Czwartek, 20 luty 2020, Imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira
Szczawnica i okolice
Clear
-1°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 79
Clouds
-2°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 79
Clear
-1°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 79
Clear
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clear
-2°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 79
Clear
-3°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 79
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dostateczna
07.06.2019, 10:43 | czytano: 7192

Zmiana w nowotarskiej Radzie Miasta. Michał Glonek ma być pozbawiony mandatu radnego

zdj. Podhale24

NOWY TARG. Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, pod obrady trafi uchwała dotycząca stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Owym radnym jest Michał Glonek.

Radny może stracić mandat - przed upływem kadencji z różnych przyczyn. Ta najbardziej oczywista, to jego śmierć. Inne okoliczności to np. odmowa złożenia ślubowania, pisemne zrzeczenie się mandatu, naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych funkcji lub prowadzenia działalności z wykorzystaniem majątku gminnego, sytuacja, gdy radny zostanie wybrany na wójta czy burmistrza, gdy dojdzie do rozwiązania rady przez Sejm, lub w wyniku referendum. Najbardziej prozaicznym powodem wygaśnięcia mandatu jest niezłożenie w terminach określonych w ustawie - oświadczenia o swoim stanie majątkowym. I ten ostatni przykład stał się powodem wszczęcia procedury wygaszania mandatu Michała Glonka.

Przypomnijmy, wybory obecnej kadencji odbyły się w październiku 2018 roku. W myśl ustawy o samorządzie gminnym, radny ma obowiązek składania oświadczenia majątkowego co roku, do końca kwietnia (z danymi za rok poprzedni), a także na początku i na końcu kadencji. Jeśli tego nie zrobi - jest ponaglany i dostaje dodatkowo 2 tygodnie na spełnienie ustawowego obowiązku.

Przewodniczący nowotarskiej Rady Miasta przypominał radnym o terminach na kolejnych sesjach - już od lutego br. Dodatkowo pracownica Biura Rady pod koniec kwietnia rozesłała drogą mejlową do tych radnych, którzy się ociągali - prośby o złożenie dokumentów.

Miesiąc temu, 6 maja Grzegorz Luberda kolejny raz wezwał radnego Glonka do "niezwłocznego złożenia oświadczenia majątkowego", wyznaczając mu kolejne 14 dni na dopełnienie ustawowego obowiązku. - Wezwanie zostało dostarczone pod adres wskazany przez Michała Glonka jako adres do korespondencji - 7 maja, co potwierdza zwrotne potwierdzenie odbioru pisma. Mimo upływu dodatkowego terminu, radny Michał Glonek oświadczenia majątkowego nie złożył - tłumaczy przewodniczący Rady Miasta.

Sytuacja wydaje się jasna, ale Michał Glonek zapowiada walkę. Proszony o ustosunkowanie się do sprawy, obiecał przesłanie nam swojego oświadczenia. Warto pamiętać, że ten radny to nie "nowicjusz". To jego trzecia kadencja, a dodatkowo wcześniej sam był przewodniczącym Rady Miasta, więc przepisy ustawy samorządowej i ustaw pokrewnych - zna.

Na razie procedura wygląda tak, że w myśl Kodeksu wyborczego wygaśniecie mandatu stwierdzić ma Rada Miasta w drodze uchwały. Odbędzie się to 17 czerwca br. Potem uchwalę przesyła się wojewodzie, Komisarzowi Wyborczemu oraz doręcza samemu zainteresowanemu. Ma on 7 dni na złożenie skargi (swoistego odwołania) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sabina Palka
najnowsze informacje
komentarze
aż się boję jako kobieta20:41, 8 czerwca 2019
Glonek to pierwszy gbur miasta Nowy targ. dziw ,że ten człowiek jest tam gdzie jest , że nowotarżanie takiego gbura popierają . Wstydzić się powinni jego wyborcy , że taki gbur ich reprezentuje w takim organie jak Rada Miasta . To świadczy i o wyborcach i o tym którego wybrali , a może teraz takie gbury z zadartymi do przesady kinolami będą zasiadać w radzie? To dramat , to tragedia samorządu . Strach się bać .
ocenka z Krakowa20:00, 8 czerwca 2019
miasto było kiepskie i jest kiepskie
metody od 20 lat aktualne
pozbyć się konkurentów i NIC nie robić
to dewiza była MF i teraz GW
nowotarżanie to kiepscy miescanie
bez wizji i polotu
dobrze ze im zycie uratowała PZPR
f1614:59, 8 czerwca 2019
No to Ci Wstążka zadała klina było nie zadzierać
ziem11:03, 8 czerwca 2019
Panie Glonek!
Proszę w tych komentarzach napisać ażeby uciąć wszelkie niejasności. złożył Pan oświadczenie czy go Pan nie złożył? Jeśli złożył, to kiedy, czy to było w terminie, czy po terminie. Walczyć? Ale o co. zawsze trzeba zachować klasę.Hej
Ohh22:26, 7 czerwca 2019
6 latek czy co który zadania nie odrobił i szuka winnego
Adam20:29, 7 czerwca 2019
To nie o oświadczenie chodzi. Pan Glonek mocno zaangażowany jest w sprawy gminy dzięki której czerpie korzyści.
Ola20:27, 7 czerwca 2019
Przecież to gbur jakich mało.
KNT16:44, 7 czerwca 2019
Glonek do pola,do pola,do pola idź nic tu po tobie.
dał plamę14:05, 7 czerwca 2019
Radny , raczej bezradny i do tego *** , bo na pewno obowiązki swoje zna , zapowiada "walkę". będzie to jak rozumuję walka z własną głupotą , bo jak to nazwać . Druga sprawa to apel do wyborców Glonka *** : nie wstyd wam,ŻE TAKIEGO *** WYBRALIŚCIE NA SWOJEGO REPREZENTANTA ? Ja spaliłbym się ze wstydu . Gość nie wykonuje swojego mandatu , a dodatkowo jeszcze robi coś wbrew prawu . Wstydzić się trza .
leming doskonały13:33, 7 czerwca 2019
Sprawa bardzo prosta - prozaiczna, Pan Glonek NIE CHCE UJAWNIĆ swojego majątku, jak i dochodów osiągniętych w ub roku. Jeśli taki plan miał od początku, to po co startował w wyborach samorządowych na radnego ???
burcymucha13:07, 7 czerwca 2019
To się prezes kablówki i Grzegorz ucieszą
avivat13:07, 7 czerwca 2019
I bardzo dobrze! Prawo powinno być przez wszystkich bez wyjątku przestrzegane!
Dawid12:28, 7 czerwca 2019
Ewidentnie powinien stracić mandat!
Pan Glonek bardziej angażuje się w swoje interesy aniżeli w nasze sprawy.
Kompromitacja.
Tyle w temacie12:15, 7 czerwca 2019
Nie ma się co tłumaczyć i tworzyć spiskowych teorii. Mam nadzieję, że nie będzie "płakał", że to wina burmistrza i innych. Jak ma honor, to będzie się umiał zachować. Nie dopełnił obowiązku i musi ponieść konsekwencje.
JP11:37, 7 czerwca 2019
będzie walczył??, będzie oskarżał wszystkich dookoła
oko11:34, 7 czerwca 2019
Wstyd Panie Glonek !!!
Daria11:02, 7 czerwca 2019
Skoro inni złożyli to widocznie radny sam sobie sprawił że musi przestać być radnym. Przecież Pan Glonek był i w powiecie i w mieście i jeszcze przewodniczącym. Czyli co nagle zapomniał o obowiązkach?
Ja11:02, 7 czerwca 2019
Parostatek -jaka walka polityczna. Nie złożył oświadczenia w terminie i tyle.. Takie jest prawo.
Antoś11:00, 7 czerwca 2019
Może zrobił to umyślnie, bo chciał zrezygnować.
ja10:59, 7 czerwca 2019
i bardzo dobrze wszyscy powinni być równi wobec prawa .
kibic Podhala10:51, 7 czerwca 2019
eee, zajmują się pierdołami jakimiś, a nie czym co do nich należy.
Parostatek10:50, 7 czerwca 2019
Polityczna walka Grzesia a raczej Wstążki idzie pełną parą
Lokis10:49, 7 czerwca 2019
Jak sie jest radnym i bylo sie przewodniczacym to nie ma żadnego wytłumaczenia takiego błędu. Wiedział na pewno że do końca kwietnia składa się oswiadczenia. I co napisze w oświadczeniu swoim teraz, że zły adres dał?. Sprawa jest prosta jak drut.
010110:44, 7 czerwca 2019
No i tyle w temacie:((((((((
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij