Czwartek, 16 lipiec 2020, Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Zakopane i okolice
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
15°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
10.02.2019, 13:47 | czytano: 6201

Mężczyzna, który stracił synów w lawinie pod Rysami otrzyma finansowe zadośćuczynienie

arch. Podhale24

Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach zapadł wyrok w sprawie przyznania Andrzejowi Matyśkiewiczowi 140 tysięcy zł zadośćuczynienia. Mężczyzna stracił synów w lawinie pod Rysami, 16 lat temu.

Do tragedii doszło w styczniu 2003 r. Grupa 12 uczniów z liceum w Tychach wraz z dwoma opiekunami wyszła ze schroniska nad Morskim Okiem, kierując się na Rysy. W Tatrach obowiązywał wtedy II stopień zagrożenia lawinowego.

W lawinie, która zeszła z Rysów i porwała grupę - zginęło sześciu uczniów, starszy brat jednego z nich oraz opiekun. Ich ciała znalezione zostały po kilku miesiącach. Zwały śniegu wepchnęły je do Czarnego Stawu.

Kierownik wycieczki - nauczyciel geografii oraz prezes działającego przy tyskim liceum klubu sportowego "Pion", Mirosław Sz. - został skazany w 2006 r. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery - za nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa na uczestników wycieczki.

Andrzej Matyśkiewicz, który stracił dwóch synów - w procesie cywilnym domagał się od klubu "Pion", jako organizatora wycieczki, Mirosława Sz. oraz miasta Tychy - 700 tys. zł zadośćuczynienia za śmierć dzieci.

Jak przypomina portal Gazeta.pl, wyrok pierwszej instancji zapadł w grudniu 2017 roku w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Zgodnie z nim Andrzej Matyśkiewicz miał otrzymać 140 tys. zł - po połowie od Mirosława Sz. i od klubu "Pion". Roszczenia wobec samorządu zostały oddalone. Od wyroku apelacje złożyli i powód i pozwany nauczyciel.

W miniony piątek Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał wyrok pierwszej instancji i oddalił obie apelacje. Ojciec otrzymać ma 140 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny tylko w sprawie Mirosława Sz.

opr. s/
najnowsze informacje
komentarze
Bez stronny09:25, 12 lutego 2019
@ do jolki dlaczego ania ma sie nie oddzywac puszczaja rodzice na takie wycieczki jeszxze w zimie no to chyba wiedza co moze byc idziesz na wyciag mozesz zlsmac noge jedziesz autem ktoś w ciebie ty w kogoś uderzysz no i tak jest tragedia straszna ale to trzeba brać na pół nikt nikogo nie ciągna jaki klub co będą robić wszyscy wiedzieli
rokko19:50, 10 lutego 2019
Dziwię się apelacji tego nauczyciela, powinien był dobrowolnie zgodzić się zapłacić odszkodowanie, ponieważ podjął bardzo głupią i nieodpowiedzialną decyzję, narażając na utratę życia tyle młodych osób. Co to w ogóle za pomysł żeby w styczniu z licealistami iść na Rysy - kompletny brak rozumu. To tak jakby przykladowo wymyślił, żeby sobie na Baltyk wypłynąć w czasie sztormu. Jak ktoś lubi ryzyko - jego sprawa, ale dzieci tak narażać, to trzeba mieć nie po kolei w głowie coś. Albo totalnie bezmyślnym być.
Jolka17:52, 10 lutego 2019
@ Ania. Lepiej się nie odzywaj
Ania16:00, 10 lutego 2019
A tak moze chyba rodzice wiedzieli na co puszczaja dzieci ze w domu siedziec nie beda a pozniej afera na calego odszkodowania itd.Szkoda wszystkich trauma dla wszystkich ale troszke serca dla wszystkich
Jolka14:52, 10 lutego 2019
Straszna tragedia. Oglądałam w telewizji reportaż o tym. Widać było jak ten człowiek okropnie cierpi. Bardzo mu współczuję i chociaz żadne pieniądze nie wynagrodzą mu jego straty i cierpienia , to niech będą chociaż jakims zabezpieczeniem na starość, wszak starcił dwóch synów
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij