Środa, 13 listopad 2019, Imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna
Nowy Targ i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 93
Clouds
12°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 93
Mist
13°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 93
Clouds
11°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
23.12.2017, 11:40 | czytano: 1424

TPN apeluje do narciarzy i wspinaczy: "Dajcie spokój kozicom i nie budźcie niedźwiedzi"

Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem wystosował komunikat do środowisk wspinaczkowych i narciarskich, w którym apeluje do nich, aby nie zapuszczali się w tereny, gdzie swoje siedliska mają kozice i niedźwiedzie.

Oto jego treść:

"W Tatrach pełnia zimy i coraz lepsze warunki narciarskie i wspinaczkowe. Przedstawiciele tych dyscyplin działają w rejonach udostępnionych, ale niestety też w tych, które nie są dopuszczone do tych działalności. Rejony te, szczególnie Tatry Zachodnie, są ważną ostoją dla fauny, np. kozic. Każda obecność ludzi to dla zwierząt duży stres i niepokój. Spłoszone kozice tracą energię, której uzupełnienie jest trudne w związku z brakiem pożywienia.

Rejony wspinaczkowe to też miejsca gawrowania niedźwiedzi. Pojawienie się tam ludzi może spowodować wybudzenie i spłoszenie niedźwiedzia, a tym samym zagrożenie, że może on nie przetrwać zimy. To także niebezpieczeństwo dla człowieka – spłoszone zwierzę może być agresywne.

W tej chwili szczególnie istotne z tych powodów są rejony Czuby Jaworzyńskiej, Zawratu Kasprowego, Waksmundzkich Ścianek, Zagonnej Turni i Małej Świstówki.

O gawrowaniu niedźwiedzi w tych lokalizacjach wiemy dzięki obrożom telemetrycznym. Nie wszystkie osobniki są jednak zaobrożowane i należy się liczyć z tym, że w każdym pozaszlakowym terenie można "wejść" na gawrę. Wspomniane rejony są monitorowane. Będziemy zmuszeni karać wszystkich, którzy nie zastosują się do ograniczeń.

Chcemy też podkreślić, że wyróżnienie powyższych rejonów nie oznacza przyzwolenia na działalność w innych nieudostępnionych terenach. Wszystkie nieudostępnione tereny są monitorowane przez służby Parku. Dziękujemy za wsparcie naszych działań".

oprac. r/ źródło: TPN
najnowsze informacje
komentarze
Pacjent06:13, 25 grudnia 2017
Tpn panstwo w panstwie. Ziobro a zapraszamy
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij