Niedziela, 25 październik 2020, Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora
Nowy Targ i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 100
Clouds
12°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 90
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
12.10.2018, 22:59 | czytano: 5720

Miliony na ekologiczną energię dla miasta i gminy Nowy Targ, Czorsztyna i Łapsz Niżnych. 3,5 tysiąca instalacji z dofinansowaniem dla mieszkańców

NOWY TARG. Przedstawiciele czterech podhalańskich gmin poinformowali o decyzji Zarządu Województwa Małopolskiego o przyznaniu pełnego dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, solarne oraz piece. Projekt opiewa na prawie 53 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 29 mln. W naszym regionie pojawi się ponad 3,5 tysiąca instalacji bazujących na energii odnawialnej.

Międzygminne porozumienie mające na celu starania o pozyskanie środków na instalacje OZE (odnawialne źródła energii) zawarły gminy Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia oraz Miasto Nowy Targ.

Dziś przedstawiciele podhalańskich gmin podczas wspólnej konferencji prasowej z udziałem wójtów gminy Nowy Targ, wiceburmistrza Miasta Nowy Targ, wójta gminy Łapsze Niżne oraz wójta gminy Czorsztyn poinformowali o przekazaniu środków.

- To gigantyczny projekt związany z OZE, który w znaczącym stopniu poprawi jakość powietrza. Bardzo mocno, wspólnie zabiegaliśmy o te środki. Powietrze nie zna granic, dlatego tak ważna jest współpraca z innymi gminami - podkreśla zastępca wójta gminy Nowy Targ Marcin Kolasa.

Zadowolenie samorządowców wynika z faktu, iż początkowo kwota dofinansowania była znacznie mniejsza. Po długich zabiegach i przekonywaniu władz wojewódzkich, udało się doprowadzić do zmiany decyzji i przyznaniu dodatkowych 19 mln zł, co oznacza maksymalną kwotę dofinansowania - czyli 60 procent wartości inwestycji.

- Projekt na prawie 53 mln zł, 29 mln dofinansowanie, ponad 3,5 tysiąca instalacji energii odnawialnych... na taką skalę w Małopolsce jeszcze projektu nie było. 60 procent kosztów kwalifikowanych, czyli dofinansowanie dla mieszkańców, a 40 procent zapłacą mieszkańcy - wymienia przedstawiciel gminy Nowy Targ, lidera projektu.

Wójtowie podkreślają, że podstawowy cel to poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie stężenia szkodliwych związków lotnych w powietrzu. Rozpoczęcie projektu nastąpi jeszcze w tym roku, ale będzie to czas na ogłoszenie przetargów dla wykonawców instalacji. Pierwsze efekty w postaci montażu pojawią się w połowie przyszłego roku. Projekt ma zakończyć się w 2020.

Chodzi tu o cztery typy instalacji : kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i kotły na biomasę. W gminie Nowy Targ będzie to 1 600 instalacji, mieście Nowy Targ - 590, gminie Czorsztyn - 145, w Łapszach Niżnych - 619.

- To jest duże wydarzenie, chociaż pokazaliśmy już, że na Podhalu potrafimy współpracować. Na bazie tej współpracy powstał Euroregion, czy Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne, a teraz wspólny duży projekt 10 gmin. Wiemy, że powietrze w tym korytarzu Niecki Podhalańskiej się przesuwa, więc ważna jest współpraca naszych gmin - mówi Jan Smarduch.

Wójt gminy Nowy Targ przyznaje, że opóźnienia w realizacji projektu na etapie rozstrzygnięć, mogły zniechęcić mieszkańców. - Czekali bardzo długo, bo pierwsze listy tworzone były dwa lata temu. Mieszkańcy nie wiedzieli, czy mają nadal czekać, czy działać na własną rękę. Dlatego cieszę się, że ta informacja może do nich dotrzeć. W tym roku myślę, że uda się nam w gminach przeprowadzić przetarg, a cała praca będzie realizowana w 2019 i 2020 roku - zapowiada wójt Smarduch.

Marcin Kolasa namawia mieszkańców, by zapisywali się na listę rezerwową. Bo chociaż nabór już dawno się zakończył, to jednak "sytuacja jest dynamiczna". - Mieszkańcy wciąż mogą przyjść i zgłosić się. W każdej gminie jest lista rezerwowa. Część osób rezygnuje, bo swoje wnioski złożyli dwa lata temu i wobec przedłużania się okresu realizacji stracili cierpliwość. Dlatego zachęcamy: zawsze można przyjść, złożyć wniosek. Gwarancji nie ma, ale zgłoszenie nic nie kosztuje i warto się zapisać, bo sytuacja jest dynamiczna - zachęca.- Cieszę się, że takie inicjatywy są realizowane, bo wiemy, że w sezonie grzewczym jakość powietrza na naszym terenie jest słaba. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu projekt będzie mieć większy zasięg, a to ma znaczenie dla poprawy czystości powietrza w całym regionie - dodaje wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach.

- Żeby zwiększyć szanse na pozyskanie środków połączyliśmy siły. Gdy uzyskaliśmy częściowe dofinansowanie to był pewien niedosyt. Na szczęście kolejne kroki, jakie zostały poczynione - pozwoliły na to, żeby otrzymać to dofinansowanie w całości. Dziękuję gminie Nowy Targ i wójtowi Smarduchowi, że zgodził się liderować, bo to trudny projekt, projekt na olbrzymią skalę. Dziś świętujemy to, że zostały przyznane środki, ale praca dopiero się zacznie. Mam nadzieję, że za dwa lata spotkamy się w tym samym gronie i będziemy mogli świętować zakończenie realizacji i rozliczenia refundacji środków, które zostaną wydane na ten cel - mówi wójt Łapsz Niżnych Jakub Jamróz.

Waldemar Wojtaszek zauważył, że mimo iż inwestycji tego rodzaju jest coraz więcej, to jednak "skala środków jest wciąż niewystarczająca". - Niemniej ten projekt wpisuje się w to, co miasto Nowy Targ już realizuję. Mam tu na myśli dwa projekty. Jeden to wymiana kotłów na paliwa stałe, drugi to dofinansowanie przez Miasto przyłączy do miejskiej sieci ciepłowniczej. To wspólny projekt z MPEC. Ostatnio obserwujemy boom, kolejne osoby wnioskują o przyłączenie do miejskiej sieci. Spowodowane to może być tym, że płyną do nas informacje o wzroście cen nośników ciepła. Te podwyżki w pierwszej kolejności dotykają przedsiębiorców, potem dotkną samorządu i poszczególne osoby - zapowiada wiceburmistrz Nowego Targu.

s/
najnowsze informacje
komentarze
P23:48, 17 listopada 2018
W jaki sposób fotowoltaika redukuje smog? W żaden sposób. Smog redukuje likwidacja kopciuchów czyli instalacja albo ogrzewania gazowego, miejskiego lub kociol 5 generacji. Fotowoltaika jest potrzebna, ale z innych względow, nie redukuje smogu.
mikolaj18:07, 16 października 2018
No grzanie się w cudzym sukcesie to domena obecnego Wójta Lapszanskiej Gminy..... Czy ta Gmina pozyskała sama jakieś unijne pieniądze? Czy wszystko cudzymi rękami w partnerstwie?
widzący@ wp.pl12:01, 16 października 2018
No tak tylko trzeba dodać , że 60% dofinansowania minus 23 % VAT i po ptokach !!! zostanie ile?? 37% dofinansowania czyli wkład mieszkańca będzie wynosił 10 tys zł na instalacje fotowoltaiczną 2kW!!! a gdzie solary za1,5 tys ??? Panie Jamróz???
ech...11:46, 16 października 2018
Tak....to jest niestety w tej Gminie Łapsze jeden zabiega o fundusze na rozwój Gminy, drugi grzeje się w słoneczku sukcesu, tak to już jest i chyba nic się nie zmieni, wszystko na to wskazuje. Zobaczymy, czas pokaże jakich Radnych będziemy mieli w następnym rozdaniu.Patrząc na listy kandydatów ja osobiście nie widzę większych perspektyw na lepsze jutro.By tyko nie było znowu My. Wy. ONI... / i jazda na czyjej d....do RAJU /.
nt17:46, 15 października 2018
sąsiad..... Wójt ma wielu kolegów znajomych których odznaczył i być może nagrodził, wyróżnił itd. No....ale chyba p. Radna z moich obserwacji od tego Wójta na pewno by żadnego wyróżnienia ale to żadnego nie odebrała,bo to kobieta która ma HONOR, proszę nie mylić z honorarium, bo to wielka różnica.Właśnie takich Radnych nam potrzeba i takich trzeba wybierać sąsiedzie. Jakich Radnych mamy właśnie w Gminie Łapsze to widać i czuć.......
wyborca17:25, 15 października 2018
e no to już po Dziubanie. Brawa dla Wójta Jamroza !
Miescon15:41, 15 października 2018
Czy to prawda, że dotacja jest 60% i do kosztów netto?? I jeszcze podatek trzeba zapłacić?? Tak żem słyszał ostatnio pod sklepem..... Wie ktoś coś, czy to tylko plotka?
MarkoPOLO12:33, 15 października 2018
A gdzie sa pieniadze dla mieszkancow Nowego Targu najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce ???
Sasiad12:21, 15 października 2018
Ciekawi mnie finał tego spotkania, gdyby nie było właśnie tak konkretnej Radnej na tym spotkaniu ,sądzę że ta Pani nie jest kolekcjonerem odznaczeń.Jak widać warto z Marszałkami rozmawiać merytorycznie o rozwoju naszych Gmin.Przykro to stwierdzić.... Wójta Jamroza z Łapsz nie było.Też życzylibyśmy sobie takiej Radnej,która potrafi w każdej sytuacji zabrać głos bardzo merytorycznie posługując się konkretami.Wielka szkoda,że Pani nie mierzy wyżej ...powodzenia Sąsiad zza miedzy.
Maximus09:32, 15 października 2018
Była tam:
No to dobrze o Pani Radnej świadczy, gorzej dla Wójta....był tam w ogóle?

Zyga:
To żal Ci mnie czy jakiegoś Piotrusia??? Bo nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi....
Byłam tam18:43, 14 października 2018
Noi to jest to ! gratuluje Panom Wójtom skuteczności. Dobrze, że Radna z Łapszy zrobiła grandę na spotkaniu w Nowym Targu z Marszałkami. Zarząd znalazł środki i chwała im za to. Wkurza mnie tylko, że taki Barnyś czy inny radny powie że to on jest tym który to załatwił... ale jak to mówią do medalu wszyscy wypinają pierś gdy jest sukces, a gdy jest porażka to ta ojca nie ma :-) Jeszcze raz gratuluje gminom. szkoda, że w naszej gminie nie ma tych dotacji choć wójt pewnie też się starał.
Zyga12:19, 14 października 2018
Do Maximus. Piotrus ale mi cie żal...
Observer21:59, 13 października 2018
@paul, bzdury pleciesz świadomie, czy tak Ci ktoś kazał. Gdyby nie Fryzlewicz, to
oczyszczalnia nadal by śmierdziała, teraz jest dużo lepiej,
piłbys nadal wodę z Dunajca a nie ze studni
w niektórych częściach miasta nie byłoby nadal kanalizacji
kotłownia MPEC nadal kopcilaby jak parowoz
To tylko kilka "drobnych" inwestycji Fryzlewicza w ekologię.
A jakie Watycha poczynił inwestycje? I nie opowiadaj że postarał się o 5 milionów na solary itp., bo gdyby nie Gmina NT, to by tego nie było. No i trzeba to przerobić. Jakby chciał to przerabiać, w takim tempie jak inne inwestycje, to jeszcze dwie kadencję braknie.
karol20:27, 13 października 2018
a Krościenko z fotowoltaniką 13 miejsce lista rezerwowa pechowo ja zwykle nawet to nie jest śmieszne kompromitacja.....
góral19:13, 13 października 2018
ciekawe cy będzie kosztować 3500 jak w gminie ochotnica
Magda14:17, 13 października 2018
a w gminie jablonka dalej nic....
Loco14:08, 13 października 2018
Uwierzę kiedy zobaczę gwiazdy na wieczornym styczniowym niebie w centrum Nowego Targu. Inaczej to tylko ciąg dalszy działań pozorowanych.
ze wsi12:56, 13 października 2018
cztery lata temu składałem papiery o kolektory słoneczne i do dziś nikt z Gminy Nowy Targ nawet nie zapytał czy nadal jestem zainteresowany . Teraz znów chcą żeby składać wnioski ja już złożyłem raz wystarczy mają wszystko czekam na telefon dalej
Brawo gmina12:36, 13 października 2018
Miasto wygrał dzięki gminie.
paul10:45, 13 października 2018
Po braku działań w dziedzinie ekologii poprzedniego burmistrza P. Fryźlewicza, coś ruszyło za kadencji obecnego P. Watychy, tylko pytanie dlaczego przed wyborami a nie 4 lata temu.
..09:18, 13 października 2018
A co z RABKĄ? Ta już festyn był o tym zagadnieniu który okazał się kiełbasą wyborczą pani Ewy.
Maximus09:07, 13 października 2018
Wójcie Jamróz a mówił Pan że to polityczna decyzja o nie przyznaniu środków na ten projekt....... A tutaj zonk, jednak Nasza reprezentacja w Sejmiku pozytywnie zadziałała, brawo Haber, Barnaś i Dziwisz. Czyżby zrobili Panu na złość i pomogli? Tak ich jak i władze województwa Pan krytykuje.....
wracam na węgiel06:35, 13 października 2018
A Ja nie chciałem już czekać, bo ile można? i założyłem sam . Czy ktoś mi zwróci w tym mieście chociaż część pieniędzy? Pomoże Pan Panie Burmistrzu?
Hm00:40, 13 października 2018
Jeżeli dofinansowanie 3500 instalacji wynosi 29 mln, a miasto ma 590 instalacji, to dofinansowanie instalacji w mieści wyniesie ...... niespełna 5 mln. W gminie 3x tyle. Czy miasto ma tak małe potrzeby czy ktoś sobie nie przeliczyl.
Ciekawy23:21, 12 października 2018
O jak się cieszę. W końcu pierwszy poważniejszy sukces obecnej ekipy w Ratuszu. Dobrze, że wzięli wójta gminy NT na lidera, bo teraz miasto, może świętować sukces. A co do smogu, to mam pytanie, czy można fotowoltaiką ogrzać dom na Podhalu w zimie?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij