Karetka jechała prawie 20 minut do 4-latka, u którego ustały funkcje życiowe - podhale24.pl
Piątek, 19 lipca
Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Czarny Dunajec
Clouds
16°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
28.11.2018, 17:46 | czytano: 16618

Karetka jechała prawie 20 minut do 4-latka, u którego ustały funkcje życiowe

Do dramatycznego zdarzenia doszło w niedzielę w Czerwiennem. Zgłoszenie, jakie otrzymali ratownicy, mówiło o zatrzymaniu funkcji życiowych u 4-letniego dziecka. Zespół ratownictwa medycznego obsługujący gminę Czarny Dunajec miał w tym czasie inne zgłoszenie, dlatego wysłano tam karetkę z Zakopanego.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
W związku z tym, że karetka z Zakopanego miała dłuższy czas dojazdu, do pomocy dziecku ruszyli strażacy i ratownik medyczny, po służbie, mieszkający w sąsiedniej miejscowości. Karetka dojechała do dziecka w 18 minut i 34 sekundy od momentu zgłoszenia. - Do zdarzenia został zadysponowany specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego stacjonujący w Zakopanem w związku z faktem, że obsługujący gminę Czarny Dunajec zespół ratownictwa medycznego realizował w tym czasie inne zlecenie wyjazdu - informuje dr Joanna Paździo, Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego.

Równo z karetką zadysponowało na miejsce również strażaków z OSP w Czarnym Dunajcu. Jednostka ta włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i ma przeszkolonych ratowników. Na miejsce został również wysłany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Wobec powyższego zostały podjęte wszelkie kroki zmierzające do jak najszybszego dotarcia służb ratunkowych do pacjenta - podkreśla rzecznik.

Ostatecznie strażacy dojechali na miejsce niemal równo z zespołem ratownictwa medycznego. Czas dojazdu wyniósł nieco ponad 18 minut, co - jak przekonuje dr Joanna Paździo - jest zgodne z przepisami. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym mówi, że maksymalny czas dotarcia nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

Przywrócenie czynności życiowych u 4-latka powiodło się. Dziecko zostało zabrane do szpitala.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Kochanka21:14, 13 grudnia 2018
Helikopter wojskowy trzeba bylo jeszcze wynająć bylo by szybciej niz karetka.... to ze Rafał jest kimś nie znaczy ze ty też
0
RatMed09:07, 2 grudnia 2018
Jak czytam te bzdury, to aż mi się scyzoryk w kieszeni otwiera.... Począwszy od artykułu który jest niekompletny i nie ukazuje jak było naprawdę, poprzez nieznajomość komentujących zasad funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego. Wzywajcie dalej karetki do gorączki a potem miejcie pretensje że karetka musi jechać z innego miejsca... Wszyscy mądrzy, znacie się na wszystkim. /.../
0
Ratownik10:57, 1 grudnia 2018
Przykre że każda tragedia to okazja do KRYTYKOWANIA bez znajomości tematu.Winien PIS,brak lekarza w karetce,pogotowie..Bzdury i złośliwośći..
W sytuacji zatrzymania krążenia i oddechu,czyli kiedy się umiera,czasu jest niewiele-PARĘ minut.I trzeba mieć wiele szczęscia zeby ratownicy dotarli na czas.
Najważniejsze jest dotarcie na czas.Rozwiązaniem słusznym jest zadysponowanie miejscowego OSP-tu można poprawić organizację-nie znam się na przepisach ale wyjściem by było wysłanie pierwszego na miejscu ratownika który by rozpoczął resuscytację do czasu przybycia ZRM,czy innej pomocy.To jest skuteczne rowiązanie.DRugie-uczmy się ratować.Nie bójmy się ratować.
Dodam też,że niestety wzywacie Państwo pogotowie do wszystkiego.Argumentem który mnie wyprowadza z rrównowagi-BO płacę ZUS,bo mi się należy,bo nie mam czym...możeMOŻE dlatego nie było wtedy karetki która dotarłaby dużo szybciej.
Mam nadzieję że dziecko wróci do zdrowia.
Mam nadzieję że dzick
0
Nirznany08:12, 29 listopada 2018
Znamy to jak pogotowie funkcjonuje gdyz na terenie miasta w nocy do nieprxytomneho dziecka z drgawkami i że ściskam szczękowa po czterokrotnych rozmowach z pogotowie jadą 25 minut to co się dziwić że do wyjazdu z Zakopanego jadą 20 minut za teren miasta to i tak sukces przechodziłem to 2 lata temu w nowym targu
0
Tt08:11, 29 listopada 2018
MB ,czytaj od początku do końca, i myśl co czytasz ,cytuję:
, do pomocy dziecku ruszyli strażacy i RATOWNIK MEDYCZNY, PO SłUŻBIE, MIESZAJĄCY W SĄSIEDNIEJ MIEJSCOWOŚCI. eh nie przeczyta jeden z drugim a się czepia .
0
wyborca myslący06:41, 29 listopada 2018
@besala-ważne jest każde życie!TO POCZĘTE ALE JESZCZE NIE NARODZONE TAKŻE!!zastanów się nad sobą!!:(Nie są to skutki Dobrej zmiany tylko całych lat zaniedbań w służbie zdrowia!Tobie też przydał by się jakiś dobry psychiatra!!A modlić się zawsze trzeba i nie ironizuj!!Co ma do tego Anna Paluch czy Edward Siarka?Czy to oni tak "super"rządzili przez dwie kadencje?Zastanów się głęboko zanim coś napiszesz:(
0
ciekawski06:08, 29 listopada 2018
ale żyje ????????????????????
0
koń który mówi05:36, 29 listopada 2018
do -besala!!-Tak,tak!!Pamiętam że za rządów PO-PSL jak ministrem Zdrowia był Arłukowicz oraz Ewa Kopacz ,to poziom służby zdrowia był na niebotycznym poziomie a troska o dzieci była powalająca!Karetki śmigały do potrzebujących pomocy w kilka minut,w przychodniach nie było kolejek a szpitale oczekiwały na pacjentów aby zapewnić im wysoki poziom leczenia!!Pani Kopacz w roli ministra Zdrowia jak pojechała do Smoleńska po katastrofie TU-154 TO BARDZO ZADBAŁA O RODZINY TYCH KTORZY ZGINĘLI A ZIEMIE NA MIEJSCU KATASTROFY PRZEKOPAŁA NA METR W GŁĄB!To był poziom służby zdrowia nie to co za rządow PiS-u!!:)PRAWDA BASELA?:)
0
król Julian05:17, 29 listopada 2018
@besala-Ty taka(taki) od urodzenia nieszczęśliwy ***??-Wiem,Wiem-Twoi idole (Tusk,Kopacz,Arłukowicz byli najlepsi i bardzo dbali o służbę zdrowia i wydźwignęli ją na niebotyczny poziom!!Teraz jak Schetyna dojdzie do władzy(co nie daj Boże)-to karetka dojedzie w 10 sekund a w szpitalach i przychodniach będą czekać na pacjentów super lekarze z super sprzętem!!Pewnie będą ich witać kwiatami!!
0
chochlik22:54, 28 listopada 2018
ja tam nieśmiało zwracam uwagę że w tytule funkcje USTAŁY :)
0
ANTY_LEWAK21:40, 28 listopada 2018
@PolskadlaPolakow
Nie marudz, dotarli w wyznaczonym czasie. Nie da się karetki teleportować w 5 sekund.
Ukraińców sam średnio znoszę, ale to tania siłą robocza, póki co pracują na Polską służbę zdrowia. A Ty takimi swoimi prostackimi tekstami tylko zniżasz się do poziomu banderowców i do tego szkodzisz ruchowi narodowemu w Polsce i dając wodę na młyn lewakom do tego by 'niezdecydowanych' odwieść od Narodowych idei, które będą się kojarzyć głownie z forumowymi prostakami.
0
MB21:40, 28 listopada 2018
Nie wspomniano nic w artykule o ratowniku medycznym z pobliskiej miejscowości, a to on był podobno pierwszy na miejscu i podjął działania ratunkowe. Pisali o tym strażacy z OSP
0
besala21:23, 28 listopada 2018
To są skutki dobrej zmiany. Ważne jest tylko dziecko nienarodzone. Później to już zmartwienie rodziców! Głosujcie dalej na Annę Paluch (gwiazdę Pienin) na posła Siarkę i senatora Hamerskiego. Oni wymodlą cudowne życie od poczęcia do rozwiązania. Dalej to już problem nie ich!
0
góral20:29, 28 listopada 2018
dalej kasujcie karetki z lekarzami na pokładzie, najlepiej zrobic 1 karetke na cała małopolskę. Chore państwo min 4 karetki na powiat!
0
PolskadlaPolakow19:01, 28 listopada 2018
ukrainskich banderowcow lecza w polskich szpitalach a dla polakow niema sluzby zdrowia w swoim kraju jestesmy piatym kolem u wozu.....
0
BedzieDobrze18:49, 28 listopada 2018
Biedni rodzice i rodzina dziecka. Nawet nie chce s9bie wyobrażać co czuli. Dzieki Bogu ze dzidzius zyje i mam nadzieję ma się dobrze. Dużo zdrowia dla Dziecka i podziękowania dla osób ratujacych.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas