Poniedziałek, 23 wrzesień 2019, Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Nowy Targ i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clear
12°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
17.03.2019, 10:31 | czytano: 5913

Nowy Targ znalazł się w strefie ZONE

zdj. Michał Adamowski

Dziewięć gmin w tym - Nowy Targ, objętych zostało ministerialnym programem niskiej emisji. ZONE, czyli "Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji" ma być skutecznym instrumentem do walki ze smogiem. Dzięki systemowi inwentaryzacji źródeł niskiej emisji - można będzie wskazać piece do wymiany i zaplanować rozwój sieci gazowej i ciepłowniczej.

Pilotażem zostało objętych tylko 9 gmin w Polsce: Opoczno, Mszana Dolna, Miasto Nowy Targ, Skała, Karczew, Ustroń, Zabrze (aglomeracja), Targówek dzielnica (Warszawa), Skawina. W tych gminach wprowadzony zostanie prototyp systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji w budynkach, wykonane będą pomiary emisji do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła, prowadzone będą pomiary i modelowanie jakości powietrza oraz badania spirometryczne wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie.

Jak podkreśla Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologi - "to właśnie zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw są główną przyczyną występowania smogu w Polsce".

- Poprzez projekt ZONE chcemy dać samorządom narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, żeby mogły wydawać swoje środki dokładnie tam gdzie jest to potrzebne. Pilotaż pozwoli sprawdzić system przed wprowadzenie go na szerszą skalę - zaznacza Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Podstawy prawne są już stworzone, bowiem samorządy wojewódzkie przyjęły uchwały antysmogowe. Jest też rozporządzenie w sprawie jakości sprzedawanego węgla, a Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęcają do udziału w projekcie "Czyste Powietrze". Teraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podpisało z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na dofinansowanie projektu "Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji". Podpisanie porozumień z gminami to kolejny etap realizacji projektu ZONE, który umożliwi zinwentaryzowanie źródeł ciepła. Pozwoli to gminom na zaplanowanie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza na ich terenie.

Głównym celem ZONE jest przygotowanie, przetestowanie i pilotażowe wdrożenie elektronicznego systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji wraz z bazą danych i narzędziami do analizy tych danych. Pozwoli to na zlokalizowanie urządzenia do wymiany i zaplanowanie dalszego rozwoju sieci gazowej i ciepłowniczej - informuje Departament Komunikacji MPiT.

Centralna baza danych o źródłach niskiej emisji, czyli wiedza o domowych piecach ma być gotowa jeszcze w tym roku. Zawierać ma informacje o jakości ocieplenia budynków, o sieciach gazowniczych i ciepłowniczych, oraz o osobach uprawnionych do pomocy finansowej przy wymianie źródeł ogrzewania domów.

Liderem projektu ZONE jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wspiera je Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.

s/
najnowsze informacje
komentarze
mundek20:37, 19 marca 2019
@pustak 11:24, 17 marca 2019 - no przecież dokładnie o tym mowa w tych przypowiastkach! Usiądź, uspokój się, i przeczytaj jeszcze raz. Albo jeszcze kilka razy. W końcu zatrybisz, nie martw się.
Chodźcie na wieś01:15, 18 marca 2019
Biedne to miasto jak w gminie będzie lepiej.
janko23:01, 17 marca 2019
To chodzi o Miasto Nowy Targ a Gminę. Błąd w artykule a Ministerstwo samo nie ogarnia co z kim nie podpisało. Z drugiej strony tak o miasto dba władza, że zamiast się promować to jest zaściankiem
leciwy22:44, 17 marca 2019
Badać i jak najwiecej gadac !
Robić pomiary, programy , zebrania z mieszkańcami.. potem wszystko opisać , zapisać i ... będzie tak jak było. -:)
ditto22:37, 17 marca 2019
@pustak:
To nie jest kwestia wiary czy były smoki i to nie jest kwestia palenia śmieciami. Problem jest w tym, że na Podhale dociera węgiel bardzo niskiej jakości i dlatego tak kopci się z kominów. Już przeszło od trzydziestu lat mówi się o tym, żeby kontrolować sprowadzany na nasz teren węgiel pod kątem zawartości siarki i innych zanieczyszczeń, ale tylko się mówi a nic nie robi. Drugą przyczyną zanieczyszczenia powietrza są spaliny samochodowe. A w głowach ludzi nic nie zmienisz dopóki ceny prądu, gazu i geotermia czy solary będą takie wysokie. To jest kwestia tego że ludzie mają mało pieniędzy, a nie kwestia ich mentalności (chociaż zamiast kolejnych milionów na niepotrzebne remontowanie obiektów albo na jeszcze jedną drogę do lasu dla pięciu ludzi można by za te miliony zakupić np. incenerator do spalania w temperaturze 800 stopni i problemu by nie było, no ale ktoś tu ewidentnie chce upchnąć te kotły).
Ekolog21:48, 17 marca 2019
Z tego projektu jasno wynika, że "wprowadzony zostanie prototyp systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji w budynkach, wykonane będą pomiary emisji do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła, prowadzone będą pomiary i modelowanie jakości powietrza oraz badania spirometryczne wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie:". W tm celu zakupiona zostanie droga aparatura pomiarowa, zatrudnionych będzie kilku specjalistów, sekretarki i dopiero jak zbadają, że z komina wydobywa się dym, a samochody wydzielają spaliny i powstaje smog to wówczas dopiero będą się zastanawiali jak poprawić jakość powietrza, żeby nie zaszkodzić górnikom.
smoczek20:51, 17 marca 2019
No to szykujcie portfele bo dopłaty będą ale nie do całości
lb15:13, 17 marca 2019
@Niezadowolony - brawo za kreatywnosc. moze jeszcze palaczy papierosow palowac i na 48h za kazdego papierosa na dolek, bo przeciez smog to ich wina, potem samochody, a na saaaaaaaamym koncu kominy. aaaa, no i jeszcze te rzeczone smoki, one tez jak cos sfajczą to robia smoga!
ehhhhhh...
SMOG14:22, 17 marca 2019
Programem ZONE objęte zostało MIASTO NOWY TARG. Z potwierdzonych informacji wynika, że kilka dni temu porozumienie z Ministerstwem podpisał Burmistrz G. Watycha. W tekście jest błąd, który wynika zapewne z niedokładnej informacji na stronie ministerstwa. Niestety Ministerstwo chyba nie wie, że Gmina Miasto Nowy Targ, a Gmina Nowy Targ to nie to samo :(
Rak14:09, 17 marca 2019
A wystarczy upowszechnić Geotermię Podhalańską, na całe Podhale nie tylko Zakopane, nie wiem dlaczego do tej pory nie przyłączono miasta Nowy Targ do geotermii, mimo obietnic burmistrza Watychy, a tam gdzie nie da się poprowadzić sieci ciepłowniczych, to można poprowadzić instalacje gazową, już dawno obiecywano gazyfikację, nie wspomnę o obiecankach cacankach na pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i inne, w Nowym Targu wszystkie pomysły proekologiczne kończą się na obietnicach, DLATEGO MAMY SMOG KAŻDEJ ZIMY
hehehe13:56, 17 marca 2019
@pustak w punkt !!!! a ze jeden z komentatorów w ogóle nie zrozumiał to cóż
Si13:13, 17 marca 2019
@WS
Miasto śpi. Budzi się tylko na bal burmistrza.
do WS12:39, 17 marca 2019
Przecież jest jak byk napisane i to kilka razy, że "gmina Nowy Targ".
ze wsi12:14, 17 marca 2019
ja bym się z tego nie cieszył zbyt szybko podejrzewam że jeszcze dużo wody w Dunajcu upłynie zanim coś zrobią żeby smogu nad Podhalem nie było przypominam że już kilka lat temu były solary na które to składałem papiery cztery lata temu i do tej por nic nie dostałem a potem było śmieszne dofinansowanie do pieców z których chyba nikt nie skorzystał a teraz jest tylko z tego co czytam pilotażowe wdrożenie elektronicznego systemu więc pewnie ten pomysł też upadnie wcześniej czy później
ciekawski12:04, 17 marca 2019
To się pan Wójt ucieszy, będą nowe stanowiska w gminie, bo przecież ktoś to liczyć będzie musiał, będą śliczne zdjęcia z ministrem do wykorzystania przy następnej kampanii wyborczej. Brawo!

Może przy okazji dowiemy się, czy również w tych pozostałych ośmiu gminach są najwyższe w okolicy ceny wywozu śmieci? Czy tam również mają problem, bo: (cytaty z pisma z Gminy)
"spadek cen surowców wtórnych...ze względu na ograniczenie eksportu do Chin", "bo brak konkurencyjności na rynku" bo dwie jedyne firmy na Podhalu zawarły konsorcjum oraz ble, ble, ble?

A tak przy okazji, czy ten brak konkurencyjności został zgłoszony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Czy ktoś o tym pomyślał jak tworzyło się to Konsorcjum. Czy Wójt czasem nie miał takiego obowiązku?
@pustak11:24, 17 marca 2019
@pustak
W średniowieczu wierzono w smoki wielogłowe, ale teraz już mało kto w nie wierzy, jesteś chyba wyjątkiem...
A co do emisji, to palenie śmieciami w piecach domowych ma na Podhalu długą i żywą tradycję, dopóki tego się zmieni w głowach ludzi, to faktycznie powietrze się nie zmieni
Niezadowolony11:19, 17 marca 2019
Szukacie przyczyn??
Jadąc dzisiaj z Zakopca do NT widziałem Audi A4 na słowackich numerach a z tyłu za nim biały dym.
Widząc coś takiego policja od razu powinna odbierać dowód rejestracyjny i auto na lawetę.
Pomogłem??
W.S.11:15, 17 marca 2019
Gmina Nowy Targ czy Miasto Nowy Targ? Bardzo mnie to interesuje. Myślę, że mieszkańców tych gmin również
pustak11:11, 17 marca 2019
Jako komentarz dwie historyjki: w średniowieczu we Francji zagrażał wszystkim wielogłowy smok i wszyscy rycerze organizowali krucjaty przeciwko niemu, wytapiali miecze i w bardzo spektakularny sposób ścinali smokowi pojedyncze głowy, które następnego dnia odrastały i rycerze znowu mieli sposobność do popisania się swoją zbroją i mieczami. Wystarczyło zlikwidować przyczynę i osuszyć bagna żeby smok padł, ale przecież to byłoby takie trywialne, no i na zawsze zlikwidowałoby problem. Proszę zauważyć że jakoś cicho jest o skandalicznej jakości węgla jaki jest sprowadzany na Podhale, nikt nic nie mówi o samochodach, które są głównym trucicielem powietrza, itd., itp.
Druga historyjka z Ezopa: lew chciał zjeść owcę i jako powód powiedział jej, że przez nią ma wodę w strumyku mętną, na co owca odparła że przecież ona zawsze przechodzi przez strumyk poniżej legowiska i wodopoju lwa, więc jest niemożliwe żeby to ona brudziła mu wodę, ale lew i tak chciał zjeść owcę, więc był głuchy na jej argumenty. Podobnie z naszymi anty-smogowcami: oni i tak chcą sprzedać te swoje piece, na które dostali dotację i oni i tak przeforsują swoje, choć ich argumentacja ma się nijak do prawdziwych przyczyn problemów z zanieczyszczeniem powietrza na Podhalu.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij