Wtorek, 18 luty 2020, Imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 40.68 km/h Wilgotność: 82
Clouds
Wiatr: 40.68 km/h Wilgotność: 92
Clouds
10°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 61
Clouds
10°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 61
Clouds
10°
Wiatr: 40.68 km/h Wilgotność: 68
Clouds
Wiatr: 40.68 km/h Wilgotność: 82
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
04.07.2019, 11:02 | czytano: 1454

Burmistrz Szczawnicy skontrolowany i rozgrzeszony. Radni szukają oszczędności i zysków

Fot. UMiG Szczawnica

Radni jednogłośnie udzieli burmistrzowi Szczawnicy absolutorium i wotum zaufania. Największy niepokój budzą rosnące wydatki na oświatę. Zdaniem radnych, należy się zastanowić, czy gminę będzie stać na utrzymanie trzech ośmioklasowych szkół podstawowych. Jest też apel o większą ściągalność podatków.

Władze Szczawnicy sesję absolutoryjną mają już za sobą. Radni stwierdzili, że burmistrz Grzegorz Niezgoda prawidłowo zrealizował budżet gminy za rok 2018, dlatego jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia mu absolutorium.

Raport o stanie miasta i gminy również spotkał się z pozytywną opinią. Uwagi miał przewodniczący Komisji Edukacji i Spraw Społecznych: – Wnioskuję do pana burmistrza o przeanalizowanie ogromnych kosztów, jakie ponosimy w budżecie miasta z tytułu oświaty. (…) komisja dostrzega niewspółmierną liczbę etatów nauczycielskich w stosunku do liczby uczniów. Przykładowo: Szkoła Podstawowa nr 2 – liczba uczniów 223, liczba etatów nauczycielskich 20, Szkoła Podstawowa nr 3 – liczba uczniów 117, liczba etatów nauczycielskich 21. (…) W związku z powyższym, należy w przyszłości zastanowić się, czy naszą gminę będzie stać na utrzymanie trzech ośmioklasowych szkół podstawowych – skomentował Jacek Śliwiński.

- Sytuacja wygląda tak, że mieliśmy do tej pory kilka zmian oświatowych, które negatywnie wpłynęły na sytuację finansową miasta i gminy Szczawnica, a na wrzesień zapowiadana jest kolejna, która pogłębi nasz problem – mówił burmistrz Niezgoda, zaznaczając, że kwestie etatów w szkołach nie wyglądają do końca tak, jak zostało to przedstawione. Dodał jednak, że dyskusja o oświacie jest konieczna i będzie musiała się odbyć.

Z kolei przewodniczący rady Kazimierz Zachwieja apelował o poprawę ściągalności podatków od posiadania psa oraz żeby opłata uzdrowiskowa była pobierana również z sołectw. Tym bardziej, jak mówił, że jest refundowana z budżetu i im większe wpływy z jej tytułu, tym większe pieniądze z budżetu państwa. - Są wydatki, potrzeba pieniędzy na wiele rzeczy - mówił przewodniczący.

Burmistrz tłumaczył, że jest problem ze skuteczną ściągalnością podatku od psów, która jednak ostatnio się poprawia, bowiem został zatrudniony pracownik, który kontroluje i zajmuje się wyłącznie sprawami egzekwowania podatków. - Efekty jego pracy są widoczne, ale to jest proces, który musi trwać ciągle – podkreślał Grzegorz Niezgoda.
Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta i gminy Szczawnica za rok 2018 radni zaopiniowali pozytywnie. Stwierdzono, że jest ono zrobione przejrzyście, rzetelnie i pozwala na szczegółową analizę finansową, dlatego burmistrz otrzymał zielone światło do absolutorium z tego tytułu.

ao/r/
najnowsze informacje
komentarze
brak równowagi06:35, 6 lipca 2019
Zgoda buduje , a niezgoda rujnuje . Kopacz szczawnicki dba tylko o LKS Jarmutę , a reszta ....idzie na zatracenie . Brak tu równowagi i jest totalny bałagan . Dziwi mnie stanowisko wyborców ,że to znoszą konsekwentnie , ale był to ich wybór.
TSA22:23, 5 lipca 2019
TWA - Towarzystwo Wzajemenej Adoracji
Kazik07:48, 5 lipca 2019
Niech z głową i rozsądkiem prowadzą inwestycje budowlane to zaoszczędzą dużo środków na następne inwestycje.
Kasia07:45, 5 lipca 2019
A z jakiej racji sa podatki za psa dla osób mających posesje i budynki ,niech płacą ci co trzymają psy na blokach i zaśmiecają tereny blokowiska,
ana17:33, 4 lipca 2019
Do bols. Bez tego są i rządzą.
magister za jajka17:09, 4 lipca 2019
Jak się narobiło długów jednych z największych w Polsce żeby wygrać wybory to trzeba szukać oszczędności - a dlaczego burmistrz nie wspomniał że przez swój genialny pomysł przeniesienia mok do urzędu musiał z budżetu zwrócić środki unijne w wysokości 700 tyś zł! Jak zawinił to niech oddaje ze swojego a nie z pieniędzy podatników. A radni bezradni jeszcze mu klaskają.
bols16:25, 4 lipca 2019
Największy niepokój budzą rosnące wydatki na oświatę. Zdaniem radnych, należy się zastanowić, czy gminę będzie stać na utrzymanie trzech ośmioklasowych szkół podstawowych.
Bedzie jak w XIX pod zaborami gdzie na Podhalu był największy odsetek debili i analfabetów.

FASZYZM XXIw.
alinka15:17, 4 lipca 2019
Bezczelność, bezrobotny Śliwiśki który utrzymuje się tylko z diety radnego śmie mówić o etatach w szkołach????? a burmistrz gdyby nie robił drogi do swojego domu nie szukałby pieniędzy od psów. Szczawnica to jedna wielka patologia, a o przewodniczącym to nawet nie wspomnę bo jak zaognię sytuację to się mu słoma z butów zapali :) pozdrawiam władze :)
xyz14:28, 4 lipca 2019
Chcą podatków za psy?! Najpierw niech pan burmistrz powiększy kojec swojemu psu żeby biedak miał gdzie biegać a nie trzymać zwierze na 1m2!!! Wstyd!!! tak prawa przestrzegają podobno i to dotyczy tez praw zwierząt!!!
xyz14:25, 4 lipca 2019
Szukaja oszczędności i chcą opłaty za psy? Niech burmistrz najpierw powiększy kojec swojemu psu żeby miał gdzie gonić a nie tzyma zwierzaka na 1 m2!!!!
Jer11:42, 4 lipca 2019
No ale JAK TO? Przecież PANI MINISTER mówiła, że NIE BĘDZIE żadnych kosztów jej najjaśniejszej reformy. I że wszystko pójdzie wspaniale, dzieci będą szczęśliwe, a paski na ich świadectwach najczerwieńsze na świecie. To musi być jakaś pomyłka, Pani Niegdyś Minister na pewno by nam to maluczkim wytłumaczyła i niedowiarków też przekonała. Tylko teraz ta niedobra Bruksela ją na pewno przetrzymuje i nie pozwala wracać, kontynuować to rozpoczęte wiekopomne dzieło. Zua Bruksela, zua!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij