Poniedziałek, 24 luty 2020, Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Szczawnica i okolice
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 38.88 km/h Wilgotność: 70
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
04.06.2019, 13:19 | czytano: 6440

Minister z Orawy. Polityk urodzony w Piekielniku został szefem resortu finansów

Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Marian Banaś, pochodzący z Piekielnika w gminie Czarny Dunajec polityk i urzędnik, został nowym Ministrem Finansów. Nominację na to stanowisko wręczył mu w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda.

W naszym regionie jest to osoba mało znana, ale w świecie polityki już nie. Urodził się w roku 1955 w Piekielniku. Po studiach na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowskie rozpoczął działalność podziemną i solidarnościową (sylwetka w Encyklopedii Solidarności: TUTAJ.

Po upadku komunizmu był doradcą ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, znalazł zatrudnienie w Najwyższej Izbie Kontroli, w której z przerwami, pracował do 2015 roku. W międzyczasie był wiceministrem finansów i szefem Służby Celnej. Związany z Prawem i Sprawiedliwością. Do dziś był wiceministrem w resorcie finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Na stanowisku szefa resortu zastąpił Teresę Czerwińską.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Jouk09:08, 6 czerwca 2019
Podhale czy Orawa.
Kim się czują tym się piszą.
A tak w rzeczywistości to w tym Piekielniku więcej górali niż w samym Zakopanem ???? bo tam to teraz przewaga ceprów jest.
Gratulacje że Pan Marian coś w życiu osiągnął a nie tylko narzekał, że z wioski na Orawie czy Podhalu.
Ze Śpisa16:02, 5 czerwca 2019
Znam Mariana z dobrej strony...To twardy Góral i patriota...Przekonałem się o tym jeszcze w czasie studiów w Krakowie. Nie bałamuci i nie rzuca słów na wiatr... Zwłaszcza teraz warto takich ludzi szanować. Moje gratulacje.
Krajan11:33, 5 czerwca 2019
Gratuluję
Tadeusz Skupień
Łorawiec z krwi i kości07:52, 5 czerwca 2019
Z tamtej strony granicy myślą że Czarny Dunajec to też Orawa. W Trzcianie piszą że Hugolin Gawłowicz to "krajan" z Czarnego Dunajca. Za Baligówką była granica zaraz po tym jak Słowacy z hitlerowskimi Niemcami napadli na Polskę w 1939 roku. Jak ktoś jest zainteresowany osadnictwem Orawy to powinien przeczytać prace profesora Władysława Semkowicza.
kto sie uczył historii to wie07:22, 5 czerwca 2019
Do tych wielu wątpiących : Podhale to i Spisz i Orawa . Przechodziły różne koleje losu , tak jak i reszta Polski . Były tu plebiscyty i w wyniku tych rozstrzygnięć część Spiszu i część Orawy pozostały w granicach Polski i to się już nie zmieni .I co tu kombinować?
myślący obywatel Podhala07:17, 5 czerwca 2019
Nowy minister był podwładnym Rostowskiego i Tuska , czyli rozkładał i sprzedawał wcześniej Polskę razem z nimi , a teraz taki nagle cacy i caciany . Coś mi tu nie pasuje w tej zabawie , tak jakby się powoli "dobra zmiana" rozmywała i społeczeństwo się zaczyna zastanawiać , analizować , te nominacje , co one znaczą , albo co maja znaczyć ?To tak jak to wcześniejsze przytulenie się do prawicy Guta Mostowego , promotora sprzedaży PKL i wielu innych rzeczy, między innymi przeciwnika budowy "zakopianki , a dzisiaj promotora członków PIS do wyborów do PE . Zastanawiające to wszystko , a wybory w październiku? Może nie ma co iść okrężną droga , a bliżej będzie na skróty ? Wprost .
Basia21:36, 4 czerwca 2019
Orawa -Wiadomo
Dunajczanin21:33, 4 czerwca 2019
Piekielnik od zawsze leżał na Orawie (Górna Orawa), tylko jego mieszkańcy z niewiadomych przyczyn się tego wyrzekają (wstydzą). A przecież Orawa to bardzo ładny region. Granicą jest potok Czarna Woda płynący zaraz za Baligówką, stanowiący nie tak dawną granicę Polski ze Słowacją. Powodzenia dla nowego Pana Ministra. Pozdrawiam!
szuser19:15, 4 czerwca 2019
Ale Banaś nie należy do PiS, tego nie wiecie co ! Był także vice ministrem u Rostkowskiego w rządzie Tuska. Ciekawe prawda.
em13:22, 4 czerwca 2019
Gratulacje dla p. Mariana Banasia, absolwenta Liceum Ogólnokształcącego w Jabłonce na Orawie.
Miastowy13:14, 4 czerwca 2019
Harnas , a ty czytać umiesz ? Pisze mało znany na Podhalan, Piekielnik jest na Orawie ,granita Podhalan z Orawa jest na Potok ,stanowiacym dział wód morza Bałtyckiego I morza Czarnego ,pomiedzy Baligłówka a Piekielnikiem
hihi13:04, 4 czerwca 2019
@Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN a mi się wydawało, że Orawiacy w czasie wojny żołniezy AK denuncjowali i wyłapywali i scisle współpracowali z rządem ks Tiso.
aha12:45, 4 czerwca 2019
Długo zeszło ale wreszcie wdrapał się na piedestał!
nie znam12:25, 4 czerwca 2019
pierwszy raz słyszem
Skała12:21, 4 czerwca 2019
Serdeczne gratulacje ! Jest to facet z zasadami, konsekwentnie podąża w jednym kierunku - w przeciwieństwie do większości chorągiewek - skoczków politycznych np. Mostowy, Chowaniec, czy inni
Śtuderant12:00, 4 czerwca 2019
Piekielnik jest częściowo na Podhalu, więc to nie do końca taka Orawa.
helen11:48, 4 czerwca 2019
do harnas a Orawa to tys Podhale
Harnas11:44, 4 czerwca 2019
Na pewno Piekielnik na Podhalu ?. Mi się zawsze wydawało że to Orawa jest
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN11:27, 4 czerwca 2019
Właściwy człowiek na właściwym miejscu ,gratulacje
kg11:19, 4 czerwca 2019
Fajnie!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij