Piątek, 21 luty 2020, Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Czarny Dunajec i okolice
Clear
-2°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-2°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 79
Clear
-2°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 79
Mist
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clear
-2°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 79
Clear
-3°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 79
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Dostateczna
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
17.05.2019, 08:41 | czytano: 3658

Gmina szuka oszczędności w oświacie

Kolejne szkoły w gminie Rabka-Zdrój sprzeciwiają się cięciom etatów wśród pracowników obsługi i administracji.

W ramach cięć w oświacie, w szkołach podlegających Urzędowi Miejskiemu w Rabce-Zdroju, likwidowane są etaty, racjonalizowane wydatki i wprowadzane zmiany w organizacji placówek. Ma to przynieść oszczędności, bo z roku na rok gmina dopłaca coraz większe pieniądze do szkół, a zaczyna brakować ich na inne inwestycje.

Cięcia etatów dotknęły przede wszystkim pracowników administracji i obsługi szkół. Gmina przyjęła założenie, że na 1000 m.kw. powierzchni szkoły przyznaje 1 etat dla obsługi. Jednak zdaniem m.in. nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Chabówce, którzy napisali w tej sprawie list do burmistrza Leszka Świdra, to za mało, bo już dziś, gdy szkoła ma 1,5 etatu, pracownicy obsługi z trudem utrzymują porządek. - Próba szukania oszczędności finansowych kosztem naszych pracowników wydaje się mało rozsądna. Budzi nas sprzeciw, tym bardziej, że powoduje to obniżenie jakości higienicznych, zdrowotnych i estetycznych warunków pracy i nauki w naszej placówce - napisali. Wcześniej, przypomnijmy, w podobnej sprawie zaniepokojenie wyrażali nauczyciele z SP nr 1 w Rabce-Zdroju.

W odpowiedzi przekazanej nauczycielom z Chabówki burmistrz Leszek Świder zaznacza, że zmniejszenie liczby pracowników administracji i obsługi dotknęło wszystkich szkół prowadzonych przez gminę Rabka-Zdrój. - W sytuacji, gdy otrzymywana przez gminę Rabka-Zdrój część oświatowa subwencji ogólnej nie starcza nawet na wynagrodzenia dla nauczycieli, szukanie oszczędności w oświacie jest nie tyle wyborem, co koniecznością - dodaje.

r/
najnowsze informacje
komentarze
ol17:50, 18 maja 2019
Widzę tu zwolenników poprzedniej władzy.Ta Wasza Margośka podniosła sobie pensję o 400%,wiecie ile by się sprzątaczek zatrudniło?Dobrze,że zaczyna się oszczędzać,bo inaczej nie będzie ani za co spłacać długów ani żadnych inwestycji.Wiem,że każdy dba o siebie i jest mu przykro jak dokłada mu się roboty albo zwalnia.Można zatrudnić jedną sprzątaczkę ale jej pensję podnieść.Burmistrz musi jeszcze dobrze się rozpaczyć,gdzie coś zredukować ale raczej niech się weżmie za tych siedzących przy biurkach.
oli17:38, 18 maja 2019
,,,ocena z Ponic,,,i będą rządzić kodziarze i geje z takimi jak Ty.
ocena z Ponic21:30, 17 maja 2019
PiS = PZPR przegra wybory i pójdą do paki wszyscy ci neokomuniści
Rabka spała przez 3 kadencje jakiejś kobiety, co nic nie umiała
a najlepiej wychodziło jej rozdawanie i i brak smogu ogłaszała razem z gwiazdą Anną P. (też beknie za aferę licznikową)
Pan Polski17:20, 17 maja 2019
Wytrzymajcie do jesieni kiedy to POpaprańcy ostatecznie POniosa kleske wtedy bedzie bormalnie, a lata 90 to juz przeszlosc.
Prezes was wykonczy was sprzedawczyki dobra polskoego.
Ewa16:46, 17 maja 2019
Do Edek. No i o to mi chodzi. Żeby pensja byla odpowiednia do warunkow pracy i za kazde inne dodatkowe czynnosci na ktore wyrazi zgode pracownik była dodatkowa płaca. Ale to chyba nie w tym Kraju, nie w tym mieście.
Do: tak trzymać burmistrzu16:15, 17 maja 2019
Hahaha, tak ma trzymać??? Widzę, że się nic nie orientujesz co się w Rabce dzieje. W urzędzie zwalniać nie będa a wręcz przeciwnie. Już jest ogłoszenie o prace dla nowego urzędasa. A będą tworzone kolejne etaty. A vice burmistrz do niczego w takiej mieścinie nie jest potrzebny. Swoją drogą to ta pani zarabia koło 12 tysięcy...
Tak ma trzymać? Kolejna sprawa szpital. Ma być zatrudniny dyrektor ds.lecznictwa. Do tej pory takiej fuchy tam nie było więc trzeba było ludzi pozwalniać i puścić bajkę ile to onie nie zarabiali. A zarabiali wielke g.... A taki wielki pan dyrektor nie przyjdzie za 2 tyś netto.
Jak będzie TAK TRZYMAŁ to do końca kadencji nie dotrwa.
ktoś15:09, 17 maja 2019
Za Leszka wydobyto potencjały
Margolcia to nam otworzyła gały
takiego kolesiostwa dawno w Rabce nie było
a rabczanom stanowisk ubyło
Teraz jej znajomi na stołkach siedzą
a miejscowi suchy chleb jedzą
szpital ,szkoły oszczędności
nam w gardle staną jak ości
takie to burmistrza potencjały
Margolcie zatrudnił jako "specjały"
Rabka to mała mieścina
potrzebny tu gazda a nie chłopina
Potrzeba nam pomysłów a nie oszczędności
bo nimi tylko rabczan rozzłości !
franio14:53, 17 maja 2019
no to może trzeba zacząć od sprawdzenie kto siedzi na pństwowym garnuszku korzysta ze świadczeń i jednocześnie prowadzi szkołę prywatną bo czy to jest uczciwe że państwo pokrywa zus a pan dyrektorek prowadzi sobie prywatną szkołę na którą pobiera różne dotacje i dodatki
tak trzymać burmistrzu13:42, 17 maja 2019
urzędas - przenieść się do Mszany i nie zawracaj ...
przyjrzeć się urzędowi i też 3-4 etaty na dzień dobry do zmniejszenia
była burmistrz (zwolennik PiS) zawsze rozdawała nie swoje pieniądze - to juz taka metoda tych ludzi - rozdawać nie swoje
nauczyciel12:31, 17 maja 2019
To nie jest tylko problem gminy Rabka ale wszystkich gmin.
Gdyby zapytać włodarzy gmin skąd zadłużenie to największa jego część to dopłaty do oświaty. Rząd Pisu pod płaszczykiem iż to samorzady lokalne najlepiej znają specyfikę i potrzeby własnych jednostek oświatowych przerzucił znaczną część obowiązków na samorządy gminne, ale pieniędzy więcej już nic nie przeznaczył. Szkoda że już media o tym nie poinformowały przeciętnych obywateli, to taka dygresja odnośnie byłego strajku nauczycieli. Może część obywateli zobaczyłaby jak ta reforma oświaty naprawdę wygląda
Edek11:48, 17 maja 2019
Do Ewa:-) Woźny w szkole że stażem 20 lat zarabia 1578.28 zł. Robiąc wszystko nawet jeździ po zakupy szkolne, i oczywiście pomaga w sprzątaniu Panią sprzątaczka. A dyrektorzy maja gdzieś obsługę dając im nowe zadania no przywóz dzieci czy siedzenie na świetlicy i nie patrzą że trzeba skosic i wykonać inne prace! Obsługa szkół nikogo nie interesuje jest to przykre
Ewa10:59, 17 maja 2019
1000m kwadratowych to dużo lub mało. Wszystko zależy od zdrowia pracownika i jego motywacji do pracy. Jezeli będzie mieć zapewniony dobry sprzęt do utrzymania czystości a nie tylko miotłę, wiadro, szmatę i jeden płyn do wszystkiego, zdrowie i chęć do pracy popartą dobrą wyplatą to okaże się, że te 1000m to jest w sam raz.
Pytania - Ile zarabia pani/pan woźny w szkole?
Czy dzieci potrafią używać w sposób prawidłowy koszy na śmieci i korzystać z toalet?
Rufio10:42, 17 maja 2019
"część oświatowa subwencji ogólnej nie starcza nawet na wynagrodzenia dla nauczycieli," Czyli mówiąc po polsku, rząd daje na szkoły tyle, że nawet na pensje nauczycieli nie starcza, nie mówiąc o sprzątaczkach, sekretarkach, księgowych, prądzie i ogrzewaniu, kredzie i ławkach. A pani zalewska twierdzi że wszystko świetnie działa, i wynosi się do Brukseli zamiast naprawiać bajzel którego narobiła. Premier mówi, że wzrastają nakłady na oświatę, tylko zapomina dodać, że to nie rząd ale samorządy dopłacają do kosztów idiotyzmów generowanych przez pseudoreformę. Taki sam problem będzie miało coraz więcej gmin. Niechże już ta dobra zmiana zniknie, zanim wszystkich zrujnują.
kibic zmian na lepsze10:18, 17 maja 2019
Normy zatrudnienia obowiązujące jeszcze w latach 90 - tych wskazywały, że na każdy etat minimalna powierzchnia sprzątania to 350 m2. Za każdy dodatkowy m2 pracownik otrzymywał od 5 do 7 % premii do stawki godzinowej. Dzisiaj już te normy nie obowiązują. Pracodawcy jednak ustalają, że normą możliwą do wypracowania przez rzetelnego pracownika jest 700 - 750 m2 powierzchni sprzątania. Jeśli ta norma jest większa, to pracodawca godzi się na to, że pracownik wykona swoją pracę niedokładnie lub rzadziej. Rodzice mają rację! Będzie po prostu brudno!
Ps. Słyszałam, że salowe ze szpitala mają sadzić kwiatki w parku, może lepiej przyrzucić je do szkół, nie trzeba będzie ich przyuczać.
Niezaradni nauczyciele :)10:15, 17 maja 2019
Nie ma to jak ciepła nauczycielska posadka.
Mam wrażenie, że nauczyciele to najbardziej nieporadna grupa zawodowa.
Trzeba umieć się dostosować do każdych warunków i jak wy macie uczyć młodych ludzi zaradności????
Czas na zmianę kwalifikacji zawodowych :)
urzędas09:54, 17 maja 2019
Najpierw niech zacznie od siebie ...Po co burmistrzowi zastępca? W Mszanie burmistrz nie potrzebuje ,więc w Rabce też ! Żądamy takich oszczędności! Daj przyklad- chyba ,że to nie Ty w tym duecie nosisz spodnie!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij