Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala
Jabłonka
Clouds
24°
Wiatr: 1.548 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
24°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
24°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
25°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
33°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
31°
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 56 %
Jakość powietrza
64 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
54 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
28.06.2007, 18:28 | czytano: 2829

Nowotarscy radni głosowali nad usunięciem ze ściany sali obrad krzyża i zdjęcia Jana Pawła II

NOWY TARG. Zawrzało wśród radnych podczas dyskusji nad uchwałą o zwiększeniu liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie Nowego Targu w trakcie dzisiejszej sesji miejskiej. Radny klubu Nowotarżanie i PiS Dominik Sterkowicz, będący jej przeciwnikiem, złożył wniosek o usunięcie na czas debaty i głosowania nad uchwałą krzyża, zdjęcia ojca świętego Jana Pawła II i plakatu z przesłaniem papieża ze ściany sali obrad. Wniosek przepadł, a uchwała o zwiększeniu liczby punktów alkoholowych ostatecznie przeszła.

Robert Miśkowiec / na zdj. Dominik Sterkowicz

- Jesteśmy zobligowani do tego, żeby konkurencja wśród przedsiębiorców była wyrównana. Żeby nie było tak, że jeden sklep ma koncesję, a drugi, obok, nie ma – mówił uzasadniając uchwałę wiceprzewodniczący rady Andrzej Fryźlewicz. Tłumaczył, że w kolejce po koncesję czekają m.in. veritasy chcące sprzedawać wino mszalne.

Projektowi uchwały przeciwni byli radni Nowotarżan i PiS. Radny Mariusz Jelonek przestrzegał – podpierając się statystykami – że wzrost liczby punktów sprzedaży alkoholu powoduje wzrost liczby alkoholików. – Jeśli uchwała wejdzie (proponowano wzrost z 50 do 65 punktów – red.), to przybędzie nam 150 alkoholików – twierdził. Jelonek przypomniał też, że obecne przepisy obowiązujące w Nowym Targu są zbyt liberalne i pozwalają otworzyć sklep z alkoholem nawet pięć metrów od szkoły do której chodzą dzieci.

W statystyki przedstawione przez Jelonka wątpiła radna Jadwiga Kuś, której zdaniem wzrost liczby punków nie zawsze przekłada się na wzrost liczby alkoholików. – Ten wzrost w statystykach alkoholików to wynik tego, że poradnie, kluby Anonimowych Alkoholików, zaczęły pracować – mówiła.

Z kolei wedłu gJacentego Rajskiego, tak wysoki wzrost liczby punktów (o ok. 30 proc.) nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak mówił, przypomina to działania okupanta, który chciał rozpić Polaków podczas wojny. Dziwił się także, że zniknął istniejący w przeszłości zapis w uchwale Rady Miasta wyznaczający odległość w jakiej od obiektu sakralnego lub szkoły mógł być zlokalizowany sklep z alkoholem.

Zawrzało, gdy w dyskusję włączył się radny Dominik Sterkowicz, który zapytał radnego Fryźlewicza czy jest za cywilizacją życia, czy cywilizacją śmierci. Fryźlewicz nie odpowiedział na to pytanie uważając, że jest niedorzeczne. Ale prawdziwe emocje przyszły, gdy radny Sterkowicz, widząc że radni niezrzeszeni i PWS są zdeterminowani powiększyć liczbę punków alkoholowych, złożył oficjalny wniosek o zdjęcie ze ściany krzyża, zdjęcia Jana Pawła II i plakatu z jego przesłaniem ze ściany Sali obrad, na czas debaty i głosowania. – Dla zachowania powagi tego miejsca – wyjaśnił.

Wniosek wywołał konsternację z prezydium Rady. Odwieść radnego od tego pomysłu próbował przewodniczący Lesław Mikołajski, ale ostatecznie poddał go pod głosowanie. Radni odrzucili wniosek Sterkowicza i w chwilę potem przyjęli uchwałę o zwiększeniu liczby punków stosunkiem głosów 11 za (radni PWS i niezrzeszeni) i 10 przeciw (klub Nowotarżanie i PiS).

ryb/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas