Sobota, 15 sierpień 2020, Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 88
Clouds
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 68
Clouds
16°
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 89
Clouds
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
08.07.2019, 13:14 | czytano: 5131

Nowotarżanin w zespole zajmującym się technologiami kosmicznymi

Arch. AGH Space Systems

Adam Kolusz z Nowego Targ jest członkiem zespołu studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który zajął trzecie miejsce w międzynarodowych zawodach CanSat Competition w Teksasie (USA). Do rywalizacji, która polegała na symulacji prawdziwej misji kosmicznej, stanęło niemal 100 drużyn z całego świata.

Zadaniem studenckich zespołów było zbudowanie niewielkiej sondy planetarnej, która opadając, po uprzednim wystrzeleniu na wysokość 700 m, miała zbierać określone dane. - Zawody polegają na wystrzeleniu na pewien pułap w rakiecie sondy planetarnej zbudowanej przez nas, która musi spełniać zadane wymagania. Takie jak określone wymiary, waga 500g, przesyłanie w czasie rzeczywistym telemetrii do stacji naziemnej, opadanie z zadaną prędkością z użyciem zjawiska autorotacji i w międzyczasie stabilizacja lotu w celu osiągnięcia jak najstabilniejszego nagrania - opisuje Adam Kolusz, który w drużynie AGH Space Systems był teamleaderem.

CanSat to największy i najbardziej prestiżowy konkurs akademickich technologii satelitarnych, który organizowany jest przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne, Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki oraz NASA. Zawody odbyły się w dniach 14-16 czerwca 2019 r. w Stephenville w Teksasie.

Zespół Cansat tworzyli: Adam Kolusz, Kornel Kowalczyk, Dagmara Stasiowska, Mateusz Rajzer i Artur Biernat.

AGH Space Systems jest interdyscyplinarnym kołem naukowym zajmującym się budową rakiet, sond planetarnych, łazików marsjańskich i balonów stratosferycznych. - Jesteśmy grupą zapaleńców którzy starają się ruszyć w Polsce sektor kosmiczny poprzez swoją pasję i zamiłowanie do technologii kosmicznych - mówi Adam. - Głównie nasze projekty są budowane pod kątem wszelkich międzynarodowych zawodów takich jak Spaceport America Cup czy NASA Cansat Competition. W tym roku zajęliśmy trzecie miejsce na zawodach Cansat, a także udało się również zająć drugie miejsce na Spaceport America Cup w kategorii rakiet hybrydowych/ciekłych SRAD na 10000 stóp.

oprac. r/ źródło: AGH Space Systems
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
mak06:27, 11 lipca 2019
Super! Gratulacje!
woj02:56, 9 lipca 2019
Gratulacje. Super wiadomość. Per aspera ad astra.
EE02:56, 9 lipca 2019
Super, gratulacje dla calej druzyny!
Balbina19:09, 8 lipca 2019
Kazdy człowiek ma wolny wybór i może robic to co chce i lubi , wystarczy tylko odwaga , samozaparcie i wiara w to co chce sie osiągnąć . Bravo chłopaki i równiez dla dziewczyny a dla Adama Wielkie Gratulacje .
Super wiadomośc !
Mombasa16:40, 8 lipca 2019
@Z. I nie wróci, co najwyżej raz na parę lat zawita zza wody na lody... Znajomy po studiach od razu fruu do USA straże, nie straże i praktyki, a teraz w Blue Origin zapitala na kredyt... przynajmniej nie stęka na ryk silników turboodrzutowych, chodź ma je obok siebie prawie na codzień...
KG16:17, 8 lipca 2019
Brawo Młodzi! Jesteśmy z Was bardzo dumni!
Z13:52, 8 lipca 2019
Gratulacje. Choć zapewne do NT już nie ma po co wracać.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij