Nowy Targ: manifestacja obrońców Dunajca przed starostwem (zdjecia) - podhale24.pl
Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego
Czarny Dunajec
Clouds
-6°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-7°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
19.03.2009, 12:32 | czytano: 7116

Nowy Targ: manifestacja obrońców Dunajca przed starostwem (zdjecia)

NOWY TARG. Około 150 osób - wędkarzy, ekologów i kajakarzy - wzięło udział w manifestacji, która przed południem odbyła się przed Starostwem Nowotarskim. Protestowali przeciwko elektrowniom wodnym na Dunajcu.

Podhale24.pl
Podhale24.pl
Organizatorem pikiety było Stowarzyszenie Przyjaciół Dunajca, a jej pomysłodawcami nowotarscy działacze wędkarscy.

Do Nowego Targu przyjechali obrońcy Dunajca m.in. z Bielska Białej, Krosna, Nowego Sącza, Krakowa i Makowa Podhalańskiego.

Pikietujący mieli transparenty z hasami: "Nasze dzieci nie wybaczą", "Turysto, odpocznij na betonie", "Nie! dla betonu", "Ratujmy Dunajec".

- Nie chcemy zabudowy górskich rzek, zabijania ich, żeby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć przyrodą i nie przeklinały nas - mówili. Ich zdaniem, budowa elektrowni wodnych szkodzi środowisku: spada poziom wody, podnosi się jej temperatura, wymierają chronione gatunki ryb (łosoś, brzana, świnka), niszczą się naturalne tarliska. Zwracali też uwagę na zubożenie atrakcyjności turystycznej regionu i dewastację krajobrazu. - Precz z betonem - krzyczeli. - Zostawmy Dunajec takim, jakim natura tworzyła do przez tysiące lat, byśmy nadal mogli cieszyć się jego pięknem!

Pikietujący rozdawali przechodniom ulotki, używali też gwizdków i syren.

- Jest w nas w Polsce milion, z rodzinami jeszcze więcej. To ogromna siła polityczna - krzyczeli.

Do pikietujących wyszedł starosta Krzysztof Faber. - Mam nadzieję, że to protest w słusznej sprawie - zaczął. Pytany, dlaczego starostwo wydaje decyzje zezwalające na budowę elektrowni wodnych, odpowiedział. - My działamy w zakresie przepisów i każdy, kto coś buduje, musi się nimi kierować. Jeśli mamy zgłoszenie dotyczące pozwolenia wodno-prawnego, bo my tylko tym się zajmujemy, a pozwolenie na budowę wydaje wojewoda, to wydajemy je wtedy, gdy spełnia przepisy. Pozwolenie wodno-prawne to tylko element całej procedury pozwolenia na budowę. Jeśli ktoś spełnia wszystkie warunki, musimy je wydać, inaczej byśmy złamali prawo. Nie mamy możliwości, żeby go nie wydać, jeśli inwestor zrobił wszystko zgodnie z przepisami. Ta dyskusja powinna toczyć się na innym poziomie - dodał.
W budynku starostwa podpisywali się pod petycjami m.in. do Zarządu Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska i Starostwa Nowotarskiego, wzywającymi do obrony Dunajca przed zabudową.

Faber przyznał, pytany przez pikietujących, że nie wszystkie przepisy są zgodne ze zdrowym rozsądkiem.

Starosta Faber powiedział także, że na terenie powiatu jest dziewięć elektrowni wodnych, a obecnie w starostwie toczy się jedno postępowanie.

Po przemówieniach na placu przed starostwem, delegacja pikietujących spotkała się ze starostą Faberem w jego gabinecie. Tam otrzymał od nich wiadro z betonem i petycję. Obiecał, że spotka się z pikietującymi, gdy będzie rozpatrywał kolejny wniosek o pozwolenie wodno-prawne.

r/

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
alex.19:39, 9 listopada 2010
nowe elektrownie na dunajcu? super i szkoda ze tak pozno.
Old_rysiu12:02, 31 marca 2009
Faktycznie - szkoda walczyć o rzekę dla idiotów. Niech mają szambo. Pyskują jak porąbani a sami ścieki wlewają do rzeki. Dyskutować, czy ryba z Dunajca jest do jedzenia czy nie - paranoja, odwracanie kija. Najpierw wybudujcie oczyszczalnie ścieków, pokażcie, że potraficie dbać o wodę. Tymczasem mądralińskim, którzy nawet podstawówki nie skończyli, tłumaczyć nie będę, dlaczego wody popłynie mniej. Bilans - owszem, musi być na zero, tylko odpływu w powietrze poprzez większą powierzchnię parowania taki baran nie policzy. Natlenianie turbinami - debil! Porównywać natlenianie turbinami do natleniania naturalnego ( przelewy, przekosy, wiry ) na całym odcinku rzeki, to trzeba być ciemnym.
Gdyby wędkarzom chodziło o ryby, to byliby za budową tych zbiorników. Popatrz ile w jednym zbiorniku zaporowym na rzece Soła - Tresna żyje ryb. Wiecej ilościowo niż w całym Dunajcu. Jestem wędkarzem i wiem co piszę. Rzeka Dunajec nie przedstawia walorów wędkarskich. To krajobrazowo piękna rzeka. Pogadajcie z flisamaki, którzy przewozili turystów spływem Dunajca. Zapytajcie ludzi tam mieszkajacych co stracili. Ale co tam taki góral może wiedzieć. Jemu tylko dudki liczyć ale żeby cepry mieli jak przyjechać i zbudowac im większa drogę - oooo - tego nie dają. Niech cepry jadą 4 godziny zakopianką w korku. Co roku jeździłem do Zakopanego na weekend raz w roku ( 200 km ). Od czasu jednak, gdy górale nie dali skrawka ziemi pod drogę, olałem ich sikiem prostym. Nie oddam im nawet jednej dudki.
''Jejku jejku ''to oszołom, który nie ma pojęcia jakie ryby pływają w Dunajcu ( jeszcze ) Uświadomię ( kraina ryb pstrąga i lipienia, o glowacicy nie wspomnę bo pewno nawet o takiej rybie nie słyszał ). Karpie, to będą jak zrobicie te zapory.
Czytają te komentarze różni ludzie. Miałem nie zabierać glosu dla świętego spokoju. Jednak jak czytam takie głupoty i pomyślę, że masa ludzi, którzy nie znają tematu uwierzą w te brednie, musiałem to napisać. Nie będę więcej zabierał głosu. Chcecie - zróbcie sobie szamba pod nosem. Nie liczcie na przyjazd ceprów z dudkami. Jeśli tam mieszkają tacy ludzie jak Ci, którzy piszą te komentarze, to i lepiej niech się w tych szambach utopią.
,,,14:34, 30 marca 2009
Boże widzisz i nie grzmisz!? ile półmozgów się wypowiada! aż żal czytać!
przez takich idiotów i patafianów jak qwerty jejku jeku i innych matołow jest taki stan wód jaki mamy!
zygi11:15, 27 marca 2009
wszyscy zwolennicy zakazu budowy małych elektrowni i rozwoju infrastruktury wokół zbiornika i wzdłuż Ddunajca to są moim zdaniem EKOTERRORYŚCI powinni pozbyć się swoich domów,samochodów i wszelkich dóbr zbudować szałasy i mieszkać jak człowiek pierwotny a może im bardziej odpowiada energia atomowa??????nie smrodzi nie szpeci krajobrazu !!!!!!!tylko promieniuje.
piotr.k7921:02, 26 marca 2009
easy,qwert przejdźcie się latem nad Białke a potem nad Dunajec w Waksmundzie lub Sromowcach poniżej zapory...
easy06:58, 23 marca 2009
roxy widzę że poziomem nie odbiegasz od jaśnie oświeconych Wędkarzy :-) i jak tu z takim gościem rozmawiać :-)
ryba09:21, 22 marca 2009
Życie wg wędkarzy - apel do ludzkości : Ludzie, Mieszkańcy planety Ziemia przestańmy się rozmanżać, nasz pobyt na ziemi szkodzi przyrodzie, przede wszystkim rybom. Zyjący mogą dokonać samozgałdy !""

Przyjaciel Wędkarz
roxy18:45, 21 marca 2009
qwert i inni oświeceni co wy wogóle wypisujecie ? Wasza ignorancja mnie przeraża . Piszecie , że elektrownie wodne nie wplywają negatywnie na srodowisko ? Ludzie pochodzę z Mazur i na moich oczach w przeciagu ostatnich 8 lat umierała moja ukochana rzeka Gołdapa poprzez wybudowanie 4 elektrowni wodnych . Poniżej spiętrzeń i turbin latem zamiast rzeki plyneła bliżej nieokreślona breja cuchnąca i gorąca a jak buły upały to zatrzymywali wodę na śluzie zeby sie nazbieralo jej odpowiedni duzo by zgwarantować przepływ na turbine ....masakra ...jak czytam co wy ignoranci wypisujecie to mi ch... na d...e włosy obgryza .
stary człowiek i morze22:15, 20 marca 2009
nie wiem dlaczego taka afera z tego powodu
przecież w Dunajcu i tak nie ma ryb
Odys21:00, 20 marca 2009
A gdzie w czasie pikiety był Pan wicestarosta Ja? Do strajkujacych wysłał staroste uśmiechajacego się a nie faktycznie rządzącego. Dobrze dzis Krakowska napisała której dziennikarzy wyrzucił z sali. Jak sam strajkował to był do dyspozycji mediów jak inni strajkuja w słusznej sprawie ulatnia sie jak kamfora.
kura19:28, 20 marca 2009
widac bezrobocie panuje ludzie nie maja co robic to protestuja, a pozniej placza ze wszystko drozeje, a nie daja wykorzystac warunkow ktore sprzyjaja
qwert14:35, 20 marca 2009
1/ obniza sie poziom wód gruntowych - bzdura, dzięki powstaniu małego zbiornika wodnego obniza się predkość spływu wód podziemnych do koryta rzeki które pełni normalnie rolę drenu, a w przypadku obszarów gdzie nie było spływu nastepuje nawodnienie sasiednich terenów. Co do osuszania terenów poniżej zapory to jest to bzdura, gdyż bilans wody musi wyjśc na zero co dopływa to samo musi wyplynąc. W przypadku dużych zbiornikow mozna mówic o wyrownaniu odpływu podniesieniu odpływów w czasie suszy i ich zmniejszeniu w czasie powodzi, ale tak małe zbiorniki jak np. w szaflarach czy waksmundzie nie mają żadnego wpływu na wyrównanie niżówek, czy fale powodziowe, bo sa zwyczajnie za małe.

2/ podgrzanie wody - podobnie jak w pierwszym punkcie sa to za małe zbiorniki aby mówić o wpywie na temperature wody, jedynie w samym zbiorniku mozemy mówić o powierzchniowej warstwie troche cieplejszej niz reszta wody, ale tylko w miejscach oddalonych od ujęcia wody do elektrowni.

W okresie przedwojennym na Orawie, Podhalu, i w pieninach funkcjonowało ok. 1000 siłowni wodnych (tartaki, folusze, młyny, elektrownie) i pomimo takiej zabudowy technicznej mozna bylo złapac w naszych rzekach taaakie ryby, ale nie było takiej chemii która wszyscy teraz uzywamy i nie bylo takich strażników wodnych którzy prądem łapia szczupaki w okresie tarła i wrzucają do żuka na deski, a na uwagę odpowiadają że przewożą ryby na inny akwen.
Osamotniony09:49, 20 marca 2009
Potok KLIKUSZÓWKA(Nowe-Grel) odprowadza ścieki garbarskie-kuśnierskie do Dunajca i nikogo to nie dziwi.
easy07:15, 20 marca 2009
Może wyjaśnisz szanowny Panie "jrebecki" o jakie to nasze interesy szanowni wędkarze dbają? Tacy dobrodzieje a ciemny i zawistny naród się czepia.
osiol22:14, 19 marca 2009
wszyscy maja racje ale my tak od 20 lat piane ubijamy polowa za polowa przeciw nic nie budujemy stajemy sie skansenem w europie tylko sie masowo rozmnazamy 6mld ludzi jestesmy najtanszym materialem na tej planecie i ja niszczymy 20lat temu jak by komus powiedzial ze jak sie bedzie chcial napic czystej wody to ja bedzie musial kupic tak 1 dolar=2litry czystej wody to by patrzyl jak na idiote a dzisiaj placi.....a caly czorsztyn to odstojnik szambo gdzie dzien i noc plynie syf i po co nam kolejne szambo na dunajcu niech ten syf plynie w baltyk moze my i nasze dzieci nie dostaniemy raka od tej brudnej wody a syf wisla za tymi ktorzy go przywiezli i ci co protestuja maja racje nie blokowac odplywu....
jrebecki21:59, 19 marca 2009
Skoro Waszym zdaniem wędkarze to banda szkodników, to dlaczego dzisiaj w tak pieknych okolicznościach przyrody nie pzryszedł pod starostwo zorganizować kontrmanifestacji???? Lepiej grzać 4 litery w domciu i wypisywać głupoty w necie.
Tylko pomyślcie o jednyn że jeśli przegrodzą Dunajec to wszystkie ścieki z Zakopanego zatrzymaja się na zaporze i WAM bedą śmierdzieć a nie tym w Krakowie! Więc może tochę pomyśl jeden z drugim zanim zaczniesz krytykować czyjeś postępowanie, zwłaszcza że ci "beznadziejni wedkarze" dbają o Twoje interesy... Coć wątpie aby ktoś to docenił, czytając komentarze zamieszczone powyżej...
Pozdrawiam.
ARM20:55, 19 marca 2009
Na zdjęciu widze Pana Sebastiana Mensfelda. Obecnego Prezesa PZW - 16 w Nowym Targu. Czy Szanowny Pan nie prowadzi czasem działalnosci związanej z wędkarstwem kolidującej z tym co robi teraz (pytanie)! Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to prosze o informację ! Może sam zainteresowany !
do ,,Z Krakowa20:50, 19 marca 2009
A wy w krakowie coście zrobili - Wisła płynie w korycie betonowym i to cała np. przy FORUM. A co z przyrodą inną - parków to już prawie wogóle nie macie, wszędzie dochodowe i infratne interesy. U nas natomiast chcielibyście najchętniej zrobic zaścianek gdzie bogaci Państwo chetnie spędzali by miłe chwiel. A wieśniaki niechaj z głodu umierają albo żyją w bidzie z jałmużnych od wielkich Państwa ! Ludzie chcą żyć godziwie wszędzie !
do houh20:46, 19 marca 2009
Jeżeli faktycznie było 132 osoby zgodnie z lista to przepraszam. Optycznie na żywo wyglądało na około 40 osób. Przyznać jednak trzeba, że skoro podobno wędkarzy zgodnie z artykułem jest ponad milion to te 132 osoby to kpina i taka frekfencja świadczy jedynie o tym, że cała ta akcja to impuls jakiegoś lokalnego działącza chcącego zrobić na tym karierę !
easy20:10, 19 marca 2009
Na co my na Podhalu zasługujemy to pozwolicie wszyscy dobrodzieje z zewnątrz będziemy decydować my na Podhalu a nie wy w Krakowie, Sączy, czy gdzie tam jeszcze. Akurat wasze dolinki podkrakowskie to przykład jak dbacie o przyrodę a będziecie nas tutaj uczyć.
houh20:03, 19 marca 2009
Jan napisał: "Sprostowanie do artykułu - w pikiecie brało udział nie co ponad 40 osób, nie 150."...

Akurat. Było ich dokładnie 132 - według listy obecności, więc nie raczej prostuj co innego, a nie dobrze przytoczone dane.
Jożin19:25, 19 marca 2009
W Dunajcu płynie szambo z Zakopanego, ale o tym wędkarze jakoś nie chcą mówić. Druga sprawa- największymi szkodnikami ryb są właśnie wędkarze, przecież to oni łowią i jedzą ryby, więc skąd ta hipokryzja?
Z Krakowa19:12, 19 marca 2009
a niech wam zbudują te betonowe badziewia na Podhalu! tacy co mysla tylko jak wykorzystac przyrode nie zasluguja na jej piekno! Tylko potem dziady nie placzcie!
toja19:10, 19 marca 2009
Ludzie walczcie o oczyszczalnie ścieków dla swich miejscowości-ryby w czystej wodzie na pewno będą bez względu na tamy.Kubeł zimnej wody na wasze głowy.Na zdjęciu z betonem widzę działacza PZW dla którego najważniedzy jet prywatny interes z rybkami a nie Dunajec.
do R18:34, 19 marca 2009
Apropo niszczenia zwierząt - Pani ,,R" przezcież to wędkarze niszczą i zabijają ryby, nikt inny ! Dunajec trzeba dorybiać bo ktoś chce jeśc ryby prawie za darmo. Ja jak chce zjeść rybę to idę do sklepu, nie muszę niszczyć naturalnej przyrody. Jak by z wszystkimi gatunkami żywymi robić jak wędkarze robią z rybami - zabijać, to dopiero byłaby ochrona przyrody. Zastanów się kogo i z jakiej przyczyny bronisz ! Cała Europa się z nas śmieje, wszystkie kraje Europy tylko mówią o ochronie przyrody i produkuja zieloną energię, a My płacimy coraz więcej za prąd z węgla, którego i tak wystarczy na około 30 - 40 lat! Wydaje się że Polska ma być skansenem dla bogatych europejczyków !
Artur i Jan18:24, 19 marca 2009
Uprzejmie informuję, iż w miesiącu maju b. roku odbędą się wybory nowego zarządu Polskiego Związku wędkarskiego w Nowym Sączu. Drodzy Państwo - znam różne metody walki o koryto, jednak tego rodzaju podejścia to zwykłe obrzydliwstwo !
R18:16, 19 marca 2009
Trezba zniszczyc rzeki zeby ryb nie było i innych zwierzat w wodzie, potem zniszczmy zwierzeta lądowe a na koncu te co lataja, wtedy może każdy z was ... zrozumie sedno sprawy. Każdy z was jest mądry po fakcie, wtedy bedziesz mówił od czego oni byli, nic nie robia ino siedza i biąra kase. Mówisz ze buduje sie to żle, że nie buduje tez zle.
Sztuka jest budować ale z głowa i tak żeby to co sie odbiera na korzyśc czegos nie szkodziło temu co sie to odebrało, wiec zastanów sie nad tym co kłapiesz, a szczególnie niech ci przypomina jak jesz rybe lub mieso, warzywa i owoce.
Jan18:14, 19 marca 2009
NIektórym Panom z PZW należałoby się przyglądnąć czy czasem nie mają jakiegoś swojego interesu w tych niby protestach ! Podobno prywatne łowiska to całkiem dobry biznes i sposób na łatwe i przyjemne życie ! Trzeba się przyglądnąć tym psedodziałaczom ekologicznym !
Jan18:11, 19 marca 2009
Sprostowanie do artykułu - w pikiecie brało udział nie co ponad 40 osób, nie 150. Odnosząc się do sprawy : wędkarze dbają pod przykrywką przyrodu wyłącznie o swoje interesy. Najlepszym tego przykładem jest odcinek specjalny na Dunajcu w Kroscienku gdzie zwykli ludzie - szeregowi obywatele nie mogą łowic ryb na ogólnych zasadach, odcinek został wydzielony i za łowienie trzeba grubo płacić. Rodzimy mieszkaniec jeżeli jest uboższy może tylko patrzeć jak Wielcy Panowie ze Świata korzystają z dobrodziejstw lokalnej natury. Od troska o zwykłych wędkarzy ! Jeżeli chodzi o elektrownie wodne to chyba jakaś kpina - przezcież jak ich nie będzie ty chyba za prąd niedługo będziemy płacić złotem a Nasze dzieci właśnie wtedy będą żyły w świecie czadu i szadzi z zawartością ołowiu i CO2 w normach powodujących, że nawet te ich ukochane ryby w rzekach wyzdychają. Czy Ci pseudoekolodzy tego nie rozumieją, że w środowiku musi być równowaga.Ponadto z tego co wiem to turbiny wodne dotleniają wodę a na kratach elektrowni zbierane sa setki ton Naszych odpadów. Za to chyba przecież wypada raczej podziękowac!
artur18:03, 19 marca 2009
No tak to w życiu jest! Wędkarze udają że dbają o przyrodę, w rzeczywistości to Oni sami są największymi szkodnikami dla ryb. Przezcież to Oni je łapią, zabijają i jedzą ! Każdy inny kto nie łowi ryb jest lepszym ekologiem niż Oni. Myślą, że rzeki to ich własnosć! Brawo Starosta !!!
pytok17:44, 19 marca 2009
szanowni wedkarze! to wy jecie te ryby z dunajca? w takiej panierce z fekaliow??
bbb17:03, 19 marca 2009
Budawa lelektrowni spowoduje zmniejszenie się długości łowisk dla wędkarzy na Dunajcu. I to jest tylko przyczną walki !!!!!
O ile wiem Dunajec jest okresowo sztucznie zarybiany. Czy to nie wędkarze doprowadzili do tego stanu i zanieczyszczenia płynace z Zakopanego ?
pierzyna :o)15:28, 19 marca 2009
JEJKU JEJKU - no wiesz, bo te rybki najpierw się klockami z Zakopca karmi, później lepiej smakują. Nie wiem czy te elektrownie czasem nie wyszłyby rybkom na zdrowie.
easy15:00, 19 marca 2009
No i niby co mądrego powiedział Arturze, oświeć nas prostaczków, bo póki co to panowie wędkarze i ekolodzy chlapią co im ślina na język przyniesie, za cały dowód w sprawie ma służyć ich "autorytet", znaleźli się dobrodzieje. Mogli się szanowni zaraz po manifestacji przejść brzegiem Dunajca i trochę śmieci pozbierać, które m.in Ci miłośnicy przyrody zostawiają. Jakby ktoś was drodzy wędkarze nie znał to by was kupił!
Artur MS14:42, 19 marca 2009
A czy JEJKU JEJKU zapoznał się z argumentami protestujących, czy pisze sobie ot tak, tylko żeby krytykować?
A protestujących popieram, brawo, że ktoś nareszcie wstał z fotela i zamiast grzać 4litery i narzekać powiedział co myśli.
Kkk14:05, 19 marca 2009
"Zostawmy Dunajec takim, jakim natura tworzyła do przez tysiące lat, byśmy nadal mogli cieszyć się jego pięknem!"

Wątpie by Dunajec był tak zanieczyszczony w przeszłości ;p
JEJKU JEJKU13:03, 19 marca 2009
Dlaczego Nowy Targ? trzeba było pierwsze pojechać do Majchra do Zakopanego porozmawiać o odchodach spuszczanych do rzeki, a nie robić raban o elektrownie wodne.
Nie przeszkadza wam też może kładka na Dunajcu w stronę lotniska?
Metalnośc wasza mnie przeraża - jak nic nie ma jest źle, jak sie chce coś budować jest źle...a w szystko z powodu jakiegoś karpia. Ciekawe ilu z was tam majstrujących miało pozowolenia wędkarskie?
Wam by się przydało wiadro lodowatej wody a nie beton dla StarostY!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas