Środa, 15 lipiec 2020, Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 89
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
04.08.2019, 11:34 | czytano: 8599

Abp Jędraszewski do górali: "Z umiłowania krainy i poczucia obowiązku zrodził się Związek Podhalan"

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. - To z tego umiłowania swojej krainy i poczucia obowiązku, z fundamentu jakim jest krzyż zrodził się w 1919 roku, dokładnie sto lat temu podczas zjazdu Związku Górali - Związek Podhalan - mówił podczas homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskupa powitał kapelan Związku, ks. Jan Gacek. Stwierdził, że ten dzień to okazja by podziękować Bogu za 100 lat istnienia Związku Podhalan i poprzez wstawiennictwo Maryi, Gaździny Podhala zanosić swe modlitwy o wszelkie potrzebne dla ojczyzny łaski.


- Związek Podhalan został rozszerzony o mieszkańców powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i żywieckiego, mieszkańców tych części naszej ojczyzny, które stykały się z halami naszych polskich gór. Ten fundament to budowanie na Chrystusie, z którego wypływa poczucie odpowiedzialności za wspólne budowanie na góralskości. Z niej wyrasta wspaniała tradycja Związku Podhalan trwająca sto lat, przerwana jedynie wtedy gdy Polska nie mogła być w pełni niezależnym i suwerennym państwem. Ten krzyż na Giewoncie wyznaczający ideę Związku Podhalan i scalający w sobie wszystkie najbardziej święte dla Podhalan tradycje, ten krzyż wyraża nieustanną aktualność słów Św. Pawła w liście do Kolosan to, to jasno określone dążenia jakie powinny przyświecać ludziom: "dążcie do tego co w górze, nie do tego co na ziemi" - mówił metropolita krakowski.


Przypomniał o działalności duszpasterskiej pierwszego proboszcza w Zakopanem, ks. Józefa Stolarczyka, który zainicjował rozbudowę kościoła, utworzenie pierwszego cmentarza i założenie szkoły. Wikariusz, którzy przejął jego obowiązki, ks. Kazimierz Kaszelewski zaproponował by wznieść krzyż na Giewoncie na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa. Wszyscy którzy na niego spoglądają wiedzą, gdzie kierować swe myśli i jak przemieniać świat na Boży obraz.

Na tym fundamencie powstał Związek Górali, którego działalność miała wpływ na kulturę, oświatę, ekonomię, realizował on także cele narodowo-niepodległościowe. Na mocy przemian dokonujących się w Europie w 1918 roku powstał skrawek wolnej Ojczyzny: Rzeczpospolita Zakopiańska, która następnie włączyła się w struktury nowego państwa. Jej prezydentem został Stefan Żeromski, a zastępcą Franciszek Pawlica. Podjęta rezolucja mówiła o wierności wobec Polski, posłuszeństwie, gotowości do poniesienia ofiary i stworzeniu Organizacji Narodowej w Zakopanem. Metropolita przypomniał, że podczas IV Zjazdu Związku Górali w 1919 roku podjęto uchwałę o przekształceniu go w Związek Podhalan. Przetrwał on sto lat, ponieważ był budowany na Chrystusie.


- Zadajcie śmierć temu, co przyziemnie w członkach: rozpuście, nieczystości, lubieżności, złej żądzy, i chciwości /.../ Nie okłamujcie się nawzajem - w prawdzie żyjcie. Nawet jeśli ona stanie się znakiem sprzeciwu dla tego świata, nawet jeśli będzie trudnym świadectwem, a to wszystko drodzy siostry i bracia - by spełnić te słowa, które przekazał nam św. Jan Paweł II w "Tryptyku Rzymskim", w części "Źródło" - która rodziła się w Dolinie Chochołowskie, Jarząbczej... ten dialog gór, które schodzą do człowieka i prawdy człowieka, który chce wyrazić całą swoją wielkość udowadnianą przez trud. Jeśli chcesz znaleźć źródło musisz iść do góry, pod prąd, przedzierać się, szukać. Nie ustępuj. Amen - zakończył kazanie arcybiskup Marek Jędraszewski.


Msza święta w intencji członków Związku Podhalan odprawiona jest w oprawie góralskiej. Gra muzyka góralska. W nabożeństwie uczestniczą delegacje Związku z całego kraju. Wśród wiernych jest prezydent Andrzej Duda.


s/ zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
najnowsze informacje
komentarze
k12:51, 5 sierpnia 2019
Ja nie rozumiem jak można było dopuścić do tego że na krakowskim tronie Watykan posadził człowieka tak dalece odbiegającego od jego poprzedników. Toż to żenada . Dobitniej nie napiszę bo admin nie puści.
hasior09:17, 5 sierpnia 2019
W@ Nikomu nie dogodzisz z totalnej . Powinno ci się dziecko LGBT urodzic, Wyrzuciłbyś je?
Ministrant09:15, 5 sierpnia 2019
Straszny ten ksiondz.
wojtek07:53, 5 sierpnia 2019
Zaraza,zaraza zaraza Jędrasszewskiego nadchodzi
Strefa wolna od LGBT23:40, 4 sierpnia 2019
W końcu Kościół zajął stanowisko z którym zgadzają się jego wierni że LGBT to zaraza która jak rak chce od najmłodszych zająć naszą katolicką cywilizację!
wtf22:09, 4 sierpnia 2019
Mommbasa ahmedzie..a kozy już wypasione? Jutro skoro świt znowu zaczniesz wyć i czołem walić w dywanik żeby wprowadzić bombowa atmosferę? To odpierdziel się od nas katolików ***.
Ala21:28, 4 sierpnia 2019
Co za fałsz i obłuda.... Stoją przed figurą a diabły za skórą. A ta Pani Paluch to już przeszła samą siebie????Parodia????
Aga20:48, 4 sierpnia 2019
Jak Ania ładnie rączki trzyma, jak przy pierwszej komunii. Urocze
nikomu nie dogodz z totalnej19:04, 4 sierpnia 2019
precz LGBT wynocha z tym z kraju
Pola18:04, 4 sierpnia 2019
Abp.Jędraszewski powiedział prawdę ,wyraził to co myśli większość społeczeństwa
Góral mściwy jest :(16:30, 4 sierpnia 2019
gorale nawet drogi przez biały dunajec nie pozwolo zrobić takie to jest cwaniactwo
pol15:09, 4 sierpnia 2019
dziś się tak pięknie modlą a jutro....?
gazdaII15:08, 4 sierpnia 2019
liczyłem że coś o tęczowej zarazie będzie a tu nic,byłaby reklama dla NT
Ktokolwiek wie14:23, 4 sierpnia 2019
Kto to jest ta starsza góralka siedząca na ławce z lewej strony Jędrusia Skupnia w pierwszym rzędzie?
A jo tak daleko14:02, 4 sierpnia 2019
No I Jędrek koło Jędrka,a z drugiej Zosia z Chicago,
gość13:56, 4 sierpnia 2019
Na takiej mszy jeszcze nie byłam. Tylko w naszym kościele jest wszystko ładnie i składnie . Nikt się nie nudził wszyscy śpiewali , abp Jędraszewski takie serdeczne kazanie powiedział. Prezydent nie mówił nic
PasterzPPP13:41, 4 sierpnia 2019
A co z LGBT?
Mombasa Asad13:40, 4 sierpnia 2019
Jak ładnie się modlą.
...a jutro zaś poniedziałek
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij