Sobota, 19 październik 2019, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
18°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 67
Clouds
18°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 67
Clouds
19°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 67
Clear
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 63
Clouds
19°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 67
Clouds
17°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 67
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
06.04.2018, 20:55 | czytano: 2853

Hokus-Krokus, czyli co zrobić, żeby turyści nie zadeptali krokusów szukając wiosny w Tatrach

Fot. Piotr Korczak

W Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprezentowano założenia akcji Hokus Krokus, która ma na celu ochronę tych popularnych, będących pod ochroną kwiatów.

Przedsięwzięcie jest efektem współpracy między TPN a gminą Kościelisko. Akcja jest pokłosiem sytuacji z ubiegłego roku, kiedy na Podhale przyjechały tłumy turystów, którzy niemal zadeptali Dolinę Chochołowską, szukając oznak wiosny.

- Fenomen kwitnienia krokusa zaczął przyciągać na Podhale i w Tatry setki tysięcy ludzi. Z roku na rok obserwujemy coraz większe rzesze turystów, którzy przyjeżdżają na Podhale i odwiedzają Dolinę Kościeliską, czy też Kalatówki. Do Doliny Chochołowskiej weszło w zeszłym roku przez jeden weekend 70 tys. ludzi. Dla porównania rekordowo na drodze do Morskiego Oka w ciągu jednego dnia było 13 tys. ludzi - mówił dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

Głównym celem akcji jest przypomnienie turystom, że krokusy są pod ścisłą ochroną. Stąd pomysł na odgrodzenie taśmami skupisk kwiatów oraz zatrudnienie wolontariuszy, którzy będą pilnować oglądających ich turystów.

- Te zabezpieczenia powodują większą dyscyplinę wśród turystów, którzy sami sobie nawzajem zwracają uwagę, jeśli widzą, że ktoś przechodzi przez te flardy i chce wejść na środek polany - wyjaśniał Jan Krzeptowski-Sabała

Akcja promować ma również mniej popularne miejsca, w których można zobaczyć kwiaty, znajdujące się na terenie Gminy Kościelisko.

Władze Gminy starają się również zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu, jaki miał miejsce w okolicach Doliny Chochołowskiej w ubiegłym roku.

Jak zapewnia Mariusz Koperski, sekretarz Gminy Kościelisko, do kierowania ruchem skierowane wszystkie gminne jednostki OSP, policjanci i cała straż gminna.

pk/
najnowsze informacje
komentarze
mm10:33, 8 kwietnia 2018
nie reklamować się w TV miesiąc przed a potem udawać jak to bronimy przyrodę w Gorcach krokusów mnóstwo Klikuszowa Obidowa ale się nie reklamują i nie udają niby się bronią przed zadeptaniem , z drugiej strony trzeba mieć nie po kolei w głowie żeby jechać z drugiego końca polski żeby zobaczyć kwiatka
roksana17:54, 7 kwietnia 2018
powiedziec tym co na "social media" zapraszaja "na krokusy" a przy okazji reklamuja swoje apartamenty i restauracje.. do nich to powiedziec,,,,
Krakusy i krokusy12:54, 7 kwietnia 2018
Krakusy jadą na krokusy.
Tyle zachodu ludzi do pilnowania porządku, straż , policja. ..itd.
Tylko po to żeby jakaś zdziczała banda zobaczyła kwiatki.
Ja08:10, 7 kwietnia 2018
Rozwiązanie jest proste: mandaty po kilkaset złotych i niech płacą!
jaga206:17, 7 kwietnia 2018
Poszczuć psami
Blondyna01:14, 7 kwietnia 2018
Zamknąć park zrobić parę zdjęć i sprzedawać na rzecz ochrony środowiska.I pieniądze się znajdą.
Myślący01:03, 7 kwietnia 2018
Postawić bilbord z ostatnich dni to będą kłaść się przed a nie po krokusach.
Krokusik21:05, 6 kwietnia 2018
Jeżeli ludziom trzeba wydawać oficjalne zakazy w sprawach tak oczywistych jak ochrona przyrody, to znaczy się, że to nie są ludzie tylko zwierzęta - chociaż zwierzęta mają większy szacunek do przyrody.
zorro21:02, 6 kwietnia 2018
rotacyjno i skośic przed wekendem
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij