Czwartek, 13 sierpień 2020, Imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza
Nowy Targ i okolice
Clouds
22°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
21°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
27°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
27°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 37
Clouds
27°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Clouds
26°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 39
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
14.05.2019, 11:00 | czytano: 3034

Małopolanie mają dość smogu. Ekointerwencje w dziesiątkach gmin

Arch. Podhale24.pl

Blisko 160 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych i kilkadziesiąt przeprowadzonych kontroli – tak można podsumować dotychczasowe efekty funkcjonowania elektronicznego formularza Ekointerwencji. Na kopcące kominy skarżą się również mieszkańcy Nowego Targu, Zakopanego czy Rabki-Zdroju.

W ciągu siedmiu tygodni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu informowali o przypadkach spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości w aż 48 małopolskich gminach.

Poprzez formularz Ekointerwencji przesłano dotychczas łącznie 158 zgłoszeń, z czego 102 dotyczyły spalania odpadów, 52 zawierały informacje o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a cztery były związane ze sprzedażą węgla złej jakości. Przekazane przez mieszkańców informacje dotyczyły gmin: Limanowa, Brzesko, Kraków, Wielka Wieś, Chrzanów, Zabierzów, Tuchów, Słomniki, Sułkowice, Alwernia, Liszki, Wieliczka, Iwanowice, Muszyna, Nowy Sącz, Nowy Targ, Polanka Wielka, Mszana Dolna, Brzeźnica, Zakopane, Wadowice, Brzeszcze, Myślenice, Proszowice, Osiek, Olkusz, Skawina, Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Rzepiennik Strzyżewski, Szczucin, Kęty, Zator, Budzów, Andrychów, Wolbrom, Tarnów, Gdów, Skawina, Tomice, Trzebinia, Dobczyce, Mogilany, Libiąż, Oświęcim, Chełmek, Rabka-Zdrój.

Małopolanie najczęściej prosili o interwencję w związku z zachowaniem sąsiadów, którzy uporczywie palą śmieciami w piecach i kominkach. Z treści nadesłanych zgłoszeń wynika, że wielu mieszkańców województwa ma ogromny problem z unoszącym się w ich okolicach gryzącym dymem, który utrudnia oddychanie i uniemożliwia przebywanie na zewnątrz.

Dotychczas zweryfikowano 58 zgłoszeń. W 30 przypadkach kontrola nie wykazała naruszeń, siedem razy udzielono pouczenia, jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, pięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, trzy zgłoszenia przesłano do odpowiednich gmin. W pięciu przypadkach przeprowadzono kontrole, jednak szczegółowe informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W jednym przypadku urzędnicy nie byli w stanie skontrolować paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję.

Małopolanie są coraz bardziej świadomi, że smog ma ogromny wpływ na ich zdrowie i życie. Nieustannie rosnąca liczba Ekointerwencji jest tego najlepszym dowodem. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się we wspólną walkę o czyste powietrze - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Ekoformularz jest dostępny na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
najnowsze informacje
komentarze
Marian13:29, 15 maja 2019
przyślijcie komisję taką do Krościenka jak to w nocy ekologicznie smród z kominów na rynku się unosi tam gdzie pamiątki sprzedają albo od strony Dunajca i radnego
siwy23:11, 14 maja 2019
pojeść grochu lub fasoli i ustawić cztery litery do pieca i ekologicznie.
maverick21:36, 14 maja 2019
Odgórne nakazy. Odgórne kontrole. Nakazy montowania pieców na ten rodzaj opału, który natychmiast jak wystarczajacy procent mieszkańców na niego przejdzie zostanie wywindowany wysoko w górę pod względem cenowym - tak było z olejem opałowym i tak było z geotermią. Tak raczej na pewno też będzie z gazem. Brak polityki cenowej źródeł energii do ogrzewania.
Odgórne kontrole niczego nie rozwiążą.
TAKI TAM20:34, 14 maja 2019
W Nowym Targu na Szaflarskiej za plebanią można jeszcze palić śmierci czy to przywilej nietykalnego kleru? ?
Dan18:01, 14 maja 2019
I dobrze niech interweniują. Niestety lokalne władze nie chcą iść wzorem Krakowa, boją się ustalić na przykład, że tam gdzie sięga gazociąg, lub sieć miejskiej ciepłowni mieszkaniec nie ma prawa spalać paliw stałych.
Dzisiejsze władze miasta są dowodem, że trzeba przed wyborami bardzo dokładnie zapoznawać się z poglądami kandydatów na radnych i w szczególności na burmistrza. Nie można dopuścić w przyszłości, żeby osoby które nie potrafią ze zrozumieniem przeczytać analizy spalin oraz opracowań o ich wpływie na organizm człowieka zajmowały jakiekolwiek stanowiska publiczne. Dramatem jest kiedy radna miejska neguje istnienie smogu. Życie ludzkie ma wartość najwyższą i nie chronienie go jest nieetyczne i wprost podłe. Priorytetem dla władz powinno być zapewnienie mieszkańcom warunków do życia - jeśli nie korzystnych, to przynajmniej obojętnych dla zdrowia, a to co mamy w mieście, szczególnie zimą, ale przecież nie tylko, to się w głowie nie mieści.
ToJa13:06, 14 maja 2019
Aby było czyste powietrze w N.Targu należy robić wszystko aby jak najwięcej samochodów ( na trasie Zakopane-Kraków ) mogło wjechać do Miasta, ale nie mogło wyjechać: wjazd na ul Szaflarską (objazd Zakopianki) wjazd z Bukowiny ( jedyna droga ) i zakorkowany wyjazd przez Św. Annę. Obecny remont Szaflarskiej i ćwierćobjazd Gen Sikorskiego zakorkują całą Św Annę aż do rynku.
Brawo p. burmistrzu.
xyz12:31, 14 maja 2019
Przyjadą, zobaczą że węgiel albo drzewo i do widzenia. Albo zakaz węgla albo dalej będzie syf w całym województwie.
pniok11:36, 14 maja 2019
" Małopolanie mają dość smogu " - szkoda tylko że władza ma to głęboko w ....... Rozwiązań systemowych jak nie było tak nie ma. Gadanie , spotkania , mydlenie oczu i tak w kółko . A sąsiad jak palił odpadami płyt , tak pali do dzisiaj.
popisss11:08, 14 maja 2019
ZATYKAC KOMINY ! nie bedzie dymu-problem rozwiazany:D
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij