Święto koni pod Giewontem. Stanisław Świder Fiakrem Roku 2017 (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
68 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
18.08.2017, 23:06 | czytano: 4183

Święto koni pod Giewontem. Stanisław Świder Fiakrem Roku 2017 (zdjęcia)

Paradnym przejazdem dorożek spod Wielkiej Krokwi w Zakopanem aż na górną Rówień Krupową rozpoczęły się tegoroczne Mistrzostwa Podhala w Powożeniu. W trakcie konkursów na Równi Krupowej wybierany jest Fiakier Roku, a także odbywa się konkurs na śpiew pytacki.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Zawód fiakra, czyli górala, który powozi dorożką lub fasiągmiem znany jest na Podhalu od stuleci. To właśnie z fiakrem turyści mieli pierwszy kontakt wysiadając z pociągu. Niestety nie zawsze górale wyglądali tak jak teraz.

- Już na szczęście te czasy się skończyły, że gdy gość przyjeżdżał do Zakopanego i rano wychodził z pociągu, to widział pod dworcem konia, co już na wszystkich czterech nogach chodzić nie może, tylko stoi rozkraczony. Do tego powóz powiązany drutami i jakieś brudne derki na nim, a fiakier jest w jakimś kaszkiecie i starym garniturze - wspomina Jan Karpiel - Bułecka.

Regulacja spraw związanych z powożeniem dorożkami przez Związek Podhalan pomogła uświadomić część fiakrów i wprowadzić regulamin. Dzięki temu wiele udało się zmienić i poprawić.

Podczas zawodów w powożeniu wybierany jest ten najlepszy, którzy otrzymuje tytuł Fiakra Roku. Nie liczy się jednak tylko czas przejazdu. - Fiakier roku musi udowodnić, że umie jeździć i umie dbać o konia, a sam też wygląda poczciwie, żeby się nie wstydzić – zaznacza Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan w Zakopanem.

W trakcie piątkowych zmagań doszło do przykrego incydentu. Góral, aby bardziej rozpędzić konia i uzyskać lepszy czas użył bata i uderzył zwierzę. Jury konkursu bardzo szybko skrytykowało zachowanie młodego fiakra i surowo ukarało dyskwalifikując go.

Decyzją jury tytuł Fiakra Roku 2017 przypadł Stanisławowi Świdrowi.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas