Polaków. Niskie ukłony dla Pani Lucyny.
Bm14:16, 5 kwietnia 2017
Za darmo leczy? Nic mi o tym nie wiadomo ,a wydawało mi się ze ja znam.
KG13:47, 5 kwietnia 2017
Ośrodek wypoczynkowy w takim miejscu!? Okrutne. Ciekawe kto tak i kiedy zdecydował. Moja mama też tam była więziona, zanim trafiła do obozu koncentracyjnego w Płaszowie. W mojej pamięci pozostały jej straszne wspomnienia z tego miejsca. Dzięki Pani Doktor za czynione starania.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas